Menedżer uruchamiania ubuntu - niepoprawne działanie
#1
Udało się zainstalować drugi system jakim jest Windows. Niestety problem jest związany z menedżerem uruchamiania w ubuntu - nie zapamiętuje ustawień/błędnie działa. Standardowo Windows ładuje się jako pierwszy, chciałbym aby ładował się ubuntu. Udało mi się dotrzeć do menu grub poprzez Super Grub Disk - tam wybrałem z listy ubuntu. Uruchamiając menedżer ustawiłem aby grub znikał po upływie 5 sek + aby ubuntu startował jako pierwszy - niestety menedżer nie zapamiętuje ustawień i jako pierwszy uruchamia się Windows. Żadne ustawienia w menedżerze nie zapisują się .

Ktoś ma pomysł w jaki sposób wyświetlić grub + czas ?
Odpowiedz
#2
Musisz ponownie "zainstalować" GRUB''a ponieważ Windows zastąpił w MBR wpis z Grub swoim wpisem.
Realtime: Sandboxie + Windows Firewall Control + NoVirusThanks EXE Radar Pro
Web browser: Firefox + Ghostery + NoScript
Password Manager: S10 Password Vault PL
Recovery: Rollback Rx
Odpowiedz
#3
Próbowałem ponownie instalować/przywrócić gruba - operacje te nie pomogły..
Odpowiedz
#4
użyj SGD

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

lub

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#5
W Ubuntu w konsoli daj:
Kod:
sudo update-grub

Pokaż co wypluwa czy bez błędów odnajduje zainstalowane systemy grub. Oczywiście jak masz go zainstalowanego. Standardowo linux ustawiany jest na pierwszym miejscu.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#6
Cytat: Generating grub.cfg ...
Found linux image: /boot/vmlinuz-2.6.38-13-generic
Found initrd image: /boot/initrd.img-2.6.38-13-generic
Found linux image: /boot/vmlinuz-2.6.38-8-generic
Found initrd image: /boot/initrd.img-2.6.38-8-generic
Found memtest86+ image: /boot/memtest86+.bin
Found Windows 7 (loader) on /dev/sda1
done


niestety Windows ładuje się jako pierwszy..
@Fix00ser - wszystkie operacje przeprowadzałem..
Odpowiedz
#7
Chyba będziesz musiał przeinstalować Linux''a w końcu...
Realtime: Sandboxie + Windows Firewall Control + NoVirusThanks EXE Radar Pro
Web browser: Firefox + Ghostery + NoScript
Password Manager: S10 Password Vault PL
Recovery: Rollback Rx
Odpowiedz
#8
VenomX napisał(a):Udało się zainstalować drugi system jakim jest Windows.


No właśnie , zrobiłeś błąd i są problemy.Najpierw instaluje sięWindows a potem Linuks, na odwrót jak zrobisz nie wystartuje jako pierwszy Linuks, lub nie instalujesz Windowsa pozostajesz tylko na Linuksie.

Teraz jak masz Windows zainstaluj od nowa Linuksa i będzie jak należy.
Odpowiedz
#9
Jak włączasz komputer to Ci się pojawia jakiś menedżer bootowania (menu) czy od razu startuje Windows?
Odpowiedz
#10
Może użyj tego:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

?
Kiedyś z niego korzystałem i dobrze działał.
Odpowiedz
#11

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#12
Eugeniusz napisał(a):Jak włączasz komputer to Ci się pojawia jakiś menedżer bootowania (menu) czy od razu startuje Windows?

Od razu startuje Windows..
Odpowiedz
#13
Nie masz zainstalowanego menedżera bootowania. Fix00ser podał całkiem sensowne artykuły, niestety ale są one napisane dla grub-0.97 (legacy).
Artykuł na Wiki Ubuntu (notabene dzięki tej Wiki Ubuntu odniosło sukces...):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

.
Ewentualnie garść:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

(ten wydaje się najprostszy)

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Pamiętaj o wybraniu właściwego dysku (z którego BIOS uruchamia bootloader - prawdopodobnie sda).
Odpowiedz
#14
Udało mi się uruchomić skrypt Ubumatic, problem w tym , że nie wiem w jaki sposób uruchomić przywracanie programu rozruchowego przy pomocy tego skryptu? Odpalam ubuntu live CD w drugiej kolejności skrypt i pojawia się po prostu lista rzeczy które chciałbym zainstalować i nic poza tym..
Odpowiedz
#15
Zainstalowałem Ubuntu, ale rozpadło mi się unity i nie widzę kawałka lewej krawędzi ekranu, więc wybaczcie za znajdujące się tam błędy Sad
Musisz odpalić skrypt ze specjalnym parametrem.
Pobierz skrypt, rozpakuj archiwum, przejdź do tego katalogu, kliknij prawym przyciskiem myszy, wybierz opcję "otwórz terminal tutaj" (powinieneś mieć to zainstalowanego od czasu mojej ostatniej pomocy, jeśli nie to zainstaluj pakiet nautilus-open-terminal).
Wpisz: sudo ./ubumatic.sh –restoregrub
Potem sobie poradzisz sam.
Odpowiedz
#16
Mam zainstalowany open-terminal ale klikając prawym klawiszem na skrypt lub na puste pole w katalogu nie mam wyboru : otwórz terminal tutaj


Dodano: 18 mar 2012, 17:31

Tak czy siak skrypt działa, komenda -- restoregrub powinna przywrócić grub niestety po wydaniu polecenia:

./ubumatic.sh --restoregrub- uruchamia się skrypt konfiguracyjny dla poszczególnych aplikacji, itp i nic poza tym..
Odpowiedz
#17
Hmm no dobra, przejdź ręcznie do tego katalogu gdzie wypakowałeś owy skrypt (polecenie cd)
Włącz terminal i wpisz "cd /ścieżka do katalogu gdzie wypakowałeś plik skryptu". Jeśli nie wiesz co wpisać, to w otwartym oknie Nautilusa wciśnij Ctrl+L - pojawi się etykieta ze ścieżką dostępu do tego katalogu. Skopiuj ją i wklej do terminala, np.
cd /home/ubuntu/Pobrane/skrypt
Odpowiedz
#18
Eugeniusz - ten skrypt nie działa tak jak powinien - wydaje prawidłową komende - ./ubumatic.sh --restoregrub i niestety pojawia się samo główne menu skryptu lecz nie przywraca gruba..Coś tu jest pochrzanione .
Odpowiedz
#19
Nie. Zainstalowałem Ubuntu 11.10 i u mnie skrypt zadziałał.
Najnowszą wersję pobierzesz:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#20
Problem jest bardziej złożony . Zainstalowałem drugi system - Kubuntu 11.10 na dysku SSD partycji obok ubuntu 11.10 . Program rozruchowy zainstalowałem na partycji Kubuntu - niestety,menu grub dalej się nie wyświetla, dalej wgrywa się Windows automatycznie..Pochrzanione jest wszystko kompletnie..W Kubuntu zainstalowałem menedżer uruchamiania, wybrałem aby startował pierwszy system Ubuntu - nie zapamiętuje ustawień..
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości