Odizolowanie Ubuntu
#1
Jak odizolować najnowsze Ubuntu od windowsa?
Mam zainstalowane Ubuntu 11 wewnątrz windows, z racji tego gdyż lubie od czasu do czasu posiedzieć na innym systemie tak dla odmiany. Pytanie moje brzmi jak sprawić aby Ubuntu nie widział windowsowskich partycji? Widzi mi C,D i F, odziwo E nie widzi bo jest na nim zainstalowane.
Chce to wiedzieć na wypadek gdyby coś przyszło z neta (jakiś wir) siedząc na Ubuntu i narobiło bajzlu będąc potem na Windowsie

Mniej więcej wiecie o co mi chodzi, o ukrycie windowsowskich partycji.

Dzięki za pomoc
Odpowiedz
#2
Najprawdopodobniej trzeba wyłączyć automatyczne montowanie partycjiwindows.
Sandboxie + UAC Max/Spyshelter P + Webroot SA + OPEN DNS
Odpowiedz
#3
ludendorf napisał(a):Mniej więcej wiecie o co mi chodzi, o ukrycie windowsowskich partycji.


najlepiej wejdź na tą stronę

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

albo tu

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

zarejestruj się i napisz nowy temat z zapytaniemWink
Odpowiedz
#4
Na dysku mamy już Windows''a na pierwszej partycji, na drugiej mamy dane. Zmniejszamy partycję Pliki, aby zaoszczędzić miejsce na Ubuntu. Jako, że nie można mieć więcej niż 4 partycję posłużymy sie partycją rozszerzoną. Jest ona jakby kontenerem na partycje logiczne, ale sama też jest traktowana jako partycja. Czyli w wolnym miejscy tworzymy tą rozszerzoną. Po utworzeniu mamy 3 partycje: dwie podstawowe (Windows i Pliki) i jedną rozszerzoną. W rozszerzonej tworzymy 3 logiczne, tak aby estetycznie trzymać partycje linuksowe razem. Partycji logicznych może być nieograniczona ilość.


partycja Windows - dev/sda1 , partycja pliki - dev/sda2 ,partycja rozrzerzona to dev/sda3i w niej partycja swap - dev/sda5 , partycja /home - dev/sda6 , partycja / - dev/sda7

Jak widać wyżej partycje linuksowe są elegancko odizolowane od windows''owych. Nawet jakby nie były odizolowane to i tak nie ma znaczenia, chodzi o to, aby był względny porządek na dysku.
A dlaczego nie można zainstalować Windows''a na partycjach logicznych, a Ubuntu na podstawowych? Dlatego, że Windows nawet jeśli będzie zainstalowany bez problemu na logicznej, to i tak pliki bootloader''a będzie chciał trzymać na podstawowej. Jako, że nie będzie miał do niej dostępu, bo system plików Linuksa mu na to nie pozwoli (po za tym Windows nawet go nie rozpozna !! ), nie będzie mógł zapisać ich. Linux może leżeć na byle jakiej partycji.
Odpowiedz
#5
Andrzej chyba nie o to chodzi - kolega pyta jak zrobić by na ubuntu nie było widocznych partycji z windows - nie chodzi tu o montowanie tych partycji tylko samej widoczności... Myślę że kolega źle nazwał temat z odizolowaniemTongue
Odpowiedz
#6
Zainstalować go na przenośnym, normalnie chyba nie da rady tego raczej zrobić, ale nie jestem pewny na 100%, musiałbym zapytać na forum Ubuntu lub Linuxa Minta bo mogę, ale to nie dzisiaj, może jutro.
Odpowiedz
#7
andrzej76 napisał(a):Zainstalować go na przenośnym, normalnie chyba nie da rady tego raczej zrobić, ale nie jestem pewny na 100%, musiałbym zapytać na forum Ubuntu lub Linuxa Minta bo mogę, ale to nie dzisiaj, może jutro.


no ja też bym zapytał na forum ubuntu.pl ale dawno już tam się nie logowałem i zapomniałem hasła...:/
Odpowiedz
#8
Możesz sobie je przywrócić, opcją nie pamiętam...
Odpowiedz
#9
Oj przestańcie.
Pokaż co Ci wypluwa:
sudo mount, a następnie cat /etc/fstab.
Odpowiedz
#10
andrzej76 napisał(a):Możesz sobie je przywrócić, opcją nie pamiętam...

kiedyś próbowałem przywrócić hasło ale admin jakoś mi nie fajnie odpisał na maila i już się tam nie cisnełemTongue
Odpowiedz
#11
A jeżeli partycje są od montowane to nic się nie przedostanie na nie? Czy to bez znaczenia?
Odpowiedz
#12
ludendorf napisał(a):A jeżeli partycje są od montowane to nic się nie przedostanie na nie? Czy to bez znaczenia?

Widzisz linux jest tak stworzony że raczej nic się złego stać nie może, tak samo ma się do Twojego problemu...
Ubuntu widzi partycje windows ale one nie są zamontowane ( jeśli oczywiście nie zrobiłeś auto montowania) i jeśli chcesz z Ubuntu wejść do partycji windows musisz je pierw zamontować a żeby to zrobić musisz nadać mu takie prawa root poprzez Twoje hasło a to robisz tylko wtedy kiedy potrzebujesz! Jeśli jakiś wirek chciałby bez Twojej wiedzy zrobić coś windowsowi to pierw musiałbyś nadać mu prawa czy to na zamontowanie widocznej partycji systemowej windows czy na wykonanie jakiś czynności w środowisku windows. Widzisz nawet pracując na Ubuntu to pracujesz na \:home i wszystko co ściągasz tak naprawdę jest tam, jeśli co kolwiek instalujesz na Ubu musisz dać mu prawo root by jakie kolwiem zmiany były dokonane w systemie, tak samo ma się to do windowsa widocznego poprzez ubuntu.
A najlepiej mieć dwa konta w linuksie - te drugie ma inne hasło od pierwszego i nie ma praw do sudo, pierwsze konto używasz do uaktualnienia i wgrywania nowego softu, a na drugim po prostu pracujeszWink
Odpowiedz
#13
@ludendorf, doczekam się wyniku poleceń, o które prosiłem Cię, abyś wykonał?
Odpowiedz
#14
@slawsi5:
Nie mogę się zgodzić, chociaż z góry uprzedzam, że nie jestem aż w tak temacie.
Dlaczego? Już wyjaśniam: w Ubuntu partycje windowsowe są widoczne, a montowane gdy zajedzie potrzeba (na żądanie), tyle że w pełni automatycznie, bez konieczności zwiększania uprawnień.
Skłania mnie to więc ku myśleniu, iż jak najbardziej w tej dystrybucji przy standardowych ustawieniach można narobić szkody na partycjach Windowsa nawet bez podawania hasła.
Oczywiście mogę się mylić, więc najlepiej gdyby wypowiedziała się osoba będąca bardziej w temacie Wink
Odpowiedz
#15
@lukasamd:
hmm... Z tego co pamiętam partycje windowsowe są tylko widoczne dla ubuntu a montowane gdy zajdzie potrzeba z tym że koniecznością dania w tym celu uprawnień, jeśli się mylę to sorrka - może lepszym rozwiązaniem jest po prostu pracowanie na drugim koncie z pozbawionymi możliwościami do sudo.
Z resztą nawet jak złapie się na ubuntu jakiegoś wirka po windows to i tak jego jakakolwiek aktywność nie będzie miała miejsca jeśli nie da mu się uprawnień... Tongue
Odpowiedz
#16
Partycje Windowsowe montowane są tylko w momencie próby dostania się na nie po raz pierwszy od momentu uruchomienia systemu. Nie potrzeba do tego żadnego hasła administratora.
Odpowiedz
#17
Dzięki wszystkim za pomoc
Odpowiedz
#18
ludendorf napisał(a):Jak odizolować najnowsze Ubuntu od windowsa?
Mam zainstalowane Ubuntu 11 wewnątrz windows, z racji tego gdyż lubie od czasu do czasu posiedzieć na innym systemie tak dla odmiany. Pytanie moje brzmi jak sprawić aby Ubuntu nie widział windowsowskich partycji? Widzi mi C,D i F, odziwo E nie widzi bo jest na nim zainstalowane.
Chce to wiedzieć na wypadek gdyby coś przyszło z neta (jakiś wir) siedząc na Ubuntu i narobiło bajzlu będąc potem na Windowsie

Mniej więcej wiecie o co mi chodzi, o ukrycie windowsowskich partycji.


Odmontować windowsowe partycje w ubuntu na stałe Smile
Np. jak się instaluje suse, to można na samym początku to zrobić. Kurcze już nie pamiętam, jak to jest w ubuntu, ale przy instalacji też gdzieś jest chyba taka opcja żeby nie montować windy partycji. A jak się podmontują, to trzeba potem ręcznie odmontować, albo prze z GUI Smile
Ja ma zawsze podmontowane w trybie read, więc nie ma obaw Wink Dane sobie przenoszę USB 16GB FAT32.
KIS/EIS/MKS, MBAM, HitmanPro, Eset Online, WF+uBlock
Odpowiedz
#19
No nie do końca. Partycje Windowsowe nie są montowane automatycznie podczas instalacji już od jakiegoś czasu. Niestety, są one wykrywane przez system i pokazywane na pulpicie jako ikony. W momencie ich kliknięcia odpowiednia partycja jest montowana z prawami odczytu i zapisu.
Odpowiedz
#20
szulcu napisał(a):Partycje Windowsowe montowane są tylko w momencie próby dostania się na nie po raz pierwszy od momentu uruchomienia systemu. Nie potrzeba do tego żadnego hasła administratora.

Możliwe że nie potrzeba żadnego hasła admina - choć wydaję mi się że jak kiedyś miałem 2 systemy na dysku to może nie tyle co przy zamontowaniu partycji windowsa ale np przy próbie skopiowania czegoś z ubuntu na partycje windowsa i odwrotnie wołał o uprawnienia...Wink
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości