Czyszczenie pozostałości po aktualizacjach
#1
Niedawno stawiałem system od nowa i Vista po czystej instalacji zajmowała 13GB a po Service Packach około 24.
Wiem, że zostają różnego rodzaju pliki i stąd moje pytanie?
Jest coś do czyszczenia pozostałości po aktualizacjach? Słyszałem, że jest możliwość wywalenia plików instalacyjnych - uniemożliwia to wtedy odinstalowanie Service Packa, ale w sumie i tak planuje zostawić i nie ruszać.
Odpowiedz
#2
możesz skasować wszystko z C:\Windows\SoftwareDistribution\Download
Odpowiedz
#3
Do wyczyszczenia pozostałości po instalacji SP2 możesz użyć narzędzia compcln.exe :
Menu Start -> Uruchom -> cmd -> compcln.exe
Możesz też ręcznie wyczyścić folder C:\Windows\SoftwareDistribution\Download- w nim znajdują się pobrane instalatory aktualizacji systemu.
Wbudowane w Windows narzędzie Oczyszczanie dysku , również potrafi wykonać w/w czynności.
Odpowiedz
#4
Nie usuwałbym ręcznie wszystkiego z tego katalogu, choć wiem, że bywa "bogaty"...jakiś spory czas temu czytałem artykuł Picasso, że nie jest do końca bezpiecznie w całości go usuwać,ponieważ niektóre komponenty systemu, sterowniki sprzętowe mogą się do plików tam zawartych odwoływać czasem...no w każdym razie jakoś tak Smile
Do usuwania śmieci po aktualizacjach dobrze sprawdza się zaznaczenie opcji "Deinstalatory hotfixów" w CCleanerze, a jeśli ktoś chce coś bardziej ostrego to polecam Temp File Cleaner...ten, o którym piszę (istnieje podobny - TFC by OldTimer) był kiedyś anonsowany u nas

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#5
I ta opcja w CCcleanerze powinna usunąć pozostałości po service packach?
Odpowiedz
#6
Najlepiej zobacz które foldery najwięcej miejsca u ciebie zajmują. Z dnia na dzień przybyło ci 11 gb danych tylko po instalacji sp ? hmmmmm
Sandboxie + UAC Max/Spyshelter P + Webroot SA + OPEN DNS
Odpowiedz
#7
Tak przybyło bo instalowałem system od nowa + 2 service packi + wszystkie aktualizacje i pewnie coś pozostawało...
Odpowiedz
#8
Prawym na dysk systemowy->właściwości->zakładka ogólne->oczyszczanie dysku. Czekasz aż sprawdzi co jest do usunięcia, potem zaznaczasz "pliki kopii zapasowej dodatku service pack..." i co tam jeszcze chcesz i czyścisz Grin
Tak jest w win7 więc i w viście pewnie tak samo Smile
Odpowiedz
#9
Niestety ale w w systemach Vista oraz 7 CCleaner nie radzi sobie z usuwaniem plików z aktualek. Chyba wynika to z tego, że są one porozrzucane no i mogą być używane przez programy i system. W wypadku XPka w katalogu Windows były po prostu ukryte katalogi zaczynające się bodajże od znaku dolara, ich usunięcie nie było obarczone ryzykiem (poza odebraniem sobie możliwości usunięcia łatek przez dodaj/usuń programy).
Odpowiedz
#10

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

W tym temacie Picasso pisze odnośnie tych deinstalatorów aktualizacji.
Odpowiedz
#11
Ok dzięki. Popróbuje. Dziwne jest to, że zostaje coś po aktualizacjach. Powinna być jakaś opcja przy instalacji - żeby kasować pozostałości.
Odpowiedz
#12
Może coś zostawiać ale ja dalej nie mogę sobie wyobrazić że po czystych instalacjach serwis packów od razu przybyło 11 gb. 2-3 zrozumiem ale nie ponad 10...jak zrobisz to co planujesz to daj znać ile odzyskałeś gb.
Sandboxie + UAC Max/Spyshelter P + Webroot SA + OPEN DNS
Odpowiedz
#13
Miejsce na dysku C :właściwości-oczyszanie dysku-pliki wszyskich uzytkowników- (2 rodzaje do wyboru)-wiecej opcji (usuń wszystkie punkty przywr. oprócz najnowszego)-zwalnia sporo-2 to pliki hibernacji (u mnie zwolniło ok.9GB) .Jak nie korzystasz wyłącz hibernację.Nie bedzie robiło kopii.Ja wyłączyłem.Nie korzystam.
SP2-gdzies na dysku ma kopie i ją ciągle przechowuje ,to można usunąć bez konsekwencji.
Też mam VISTĘ.Tu masz stronę-Vista porady sygnowaną przez MS.Ja mnóstwo sie dowiedziałem.Miłej lektury. Grin

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Dodano: 01 lut 2012, 14:49

Po instalacji pierwszego dodatku dla systemu Windows Vista (Service Pack 1) możemy zwolnić miejsce na dysku twardym usuwając pliki zapasowe (zwalniamy około 4GB powierzchni dyskowej). Zwolnione miejsce to kopie zapasowe, które służą do odinstalowania dodatku Service Pack. Jeżeli dodatek Service Pack działa poprawnie i chcemy zwolnić miejsce na dysku twardym to możemu usunąć pliki zapasowe.

Aby wykonać operację zwolnienia miejsca na dysku twardym po instalacji Service Packa należy posłużyć się narzędziem z Wiersza poleceń o nazwie SP1 Cleanup Tool.

W Menu start w polu ROZPOCZNIJ WYSZUKIWANIE lub w (Start) Akcesoria i Wiersz polecenia wpisujemy vsp1cln. Po naciśnięciu klawisza Enter otrzymamy komunikat o skutkach wyczyszczenia plików zapasowych (mianowice nie będziemy mogli odinstalować dodatku w przyszłości).

Gdy zechcemy jednak wyczyścić te pliki to z klawiatury wybieramy literkę T i zatwierdzamy klawiszem Enter.
CZYTAJ STRONĘ KTÓRA PODAŁEM U GÓRY. Grin


Dodano: 01 lut 2012, 14:57

ale mendoza jestem. Smile
Odpowiedz
#14
Więc tak. Czyszczenie punktów przywracanie nie pomaga. Tak samo jak używanie "narzędzi". Po zainstalowaniu SP2 do Visty, nie ma narzędzi Microsoftu do czyszczenia. Pomogło by pewnie ręczne usunięcie jakiegoś katalogu no ale sie boję jeszcze raz stawiać system.
Po zainstalowaniu poprawek + obu service packów przybyło około 17 GB. Troszkę dużo - nie wiem czy tak powinno być ale chyba nie jestem w stanie nic z tym zrobić...
Odpowiedz
#15
A nie masz możliwości załatwienia płytki Visty od razu z SP2?
Zajmowałoby mniej miejsca i pewnie by szybciej nieco działało.
Odpowiedz
#16
Mam oryginał Visty kupiony jeszcze w zamierzchłych czasach. Zainstalowałem system z płytki + od razu service packi - to nie wyszło na to samo?
Nawet jakbym miał płytę to bym już nie robił foramata - nie chcę mi się drugi raz :-).
Odpowiedz
#17
Nie możesz zobaczyć które foldery zajmują najwięcej miejsca? Przecież tak by się doszło najszybciej do ewentualnego rozwiązania problemu? Jeśli np nie chcesz robić tego ręcznie to sciągnij jakiś program do zarządzania dyskiem, wiem że taka opcja na pewno jest W kingsoft pc doctor.
Sandboxie + UAC Max/Spyshelter P + Webroot SA + OPEN DNS
Odpowiedz
#18
Albo zintegruj sobie instalke swojej oryginalnej plyty z SP od razu, i wtedy postaw nowy system.
Odpowiedz
#19
No wiec wyczyściłem pozostałości po aktualizacji tą metodą

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Zyskałem około 1,5 GB więcej.
Nadal mało no ale cóż. Musi na razie wystarczyć.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości