Prośba o radę jaki zestaw ochronnego softu na ten laptop.
#1
Laptop już nienowy, z 2009r.
CPU: mobilny Core 2 Duo 2,66GHz;
GPU: GeForce 9600GT (oczywiście mobilna);
HDD: 320GB 5400 RPM (tyle wiem);
4GB RAM DDR2.

Obecnie używam Avasta + Emsisoft Emergency Kit + Malwarebytes Anti-Malware, czyli jeden AV rezydentalny i dwa skanery na żądanie. Nie jestem tylko pewien czy to optymalny zestaw dla mojego sprzętu. Zależy mi szczególnie na wydajności zestawu (wiadomo, liczy się każdy MHz i każdy bajt pamięci) i oczywiście bezpieczeństwie, a także wygodzie pracy z komputerem (na tym polu zraził mnie pakiet Comodo, który ciągle wymagał uwagi).
Może wy polecicie coś lepszego?
Odpowiedz
#2
System operacyjny? Przy Win7 x64 to dobry zestaw i raczej bym nie zmieniał, a jak jeszcze jesteś za routerem to więcej nie trza.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#3
Jaką wersję Windows 7 masz zainstalowaną 32 czy 64-bit?
Wszystko tak naprawdę zależy od tego w jaki sposób korzystasz z komputera. Masz Windows 7, który ma dość dobry firewall, wymagający tylko nieco "tuningu", który możesz wykonać korzystając z tego poradnika:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

avast! jest całkiem przyzwoitym antywirusem, więc bym go zostawił, jeżeli jesteś z niego zadowolony.
Alternatywnie, w przypadku systemu 64-bit, polecę

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

, który posiada natywną obsługę systemów x64.
Nie sugerowałbym się opiniami o rzekomej "mułowatości" tego programu, bo u mnie na laptopie z mniejszą ilością ramu i niego gorszym procesorem, MSE działający w kombinacji z SpyShelter Premium i Sandboxie jest nieodczuwalny.
Dodatkowo dzięki rozwiązaniu jakim jest inspekcja sieci, MSE pomaga chronić system przed szkodnikami wykorzystującymi luki sieciowe do zainfekowania.
Jedynym minusem są dość rzadkie aktualizacje baz sygnatur zagrożeń, ale i na to jest pewien bardzo prosty sposób (punkt 5):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Dla zwiększenia bezpieczeństwa możesz wykorzystać

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

, w konfiguracji którego może być pomocny ten wpis:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Jeżeli jesteś użytkownikiem, który nie szuka na siłę kłopotów w sieci, to te rozwiązania powinny być wystarczające.
Odpowiedz
#4
Heh. Nienowy laptop. 3 letni :-). Poprzewracało się w głowie :-).
A czemu nie Comodo?
Potrzebuje uwagi tylko przez jakieś kilka godzin. Jak się nauczy programów to nie pyta nic.
Zawsze możesz napisać tu na forum i zapytać się o konfiguracje.
A jak nie Comodo.
To antywirus: Avast, MSE, Avira
A firewall: systemowy, PC Tools,
Odpowiedz
#5
Cytat: na tym polu zraził mnie pakiet Comodo, który ciągle wymagał uwagi

założyciel tematu chyba go nie preferujeGrin

Ja dołączę się do postu ktostam
Jeśli użytkownik nie pobiera piratów z sieci i innych podobnych programików, to Avast! powinien wystarczyć.
Można jeszcze dokupić licencję PRO do MBAM, bo naprawdę warto. Ja nie żałuję zakupu.
ESET Smart Security
Odpowiedz
#6
Istotny jest system...bo patrząc na sprzęt, to wszystko na nim pójdzie Smile Brakuje tylko zapory...masz jakąś?
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#7
System to W7 32bit. Zaporę mam systemową, słyszałem że wystarczająca. A jaką polecacie.

Comodo nie spodobał mi się, bo nie dość że zalewał mnie komunikatami, to jeszcze cięższy od Avasta. Myślałem tylko czy nie doinstalować tylko Defence+ i zapory z Comodo. Tylko się boję, że będzie bardziej zasobożerne.
Niby mam te 4GB, ale system + sprzętowa rezerwacja na starcie zabierają 1,3 GB, więc walczę o każdy bajt. Na W7 64bit było to samo, więc wybrałem wersję 32bit.

No i 3 letni laptop jest już nienowy. No zestarzała się głównie grafika, ale procesor jeszcze daje radę.

A co daje licencja pro w MBAM? Znaczy, jakie korzyści względem licencji darmowej przynosi.
Odpowiedz
#8
Ochrona w czasie rzeczywistym, automatyczne aktualizacje... Tutaj wszystko:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#9
gregory003 napisał(a):Comodo nie spodobał mi się, bo nie dość że zalewał mnie komunikatami, to jeszcze cięższy od Avasta.


Coś jest nie tego. Ja mam CISA na Athlonie 2600+, 1,5 GB RAMU z czego system zabiera 700 i nie mam żadnych spowolnień. Na Lapku jednordzeniowym też nie ma problemu. Jakiś masz zamulony ten komp jak Ci CIS zwalnia.

A co do komunikatów - to będę to powtarzał cały czas. Da się tak ustawić, żeby się o nic nie pytał. Po za tym ustawiasz tryby D+ i Firewall w "tryb nauki" po instalacji i uruchamiasz możliwie jak największą ilość programów, żeby Comodo sie ich nauczył - potem przestawiasz z powrotem na "tryb bezpieczny" i Comodo pyta tylko i wyłącznie jak jest coś nowego w systemie.

Naprawdę jest to do opanowania nawet przez kompletnego laika. Ja instalowałem CISA wielu znajomym co nie mieli żadnego pojęcia i jak dotąd nie narzekają. Zawsze się można zapytać tu na forum. Są ludzie (w tym ja) co używają tego naprawdę długo.
Odpowiedz
#10
panda cloud+ comodo firewall (+dodatkowa konfiguracja głównie z sanboxem , aby nie mieć komunikatów. znajduje się tam tryb pozwalający na połączenia wychodzące wiec on nie będzie wyświetlać komunikatów z firewall)

panda cloud+spyshelter free+ firewall z windows7

Wszystko za free i lekko.
Sandboxie + UAC Max/Spyshelter P + Webroot SA + OPEN DNS
Odpowiedz
#11
Witam! Ja by Ci polecił MSE+Windows Firewall+EMET+Spyshelter Free. Za darmo i lekko. Pozdrawiam!
Odpowiedz
#12
Ok. Postanowiłem, że skoro większość twierdzi że obecnie jest ok., to niech może tak zostanie.
Sprostowanie: nic mi na laptopie nie zamula. Tylko nie chciałem nic cięższego niż obecnie, za to może bardziej bezpiecznego.
Słyszałem o programach specjalizujących się w spyware itd. Warte to uwagi, czy obecny zestaw jest ok?
Odpowiedz
#13
Obecny zestaw spokojnie wystarczy.
Odpowiedz
#14
Mam pytanie, na ile Microsoft Security Essentials jest słabszy od Nortona AV 2012??? Czy różnica między tymi dwoma antywirusami jest jak między używaniem Fiata a Mercedesa? TonguePP
szukam odpowiedniej ochrony.
Odpowiedz
#15
Dokładnie. Norton to kompletny antywirus. MSE nie ma -> chmury, reputacji, ochrony behawioralnej, skanera

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

. Dużo wymieniać. Bez wątpienia lepszy jest Norton, jednak jeśli rozsądnie korzystasz z internetu to MSE spokojnie starczy.
Odpowiedz
#16
Flash999 napisał(a):Dokładnie. Norton to kompletny antywirus. MSE nie ma -> chmury, reputacji, ochrony behawioralnej, skanera

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

. Dużo wymieniać. Bez wątpienia lepszy jest Norton, jednak jeśli rozsądnie korzystasz z internetu to MSE spokojnie starczy.


Więc pewnie tak samo jest z Avirą Free??
szukam odpowiedniej ochrony.
Odpowiedz
#17
Identycznie. Jednak nadrabia ten mankament większą skutecznością.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości