Komputer rodzinny
#1
Dzień dobry wyjadaczeSmile

Ostatnio siedząc głównie na Linuksie olałem kwestię zabezpieczenia kompa. Jednak nowy komputer domowy o nowej mocy zmienił moje postanowienie co do bezpieczeństwa. Co chcę osiągnąć może?
1. ma być prosto, gdyż to będzie używać moja Mama i raczej nie mogę od niej wymagać cudów
2. bezpiecznie jeśli chodzi o bankowość

Dwa malutkie punkty, ale ja dorzucę coś od siebie, lekkość w działaniu. Skoro mam już SS Premium to coś co będzie jego uzupełnieniem. Na komputerze sporo rzeczy będzie z autologowaniem: Skype, WTW, Windows Live Poczta. Moi rodzice planują trochę się oswoić z komputerem więc chcę aby to było łatwe - trochę już tłumaczyłem o naiwności więc nie klikają w ciemno. Brzydkie, dziwne strony raczej odpadają - większość będzie na karcie startowej.

Obecnie jest MSE, gdyż na koncie NortonaIS którego miałem dołączonego do płyty głównej pisze iż wygasło dziwnym trafem (jeszcze powinno być z 6 miesięcy przynajmniej bo było na rok - tak pisało). Uzupełnia go SS Premium z ustawieniami pod pozwalaj M$, aby za dużo nie gadał.
System będzie ustawiony jeszcze przeze mnie więc zbędne usługi polecą bo ich nie lubię. Ukrywanie w sieci, blokowanie anonimowego połączenia itp. już załączyłem w XP-AntySpy. Użytkowników komputera będzie 2-3 i każdy będzie miał swoje konto aby nie wadzić drugiej osobie.
System wybrałem Windows 7 Pro X64 (oczywiście oryginalny) aby wykorzystać 4GB ramu oraz optymalnie działał z AMD x3 445. Całość pracuje za routerem z włączonym firewall.

Zastanawiam się nad przeglądarką, Opera, IE9 czy FF tutaj akurat wystarczy by działała - wcześniej była Opera i było dobrze.

Kombinować czy raczej zostawić to co jest? Nigdy nie było problemów, więc nie wiem czy jest sens się pakować w coś.
Jeśli zostawić to może jakieś małe ustawienia zastosować?

PozdroLol


---Edytka---
Jak myślicie konta standardowe dać? Można zmienić konto Administratora na standardowe? - założę drugie Admina i z tamtego zmienię opcje czy się nie da? Kurde za dużo ustawiłem już i nie chcę od nowa zaczyna, chyba że nie ma wyjścia.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#2
Ja bym skleił coś tego typu:
Panda Cloud Free (jednak na FB jest dostępne promo na 6 miesięcy) + SpyShelter Premium + Zapora Windows
Panda byłaby tu odpowiednia - sama usuwa infekcje, to chmura, więc nie trzeba przejmować się aktualizacjami definicji i programu, niskie zużycie zasobów. Drugą warstwą byłby SpyShelter. Moim skromnym zdaniem to wystarczy.
Odpowiedz
#3
To, co zaproponował flash jest bardzo fajne.
Tu masz link do wersji Pro

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Cytat: Jak myślicie konta standardowe dać? Można zmienić konto Administratora na standardowe? - założę drugie Admina i z tamtego zmienię opcje czy się nie da? Kurde za dużo ustawiłem już i nie chcę od nowa zaczyna, chyba że nie ma wyjścia.

Może po prostu w SS ustawisz listę aplikacji uruchamianych z restrykcjami? Powinno wystarczyć Wink
Odpowiedz
#4
Hmm ja proponuję dodać do przeglądarki G Data Cloud Security (niech to więc będzie Firefox), zaporę i antywirusa zostawić. Jeśli SpyShelter jest OK to zostawić go.
Konto standardowe jak najbardziej wskazane Smile.
Odpowiedz
#5
Właśnie z MSE to ten głupi update co się sam nie instaluje albo ja nie wiem jak go do tego zmusić, więc Panda może być ciekawa, choć denerwowała mnie na starym kompie, ale tam 1 rdzeń 1.8 GHz był i czasami zamuliła go. Ten dodatek się sprawdzi @Eugeniusz więc pozostaje - będzie na kompie IE oraz FF. Co do SSP to ja Mamie pokażę co trzeba i ustawię pdf, obrazki pod aplikacje ograniczone. Więcej aplikacji odpada, bo ja czasami miałem z tym problem i nie mam zamiaru utrudniać życia im.

Jeśli chodzi o te konto standardowe to mam rozkminę nad jednym. Chodzi o instalowanie programów, brat jest mniej ogarnięty i często gry, programy oraz mniej pewne pliki. Standardowe nie pozwala instalować bez podania hasła i tutaj problem się pojawia. Nie dam mu admina i to jest pewne, ale jak będzie sobie chciał zainstalować coś to znowu zonk - wszystkiego mu nie mogę zabronić.
Zastanawiam się nad taką opcją - dwa konta standardowe, jedno admin. Hasło najwyżej będzie miała Mama. Chcę mieć pewność iż z brata konta nie będzie dostępu do profilu drugiej osoby - to musi być zablokowane.

PC Free czy PC Pro się bawić z tego co pamiętam mała różnica w opcjach.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#6
buri napisał(a):PC Free czy PC Pro

Chodzi o Pandę? Wersja pro ma skaner behawioralny i automatyczne szczepienie pendrajwów przed infekcjami z autostartu.
Odpowiedz
#7
Chyba nie działa jeszcze z najnowszym FF10 G Data Cloud Security, albo on nie widnieje w dodatkach? Udało się przestawić na konto standardowe i jest git jak dla mnie. Muszę jeszcze pomyśleć nad tą instalacją jak to rozwiązać u brata - u mamy to nie problem, bo ona nic nie instaluje Grin
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#8
Nigdy nie używałem G Data Cloud Security więc trudno mi o nim coś powiedzieć, może w zamian dać Norton™ Identity Safe BETA:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Oprócz zabezpieczeń nie było by problemu z hasłami.
Odpowiedz
#9
slawektor napisał(a):Nigdy nie używałem G Data Cloud Security więc trudno mi o nim coś powiedzieć, może w zamian dać Norton™ Identity Safe BETA:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Oprócz zabezpieczeń nie było by problemu z hasłami.

Ma straszą wadę, której nie toleruję "Hasła przechowywane są w chmurze Symanteca".


Dodano: 06 lut 2012, 15:13

---Edytka---

Stwierdzam iż może być. Posiedziałem trochę nad ustawieniami, trochę problemu miałem z programami, bo jakoś niektóre musiałem instalować po dwa razy, ale ujdzie. Podstawy już są, to co ma się otwierać i działać chodzi jak należy. Pandę z skanem behawioralnym trochę czuć w działaniu - spadek kopiowania między dyskami z 60 MB na 40 MB, więc na czas zabawy musiałem to wyłączyć, ale mam nadzieję iż po skanie całego kompa się uspokoi.

Włączenie DEP dla wszystkich aplikacji jest problematyczne? UAC na full nie dam bo nawet ja tego znieść nie mogę, więc myślę, że standardowe ustawienie powinno wystarczyć.

Firewall działa sobie bez zmian (za sprzętowym i tak się opiernicza większość czasu).

Pozostało wyłączenie zbędnych usług i komp będzie w sam raz, po tym kopia dysku C: jeszcze powinna załatwić sprawę na dłużej.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#10
buri napisał(a):Włączenie DEP dla wszystkich aplikacji jest problematyczne?.


W EMECIE wystarczy ustawić Always On... i po robocie Smile

buri napisał(a):UAC na full nie dam bo nawet ja tego znieść nie mogę, więc myślę, że standardowe ustawienie powinno wystarczyć.


W wypadku Windows 7 warto dać na max. kiedyś na forum Creer linkował do tematu na wildersach gdzie opisywali ten problem z domyślnym poziomem, który daje czasami zbyt duże uprawnienia.
Odpowiedz
#11
Ile Panda będzie tak ryć mi dyskiem? Ona robi cache czy tylko zamula? Bez jaj 2GB danych na starcie odczytywała sprawiając iż nowy komp chodził gorzej od mego 4 letniego laptopaSad Chyba postawię tam Linuksa, bo to porażka jak nie przestanie.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#12
Mi sie wydaje że panda robi cache plików które są przez nią uznawane jako dobre...
U mnie panda cloud po jakimś 8 uruchamianiu przestała mielić dyskiem i przestała szarpać prockiem przy otwieraniu dysku z dużą ilością plików..
Ubuntu [13.10] [Unity] [x64]
Odpowiedz
#13
Dwa skany pomagają podobno. Jeśli nie będzie efektów to PC drugi raz i na zawsze zostanie skreślona z mojej listy aplikacji zdatnych do użycia.
Kurde tak ryć to już przegięcie, aż mnie uszy bolą i szkoda się robi dysku.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#14
To już lepiej jeśli tak strasznie po dysku jedzie to zainstaluj darmowego avasta [skuteczny, zautomatyzowane akcje]
lub Immuneta Free [tylko że ciężki troche i nie tak skuteczny ale też dla starszych troche niezaawansowanych użytkowników zdaje się dobrym wyborem]
Ubuntu [13.10] [Unity] [x64]
Odpowiedz
#15
Jeszcze jedna kwestia, bo może ktoś wie. Czy cache jest tworzone ogólnie dla wszystkich użytkowników, czyli on to trzyma w jednym miejscu? Mam nadzieję iż nie trza robić paru skanów dla każdego konta osobno.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#16
Pozwolę sobie zakończyć mój wybór. Więc na czym się zakończyło:
PanadaC Pro + SS Premium + EMET + zapora systemowa + router +dodatek Gdata do IE
Dodatkowo zostały wykonane kroki:
XP-Antyspy (odpowiednie ustawienia)
wyłączone zbędne usługi w systemie
autorun-OFF
normalne konta

Uznaję to za wystarczające zabezpieczenie. Nie mając możliwości instalowania nowych programów myślę iż powstrzyma to brata przed śmieciami. Dziękuję za dyskusję. Dodatkowo dzięki niej zainteresowałem się EMET i uzupełniłem swój osobisty zestaw o niego - tylko ustawiony na max.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#17
Jakieś takie bardzo skomplikowane te Twoje zabezpieczenia. Ja na kompie rodzinnym u rodziców mam MSE + zapora systemowa. Zastanawiałem się nad Avastem + Comodo ale odpadło bo często pyta o aktualizację programu. No ale nie będę pouczał bo pewnie jesteś spec od zabezpieczeń :-).
Odpowiedz
#18
To jest skomplikowane ... może tak jeśli chodzi o Pandę to się mogę zgodzić. Też myślałem nad MSE, ale postanowiłem postawić na Pandę. SS Premium może być kłopotliwe, ale nie dla mojej mamy, raczej nie będzie się odzywał. Gorsze jest konto użytkownika, ale dałem proste instrukcję i liczę, że sobie poradzą beze mnie.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#19
Chodziło mi o to, że wiesz moja mama np. nie ma pojęcia co to jest konto użytkownika. Chciałem maksymalnie uprościć. A gdzieś tam pisałeś o przeglądarce. Dla mnie na kompa rodzinnego liczą sie dwie IE9 i FX. Najbardziej przyjazne chyba.
Odpowiedz
#20
FF przyjazny ... pls bez takich, ale tak jest Firefox ponieważ zależało mi na dodatkach (choć miała trochę problemów z niby przyjaznym speeddial) to przekonała się. Konto użytkownika to właśnie uproszczenie, ustawiasz i wszystko co trzeba działa oraz nie ma konfliktu odnośnie tapety, ikon na pulpicie itp. Jedyne utrudnienie to okienko jak z UAC tylko trza hasło admina podać.

Odnośnie sporo uprościłem trza przyznać. Dzięki paru prostym zabiegom wszystko działa, każdy plik jaki można napotkać bez problemu się otwiera. Email to program z LiveMail co dało sporo ułatwienia. Przekonamy się jak to będzie w praniu, jak będą trudności to będzie temat o możliwych alternatywach.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości