Czym zabezpieczyć laptop- proszę o pomoc
#1
System operacyjny:
Windows 7 Home premium
64 bitowy

Zastosowanie:
zakupy na allegro, facebook, poczta email, i latanie po stronach internetowych (inaczej mówiąc normalne użytkowanie)


Specyfikacja komputera (opcjonalne)
Procesor: AMD C-60 APU with Radeon HD graphics 1.0 ghz
Zainstalowana pamięć : 4 gb (dostępne 3,60 gb)


jestem doświadczonym użytkownikiem komputera.
Proszę o pomoc
Odpowiedz
#2
Płatne zabezpieczenie czy coś z darmowych?
Odpowiedz
#3
Jeśli z anyvirem i w grę wchodzi wersja płatna to proponowałbym:
1. Emsisoft Online Armor - jako firewall (+ dodatkowo HIPS)
2. Emsisfot Anti-Malware - jako ochronę real-time
3. Sandboxie - wzmocnienie ochrony + pozbycie się internetowych śmieci
4. FireFox z zainstalowanymi dodatkami - wiadomo
5. Kervier 1-Click Restore - backup danych

Jeśli z anyvirem i bezpłatnie to wówczas:
1. Private Firewall lub Online Armor
2. Avira Free
3. Sandboxie
4. FireFox z zainstalowanymi dodatkami
5. Kervier 1-Click Restore Free

Jeśli bez antyvira i bezpłatnie to np.
1. Firewall z Win7 (ewentualnie Tiny Firewall)
2. ThreatFire
3. Sandboxie
4. FireFox z zainstalowanymi dodatkami
5. Kervier 1-Click Restore Free

To oczywiście tylko kropla w oceanie możliwości, ale nie podałeś wszystkich kryteriów precyzyjnie.
Co jest nadrzędnym priorytetem? Skuteczność ochrony, czy może lekkość działania, czy np. ewentualne koszta zakupu licencji na soft.
Odpowiedz
#4
tak więc wolał bym darmowe rozwiązania. Chciałbym abyście podali jakieś zestawienie z antywirusem jak i bez (bo chciałbym spróbować bez antywirusa). Bo zapewne antywirus by zamulał kompa. Z tego laptopa korzystam tylko ja. Wiec nikt w ustawieniach by nie grzebał. Najlepiej jak by było lekko a skutecznie.
Odpowiedz
#5
Miquell - bez Aviry Wink Ostatnio coraz gorzej

MSE + OA Free + bajery. Powinno wystarczyć jeżeli jesteś zaawansowany i tylko Ty korzystasz
Odpowiedz
#6
lukmaciej napisał(a):Zainstalowana pamięć : 4 gb (dostępne 3,60 gb)
na pewno 64bit? Mi to raczej wygląda na 32..
Miquell napisał(a):Jeśli z anyvirem i bezpłatnie to wówczas:1. Private Firewall lub Online Armor 2. Avira Free3. Sandboxie 4. FireFox z zainstalowanymi dodatkami 5. Kervier 1-Click Restore Free
Polecam Smile Jeśli chodzi o dodatki to ghostery, adblock+ opcjonalnie TrafficLight. Ewentualnie Private Firewall lub Online Armor możesz zamienić na TinyWall który rozszerzy systemowy firewall który w przypadku 7 jest całkiem spoko.
ESET Smart Security 10
Odpowiedz
#7
Ja polecam w takim razie PC Tools Firewall + MSE / Avast / Avira.
Wszystko proste w obsłudze i naprawdę lekkie.
Odpowiedz
#8
Jeśli darmowe to podsumujmy dotychczasowe rozważania i propozycje:

Jeśli antyvir to spośród Microsoft Security Essentials / Avast/ Avira . Każdy bezpłatny, każdy ma swoje zalety i każdy jakieś tam wady.
Kwestia gustu, przyzwyczajeń, preferencji - najlepiej gdybyś sam przetestował.

Waves97 napisał(a):Miquell - bez Aviry Wink Ostatnio coraz gorzej

Waves , jeszcze nie ma takiej tragedii Wink

Jeśli chodzi o firewall to np. Online Armor Free , Private Firewalllub jak proponuje lukas PC Tools FW .
Do tego dodatki do Firefoxa, np. te o których pisze Street .
Plus dodałbym (przynajmniej ja) na pewno Sandboxie- jeśli nie używałeś, spróbuj, nic nie kosztuje, tylko później czasem ciężko się odzwyczaić się od jej używania.
No i Kervier 1-Click Restore Free do backupu danych, tak na wszelki wypadek.


Dodano: 18 kwie 2012, 17:46

Waves97 napisał(a):MSE + OA Free + bajery
Waves , ale trafnie to ująłeśWink
Odpowiedz
#9

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

no tak pokazuje. A OA free jest po polsku? jeśli się nie mylę to też ma on kontrole HIPS. Poprawiłem obrazek bo zjadło tekst
Odpowiedz
#10
Ma HIPS, wersja English Wink
Odpowiedz
#11
rozmyślam nad tym antywirusem czy warto mieć czy nie , i tu muszęprzemyśleć Wink
Odpowiedz
#12
Jak masz doświadczenie i tylko Ty używasz kompa, to nie jest to konieczne Wink
Wystarczy jakiś skan on-demand, od czasu do czasu - np. Hitman Pro albo Malwarebytes Anti-Malware.
Odpowiedz
#13
Miquell napisał(a):Jak masz doświadczenie i tylko Ty używasz kompa, to nie jest to konieczne Wink
ale jak widzę każdy ma jakiegoś antywira (a antywira chmurę ) ktoś używał czy nie warto w takie coś się bawić
Odpowiedz
#14
Bo większość lubi testować ich możliwości Wink
Chmurka? No cóż, ja testuję teraz Webroota, wersję Secure Anywhere Antivirus (jest też full pakiet z FW).
Pierwsze wrażenia bardzo pozytywne, zwłaszcza jeśli chodzi o lekkość działania i wielkość instalacji Smile
Tyle, że komercyjny i niestety nie tani.....
Odpowiedz
#15
Darmowy zestaw:
- MSE lub bez niego
- zapora systemowa , Privatefirewall
-BitDisk Free ( piaskownica)

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

- MBAM Free ( skany na żądanie)
- Toolwiz Time Freeze ( tzw. freezing - zamrażacz systemu)

Cały zestaw to lekkość , co do skuteczności - rozsądna

Płatny:
- Avast AV Pro , Avast IS 7 ( z piaskownicą oba) ( lekkość rozsądna)
- Emsisoft AM + OA Free czy Pro ( skuteczność)
- Emsisoft AM + zapora systemowa ( lekkość)

A jak zasobny portfel , polecam:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#16
Shadow Defender jest płatny
Odpowiedz
#17
Waves97 napisał(a):Shadow Defender jest płatny


Fakt, zagalopowałem się, dzięki za sprostowanie.
Odpowiedz
#18
Też się zastanawiałem czy potrzebny jest av - śledząc ich skuteczność na paczkach widać jak jest ona chwiejna. Coś co dziś jest na szczycie za miesiąc może być do niczego. Może przesadzam albo po prostu miałem pecha. Niemiło się przejechałem na av, była to moja główna warstwa ochrony.
Uważam, podobnie jak Miquell, że lepszym rozwiązaniem będzie tu skaner on-demand : hitman/mbam/eam (ja np. używam hitmana + eam).
Co do firewalla to to ciężko mi coś doradzić, kiedyś polecano mi Commodo - teraz mało kto go poleca, może się pogorszył. PrivateFirewall jest ok. Sam jestem ciekaw który z nich byłby lepszy. Z OA miałem małe problemy, no i był cięższy, co w moim przypadku go dyskwalifikowało.
Aha w sumie dla spokoju można dodać webroot AV (licka na 6 miesiecy za free). Jest on niesamowicie lekki a ochrona zawsze jakaś będzieSmile Reszta typu dodatki do przeglądarki czy piaskownica wedle woliSmile
"Szczęście to nie cel... tylko efekt uboczny"
Odpowiedz
#19
tak więc co do Mozilla Firefox to dodałem KeyScrambler free+ ghostery+Bitdefender TrafficLight. I się zastanawiam co lepsze do reklam, zawsze używałem Adblock Plus ale teraz mamy konkurenta AdFender . Ktoś te dwa blokery reklam testował??

A jakie usługi są zbędne w Windows 7( nie raz się tu spotkałem iż piszecie że zbędne usługi wyłączyliście) to jakąś optymalizacje systemową robicie??

Szkoda że SpyShelter Personal Free nie wspiera 64 bitowego systemu. Ciekawe czy istnieje jakiś niekomplikowany HIPS który pytał by się o każdą akcje zachodzącą w systemie


Pozdrawiam
Odpowiedz
#20
sadam napisał(a):(licka na 6 miesiecy za free)

Nie wiem czy ta opcja jeszcze jest aktywna.
Ostatnio próbowałem patent na 6 m-cy poruszany wcześniej na forum i miałem monit, że "subskrypcja wygasła".

lukmaciej napisał(a):to jakąś optymalizacje systemową robicie??

Zawsze można popróbować Tongue ), można z poziomu jakiegoś softu (typu tuneup, etc.). Dość fajnym rozwiązaniem monitorującym (i nie tylko) to co działa i co się dzieje w systemie jest WinPatrol, w miarę lekki i dostępny w wersjach Free i Pro (ostatnio była promocja "lifetime license" za 0,99 $)
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości