ESET Smart Security 5 - Recenzja
#1
Krótki wstęp – informacje o firmie ESET

Założona w 1992 roku, firma ESET jest globalnym dostawcą oprogramowania zabezpieczającego komputery firm i użytkowników indywidualnych. Sztandarowymi produktem spółki jest wielokrotnie nagradzany program antywirusowy oraz antyspyware ESET NOD32 Antivirus. Dynamika rozwoju ESET znalazła uznanie firmy doradczej Deloitte, która od wielu lat klasyfikuje spółkę ESET w gronie pięciuset najszybciej rozwijających się firm technologicznych (Deloitee’s Technology Fast 500). Niezawodność rozwiązań firmy ESET potwierdzają liczne certyfikacje przyznane przez specjalistyczne organizacje badawcze, takie jak Virus Bulletin, AV-Comparatives czy West Coast Lab.

O popularności aplikacji ESET w Polsce świadczyć mogą m.in. tytuły "Produktów Roku" przyznane przez miesięczniki PC World oraz CHIP. Spółka ESET ma swoją siedzibę w Bratysławie na Słowacji, a jej oddziały zlokalizowane są w San Diego, Bristolu, Buenos Aires oraz w Pradze. Za pośrednictwem sieci dystrybutorów produkty ESET dostępne są w ponad 180 krajach świata. Od czerwca 2008 roku ESET dysponuje krakowskim biurem Research & Development, którego jednym z zadań jest tworzenie innowacyjnych metod i narzędzi zwalczających coraz bardziej wyszukane zagrożenia.

Co się zmieniło od poprzedniej wersji„4” ?

1. W wersji 4,ESET oferuje prostyi zaawansowany interfejs (do wyboru), jak i bardzo skomplikowaną, zaawansowaną konfigurację. W wersji 5 zrezygnowano z „zaawansowanego” interfejsu ale pozostawiono zaawansowaną konfigurację, do pewnego stopnia.

2. ESET LiveGrid, czyli system oceny reputacji plików oparty o chmurę (optymalizuje skanowanie dzięki wykorzystaniu białych list „bezpiecznych (lub zaufanych)” plików. Funkcja reputacji identyfikuje pliki na twardym dysku użytkownika. Dzięki temu z czasem wydajność pracy wzrasta. Funkcja jest uruchamiana w trakcie ściągania plików z sieci).

3. HIPS - nowy firewall z modułem HIPS monitorującym pracę systemu (kolejny poziom ochrony. Zaawansowani użytkownicy mogą dostosować działanie całego systemu i poszczególnych jego elementów do swoich potrzeb. Mają również możliwość zdefiniowania reguł dla rejestru systemu, procesów, aplikacji i plików).

4. Program automatycznie wykrywa system operacyjny i jego wersję.

5. Zaawansowana kontrola nośników wymiennych (możliwość blokady nośników wymiennych w oparciu o typ nośnika, jego numer seryjny, producenta, model, pojemność, lokalizację zaszyfrowanego pliku identyfikującego urządzenie).

6. Optymalizacja startu sytemu (skanowanie systemu przewidziane po uruchomieniu komputera jest opóźniane o kilka minut, do czasu, gdy zużycie procesora spadnie. Dzięki temu użytkownik może rozpocząć pracę na komputerze natychmiast po jego uruchomieniu i nie musi czekać, aż program ESET ściągnie aktualizację bazy sygnatur wirusów i przeskanuje komputer. ESET rozpocznie swoją pracę w tle, w sposób niezauważalny dla użytkownika).

Co oferuje nam ESET Smart Security 5?

ESET Smart Security 5 to najnowsza generacja pełnego pakietu bezpieczeństwa łączącego ochronę antywirusową i antyspyware z zaporą osobistą i modułem antyspamowym oraz ochroną rodzicielską wraz z całym szeregiem nowych, zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa.

&. Podstawowe funkcje
  • &1. Skaner antywirusowy – Autorska technologia ESET chroniąca przez znanymi jak i nowymi typami zagrożeń. Zapewnia pełne bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu oraz codziennej pracy na komputerze.
  • &2. Antyspyware–Ochrona przed złośliwym oprogramowaniem śledzącym aktywność użytkownika online. Chroni przed kradzieżą danych i poufnych informacji z komputera.
  • &3. ThreatSense–Dzięki sztucznej inteligencji ESET Smart Security samodzielnie radzi sobie z zagrożeniami. Także tymi, na które nikt jeszcze nie opracował szczepionki. Program ESET potrafi unieszkodliwić złośliwe pliki, strony internetowe i aplikacje.
  • &4. Nowy, inteligentny firewall – ESET Smart Security 5 blokuje zdalny dostęp niepowołanych użytkowników do Twojego komputera i zapobiega próbom monitorowania Twojego ruchu sieciowego.
  • &5. Ulepszony moduł antyspamowy – Zaawansowaną ochronę antyspamową mogą otrzymać użytkownicy klientów pocztowych Windows Mail, Windows Live Mail i Mozilla Thunderbird.
  • &6. Tryb gracza – Uruchomienie trybu gracza wyłącza wszystkie wyskakujące okienka. W czasie obowiązywania trybu gracza harmonogram zadań jest nieaktywny, a sygnatury wirusów nie są ściągane. Tryb gracza można włączyć na określony czas, może on się też uruchamiać automatycznie po wykryciu działania aplikacji w trybie pełnoekranowym.
  • &7. SysInspector i SysRescue – Innowacyjne zintegrowane narzędzia ułatwiające diagnostykę systemu i jego ewentualnego przywracanie w przypadku uszkodzenia plików systemowych Windows.
  • &8. Kontrola rodzicielska – Pomaga chronić dziecko poprzez kontrolę jego aktywności i sposobu korzystania z sieci. Pozwala na blokowanie dostępu do stron, które mogą zawierać nieodpowiednie treści oraz materiały. Funkcja daje możliwość korzystania z 27 kategorii tematycznych, wg których można blokować wybrane strony internetowego. Dla każdego użytkownika systemu Windows można zdefiniować osobne reguły. Dostęp do funkcji jest chroniony hasłem.


Wstęp – czyli przechodzimy do konkretów

Eset Smart Security zachwyca w niezależnych testach. Przede wszystkim na tle małego zapotrzebowania na zasoby systemowe. Dobrze wypada także w usuwaniu złośliwego oprogramowania, choć jeśli chodzi o ten aspekt - są lepsze rozwiązania zabezpieczeń naszych systemów.Większość funkcji można teraz uruchamiać z poziomu zasobnika systemowego, bez konieczności wywoływania okna programu. Oprogramowanie ESET dostępne jest w dwóch wersjach dla Windows XP/Vista/7 (32- i 64-bit)

Instalacja

Instalacja samego programu jest bardzo prosta i jak w większości polega na klikaniu „dalej”. Możemy też wybrać instalację niestandardową, później wybierając ścieżkę instalacji, ustawić czy korzystamy z proxy (lub sam program to ustali) a także włączamy ochronę przez nieznanymi zagrożeniami. Oczywiście po pierwszym uruchomieniu program zaktualizuje bazy wirusów.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


W trakcie instalacji jest domyślnie zaznaczona opcja ESET LiveGrid, czyli system oceny reputacji plików. Oczywiście nie odznaczamy.

Menugłówne

Na pierwszy rzut oka nic się nie zmieniło. Jednak szybko zauważymy kilka kosmetycznych zmian. Zmianie uległo okno główne programu, jest bardziej czytelniejsze i sprawia mi wrażenie bardzo prostego w obsłudze (i faktycznie – jest bardzo prosty w obsłudze). Na szczęście nasi sąsiedzi nie kombinowali zbyt wiele z interfejsem i wprowadzili tylko kosmetyczne zmiany co poprawiło funkcjonalność programu. Użytkownik wersji 4 może spokojnie przesiąść się na wersję 5. Prawie każde ustawienie możemy dostosować do naszych potrzeb (zresztą jak w większości takich programów). Menu główne pokazuje nam najważniejsze informacje. Informuje nasz czy komputer jest w pełni chroniony a wszystko to podzielono osobno na: sieć, internet i pocztę email oraz kontrolę rodzicielską. Program informuje nas także czy mamy zainstalowane aktualizacje. Jednak opcję tę możemy wyłączyć jeśli nas irytuje. Poniżej mamy także najczęściej używane opcje programu -przydatna opcja. Inne komponenty także możemy wyłączyć jednym kliknięciem.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Po instalacji ESS jest gotowy do pracy na domyślnych ustawieniach. Użytkownik korzystający głównie z przeglądarki i poczty powinien być zadowolony z działania pakietu. Dla bardziej wymagających, ustawienia są bardzo rozbudowane i każdy kto choć raz korzystał z Eseta powinien sobie bez problemu poradzić z konfiguracją.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


& Niezależne testy

&1. Antivirus

Na już mocno zainfekowanym systemie instalowano Eset Smart Security 5. Niektóre problemy z instalacją i skanowaniem zostały rozwiązane poprzez uruchomienie pełnego skanowania w trybie awaryjnym. Jednak jedno zagrożenie wywoływało komunikat o ponownym uruchomieniu i tak w kółko, bez końca. Pomocy technicznej udało się rozwiązać ten problem osobnym narzędziem do oczyszczania ze złośliwego oprogramowania.

Ogólnie ESET wykrył 88 procent zagrożeń i zdobył 6,5 pktw usuwaniu złośliwego oprogramowania, podobnie jak AVG Internet Security 2012. Wykrył wszystkie scareware i rootkity i zdobył 9,5 w usuwaniu scareware i 6,7 w usuwaniu rootkitów.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


ESET wypadłsłabo w teście blokowania złośliwego oprogramowania. Jeden zagrożony i zidentyfikowany plik udało się zainstalować i uruchomić pomimo wielokrotnych prób ESETa do jego zatrzymania. Ogólny wynik w blokowaniu szkodliwego oprogramowania i jego wyniki w blokowaniu programów typu rootkit i scareware były albo najgorszym lub drugim najgorszym wśród testowanych programów.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Ogólnie program wypadł dobrze (niżej screen)

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


&2. Mój własny test

Test polegał na zidentyfikowaniu i usunięciu statycznych wirusów jak i też tych już nieaktywnych. Dlatego wypadł zupełnie inaczej niż w teście wyżej. Antywirus do dyspozycji miał 2298 zarażonych plików o łącznym rozmiarze prawie 1,1GB, gdzie wykrył 18751 wirusów różnych odmian. Jak sobie poradził? Bardzo dobrze a nawet świetnie!

Wykrył i usunął 2157 pliki, co daje wynik w przybliżeniu 94%
2298-2157= 141 - liczba pozostawionych plików
2157/2298=0,9386*100% = 93,86%

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Zalety
  • Ulepszony interfejs
  • Ładniejszy wygląd
  • Dobry pakiet w usuwaniu złośliwego oprogramowania
  • Ma dobre wyniki w niezależnych testach
  • Dobry filtr antyspamowy
  • Niewielki wpływ na wydajność systemu


Wady
  • Całkowite usunięcie złośliwego oprogramowania w skrajnych przypadkach wymaga wiedzy użytkownika.
  • Słabe blokowanie złośliwego oprogramowania.

Podsumowanie

Program jest bardzo prosty w obsłudze, co nie powinno nikomu sprawić problemu z jego użytkowaniem. Odstraszać niektórych może słabszym firewallem w porównaniu do konkurencji, jeszcze inny będzie skarżył się na przeciętny antywirus. Jednak nie ma idealnego rozwiązania, które zabezpieczy nas w 100% przez wirusami.

Do napisania tej lektury skłoniło mnie najczęściej wyszukiwane hasło w google dla antywirusów: „najlepszy antywirus”…
Nie ma idealnych pakietów zabezpieczających. Kombinacja antywirus + firewall też nie zawsze jest odpowiednią ochroną.
Eset Smart Security jest kompletnym pakietem zabezpieczeń dla użytkownika nastawionego na bezpieczeństwo idącego w parze z lekkością i niezawodnością. Program jak najbardziej polecam każdemu.

I pamiętajmy, że ESET to tylko program i nigdy nie zastąpi naszego „myślenia”.

Film przedstawiający nową wersję ESET SMART SECURITY.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Bitdefender Internet Security
Odpowiedz
#2
Słabe blokowanie złośliwego oprogramowania?
Online armor + DefenseWall
Odpowiedz
#3
Na ustawieniach default zapora dziurawa jak sito ( tryb automatyczny), chociaż możemy go zmienić, wtedy coś naprawdę jest warta.
Odpowiedz
#4
Podobnie HIPS - domyślnie o nic nie pyta (?) - przy zmianie trybu zabija pytaniami.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#5
Comodo gorzej huh? a nawet słabo? dzięki za test, zainstaluje triala na próbę Smile


Dodano: 27 lis 2011, 8:17

wersja na linuxa...co za ekskliuzif ;D
Odpowiedz
#6
Kod:
Zalety
Dobry pakiet w usuwaniu złośliwego oprogramowania
...
Wady
Słabe blokowanie złośliwego oprogramowania.

Question
Dla mnie ogólnie nie wyglądało to na recenzje tylko porównanie wersji 4 - 5
___
Szkoda, że nie wspomniałeś o okienku skanowania po podłączeniu pendrive.
Odpowiedz
#7
morphiusz napisał(a):Podobnie HIPS - domyślnie o nic nie pyta (?) - przy zmianie trybu zabija pytaniami.


HIPS jest ustawiony... specyficznieGrin
Na domyślnych (automatycznych) ustawieniach ma on taką kolejność podejmowania działań: reguły, zezwól .
Jest auto, więc o nic nie pyta a i sam reguł nie tworzy, więc od razu przechodzi do drugiej opcji i zezwala.

Efekt: na domyślnych ustawieniach HIPSa nie ma . Jest on przydatny tylko jak sami wpiszemy programy na czarną listę, lub zmienimy tryb i np. zrobimy własną białą listę.
Dlaczego tak zrobili? Moim zdaniem marketing: dali do użytku nowe narzędzie, to nic, że zupełnie niepraktyczne, ważne że jest i że można się nim pochwalić klientom, którzy i tak nie wiedzą o co chodzi. Wynika to z tego, że nie mają chyba jeszcze swojej bazy zaufanych aplikacji. Być może zmieni się to w przyszłości, kto wie.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości