Zmiana ze starego kompa
#1
Witam.
Posiadam starego kompa
Athlon 2600+
Płyta MSI kt6 delta
1,5 GB RAM
Jakiś zasilacz 400 W delta
Dysk Ata 80 GB.

Ostatnio ten "super nowoczesny sprzęt" daje mi we znaki więc pomyślałem o czymś nowym.
Myślę o jakimś Intelu i7 na płycie Asrock z68

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Warto pakować się w ten chipset czy może poczekać na 77? Ivy Bridge

A moje pytanie jest takie. Co ze starego kompa będę mógł wykorzystać w nowym? Słyszałem, że są jakies przejściówki Ata na Sata. Oczywuście dysk też kupię nowy ale stary bym sobie także podłączył. Ramu raczej nie da rady przełożyć.

Komp ma służyć głównie do pracy, internetu, filmów. Baaardzo żadko jakaś gra.

Może macie jakieś propozycje zestawu?
#2
Podaj budżet jakim dysponujesz Smile
ESET Smart Security 10
#3
Ma służyć do pracy , a dokładniej ? można pomyśleć też zamiast i7kupić i5 a zaoszczędzone pieniądze dać w resztę zestawu. Ale jak wyżej napisał Street bez budżetu ani rusz.
Sandboxie + UAC Max/Spyshelter P + Webroot SA + OPEN DNS
#4
X26 napisał(a):Słyszałem, że są jakies przejściówki Ata na Sata. Oczywuście dysk też kupię nowy ale stary bym sobie także podłączył.

Powinien być chociaż jeden kanał IDE.
#5
Ma to wyglądać tak że ma być bardzo wydajny obliczeniowo natomiast moze być cienki graficznie. Do pracy nie dla grafika. Dlatego chce zintegrowana karte graficzna. Mysle zmiescic sie w 2000 z ta plyta mogloby to byc realne.Ale nie ma ona IDE.
#6
Skoro koniecznie uparłeś się na te mobo Smile Chociaż nie mam pojęcia po co Ci aż tak dobra płyta posiadająca pci-e 3.0 i inne bajery dla najbardziej zapalonych graczy i maniaków OC skoro jak sam stwierdziłeś nie będziesz tego używać =d to tak jak kupić sobie terenówke jeep''a i jeździć nią do kościoła i z powrotem.. No ale cóż

Mobo:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

-700zł
tańsza opcja również b.wydajna:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

-450zł albo szukać ASROCK Z68 EXTREME3 w podobnej cenie
Proc:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

-780zł
Pamięć:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

-200zł
Zasilacz:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

550w powinno starczyć skoro olewasz kartę Smile -280zł
lub

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

250zł ogólnie polecam zasilacze ocz
Obudowa: to już twój wybór kwestia gustu.. warto jednak zainwestować w trochę lepsza z dobra cyrkulacją powietrza kosz - około 100-150zł
Dysk:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

-300zł jeśli nie trzeba Ci ąż tyle miejsca możesz zastanowić się nad tańszym np 250gb dyskiem.. Mi np 250gb wystarczy z nawiązką Tongue Jeśli jednak chciałbyś machnąć wydajną i tanią kartę graficzną polecam:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

270złSmile

Ze starego kompa możesz wyjąć i podpiąć napęd dvd... Warto jeszcze zainwestować w lepsze chłodzenie na procek koszt jakieś 80zł..
I bumSmile
ESET Smart Security 10
#7
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Nie upieram się przy tej płycie. Nie wiedziałem, że to płyta dla graczy. Chciałbym coś super wydajnego - a zbiera ona dobre opinie. Mogę kupić Extreme 3, jeżeli nie będzie dla mnie różnicy. Na OC mi w ogóle nie zależy. Chciałbym zestaw, który wytrzyma próbę czasu i po 8 latach nie będzie kawałkiem złomu (wiem, nikt nie jest wstanie przewidzieć co będzie za kilka lat).
Co do pozostałych komponentów to zasilacz 400 W się nie nadaje? Procesor bym wolał i7 więc płytę mogę jeszcze tańszą kupić ale bez przesady - mogę przecież przekroczyć te 2000. Ramu myślę około 8 GB więc by się nadało i dysk 1TB. Obudowa nie ma znaczenia.
A co z dyskiem ze starego kompa. Są jakieś przejściówki ATA na SATA. Sprawdza się to?

Sam nie wiem czy nie poczekać na nowy chipset, który ma być w kwietniu.

A jeszcze jedna kwestia. Mam Vistę x32 - jak zmienię kompa to podobno mogę zmienić na x64 i ten sam klucz będzie działał. Skąd można ściągnąć na stronie MS obraz takiego systemu?


PS.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Tu jest np. ciekawa oferta w bardzo niskiej cenie, tylko czy taki komp wytrzyma parę lat?
#8
Najstarsza zasada kupowania PC:

Cytat: Nie kupuje się składaków w hipermarketach/allegro
Realtime: Sandboxie + Windows Firewall Control + NoVirusThanks EXE Radar Pro
Web browser: Firefox + Ghostery + NoScript
Password Manager: S10 Password Vault PL
Recovery: Rollback Rx
#9
OK. Ale co on ma nie tego? Chyba wpakowana normalna płyta i procesor?
#10
Nieznany zasilacz (część najważniejsza), nieznana pamięć, niepodany dokładny model płyty głównej.

Daj sobie spokój z takimi składakami...

X26 napisał(a):Skąd można ściągnąć na stronie MS obraz takiego systemu?


Np z MSDNAA - inaczej chyba tylko warezy.
Realtime: Sandboxie + Windows Firewall Control + NoVirusThanks EXE Radar Pro
Web browser: Firefox + Ghostery + NoScript
Password Manager: S10 Password Vault PL
Recovery: Rollback Rx
#11
Zasilacz to ja właśnie mam. OK. Dzięki za podpowiedź. Spróbuje złożyć sam. A masz może jakiegoś linka do takiej Visty na MSDNAA?


Dodano: 26 mar 2012, 8:37

Ok mam oficjalny link. Może komuś się przyda - wrzucam do innego tematu.
#12
Internet, filmy i taki sprzęt? ... przemyśl lepiej to.
Płyta główna raczej tańszy model bo i tak nie pchasz się w w podkręcanie to spokojnie starczy: ASRock Z68 EXTREME3 GEN3
Procek to spokojnie starczy polecony wyżej i5 ... braknie mocy, wejdziesz raz w bios przestawisz na 4.2 GHz i znowu masz potworka.
Nie zmienisz zasilacza powiadasz? "zasilacz 400 W delta" jeśli nie masz co z kasą robić to spoko, ale załóż okulary bo fajerwerki będą piękne. (to co masz nie nazywa się zasilacz).
Pamięci możesz dobrać Goodramy bo tańsze, a różnica dla twojego zastosowania zerowa, ba dla graczy też raczej zerowa, chyba, że bawisz się w jakieś tam programy do testowania pamięci i każda cyferka ważna. Reszta jak tam wyżej kolega wymienił - jestem do tyłu w sprzęcie o jakieś 4 miesiące, ale wiele się nie zmieniło chyba.

"Chciałbym zestaw, który wytrzyma próbę czasu i po 8 latach nie będzie kawałkiem złomu (wiem, nikt nie jest wstanie przewidzieć co będzie za kilka lat)."
Zapomnij lepiej o czymś takim, rynek to rynek, a ich zdrowo powaliło, niedługo sam program do radia będzie zajmował z 2 rdzenie i 3 GB ramu.

Z czasem to tylko bym na Twoim miejscu dorzucił SSD na system i będziesz mega zadowolony.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
#13
OK to zasilacz na pewno zmienię tylko na jaki? Nie chce żadnych "świecących" zasilaczy. Chcę normalny, który mi trochę pochodzi. Wiem, że sytuacja się zmienia cały czas i ten sprzęt nie będzie nic wart po 8 latach to może lepiej nie wydawać kasy i kupić jakieś takie coś jak z linku allegro (tylko oczywiście złożyć konfiguracje samemu). Co to SSD? :-)
#14
Zasilacz to ja nie wiem ... paczę to OCZ, XFX polecają i tego można się trzymać przy twoim budżecie - zasilacz dla ciebie to do 500W max.
Wiesz składak z allegro to ... to nawet nie ma co porównywać.
SSD to dysk twardy, który akurat dał by największego kopa temu zestawowi, ale to trza by trochę części pozmieniać:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
#15
OK ale dysk SSD 160 GB kosztuje 700 zł? Jakie części byś w takim bądź razie proponował, żeby było jak najwydajniej i w sensownej cenie?
#16
Po co Ci 160 GB na sam system? Vista czy Win7, czy Win8 to max. 20 GB zajmują, parę programów, a resztę twardo trzymasz na drugim dysku. Taki Cucial M4 64 GB to około 350 zł.

Teraz tak na szybko co ja bym brał mając twoje wymagania:
- procek 4 rdzeniowy (i3, i5, amd coś)
- płyta główna z USB3 bo się przyda, a tutaj znajdziesz coś do 400 zł też z Asrocka
- ram 8 GB
- 64-128 GB ssd + 500-1000 GB dyski
- zasilacz jak pisałem dobrej marki
- obudowa coś ładnego do 150 albo nawet 250 zł
Kwestią nie jest jedna zajebista część tylko całość jako zestaw.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
#17
To taki dysk jest tylko na system? A do tego jeszcze trzeba dokupić pozostały dysk :-(. AMD odpada. Mam 2 kompy i wystarczy. Wygląd obudowy nie ma dla mnie żadnego znaczenia. Może być kwadrat z jedną diodą :-).
Dzięki za odpowiedź.
#18
Nie tylko na system, ale są bardzo drogie , i dysk 500GB kosztuje co najmniej 2k , więc na razie warto kupić mały dysk tylko na system .

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

#19

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Da się kupić nawet za 230 zł ale na SATA 2 a na 3 jest najtańszy za 300. Ma to ktoś w ogóle? Rzeczywiście jest taki wzrost wydajności? Vista to obsłuży?
#20
Właśnie sobie przypomniałem, że ty masz Vistę a tutaj nie wiem czy jest pełna obsługa. Eugeniusz chyba ma SSD i był nawet temat o tym na forum - poszukaj.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości