Linux Mint i Ubuntu
#1
Witam,

Czy Linux Mint 9-10 jest dla początkujących użytkowników ? czy może spróbować zainstalować inny system ?UBUNTU ?

Pytania które mnie nurtują :

1 . Nie znam się na linuxach, jednak wiem, że aby coś zainstalować potrzebne jest wpisanie odpowiedniej komendy. Czy jest możliwe aby proces ten był zautomatyzowany ? Tak aby przy pomocy kliknięcia myszą zainstalować program jak to ma miejsce w WINDOWS?

2 . Czy na WINE rzeczywiście odpalę aplikacje z systemu Windows ?

3. Na linuxach trzeba czyścić rejestr ? Jak to jest ? oraz czy są dostępne programy do tworzenia kopii zapasowych systemu ?

Pozdrawiam.
Odpowiedz
#2
1. I tak i nie. Jak chcesz zainstalować jakąś aplikację skorzystaj (jako początkujący) z centrum aplikacji, synaptica.
2. Niektóre tak. Nie mniej zasada jest taka: maksymalnie korzystamy z natywnych aplikacji. Jak czegoś nie ma, dopiero wtedy zastanawiamy się nad Wine. Niektóre popularne aplikacje da radę uruchomić: ja grałem w Anno 1602, Sudden Strike II. Screamer Radio nie uruchomiłem to zacząłem korzystać z radiotray.
3. Nie ma czegoś takiego. Backup zrobisz przez Clonezillę albo Dejadup.
Chcesz oczyścić dysk, możesz wyczyścić cache menedżera pakietów, ewentualnie skorzystać z bleachbit.

Ogólnie, myślę że tak, nawet bardziej niż Ubuntu.
Odpowiedz
#3
Jaki proponujesz system ? Naprawdę nie wiem co zainstalować. Chciałbym również aby Linux ładnie wyglądał czyli środowisko KDE ( prawdopodobnie ) .
Odpowiedz
#4
Bardzo prosty jest PCLinuxOS. Jest też odrobinę szybszy, ma wszystkie sterowniki, kodeki, przydatne aplikacje, miłą społeczność (czego nie można powiedzieć o ekipie Ubuntu.pl). Do tego jest to dystrybucja meta, więc jeśli dzisiaj wychodzi powiedzmy KDE 4.7, to za kilka dni będziesz miał w aktualizacjach. W przypadku Ubuntu/Mint musiałbyś czekać do wydania, a i też nie jest pewne czy wydadzą KDE 4.7 bo zawsze mogą dać KDE 4.6.x. Wink
No i PCLOS ładnie wygląda, ma smooth icons na panelu które wyglądają jak kostki z Windows 7.

Na pewno nie będę zalecał Fedory, mimo że jest bardzo bezpieczna, nowoczesna i nawet ładna.
SELinux chociaż mocny, to jednak trudny jak Malware Defender.
Odpowiedz
#5
KDE? Chwalone na Suse i pod nim podobno chodzi najlepiej. Rodzina Mint jest jedną z lepszych na start, ale można wybrać też inny. @Eugeniusz wspomina o PClinuxOS też z tego co kojarzę dobry wybór na początek. Popratrz, która dystrybucja Ci się najbardziej podoba, przeczytaj sobie o niej np tu: jakilinux.org. Na początek polecam przetestować na wirtualnej maszynie lub na oddzielnej partycji obok. Trochę cierpliwości też się przyda jak z każdą nowością w życiu.

Ad.1. Teraz można już większość wyklikać, jak nie w menadżerze oprogramowania to po kliknięciu na ściągniętą paczkę też ruszy instalacja. Ja obecnie przechodzę na wpisywanie w konsolę, jakoś szybciej mi to idzieTongue
Ad.2. Tak jak wspomniane korzystanie z natywnych rozwiązań jeśli tylko można, mnie Wine nie lubi/ja jego też, ale odpalanie programów z Win idzie mu dobrze, chyba że jakieś egzotyki.
Ad.3 W Mint są narzędzia do tworzenia kopi ustawień, dokumentów, programów. Sporo jest programów w repozytorium, ja korzystam z multisystemowego Dropbox''a oraz podział na więcej partycji.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#6
Skąd ściągnąć PCLinuxOS ? Kiedy włączam oficjalną stronę lub ściągam przez dobreprogramy wyskakuje :

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#7
żart primaaprilisowy Tongue musisz poczekać albo poszukać samemu mirrora tu masz jeden

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#8
Haha dobry żart zrobili z okazji pierwszego kwietniaGrin
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#9
Jak to jest z partycją NTFS ? Będę mieć dostęp do moich plików na partycji NTFS ?
Odpowiedz
#10
W Ubuntu są dostępne, więc w innych distrach też powinny być
Realtime: Sandboxie + Windows Firewall Control + NoVirusThanks EXE Radar Pro
Web browser: Firefox + Ghostery + NoScript
Password Manager: S10 Password Vault PL
Recovery: Rollback Rx
Odpowiedz
#11
Zainstalowałem z Live CD UBUNTU 10.10. Środowisko graficzne GNOME.Uważam, iż jest prosty, czytelny, estetyczny. Zdecydowanie bardziej przypadł mi do gustu niż .PCLinuxOS. Czy UBUNTU to dobry wybór ? Smile

Pozdrawiam.
Odpowiedz
#12
Podoba się? To korzystaj! Na początek dobra dystrybucja, tak jak inne proste. Ja też od niego zacząłem, ale szybko przeszedłem na Minta niby lekka modyfikacja, ale łatwiejszy, ładniejszy (gnome) oraz mający stery do sieciówki, flasha, jave, kodeki na starcie. Jeśli Ci się podoba to zapoznaj się z nim, będzie Ci łatwiej jak będziesz chciał poznać nową dystrybucję. Sprawdź czy rozpoznaje Ci cały sprzęt, abyś po instalacji na dysku nie miał niespodzianek.

Jak będziesz instalował taka mała uwaga, lepiej wydziel sobie partycję /home oddzielnie, przydaje się na przyszłość.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#13
Dzięki Buri. Przetestuje również Minta .
Mógłbyś napisać w czym Mint jest łatwiejszy ?
Odpowiedz
#14
Już kiedyś pisałem na forum, to są małe usprawnienia:
- własne menu, wygląd
- programy do tworzenia kopi, menadżer oprogramowania
- sterowniki do wi-fi, usb, automontowanie wszystkiego, kodeki do muzyki/filmów, flash
- lżejszy w działaniu (ma swoje usprawnienia)
i coś tam jeszcze. Zacznij od

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

, który posiada dodatkowo mintSkrypt - takie coś co chciałeś klik i jest Wink
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#15
W linux Mint nie za bardzo przypadło mi do gustu samo menu, chodzi o wygląd. Czy jest możliwość zmiany wyglądu menu ? Np na podobny w Ubuntu 10.10 ?
Odpowiedz
#16
Wygląd możesz dowolnie zmieniać - jak w każdym Linuxie Tongue
Realtime: Sandboxie + Windows Firewall Control + NoVirusThanks EXE Radar Pro
Web browser: Firefox + Ghostery + NoScript
Password Manager: S10 Password Vault PL
Recovery: Rollback Rx
Odpowiedz
#17
Możesz spokojnie usunąć z panelu i dodać standardowe menu. (klikasz LKM)
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#18
Usuwasz mintmenu z panelu i dodajesz wybrane menu (własne menu, czyli te aplikacje, miejsca, system, lub menu gnome czyli ikonka minta i menu jak w klasycznym windows).
Odpowiedz
#19
Zastanawiam się czy stworzyć kilka partycji dedykowanych dla linuxa i na nich zapisywac pliki z sieci czy po prostu zapisywać na aktualnych NTFS o ile się da ? Jak to jest z tym zapisem ?
Odpowiedz
#20
Można zapisywać. Rób jak chcesz: albo tworzysz osobną /home i tam zapisujesz pliki lub zapisujesz na NTFS.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości