Wybór systemu - bezpieczny, szybki, prosty
#1
Mam pewną zagwozdkę. Moja kuzynka korzysta z dosyć starego komputera i co kilka miesięcy prosi mnie o naprawienie problemu, "bo wirus się jej pojawił". Nie narzekałbym, gdyby nie była sama sobie winna: bezmyślnie używa pendrive''ów, korzysta z totalnych zamulaczy np. GG, ściąga co popadnie skądkolwiek.
Dzisiaj znowu dała mi znać o problemie i postawiłem jej warunek: ok, zrobię, ale zapomnij o tym, że będziesz miała Windowsa. Skoro nie potrafi korzystać z minimum ostrożności, niech teraz uczy się obsługi innego systemu. Tu właśnie pojawia się moje pytanie: co wybrać? A więc po kolei...

Sprzęt:
Pentium IV 3 GHz (chyba Prescott)
512 MB DDR1
Dysk bodajże 500 GB pod SATA2 acz działa na SATA1 (jakiś czas temu padł stary twardziel na ATA a że była gwarancja, to dostali nówkę)

Użytkowanie:
Z tego co wiem, to coś do szkoły, od czasu do czasu jakieś gierki, filmy, muzyka, internet, komunikator, non-stop społecznościówki...


Do tej pory działało to na Windows XP, bez antywira aby komp mógł sensownie działać. Drugi problem to bardzo wolne połączenie internetowe: kuzynka mieszka na wsi, jedyne jej połączenie oferuje T-Mobile. Jest to blueconnect brany jeszcze w czasach ery. Max. wyciąga on ok. 22-23 KB/s (tak, czyli coś minimalnie lepszego niż Neostrada 128 kbit sprzed lat). Przez to połączenie używanie antywira to kolejny problem, bo nie może on sensownie aktualizować baz.
Co wiec byście poradzili?

Najpierw zastanawiałem się nad Ubuntu - wersja 10.04 LTS. Zaktualizować, wrzucić kodeki itd. i potem już wyłaczyć zbędne rzeczy. Pytanie: czy nie będzie za wolno? Może lepiej Lubuntu, ale to musi być system naprawdę prosty w obsłudze. Myślałem chwilę o PCLOSie, ale zrezygnowałem bo sądzę, że może jednak nie dać sobie rady. Poza tym nie wiem czy nie będzie problemów z drukarką Epsona. Innych możliwości póki co nie rozważałem.
Odpowiedz
#2
Zaoferowałbym Debiana z Xfce ... ale cały problem rozbija się o to, że musiałbyś w terminalu na początku włączyć jej automatyczne montowanie pendrive .... czasami jest tak, że takie montowanie działa Out of the box ... czasami musisz je montować ręcznie...

Ubuntu odpada ... kolumbryna ... chyba, że spróbujesz z Xfce czyli Xubuntu...


Dodano: 22 paź 2011 16:09

Generalnie moim zdaniem jeśli chodzi o lekkość to liczy się nie tyle dystrybucja, co środowisko ... Gnome i KDE to kolumbryny, bo są załadowane pakietami out of the box. Szukaj czegoś z Xfce
Odpowiedz
#3
lukasamd napisał(a):Myślałem chwilę o PCLOSie, ale zrezygnowałem bo sądzę, że może jednak nie dać sobie rady.

Jeśli Lubuntu jest brany pod uwagę, to dlaczego nie PCLOS z LXDE? Zaktualizować, spolonizować i jazda. System bardzo responsywny i wygodny.
Domyślnie PCLOS ma jakieś epsonowskie sterowniki. Warto sprawdzić czy drukarka zadziała.
Wciąż mam zainstalowanego PCLOS''a i nie zamierzam go zamieniać na coś innego. Ciężko jest odmówić sobie taką wygodę Smile

Nie jestem przekonany co do *buntu, ponieważ jakie środowisko by nie wziąć, to ten system jest porażką.
Odpowiedz
#4
Właściwie możesz zainstalować każdą dystrybucję o ile wszystko swojej kuzynce prekonfigurujesz ... włącznie z instalacją komunikatorów, przeglądarek itd. Podejrzewam, że nie będzie miała ochoty bawić się w terminal.
Odpowiedz
#5
Linux jak wyżej , a jeśli już ma byćwindows to wsadziłbym tam comodoz ustawieniami( piasek + jak nie zna czegoś to blokuje).
Sandboxie + UAC Max/Spyshelter P + Webroot SA + OPEN DNS
Odpowiedz
#6
Dziewczyna ma 512 MB ramu DDR1 ... uważam, że pomysł z Comodo się nie sprawdzi.
Odpowiedz
#7
Tomasz napisał(a):Dziewczyna ma 512 MB ramu DDR1 ... uważam, że pomysł z Comodo się nie sprawdzi.
Ja mając 4 gb i 64 bit system => comodo 2 procesy łącznie 25 mb (oof geekb off bo sam gb bierze z 50)
Sandboxie + UAC Max/Spyshelter P + Webroot SA + OPEN DNS
Odpowiedz
#8
Może być LMDE Xfce bo jest lekkie, ale ostrzegam bez wstępnej konfiguracji się nie obejdzie (forum oficjalne i temat problemy), później powinno być prosto i gładko. Inne systemu? to co polecają z środowiskiem LXDE, Xfce bo to najlżejsze - PCLOS, OpenSUSE.

Windows XP? Też może być ale tylko z aktywnym antywirusem + dokupić RAM do 1 GB jeśli już nic się nie uda.

Tomasz napisał(a):Właściwie możesz zainstalować każdą dystrybucję o ile wszystko swojej kuzynce prekonfigurujesz ... włącznie z instalacją komunikatorów, przeglądarek itd. Podejrzewam, że nie będzie miała ochoty bawić się w terminal.

Bardzo trafne spostrzeżenie.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#9
bardok206 napisał(a):
Tomasz napisał(a):Dziewczyna ma 512 MB ramu DDR1 ... uważam, że pomysł z Comodo się nie sprawdzi.
Ja mając 4 gb i 64 bit system => comodo 2 procesy łącznie 25 mb (oof geekb off bo sam gb bierze z 50)


Masz 4 GB DDR1?

Nie jestem specjalistą, ale podejrzewam, że różnice w działaniu DDR1, DDR2, DDR3 są znaczące... przynajmniej jeśli chodzi o prędkość.
Odpowiedz
#10
Tomasz napisał(a):Masz 4 GB DDR1?Nie jestem specjalistą, ale podejrzewam, że różnice w działaniu DDR1, DDR2, DDR3 są znaczące... przynajmniej jeśli chodzi o prędkość.


Ale np co w comodo firewall + chmurka z ustawieniami na blokowanie nieznanych rzeczy ma obciążać?Społecznościówki przejdą komunikator też, filmy i muzyka tak samo. a gierki jak będą z legalnego źródła to też będzie bez problemu , a jak nie to zablokuje działanie plikubo przecież te z"innego" źródła najczęściej są nosicielami syfu. Najlepiejnapisać linux i mieć z głowy. Ale trzeba też wziąć inne fakty, co jeśli wyjdzie jakaś aktualizacja co coś lekko skopie? To za każdym razem lukas będzie brykać do kuzynki? Albo jak da sobie spokój z linuxem. Dla takiej osoby to będzie nie lada wyzwanie przejść się na linuxa.Podałem tylko dobra alternatywę...
Sandboxie + UAC Max/Spyshelter P + Webroot SA + OPEN DNS
Odpowiedz
#11
Pamiętajcie, że tam internet również jest ograniczeniem... Wysyłanie do chmury większego pliku potrwa pół dnia ;-)
avast! Free Antivirus
Asus X52JE | Intel Core i3 M370 | 3GB RAM DDR3 | ATI Radeon HD 5470
Odpowiedz
#12
Zdaje się, że zadałem pytanie czy masz 4 GB DDR1 - czasami warto udzielić odpowiedzi.

To nie jest kwestia tego czy Comodo obciąża czy nie - moim zdaniem jest lekki, ale przy 512 MB ramu odpalenie oryginalnej aplikacji GG wywołuje spustoszenie(można korzystać np. z pidgina), a więc co dopiero będzie, gdy dorzucić do tego przeglądarkę, jakąś muzykę w tle czy film... Moim zdaniem będzie ciężko, domyślam się, że i w tej chwili XP nie chodził jak złoto.
Odpowiedz
#13
Borzuck napisał(a):Pamiętajcie, że tam internet również jest ograniczeniem... Wysyłanie do chmury większego pliku potrwa pół dnia ;-)
Z tegoco pamiętam comodo ma blokady na większe pliki ( nawet nie można takich plików samoczynnie wysyłać do analizy)A także cloud też bezmyślnie nie wysyła wszystkiego, dużo ma w bazie a ile tych " nowych" będzie instalowane? Z ciekawości stawiam teraz comodo firewalla na xp z 512 ramu (wirtualnie) i sprawdzę na 4 paczkach jak się będzie zachowywać oraz obciążenie internetu.

@Tomasz odp:nie. Ale głównym problemem są wirusy, a nsttzw "zamulacze" - przecież można zainstalowaćcoś innego za gg inne podstawowe aplikacje i problem po części się rozwiąże.

Wracając do tematu towybrać taką dystrybucję linuxa aby wśród lekkości posiadała sporą społeczność (eng bądź pl) tak aby rozwinąć się w nowym systemie oraz otrzymać ewentualną pomoc.
Sandboxie + UAC Max/Spyshelter P + Webroot SA + OPEN DNS
Odpowiedz
#14
Comodo nie wchodzi w rachubę. Będzie stanowczo zbyt ciężki jak na taki komp, a i chmura tylko przeszkadza przy takim necie.
Nie chcę u niej Windowsa, nie potrafiła uszanować, niech się uczy Linuksa.
Odpowiedz
#15
lukasamd napisał(a):Nie chcę u niej Windowsa, nie potrafiła uszanować, niech się uczy Linuksa.


Chyba odnalazłem bratnią duszę Tongue Uwielbiam takie podejście - też takie mam.

Miałem podobny problem, ale trochę lepszy sprzęt ... jakiś intel core duo na sockecie 775, 2 GB ramu DDR2 i pozbawione mózgu dzieci... Niestety moja koncepcja z linuksem się posypała... Linux Mint i Debian okazały się niekompatybilne z tym sprzętem - musiałem zainstalować tam Windowsa.

I właśnie to może być Twój największy problem... procesor może się bardzo grzać, może się nawet okazać, że będziesz miał problemy z bootowaniem linuksa...
Odpowiedz
#16
Może Gentoo?
Co do problemu to aż krew w żyłach się burzy kiedy słysyszy się : "Wirus się pojawił" i ogólna bezmyślność .
Odpowiedz
#17
Gentoo - super tylko trzeba się znać na kompilacji Grin
Odpowiedz
#18
Waves97 napisał(a):Może Gentoo?


Nie ma szans, wymiękam przy nim nawet na virtualu Tongue
Odpowiedz
#19
To może Sabayon 7 z XFCE?
...
Odpowiedz
#20
Zastanów się też Łukasz nad jedną rzeczą ... dystrybucje linuksa są dosyć często aktualizowane .... co więcej może być tak, że będziesz miał kilkaset albo kilka tysięcy MB aktualizacji do pobrania przy takim połączeniu to będą wieki Grin
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości