Szybkość łącza a przeglądanie stron
#1
andrzej76 napisał(a):Bo nie zobaczysz , to nie ma znaczenia w użytkowaniu przeglądarki. Czy 2 , 6 czy 50 Mbit będzie zawsze tak samo.Czytałem o tym gdzieś ale już nie pamiętam gdzie. Fajnie było opisane na czym polega ten mechanizm, na pewno szybkość przeglądarki nie jest od tego uzależniona.

Trochę przesadzasz, ja widzę różnicę między 1 a 10 mbit -przepaść. 10/10 jest świetne do przeglądania stron.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#2
Różnice pomiędzy szybkościami łącz owszem są.
Szybciej ładują się poszczególne elementy (grafiki), przez co szybciej dostajemy gotową stronę.
Odpowiedz
#3
Flash999 napisał(a):Różnice pomiędzy szybkościami łącz owszem są.
Szybciej ładują się poszczególne elementy (grafiki), przez co szybciej dostajemy gotową stronę.

No oczywiście Flashu, jeśli strona jest ciężka,zawiera dużo grafiki i nie wspomnę o zawartości flash ,to przy połączeniu 50Mbit i więcej, załadowanie strony trwa poniżej sekundy, momentalnie się ładuje.Ja widzę różnicę między 35 a 70 Mbit a co dopiero przy 2 Mbit .
Wystarczy wejść na portal typu onet czy wp albo interia , widać jak strona się ładuje wolno przy takim łączu.
Odpowiedz
#4
andrzej76 napisał(a):Z mojego punktu widzenia jako zwykłego użytkownika nie webmastera wręcz na odwrót - pisałem wyżej. Nie wiem dlaczego u Ciebie jest źle i do bani?


Takie same lagi są w Firefoxie na Windowsie co na Ubuntu. Nie widzę pomiędzy nimi żadnej różnicy w kwestii responsywności tej przeglądarki.

andrzej76 napisał(a):Bo nie zobaczysz , to nie ma znaczenia w użytkowaniu przeglądarki. Czy 2 , 6 czy 50 Mbit będzie zawsze tak samo.
Czytałem o tym gdzieś ale już nie pamiętam gdzie. Fajnie było opisane na czym polega ten mechanizm, na pewno szybkość przeglądarki nie jest od tego uzależniona.


Tak, przy łączach nawet > 1 Mbit i chociażby w miarę sensownych stronach różnica jest nie do zauważenia.
Multum rzeczy załatwiają za nas serwery w wyniku czego nie licząc pierwszych odwiedzin , pobierany jest tylko ułamek tego co strona pokazuje.

Jeżeli ktoś natomiast twierdzi, że jest różnica między 2 Mbit a 50 Mbit przy częstym przeglądaniu tych samych stron (nawet, jeżeli to "spore grono") no to... cóż... gratuluję spostrzgawczości.

Dodano: 30 cze 2012, 21:14

facecik napisał(a):No oczywiście Flashu, jeśli strona jest ciężka,zawiera dużo grafiki i nie wspomnę o zawartości flash ,to przy połączeniu 50Mbit i więcej, załadowanie strony trwa poniżej sekundy, momentalnie się ładuje.Ja widzę różnicę między 35 a 70 Mbit a co dopiero przy 2 Mbit .


To nie do końca takie proste. Multum stron nie korzysta z CDN, a bez tego nawet na 50 Mbit może iść tak samo jak na 2 Mbit.
Dużo zależy też od tego, gdzie jest wpięty tak użytkownik, jak strona (przykład - problemy z Youtube na łączach TP vide proxy Netii).
Odpowiedz
#5
Ja nie mówię kolego tu o odświeżaniu strony z pamięci, tylko o pierwszym wejściu na daną stronę, po oczyszczeniu przeglądarki.
Ważną sprawą jest także sprzęt, bo strona nawet na łaczy 100Mbit bedzie się wolniej ładować na starszym sprzęcie.
Odpowiedz
#6
facecik napisał(a):Ja nie mówię kolego tu o odświeżaniu strony z pamięci, tylko o pierwszym wejściu na daną stronę, po oczyszczeniu przeglądarki.


Czyli o jakim procencie wejść? Coś w okolicach 1%? Naprawdę zauważasz to w skali całego codziennego użytkowania?

facecik napisał(a):Ważną sprawą jest także sprzęt, bo strona nawet na łaczy 100Mbit bedzie się wolniej ładować na starszym sprzęcie.


Tu się zgadzam, na starszym sprzęcie na pewno będzie wolniej, w szczególności jak jest sporo javascriptu.
Odpowiedz
#7
Łukasz, mam Ci filmik nagrać żebyś uwierzył ?
Myślę że posiadasz wiedzę na tyle szeroką, że nie muszę CI tego udowadniać.
Zgodzę się tylko z jednym, jeśli posiadamy naprawdę porządny sprzęt, i nie czyścimy zbyt często przeglądarki, odwiedzamy podobne strony, to komfort korzystania z łacza powiedzmy 10Mbit a 50MBit nie bedzie aż taki różny.
Ale jeśli korzystamy z różnych stron, często nowych, i czyścimy przeglądarkę dość często , to różnica jest wyraźna.
Duże znaczenie ma także , na jakim serwerze dana strona leży, to chyba oczywiste , że najszybsze łącze nie pomoże, jak sama strona zamula.
Odpowiedz
#8
No właśnie próbuję Ci wytłumaczyć, że to nie takie proste. Nasze łącze wyjściowe to tylko jeden z wielu aspektów i to naprawdę nie najważniejszy.
Widzisz... po przesiadce najpierw z 2 Mbit na 6, a po jakimś czasie na 20 Mbit, nadal najczęściej nie mogę płynnie odtwarzać filmów 720p na YT (tj. bez przerwy na buforowanie). Natomiast znajomy w Netii na 2 Mbit nie ma z tym żadnego problemu. Cud? Nie, wykorzystanie proxy przez Netię vs nieco dziwna polityka TP ("niech się do nas wpinają, a nie my do kogoś").

Argument z czyszczeniem i wieloma nowymi stronami do mnie nie trafia, bo większość osób używa głównie swoich częstych stron i cache nie czyści ("co to jest cache?"). Oczywiście można nagrać filmik, który obali to co piszę, a potem ja mogę nagrać filmik pokazujący raczej standardowe użytkowanie, który obala zdanie przeciwne. Ale po co, skoro to się uzupełnia i po prostu dotyczy dwóch innych sytuacji?
Dla mnie po prostu większe ma znaczenie to, co występuje częściej tj. strona pobierana większości z cache. Gdyby przeglądarki miały domyślnie wyłączone cache, to nie mielibyśmy o czym dyskutować, kwestia łącza byłaby bardzo ważna, bo odgrywałaby rolę przy każdej odsłonie.
Odpowiedz
#9

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Te aspekty są głównymi czynnikami na szybkość ładowania się stron internetowych , prędkość jest tu najmniej istotnym czynnikiem. I to fakt niezaprzeczalny.
Zapraszam do lektury. Poczytać zawsze warto.
Odpowiedz
#10
Łukasz, ja się z Tobą zgadzam w pewnym sensie,wszystko co piszesz ma miejsce i w praktyce tak może wyglądać, ale....
Jak strona ( przyjmując ,że wchodzisz na nią po raz pierwszy ) i waży np 2-3mb , dużo grafik i innych zawartosci , może załadować się ( przyjmująć ,że testujemy na tym samym sprzęcie podpinając dwa różne łacza 2 i 50 Mbit ) z tą samą prędkością ? (zakładając ,że jest na szybkim serwerze, który może obsłużyćnasze łaczę z pełną przepustowością )
Oczywiscie sytuacja może być kompletnie odwrotna, i pomimo 25 krotnie szybszego łącza strona załaduje się tak samo, ale to tylko teoria.
Przy wykorzystaniu maksymalnym możliwości danego łącza (zakładając że mamy także odpowiednio szybki sprzęt) , każda strona załaduje się o wiele szybciej, co oczywiście nie oznacza , że tak będzie w praktyce, na co dzień.
Odpowiedz
#11
Tak, zgadzam się, gdyby mogła wykorzystać całe łącze, jeżeli serwer będzie ok, jeżeli nasz sprzęt będzie odpowiedni, to różnica będzie spora.
Problem w tym, że te 3 warunki rozbijają się na następne... i następne.
Odpowiedz
#12
andrzej76 napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Te aspekty są głównymi czynnikami na szybkość ładowania się stron internetowych , prędkość jest tu najmniej istotnym czynnikiem. I to fakt niezaprzeczalny.
Zapraszam do lektury. Poczytać zawsze warto.


No oczywiście, prędkość nie ma znaczenia, "rozmiar" pewnie też Wink

Dodano: 30 cze 2012, 20:56

lukasamd napisał(a):Tak, zgadzam się, gdyby mogła wykorzystać całe łącze, jeżeli serwer będzie ok, jeżeli nasz sprzęt będzie odpowiedni, to różnica będzie spora.
Problem w tym, że te 3 warunki rozbijają się na następne... i następne.


Łukasz, ja cały czas od początku mówię,że różnica jest kolosalna,oczywiscie w praktyce to nie do końca się sprawdzi bo....
1.musi być odpowiednio szybka strona
2.musi być strona pokaźnego rozmiaru, żeby te różnice były wyraźne
3.musisz mieć odpowiednio szybki sprzęt
4.musisz pierwszy raz tą stronę odwiedzić, żeby wpływ prędkości miał znaczenie
5.no i oczywiście nie możesz używać Bitdefendera który zwalnia ładowanie stron Grin

Ale nie można mówić,że przepustowosć naszego łącza, nie ma wpływu na szybkość ładowania strony , a na pewno nie przy takiiej różnicy jak 2 a 50 Mbit
Odpowiedz
#13
facecik napisał(a):Ale nie można mówić,że przepustowosć naszego łącza, nie ma wpływu na szybkość ładowania strony


Dobra niech będzie że ma to wpływ -ale jest to najmniejszy wpływ , najpierw przemawiają za tym inne aspekty które są o wiele ważniejsze. Koniec i kropka.
Nie zmienisz tego. Facepalm
Odpowiedz
#14
Napisałem wyżej ,że ma duże znaczenie i dlaczego , jak nadal tego nie rozumiesz, bo masz słabe łącze i sprzęt wiekowy,to naprawdę nie musisz tego sobie tak tłumaczyć.
Napisałem także, że w pewnych okolicznościach , te różnice nie muszą być tak bardzo widoczne jesli nie spełniają określonych warunków , jeszcze ci mało ?
Ja nie mam zamiaru niczego tutaj udowadniać, a na pewno nie tobie .Mam łącze bardzo szybkie i sprzęt także, i widzę różnicę kolosalną między tym co mam teraz, a co miałem 5 lat temu a o o czym jest tu mowa ( 2Mbit i sprzęt dość leciwy) Widzę i oceniam, a nie teoretyzuje .Nie chcesz wierzyć , nie musisz . Z mojej strony koniec tematu ,bo nie ma co dalej drążyć oczywistej oczywistości.
Może kiedyś to zrozumiesz jak zobaczysz.
Odpowiedz
#15
Dyskusja, a raczej kłótnia, znowu zaczyna schodzić na niewłaściwe tory, więc proponuję już jej zakończenie.
Odpowiedz
#16
Pół roku temu miałem takiego śmiesznego neta od godziny 8 do 12- 2mb od 12 do 24- 1mb od 24 do 8 - 8mb i było widać różnicę szybkości ładowania stron (na czysto po przeczyszczeniu ccleanerem).. Szczególnie różnica w ładowaniu była widać w przejściu między 1mb, a 8mb- różnica kolosalna.. Teraz mam internet 8mb w dzień i 16mb w nocy i różnicy w ładowaniu stron szczerze mówiąc nie widać, a jak już to minimalna..
Mam wbudowany dodatek NetSpeedMonitor który pokazuje mi wykorzystanie łącza w pasku zadań na bieżąco i zauważyłem że podczas ładowania nawet tych "ciężkich" stron rzadko użycie łącza wykracza po za 4,5-5mb. Najczęściej to skok do 3mb i już mamy załadowaną stronę. Dodatek działa dobrze sprawdzałem na podstawie ściągania pliku torrent zarówno speedmonitor jak i utorrent jednocześnie pokazywały te same wartości.
Wnioskując wg mnie na większości stron szybszy internet przydaje się tylko do określonej prędkości.. mając neta 20/50/100mb nie sądzę aby ludzkie oko było w stanie wyłapać różnice w ładowaniu stron Smile
Dodam iż od zawsze praktycznie siedzę na chrome, a tu wyraźnie widać szybkość ładowania względem firefoxa czy nawet minimalnie opery.
Co do sprzętu wiadomo, że na starym gracie będzie to się bujało wolniej (głównie chodzi o procesor i ram). Ale też do jakiejś granicy bo nie sądzę aby komuś się szybciej ładowały strony na i7, a komuś wolniej na i3 przy takim samym łączu. Wychwycimy różnicę względem jakiegoś pentiuma4, a dobrego core2. Czy również wychwycimy różnicę miedzy 512ramu na kompie a 4giga..
A się rozpisałem =d No cóż takie moje zdanie poparte doświadczeniem Craze
ESET Smart Security 10
Odpowiedz
#17
Panowie Wy naprawdę jak pies z kotemSad
Odpowiedz
#18
lukasamd napisał(a):No właśnie próbuję Ci wytłumaczyć, że to nie takie proste. Nasze łącze wyjściowe to tylko jeden z wielu aspektów i to naprawdę nie najważniejszy.
Widzisz... po przesiadce najpierw z 2 Mbit na 6, a po jakimś czasie na 20 Mbit, nadal najczęściej nie mogę płynnie odtwarzać filmów 720p na YT (tj. bez przerwy na buforowanie). Natomiast znajomy w Netii na 2 Mbit nie ma z tym żadnego problemu. Cud? Nie, wykorzystanie proxy przez Netię vs nieco dziwna polityka TP ("niech się do nas wpinają, a nie my do kogoś").


Mi na 1 Mb/s odtwarza płynnieSmile
Odpowiedz
#19
Street, po prostu na szybkość przeglądania internetu,wpływ ma wiele czynników. Ale musisz przyznać , że między 2 a 50Mbit przy dobrym sprzęcie i szybkiej dużej stronie różnica będzie kolosalna.
W praktyce na co dzień , na pewno między 10 a 20 czy nawet 30 Mbit nie są kolosalne, a jeśli nawet strona przy łaczy 30Mbit załaduje się teoretycznie 3 krotnie szybciej ,niż przy 10Mbit łaczu, nie oznacza to strasznej różnicy , bo czy to będzie 0.3 sekundy czy 0.9 to chyba nie można powiedzieć ,że to duża róznica Wink
Wszystko zalezy od strony , jej wielkości i szybkości serwera na której leży , a potem ważne jest łącze i sprzęt.Tyle w temacie.

Dodano: 30 cze 2012, 21:58

TASMAN napisał(a):Panowie Wy naprawdę jak pies z kotemSad

TASMAN , a o czym Ty mówisz ? Wink
Bo ja nic nie widzę<!-- sSmile2-->Smile2 <!-- sSmile2-->
Odpowiedz
#20
Ja mam łącze real 8-9 Mb/s a na YT full HD jednak nie zawsze odtwarza płynnie ,a kompuś w sumie to już weteran 5lat ma. A dla przykładu szwagier ma komp 2letni i 1Mb/s radiówka i śmiga jak ta lala.

Dodano: 30 cze 2012, 23:02

Twoje i Andrzeja uszczypliwości względem siebie nawzajem tak jak napisałem jak pies z kotem tylko nie wiadomo który psem a który kotem.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości