Pełna kontrola Windows 7
#1
System operacyjny:
Windows 7 x64


Zastosowanie:
Testowanie nowych aplikacji, grafika, programowanie, gry, bankowość


Specyfikacja komputera (opcjonalne):
Intel Core 2 Duo E8400, 8GB ram''u (tyle powinno wystarczyć)

Witam Wszystkich Safegroup''owiczów.

Czytam prawie wszystkie posty dotyczące testów i powiem szczerze, że już zgłupiałem i dlatego postanowiłem napisać na forum.

Prosiłbym Was o pomoc w ocenie i doborze odpowiedniego oprogramowania do zabezpieczenia komputera.
1. To ocena tego co już mam zainstalowane czyli: Online Armor + Spy Shelter + Malwarebytes Anti-Malware +Hitman Pro + Emsisoft Emergency Kit + Comodo Cleaning Essentialis (OA i SS działają w tle) resztą skanuję na żądanie. Do tego wszystkiego Macrium Reflect (chociaż jakoś zastanawiam się nad czymś innym, coś co bardziej kompresuje backup, a jednocześnie ma przyjazne GUI /podobne do Reflect''a/ i nie wyświetla boot menu przed włączeniem systemu tak jak Keriver). Oczywiście do tego wszystkiego piaskownica, w tym wypadku został BufferZone (w wyborze utwierdził mnie ostatni test tego programu, który przeprowadził Eru, dlatego jeszcze raz wielkie dzięki). Przeglądarka WaterFox z dodatkami Adblock, Ghostery, No Script, BetterPrivacy i WOT (w niektórych przypadkach są bardzo upierdliwe bo trzeba odznaczać, bądź blokować ich działanie, żeby odtworzyć chociażby filmik promujący na stronach). Do czyszczenia używam, wydaje mi się że bezpiecznego CCleaner''a chociaż dzisiaj zainstalowałem Kingsoft PC Doctor''a, podobnie wcześniej miałem taki pseudo-kombajn, staram się unikać takich programów chociażby aby za dużo nie namieszać w systemie. Wydaje mi się, że jakąś wiedzę z zasad działania niektórych rzeczy w komputerze posiadam (chociaż OA i SS czasami potrafią mnie zaskoczyć).
Zainstalowany mam jeszcze TrueCrypt ktorym zaszyfrowałem cały dysk.

2. Wracając do TrueCrypt''a jak on wypada w porównaniu do CryptBox''a? Dzisiaj trochę poczytałem i zastanawiam się nad kupnem licencji CryptBox''a 2012?

3. Co myślicie o dodaniu do tego wszystkiego jakiegoś AV? Może jakaś chmura np. Panda Cloud?

Chyba tyle, czekam na opinie Smile
Pozdrawiam
Odpowiedz
#2
1. O bracie, nie za dużo tego? Jeżeli nie chcesz korzystać z antywirusa, to zostaw sobie OA, MBAM lub EEK (to lub to) i Hitman na żądanie; CCE to wyższa szkoła jazdy - za dużo FP. OA posiadasz w wersji Premium? Jeśli tak, to podaruj sobie instalację Buffer Zone, komputer sobie nieco odpocznie, i korzystaj z funkcji OA zwanej Run Safer (ograniczanie praw dla wybranych aplikacji). Do testowania nowych programów zdecydowanie lepszy jest Sandboxie w swej darmowej wersji. Przeglądarka: mając AdBlock i Ghostery wyrzuć NoScript i BetterPrivacy; co za dużo to nie zdrowo SmileCCleaner czy Kingsoft PC Doctor? Oba są równie dobre, jeśli wiesz jak ich używać.

2. True Cryptjest przydatny, ale sens jego posiadania zależy od tego jak bardzo chcesz ochronić dane przed kradzieżą. Co do porównania - nie wiem, nie korzystam z tych programów.

3. AV może być zbędny, pod warunkiem, że każdego podłączanego pendraka przeskanujesz najpierw skanerem - MBAM, Hitman, EEK.
...
Odpowiedz
#3
1. OnlineArmor Free (zapomniałem wspomnieć) Sandboxie lepszy? nie wiem miałem problem ze skonfigurowaniem go, BufferZone w standardzie ma, że wszystkie przeglądarki uruchamia mi w piaskownicy, a i menu kontekstowe z którego mogę wszystko otworzyć w piaskownicy, sandboxie z tego co widzę w tej chwili programów jako takich nie mogę z menu uruchomić. Z resztą mam BufferZone i SandBoxie zainstalowane, ale głównie z BufferZone korzystam.

2. Co do TrueCrypt czy CryptBox to powiem szczerze, że muszę go posiadać z racji zbyt dużej liczby osób przewijających się w moim otoczeniu, a i jak mówi przysłowie: "Przezorny zawsze ubezpieczony".

3. Co do AV - to tak sobie myślę czy aby nie zaszkodzi? Chmurki wydają się interesujące, ale czy ma to sens...
Odpowiedz
#4
Online Armor + Spy Shelter w tle to w zupełności wystarczy...wg mnie nawet sandbox nie będzie potrzebny, jeśli w OA będziesz pracować z RunSafer. AV niekoniecznie jest potrzebny, chyba że czujesz potrzebę posiadania programu, który część decyzji i działań zdejmie z Ciebie. To nic złego, jeśli tak czujesz...nie każdy jest przekonany do takiego rozwiązania Smile
Jeśli już mówiłbym o jakiejś formie wirtualizacji to proponowałbym pełną wirtualizację systemu, która oferuje np. Returnil (RSS Free) czy Toolwiz Time Freeze - oba darmowe - chyba, że skusisz się na coś płatnego np. Shadow Defender, Wondershare Time Freeze (czasem można spotkać promocję na wersję 2 za free).
Odnośnie dodatków do Firefoxa...nie pozbywałbym się NoScripta, bo to wg mnie zasadniczy dodatek broniący przed niechcianymi i szkodliwymi skryptami, apletami, itp. Do tego AdBlock, BetterPrivacy a Ghostry to bardziej strażnik prywatności, a nie "obrońca" przed infekcjami.
TruCrypt?...używam od kilku lat do tworzenia kontenera/-ów na prywatne/wrażliwe dane...za free nie ma chyba nic lepszego do szyfrowania w locie.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#5
Darmowy TrueCrypt w zupełności wystarczy. Jeśli jest to laptop i dużo podróżujesz to warto, jeśli komputer w domu to kompletnie niepotrzebny.

Zestaw potężny, moim zdaniem powinieneś zmienić na coś bardziej lekkiego. Ale jak lubisz być ostro zbunkrowany - dlaczego nie?


Sandboxie jakiego używałem (płatne) miało możliwość ustawienia aplikacji, które domyślnie mają być odpalane w piaskownicy + alertów jeśli nie są.
Online Armor Premium + Kingsoft PC Doctor Lite + Bitdefender TrafficLight
Odpowiedz
#6
Croatan napisał(a):1. OA Free (zapomniałem wspomnieć) Sandboxie lepszy? nie wiem miałem problem ze skonfigurowaniem go, BZ w standardzie ma, że wszystkie przeglądarki uruchamia mi w piaskownicy, a i menu kontekstowe z którego mogę wszystko otworzyć w piaskownicy, sandboxie z tego co widzę w tej chwili programów jako takich nie mogę z menu uruchomić. Z resztą mam BZ i SB zainstalowane, ale głównie z BZ korzystam.

2. Co do TR czy CB to powiem szczerze, że muszę go posiadać z racji zbyt dużej liczby osób przewijających się w moim otoczeniu, a i jak mówi przysłowie: "Przezorny zawsze ubezpieczony".

3. Co do AV - to tak sobie myślę czy aby nie zaszkodzi? Chmurki wydają się interesujące, ale czy ma to sens...


Nie przesadzasz troszke ze skrótami nazw programów?
Odpowiedz
#7
W pierwszym poście wszystkie w/w są pełną nazwą, nikt nie powinien mieć problemów z ich rozszyfrowaniem.
Online Armor Premium + Kingsoft PC Doctor Lite + Bitdefender TrafficLight
Odpowiedz
#8
Konfiguracja Sandboxie:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Czy lepszy od BZ? Nie wiem. Jeżeli masz zainstalowane oba, to popracuj z nimi i wybierz ten, z którym lepiej będzie się Tobie pracowało.

@ichito wydawało mi się, że Run Safer jest tylko w wersji Premium. W takim przypadku @Croatan możesz używać restrykcji ze SpyShelter.
...
Odpowiedz
#9
vlchd napisał(a):W pierwszym poście wszystkie w/w są pełną nazwą, nikt nie powinien mieć problemów z ich rozszyfrowaniem.


Mnie to problemu skróty nie sprawiają ale nowy użytkownik nie do końca obeznany w temacie ma czytać i rozumięć o czym czyta.

A nie rozszyfrowywać skróty
Odpowiedz
#10
@byku81 Skróty w większości skasowałem (lenistwo wyszło na jaw)

@vlchd Prawdę powiedziawszy nie odczułem dłuższego odpalania systemu (tzn może kilka sekund, a system nadal sprawny, chyba że SpyShelter domaga się jakiegoś potwierdzenia, ale jeszcze go dobrze nie ogarnąłem, jakoś od tygodnia mam zainstalowany)

@ichito Miałem Shadow Defendera i Wondershare Time Freeze, po zainstalowaniu nieźle spowolniło system. Chciałem coś potestować z wirtualizacji systemu, ale cieżko mi dobrać coś co będzie lekkie i bezpieczne. Może to wina tego, że stworzyłem swój mod Windows''a pousuwane zbędne usługi i takie tam... Najgorsze w całej wirtualizacji co mnie spotkało przy Wondershare Time Freeze było wywalenie całego systemu... Muszę poczytać o tym jeszcze.

A co doradzacie do Backup''u systemu?
Odpowiedz
#11
Skoro Twój komputer jest na tyle sprawny i Ci to nie przeszkadza - dlaczego nie? Ale pamiętaj, że nie zawsze ilość idzie w parze z jakością.

Backup - może wypróbujesz nową wersję Comodo Time Machine kiedy się pojawi? -

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Online Armor Premium + Kingsoft PC Doctor Lite + Bitdefender TrafficLight
Odpowiedz
#12
BackUp to nie jest coś, czym bardzo się interesuję. Jedyne co wykorzystuję, to obraz czystego systemu - Windows Complete PC Restore oraz Free File Sync (

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

) do tworzenia kopii danych na dysku zewnętrznym. W moim przypadku sprawdza się znakomicie Smile
...
Odpowiedz
#13
@vlchd Dlatego proszę o ocenę...Tak jak pisałem zestaw stworzyłem, po regularnych odwiedzinach i czytaniu postów na forum. Wiem, że ilość nie jest równa jakości... ale wydaje mi się, że zestawik ten mimo, że nie jest super lekki (nie nie stwarza problemu) raczej nie powinnien się ze sobą gryźść, a nawet się uzupełniać.

Co do Comodo wczoraj widziałem ten post i powiem szczerze, że jestem poważnie zainteresowany. Pytanie tylko jak ciężki będzie obraz po utworzeniu Smile
Kolejnym problem który mnie nurtuje to czy jest sens robienia migawki partycji z programami? Do tej pory cały czas robię backup partycji systemowej i z zainstalowanymi programami i jej waga w Macrium Reflect to ponad 50 GB Tongue

--------------EDIT--------------

A może by dorzucić do tego zestawu ThreatFire? z racji, że dużo rzeczy ląduje na moim dysku z sieci, z serverów FTP co o tym myślicie?

I może jeszcze to CyberGhost VPN?
Odpowiedz
#14
preter_m napisał(a):@ichito wydawało mi się, że Run Safer jest tylko w wersji Premium. W takim przypadku @Croatan możesz używać restrykcji ze SpyShelter.

Nie...ten tryb jest również w wersji darmowej Wink

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Croatan napisał(a):@ichito Miałem Shadow Defendera i Wondershare Time Freeze, po zainstalowaniu nieźle spowolniło system. Chciałem coś potestować z wirtualizacji systemu, ale cieżko mi dobrać coś co będzie lekkie i bezpieczne. Może to wina tego, że stworzyłem swój mod Windows''a pousuwane zbędne usługi i takie tam... Najgorsze w całej wirtualizacji co mnie spotkało przy Wondershare Time Freeze było wywalenie całego systemu... Muszę poczytać o tym jeszcze.

A co doradzacie do Backup''u systemu?

Nie zrozumiałbym, że obydwa wirtualizery mogą robić problemy na takiej maszynie, jaką dysponujesz gdyby nie to, że podrasowując system mogłeś wywalić jakieś pliki czy usługi wymagane do pracy tych programów...u mnie obydwa sprawnie chodziły na sprzęcie z zaledwie 1 GB RAM i na starych Intelach 1,7 GHz (dwa różne laptoki). Z drugiej strony nie spotkałem się nigdzie...a może nie zwróciłem uwagi też...by ktoś opisywał problemy z okrojonymi systemami...jakoś nie rzuciło mi się na oczy, żeby to miało wpływ na pracę programu i spowolnienie, o którym piszesz.
Shadow Defender był, jest i spodziewać się można że będzie wciąż "numero uno" w tej kategorii softów i póki co żaden program mu nie zagraża.

Jeśli chodzi o kopie zapasowe systemu - polecam Keriver 1-Click Restore Free, choć wiem że polecany jest bardzo również systemowy backup. Mnie Keriver "zniewolił" swoją prostotą, skutecznością i bezawaryjnością. CTM owszem jest nadzieją...stara wersja (chyba od zawsze jako BETA) wiem, że u niektórych od lat wyśmienicie się sprawuje, ale u mnie zrobiła nieco brzydkiego zamieszania w systemie. Poza tym CTM to inna technologia...on faktycznie robi migawki, a nie jak Keriver skompresowane obrazy, ale po jakimś czasie te migawki rozrastały się od kilkudziesięciu mega do kilku giga...i to mnie jakoś też raziło.

ThreatFire jest fajny i polecam jego wypróbowanie, ale u Ciebie może być właściwie tylko "kwiatkiem do kożucha"...OA i SS to wystarczająca ilość monitorów systemu...uwierz mi Smile
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#15
@ichito Keriver''a używałem, ale on niestety robi tylko migawkę partycji systemowej, a mi potrzeba zrobienie także backup''u partycji gdzie sa zaintalowane programy, dodatkowo te boot menu. Shadow Defender i WTM uzywalem przez chwile, ale moja niewiedza z zakresu wirtualizacji (obslugi programu) spowodowala balagan taki, że system przestal normalnie wstawac. Poczytalem troche wczoraj na temat Terabyte Image for Windows ciekawy program ktoś używa?
Odpowiedz
#16
Croatan napisał(a):@ichito Keriver''a używałem, ale on niestety robi tylko migawkę partycji systemowej, a mi potrzeba zrobienie także backup''u partycji gdzie sa zaintalowane programy, dodatkowo te boot menu.

W takim razie dobry będzie

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

tyle tylko że nie ma darmowej wersji.
Zobacz także EASEUS Todo Backup Free popularny i również dobry soft do backupu.
Odpowiedz
#17
Dzięki wszystkim za pomoc... trochę problemów było... więc zostaje tak po instalacji Todo Backup Free (niestety system padł) tak to już jest z modyfikacjami... dlatego zostaję przy Macrium Reflect Grin. Cały zestawik prezentuje się następująco:

Online Armor, MBAM, Hitmam, EEK, BufferZone, SpyShelter, Shadow Defender. Myślę, że zestawik całkiem spoko, jakieś delikatne spowolnienie nastąpiło, ale wydaje mi się że to wina OA (przy uruchamianiu aplikacji). OA, SpyShelter, BufferZone i Shadow Defender ładują się z systemem i w sumie z Win 7 x64 po optymalizacji usług i autostartu zabierają ok 1,35 GB ram''u co uważam za wynik naprawdę zadowalający. W tle działają także inne programy i usługi typi VMWARE, czy wszelkie usługi związane z programami graficznymi i officem.
Odpowiedz
#18
Spowolnienie nastąpiło na pewno od OA. Do skanu on-demand wystarcza Ci MBAM i Hitman Pro nie potrzeba już EEK.
Co do tego ramu - to o wiele za dużo łyka ten Windows 7 64 bit. Mam teraz też 64 bitową 7 i maszynę wirtualną, wykonywana była też optymalizacja usług , zbędne wyłączone, inne w tryb ręczny i u mnie wygląda to tak :

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



400Mbramu mniejWink
Odpowiedz
#19
OA + Buffer Zone to niezbyt dobra konfiguracja.
Odpowiedz
#20
@andrzej76 ladny wynik tyle, ze w moim przypadku system jest zmodyfikowany, wgrane oficjalne jak i nieoficjalne poprawki, system sam zarzadza plikiem stronicowania, z tego co wiem to zuzycie ramu przy takich ustawieniach zzera ram proporcjonalnie do posiadanej ilosci, ale moge sie mylic z checia poznam Twoja konfiguracje uslug Winkco do EEK to nie wymaga instalacji to niech sobIe jest, zawsze mozna wywalic.

@eugeniusz dlaczego, faktycznie BZ niezle zajada sie czasmi moim ramem, ale wydaje sie latwiejszy w konfiguracji nizeli Sandboxie.

Przepraszam za brak polskich znakow, ale pisze. Na szybko z telefonu.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości