Avast vs Avira vs AVG
#1
Witam! Nie widziałem wcześniej takiego wątku więc postanowiłem założyć. Który antywirus ( w wersji darmowej oczywiście) jest według Was najlepszy? Wiem, że ilu użytkowników tyle opinii, ale chciałbym mimo wszystko ich wysłuchać ;-) Avira przyciąga świetną ochroną http, b. dobrą wykrywalnością, stosunkowo małym obciążeniem systemu. Brzmi pięknie, lecz słyszałem masę opinii, że się nie rozwija i nie warto instalować owego antywirusa. Avast to samo co avira ( może mniej obciąża) lecz słabsza wykrywalność. Jednak w tym przypadku widać duuuży postęp firmy z roku na rok. Co do AVG to nie potrafię się wypowiedzieć, ponieważ używałem tylko wersji 2012, która była OK. Jeśli macie jakieś inne (DARMOWE) propozycje to chętnie wysłucham ;-) Pytam bo często znajomi pytają mnie jakiego antywirusa zainstalować a ja sam nigdy nie jestem pewien co im polecić. Większość z nich to typowi użytkownicy, którzy po prostu oczekują full automatu, zero pytań, więc odpada pakiet typu CIS itd.
Pozdrawiam, Borzuck ;-)
avast! Free Antivirus
Asus X52JE | Intel Core i3 M370 | 3GB RAM DDR3 | ATI Radeon HD 5470
Odpowiedz
#2
Avast i avira teraz na równi jak dla mnie. Oba dobre i oba lekkie(w wykrywalności lekka przewaga aviry ale w konfiguracji avast górą). Sprawdź i wybierz lepszy który ci przypasuje. Ja jakoś nigdy dłużej nie używałem , może przez słabsze wersji is tego pakietu. jak wyjdzie avast 7 to pozamiata avire.
Sandboxie + UAC Max/Spyshelter P + Webroot SA + OPEN DNS
Odpowiedz
#3
Cytat: (w wykrywalności lekka przewaga aviry ale w konfiguracji avast górą)


Tz.? Co masz dokładnie na myśli? ;-)
avast! Free Antivirus
Asus X52JE | Intel Core i3 M370 | 3GB RAM DDR3 | ATI Radeon HD 5470
Odpowiedz
#4
To że Avast ma ogromne możliwości konfiguracyjne i jako jedyny z tej trójki ma sandbox''a w darmowej wersji
Odpowiedz
#5
Avira bazuje głownie na definicjach, jest w pelni automatyczna we Free wersji, wykrywalnosc więcej niz zadowalająca. Avast duzo mniejsza baza wirusow -jesli nie chcesz aktywowac w nim dodatkowych funkcji i bazowac tylko na czystym automacie to natenczas lepszym wyborem bedzie Avira. Jednak -wiem to od znajomych czy "klientow"- avira u osob , ktore uzywaja w pelni automatycznych programow cieszy sie duzo lepsza opinia niz Avast. Jak juz pisano wyzej , avasta mozna swietnie konfigurowac, ale fakt wiekszosc osob oczekuje samodzialajacego programu i zostaje przy domyslnych ustawieniach. Z kolei jesli ktos jest zaawansowanym uzytkownikiem to, oczywiscie w moim odczuciu , Avira fakt faktem stoi w miejscu . Z bezplatnych jest jeszcze chmurka -Panda Cloud. Tez zbiera rozne opinie ,ale jest coraz popularniejsza i na pewno warta uwagi.
Odpowiedz
#6
Jeśli chodzi o chmurę to lepszym wyborem będzie chyba Immunet. Wykrywalność na super poziomie, boli tylko brak ochrony http. Przynajmniej mnie :-P
avast! Free Antivirus
Asus X52JE | Intel Core i3 M370 | 3GB RAM DDR3 | ATI Radeon HD 5470
Odpowiedz
#7
A, jak na tle wymienionych programów wypada av comodo?
Odpowiedz
#8
andx napisał(a):A, jak na tle wymienionych programów wypada av comodo?

Wystarczy wejść tutaj:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

i porównać wyniki ;-)

EDIT:
Cytat: To że Avast ma ogromne możliwości konfiguracyjne i jako jedyny z tej trójki ma sandbox''a w darmowej wersji


Sandbox dziurawy jak mało co, testowałem, filmik nawet miałem. Przepuścił z tego sandboxa prawie wszystko...
avast! Free Antivirus
Asus X52JE | Intel Core i3 M370 | 3GB RAM DDR3 | ATI Radeon HD 5470
Odpowiedz
#9
Jak chcesz w nim odpalać ZA albo coś podobnego to takLol. Czy ja wiem, czy on taki dziurawy? Mi nie zdarzyło się aby coś przepuścił.
AVG - program dość ciężki, od wersji 2011 totalny kombajn. Wersja 2012 odrobinę to poprawia. Sam nie wiem, ale mam do niego mieszane uczucia. Z jednej strony szybko skanuje, wykrywalność OK, duży + za Identity Protection i duża skuteczność w leczeniu. Ach, przypominają się czasy wersji 9, kiedy był lekki i kiedy byłem jego fanem. Po dłuższym myśleniu mogę go polecić. Przy korzystaniu z niego miałem wrażenie że nie spowalniał w ogóle internetu. Za to pochwała. Też moduł LinkScanner jest godny polecenie, testowałem go kiedyś na kilku linkach z exploitami i nie przypominam sobie, żeby coś przeszło. miałem też przykłady z życia - korzystała z niego do tego czasu moja siostra cioteczna, ostatnio dostałem jej laptop, AVG9, pamiętałem nawet kiedy go instalowałem, przeskanowałem różnymi programami i ani śladu syfu - wszystko czyste. Więc ogólna ocena - polecam.

O avaście już wiele razy się wypowiadałem, polecam, więc tu nie będę się rozpisywał. Dobra skuteczność, wydajność na najwyższym poziomie, różne moduły, dobra osłona WWW, niestety, spowalniająca internet, zwiększenie pingów. Dość szybkie skanowanie, można też przy uruchomieniu. Dobrze wykrywa syf z pendrive, mogę podać kilka przykładów:
- pendrive znajomego taty, musiałem przerzucić na niego dokument - ochrona w czasie rzeczywistym dwa alerty autorun.inf i bodajże Conficker. Skan PPM - folder.htt. Gdzieś jeszcze powinienem mieć te próbki.
- pendrive od kolegi, chciał abym mu przerzucił kilka plików - ochrona rzeczywista - kilka zagrożeń, skanowanie - alert w jednym pliku (Virut)
- pendrive brata, który był podłączany w szkole - Autorun.inf i Conficker.
To by było na tyle.

Avira - program, który się nie rozwija. Obecna wersja wprowadziła trochę nowości wraz z nowym ui. Skuteczność ta sama, czyli wysoka. Ale niestety, skuteczność to nie wszystko. Praktycznie brak skuteczności z nowymi zagrożeniami, jeśli nie dodadzą ich do bazy. Korzystałem ze starych wersji, od 8 do najnowszej, którą tylko w testach. Brak polskiej wersji językowej, wielki minus dla nowych użytkowników. Z życia wziętych znalazł mi kiedyś na pendrive Kavosa.


Może MSE lub Panda Cloud? To też programy godne zaufania. Jeśli kogoś uraziłem opisem któregoś z programów to przepraszam, ale są to tylko moje doświadczenia. Wink
Odpowiedz
#10
Również rozważam nad MSE, jeśli totalna chmura to lepiej Immunet- skuteczniejszy. Ale pozostaje sprawa zapory. Tak przeglądam te wszystkie artykuły i nie mogę się zdecydować na nic konkretnego. Znalazłem, że jeśli Win 7 + router to zapora nie jest potrzebna, ale sam już nie wiem. Myślałem nad OA, ale po przejęciu tego programu przez Emsisoft boję się na niego postawić, nigdy nie wiadomo co będzie za jakis czas. Z PC Tools Firewall też chyba jakaś afera była... chyba, że się mylę. Ogólnie mam największy problem z zaporą.
avast! Free Antivirus
Asus X52JE | Intel Core i3 M370 | 3GB RAM DDR3 | ATI Radeon HD 5470
Odpowiedz
#11
Jeśli tak, to bym zostawił standardową. Jeden problem mniej. Oczywiście jeśli to Win7. Jeśli jest router to mała szansa aby się ktoś włamał. Jeszcze czy te komputery są za NATem (publiczne czy prywatne IP). Jeśli prywatne to szansa jest mniejsza, bo wszystko jest za sprzętem operatora (kolejna warstwa), a publiczne to bezpośredni dostęp do internetu.
Odpowiedz
#12
Miałem plan użyć coś + TinyWall, lecz w związku z tym, że to wersja nadal RC trochę mnie to zniechęca.
avast! Free Antivirus
Asus X52JE | Intel Core i3 M370 | 3GB RAM DDR3 | ATI Radeon HD 5470
Odpowiedz
#13
Borzuck napisał(a):Miałem plan użyć coś + TinyWall, lecz w związku z tym, że to wersja nadal RC trochę mnie to zniechęca.
Sprawdź ten programik

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

, podobny. Na wildersach masz 25 stron o nim w dziale firewall.
Sandboxie + UAC Max/Spyshelter P + Webroot SA + OPEN DNS
Odpowiedz
#14
Odnośnie zapór...pewnie, że może być wystarczająca systemowa na W7, pod warunkiem, że pozmieniasz predefiniowane reguły wg potrzeb konkretnego użytkownika - choćby automatyczne zezwolenia dla wszystkich aplikacji MS, współdzielenie plików i drukarek, itp. Pamiętam, że na komputerze syna co jakiś czas musiałem wchodzić w reguły i sprawdzać, czy coś się nie pozmieniało, bo ta zapora właściwie nie pyta o zezwolenie dla nowego programu tylko z automatu je przydziela...a ja nie lubię, kiedy coś mi buszuje po łączach bez mojej wiedzy Smile
Zapora od Binisoft - to właściwie nakładka na systemową zaporę...nowa strona tak mnie zaskoczyła, że pomyślałem że się źle połączyłem Smile Ale to faktycznie lekki i sympatyczny soft, który daje możliwość ustalania reguł programom, filtruje pakiety...dla kogoś niewymagającego i nie za bardzo chcącego bawić się w takie ustawienia jest programem bardzo dobrym i wystarczającym.
Zapora PC Toolsów...problemy na W7 miała poprzednia wersja i teraz raczej powinno być w porządku- wyszło SP1 do W7, które poprawiło współpracę no i sama zapora ma nowszą wersję od tej problematycznej...ale ta zapora ma też swoje "przypadłości", choć faktycznie polska wersja, sporo automatycznie ustawionych rzeczy daje duży komfort i zwiększa bezobsługowość.
Co do AV...stawiam na Avasta, Pandę CAV lub MSE. Do Aviry...mimo jej niewątpliwych zalet...nie potrafię się przekonać i jej polecaćCool
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#15
A ta Binisoft jest darmowa? W sumie PC Tools jest całkiem fajna, ale czy nie było przypadkiem z nią jakichś afer? W sensie jakieś przejęcia, coś...? Może mylę z czymś to. Chciałbym zaporę rozwijaną i, że tak to określę "przyszłościową". Tz., że zapora nie przestanie być rozwijana za np. pół roku, nie zostanie sprzedana itd. Co do AV nadal mam problem. Udało mi się wygrąć SpySheltera Pro, więc to właśnie z nim chciałbym stworzyć jakiś DARMOWY lecz bardzo dobry i skuteczny zestaw. MSE ma stosunkowo słabą wykrywalnośc, także nie wiem. Avast vs Panda. Oba lekkie, tylko które lepsze? Zależy mi tez na solidnej ochronie http, podłączanych pendriveów no i wykrywanie malware na komputerze oczywiście. Zainstalowałbym Pandę Cloud Pro, lecz na 99% po tym półrocznym PROMO jej nie przedłużę więc nie ma sensu jej instalować.
Pozdrawiam
avast! Free Antivirus
Asus X52JE | Intel Core i3 M370 | 3GB RAM DDR3 | ATI Radeon HD 5470
Odpowiedz
#16
Panda słabo wykrywa zagrożenia na stronach www (skrypty,exploity). Nawet z ich włączonym dodatkiem URL Filter.

Ja znajomym zawsze instalowałem Avire lub CISA (bez Defense+ i Avire free). Sam skłaniam się do zestawu Avira free +Immunet free. Wykrywalność bardzo duża.
Odpowiedz
#17
A czy ten zestaw będzie stosunkowo lekki? No i czy Avira + Immunet + SpyShelter będzie pełnym, dobrym zestawem? Firewall systemowy? Bo tak patrząc to już sporo programów się z tego zrobiło i może być ociężale.

EDIT:
Myślałem o Avast bądź Immunet + SpyShelter do tego no i np. PC Tools jako zaporę. Byłoby skutecznie, nic by się nie gryzło? No i czekam na odp. dot zapory PC Toolsów, wyżej dokładne pytanie o jej "przyszłościowość" itd.
avast! Free Antivirus
Asus X52JE | Intel Core i3 M370 | 3GB RAM DDR3 | ATI Radeon HD 5470
Odpowiedz
#18
Heh. Pamiętam jeszcze czasy jak to forum nazywało się Avira Nieoficjalne forum. W sumie to nie było tak dawno.
Ja używałem już różnych darmowych AV i tak:
1. Avira - bardzo dobry program jednak jak człowiek spróbuje coś innego to ciężko wrócić (głównie przez zatwardziałość samych niemców - reklama na cały ekran, brak pl
2. Avast - używałem jeszcze starego "radia" czyli 4.8 i wtedy to tragedia jakaś była. Avira znalazła po Avaście 15 wirusów!!! W sumie to teraz nie wiem jak jest ale zawsze mi się kojarzy jakoś tak z totalnym brakiem zaawansowania w zabezpieczeniach
3. MSE - nic za bardzo o nim nie wiadomo oprócz tego, że jest. Ochrona bardzo podstawowa, długo leczy plik. Aktualizacja raz na dzień i dodatkowo pokazuje się w Windows Update (nie wiadomo po co). Takie coś jak już nie ma nic innego. I bardzo duży plus - chyba najbardziej nieodczuwalny dla systemu.
4. AVG - antywirus typu zainstaluj, przetestuj i zapomnij (dla mnie) - żre komputer jak głupi (albo jak Norton w starych czasach).
5. Cloudy - wszystkie, z założenia miały być super lekkie i mieć dużą wykrywalność ale chyba nie do końca się to udało (wykrywalność!).
6. Comodo - nie używałem nigdy samego AV. W pakiecie potrafi zamulić kompa ale według testów na tym forum ma bardzo dobrą wykrywalność. Podstawowa funkcjonalność bez ochrony www - ale o dziwo dosyć dobrze się to sprawdza. Ja mam świadomość, że nawet jakbym nie miał AV to raczej D+ wyłapie zmiany w systemie ale jakoś się do niego przyzwyczaiłem. W sumie ciekawi mnie czy ktoś tego samodzielnie używa. Sam się zastanawiam jak mi się licencja na CIS Complete skończy to czy nie zastąpić czymś antywira.
7. Rsing, Pctools - w sumie to nie wiem czy powinno się czegoś takiego używać.


PS. BitDefender jest też free edition? Używał ktoś tego?
Odpowiedz
#19
Było jakoś rok temu zamieszanie z zaporą PC Toolsów, bo Symantek ogłosił, że nie będzie jej wspierał...wywołało to spore poruszenie i niezadowolenie raczej, bo niedługo potem wycofali się z tego i od tego momentu wyszły już chyba 2 kolejne wersje. Sama zapora jest godna uwagi...czasem do niej wracam i ostatnio pracowała na laptoku razem z Avastem właśnie i Mamutu...lekko niebywale i całkiem sympatycznie, a laptok jest nie za mocny. Jeśli masz SS Premium, to zużycie zasobów wzrośnie Ci niezauważalnie

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Teraz mam na nim inny zestaw, ale to XP więc mogłem "zaszaleć" Smile...Kerio 2.1.5 + Mamutu + SS Free + EMET...jest więc bez AV.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#20
X26 napisał(a):5. Cloudy - wszystkie, z założenia miały być super lekkie i mieć dużą wykrywalność ale chyba nie do końca się to udało (wykrywalność!).

Z tym się nie zgodzę. Immunet- leciutki a wykrywalnością zawstydza nie jeden płatny program. Wystarczy wejść w dział malware i zobaczyć jak sprawuje się w testach. Wziąłbym go, ale brakuje mi w nim ochrony http, którą chciałbym mieć i to na wysokim poziomie.
avast! Free Antivirus
Asus X52JE | Intel Core i3 M370 | 3GB RAM DDR3 | ATI Radeon HD 5470
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości