Przestawienie kontrolera z IDE Na AHCI (SSD)
#1
Witam.

Stawiając system na dysku SSD, nie miałem takiej wiedzy, żeby przestawić kontroler dysku IDE na AHCI. Producent dysku (Samsung) podaje, że dysk najlepiej pracuje na AHCI (instrukcji nie było niestety dołączonej do opakowania i dopiero później z sieci przeczytałem, że coś takiego jest).

I teraz moje pytanie - wiem, że istnieje możliwość przestawienia kontrolera w Biosie i nic się nie stanie jak ustawi się wartości w rejestrze.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Moje pytanie takie: czy warto? Dysk miał mieć odczyt powyżej 500MB a ma połowę tego. Może to jest kwestia tego kontrolera?
I jeszcze jedna sprawa - czy nic mi się nie powali w systemie? (nie chcę mi się stawiać od nowa).
Odpowiedz
#2
Nim zaczniesz kombinację zapytam się czy dobrze podłączyłeś dysk?
W specyfikacji jest że masz złącze sata3 oraz sata2, więc mogłeś się pomylić? Jeśli tak to tutaj jest różnica połowy prędkości.

Jeśli chodzi o przełączanie na AHCI to mi się nigdy nie udało przełączyć, więc raczej nie pomogę bo u mnie był potrzebny format.

Zalecam jednak przełączenie na AHCI, bo ograniczasz tylko swój dysk oraz zastosowane w nim technologie.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#3
Dysk podłączyłem dobrze pod Sata 3. Komputer działa bardzo szybko więc nie wiem czy jest sens kombinować. Z drugiej strony to nie jest chyba normalne, żeby była taka strata prędkości...

Zły jestem na siebie, że nie przestawiłem tego przed instalacją, no ale nie wiedziałem po prostu...

A Ty masz na ACHI?
Odpowiedz
#4
Sprawdź w biosie ustawienia dysku, są tam często ciekawe opcje. Czasami niepotrzebnie włączone, jak np. ograniczenie prędkość, działanie z opcją na ciszej (do tego chyba ahci trzeba) i sprawdź czy czasem coś nie jest ograniczone. U mnie w nowym kompie były podkręcone pamięci i podbite napięcie (automat się pomylił), ja zmniejszyłem, a nawet procesor odvoltowałem.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#5
No za dużo ustawień to tu nie ma

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Pewnie kwestia jest tego AHCI...
Odpowiedz
#6
Ludzki piszą, że najpierw włączyć AHCI w Win, a później w biosie ... możliwe, bo ja robiłem odwrotnie i dlatego mógł mi nie wstać komp, ale gdzie ja wtedy miałem netaLol Zrób kopię dysku i jazda to szybsze niż format.

Jest ostrzeżenie więc bez kopi nie próbuj:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#7
Nie ma nic na dysku czego bym nie mógł stracić...
najwyżej system postawię od nowa.

A dane na drugim dysku nie zostaną naruszone?
Odpowiedz
#8
Hmmm odepnij go lepiej na czas próby, lepiej dmuchać na zimno.

Na tym screenie u Ciebie w biosie masz podpięte oba dyski pod te pierwsze kontrolery?

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Piszą o sterownikach od producenta, więc też sobie sprawdź na stronie czy nie masz.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#9
Tak oba dyski są podpięte.

Ok zobaczę sobie tą stronkę i się zdecyduję. Dzięki za pomoc.
Odpowiedz
#10
Z tego co ja pamiętam to najpierw trzeba na Windowsie wgrać sterowniki pokroju intel rapid storage, a dopiero wtedy włączać AHCI.
Bez tego sypie BSOD.
Odpowiedz
#11
Rozumiem że w rejestrze Zmieniłeś? HKLM\System\CurrentControlSet\Services\msahci wartość zmieniamy na 0:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Co do sterowników to po instalacji tych od chipsetu mam wersję z 2010, jak pozwolę na aktualizację to Microsoft przez update daje wersję z 2006.
Odpowiedz
#12
Na razie jeszcze tego nie robiłem - w robocie jestem.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Chyba dość kompletne rozwiązanie problemu.

Tylko się zastanawiam czy próbować, czy nie powalę struktury systemowej...


Dodano: 24 kwie 2012, 16:35

OK.

Więc zrobiłem tak jak podane było na stronie Microsoftu.

Komp się przełączył bez problemu na AHCI.

Tak teraz wygląda pomiar prędkości.

Chyba już nic więcej nie wycisnę...


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#13
Lepiej jest niż przed czy tak samo?
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#14
Lepiej. Przedtem było w SEQ READ mniej niż 400.
Producent podaje więcej niż 500 ale chyba nie ma o co robić problemu.
Ale to:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Załatwia sprawę jak ktoś ma postawiony system...
Odpowiedz
#15
U siebie też zmieniłem wartość iaStorV z 3 na 0, a wartość start msahcimiałem ustawioną na 0 domyślnie. Można jakimś narzędziem diagnostycznym sprawdzić, czy nastąpiła jakaś zmiana np w szybkości uruchamiania systemu? Wykonałbym operację przy wartościach iaStorV 0 oraz 3.
slawektor napisał(a):Co do sterowników to po instalacji tych od chipsetu mam wersję z 2010, jak pozwolę na aktualizację to Microsoft przez update daje wersję z 2006.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Chodzi o to? Nie robiłem żadnego update''u z Windows Update. Instalowałem z kolei Intel Rapid Storage Technology, jak zawsze po postawieniu systemu. W biosie mam AHCI.
SpyShelter Firewall
Odpowiedz
#16
nikitagorbaczow napisał(a):Można jakimś narzędziem diagnostycznym sprawdzić, czy nastąpiła jakaś zmiana np w szybkości uruchamiania systemu?

Soluto, Boot Timer, Kingsoft PC Doctor.
Odpowiedz
#17
Eugeniusz napisał(a):
nikitagorbaczow napisał(a):Można jakimś narzędziem diagnostycznym sprawdzić, czy nastąpiła jakaś zmiana np w szybkości uruchamiania systemu?

Soluto, Boot Timer, Kingsoft PC Doctor.

Dziękuję Eugen, skorzystam z Soluto. Nigdy mnie jakoś specjalnie nie ciekawiło to jak długo startuje komputer w przypadku "niskopoziomowych" zmian, ale ten temat mnie zaintrygował.

EDIT: Emmm... Nie za bardzo rozumiem gdzie Soluto wyświetla czas uruchomienia.. W sumie "kolos" z tej aplikacji. Jedyne co, wyświetlają mi się na koncie Soluto w przeglądarce ładne informacje na temat mojego komputera - nie jest sfrustrowany - uff. Ale nie do końca o taką diagnozę mi chodziło.
SpyShelter Firewall
Odpowiedz
#18
Powinna pojawić się notka o całkowitym czasie bootowania.
Ha, przypomniało mi się. Jeszcze jest BootRacer - pokaże tylko czas bootowania całego systemu. Umożliwia także porównanie zmian w czasach uruchamiania.
Odpowiedz
#19
Eugeniusz napisał(a):Powinna pojawić się notka o całkowitym czasie bootowania.

Nic takiego nie ma Sad
SpyShelter Firewall
Odpowiedz
#20
Wybacz za wprowadzenie w błąd. Dziwna sprawa - dałbym sobie rękę uciąć że pojawia się taki zagięty biały róg z czasem bootowania.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości