Instalacja Windows a dysk GPT ?
#1
Witam,

Czy da się zainstalować Windows na dysku GPT ? Podczas instalacji wyskoczył monit, iż jest to niemożliwe, jednak zapytam, czy da się coś z tym zrobić? Ewentualnie w jaki sposób pozbyć się GPT ? Chciałbym na dysku SSD postawić tylko i wyłącznie linuksa, jeżeli nie zainstaluje Windows na drugim dysku będę zmuszony postawić go na SSD choć tego nie chcę .
Odpowiedz
#2
usuń partycje GPT i załóż nową
Odpowiedz
#3
Problem w tym, iż instalator Windows na całym dysku widzi GPT .
Odpowiedz
#4
ten dysk pusty cały jest ?
Odpowiedz
#5
Nie Smile Mam 7 partycji z różnymi danymi w tym aktualnie Linux .
Odpowiedz
#6
GPT to nie rodzaj partycji, tylko system przechowywania informacji o partycjach, taki rozbudowany MBR.
Tutaj jest informacja jak przekonwertować GPT do MBR:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

, ale nie wiem czy to całkowicie bezpieczne.
Odpowiedz
#7
Jeżeli postawię Linuksa jak i Windowsa na SSD to czy będzie to miało wpływ na wydajność ?
Odpowiedz
#8
za dużo partycji masz Tongue i MBR zamienił się w GPT MBR obsługuje 4
Odpowiedz
#9
VenomX napisał(a):Jeżeli postawię Linuksa jak i Windowsa na SSD to czy będzie to miało wpływ na wydajność ?

Będziesz miał 10 sekundowe opóźnienie na wybór wpisu w grubie, bo jeśli masz jeden system na komputerze to menu gruba jest ukryte i automatycznie jest uruchamianie Ubuntu z najnowszym jądrem.
Odpowiedz
#10
To nie stanowi problemu, gdyż wUbuntu w menedżerze uruchamiania wystarczy ustawić czas na 0 - grub nie będzie się pojawiał.
Czy wydajność może spaść z innych przyczyn?
Odpowiedz
#11
W takim razie, nie. Nie odczujesz różnicy.
Odpowiedz
#12
W takim razie pomyślę, choć fajnie byłoby mieć na SSD tylko linuksa. Myślę, że pierw postawie Ubuntu, w dalszej kolejności wykonam kopię zapasową wszelkich ważnychplików z dysku GPT, po czym go w całości wymarzę i przerobię na MBR i zainstaluje Windowsa .
Odpowiedz
#13
Zawsze możesz używać maszyny wirtualnej Smile, do podstawowych zadań wystarcza Virtual Box, mi jakoś lepiej pasowało qemu (z akceleratorem kqemu to był w ogóle kosmos!).
Odpowiedz
#14
Dlaczego chcesz używać GPT? Aż tyle masz partycji na tym SSD? Domyślnie przy instalacji/zakładania partycji Windows 7 (64bit) chce używać MBR.

W dzisiejszych czasach na dyskach 500-2000GB 4 partycje to aż nadto.

GPT - partycja chroniona. Pewnie jest do jakichś specyficznych zastosowań. Nie widzę sensu jej stosowania jako zwykły użytkownik.

Porównanie MBR i GPT:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Generalnie GPT powinno się używać dla dysków o pojemności większej od 2TB, komputer powinien posiadać EFI BIOS, gdzie dysk ma być systemowym.
KIS/EIS/MKS, MBAM, HitmanPro, Eset Online, WF+uBlock
Odpowiedz
#15
tommyklab napisał(a):Domyślnie przy instalacji/zakładania partycji Windows 7 (64bit) chce używać MBR.


To zależy od komputera. U mnie jak w włączę EFI boot w BIOSie to domyślnie jest już GPT a nie MBR Smile
Nadaje się nawet na mniejsze dyski i nie chodzi tyle o podział na setki partycji, co większe bezpieczeństwo tablic plików.
Odpowiedz
#16
Właśnie mam dylemat jakie sobie strzelić partycje (MBR czy GPT) na 2 nowych dyskach 2TB magazynowych.
Win 7 x64, 2 partycje na jednym dysku, system jest na MBR, nie mam BIOSa UEFI (nie musi być jeśli startowy ma MBR).

Cytat: "Also, GPT keeps a backup of the partition table at the end of the disk. Furthermore, GPT disk provides greater reliability due to replication and cyclical redundancy check (CRC) protection of the partition table."


Fakt, ma podwójną tablicę partycji.

Jak radzicie?Smile

Dobra, już wiem, wstępnie wybieram MBR - większa kompatybilność w razie czego, można i pod XP 32bit mieć dostęp do dysku Smile

Korci mnie jednak założenie GPTGrin , ale już nie tak bardzo:
Cytat: W kontekście odzyskiwania danych używanie GPT wiąże się z dodatkowym ryzykiem. Nie każdy program do odzyskiwania danych obsługuje dyski z tablicami GUID.
KIS/EIS/MKS, MBAM, HitmanPro, Eset Online, WF+uBlock
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości