Rewolucja w bankowości? Wirtualne konta...
#1
W ostatnim czasie w Polsce pojawił się nowy bank Alior Sync . Mocno namieszał swą ofertą konta osobistego, gdyż wszystkie podstawowe operacje są bezpłatne, do tego dochodzą darmowe szybkie przelewy czy zwrot części kosztów za płatności w sieci. Wcześniej na polskim rynku były już np. GetinOnlineBank, Inteligo,Mbank czy znany z reklam z Markiem Kondratem ING , jednak żaden z nich nie zaoferował podobnej rewolucji. Być może Alior Sync jest swoistym "playem" bankowym, jednak wyrażnie wprowadza on nowy trend. Bank bez oddziałów. Klienci kont internetowych są w zupełni wolni jak i z drugiej strony pozbawieni obsługi "face to face" w punktach naziemnych, ale dzięki temu ponoszą niskie koszty utrzymania swych pieniędzy w banku, zredukowane nawet do całkowitego zera. Ba, nawet za płatność w sieci to instytucja finansowa jakby zaczyna płacić uzytkownikowi.
Uważacie,że banki internetowe to przyszłość?
I co ciekawsze, czy przelewy przez neta, czy zakup produktów/usług za pomocą kart debetowych/kredytowych są bezpieczne?
Przecież tyle się słyszy o Keyloggera, Screenloggerach i kto wie czym jeszcze.
Odpowiedz
#2
Ma jakiś związek z Alior Bankiem? Ostatnio się sporo zastanawiałem nad tym rozwiązaniem, ale niestety nie miałem czasu i dostępu do przydatnych informacji.

alex1155 napisał(a):Uważacie,że banki internetowe to przyszłość?I co ciekawsze, czy przelewy przez neta, czy zakup produktów/usług za pomocą kart debetowych/kredytowych są bezpieczne?Przecież tyle się słyszy o Keyloggera, Screenloggerach i kto wie czym jeszcze.

Czy przyszłość? Okaże się... Najważniejsza jest konkurencja, której zapewne nie zabraknie jeśli pomysł i wykonanie pierwszego na rynku produktu/usługi wypali. Nie zrozumiałem tej opcji z keyloggerami i screenloggerami. Bo nie wiem, czy poruszyć temat autoryzacji sms/TAN czy nie? Wink
SpyShelter Firewall
Odpowiedz
#3
Poruszaj, chcę zrobić wątek ogólny.
Alior Sync podobnie jak Getinonline i MBank są "braćmi" banków tradycyjnych, czyli
Alior Sync-Alior Bank
Getin Online- Getin Bank(a w zasadzie to Noble Bank już jest właścicielem)
Mbank- Bre Bank
Odpowiedz
#4
Ja mam konto w mbanku i coraz bardziej zaczyna mnie wkurzać. Wprowadzają jedne opłaty za drugimi, co chwila zmieniają regulaminy, a ostatnio okazało się, że nie chronią przed skimmingiem, nawet jak mamy wykupiony pakiet bezpieczna karta, gdzie u innych to oczywista oczywistość Facepalm
Było fajnie, ale się skończyło, w sumie mi karta potrzebna jest bardzo rzadko (płacę gotówką praktycznie zawsze), więc chyba zwinę od nich wszystko co się da, zostawię konta jako takie i przeniosę się gdzie indziej. Czy Alior Sync? Hm.. pisałem do nich, niestety olewają Windows Phone, a i opłaty za konto są większe niż u konkurencji, więc nie, dziękuję.
Odpowiedz
#5
W Alior Sync opłaty O.o? Ja mam tam drugie konto (dla młodszego brata) i "wszystko" za freeSmile
Za co kazano Ci płacić?
Odpowiedz
#6
''Darmowość'' kont zależy zazwyczaj od tego z czego tak naprawdę korzystamy.
Odpowiedz
#7
@alex1155:
A opłaty z normalnych kont (tj. podstawowa 5zł + 4zł jeżeli nie wpływa odpowiednia kwota) nie obowiązują również w Alior Sync?
Przyznam, że przeglądałem to ze 2 tygodnie temu i wtedy nie było rozgraniczone, teraz przeglądam regulamin i cenniki Alior Sync i nie ma tam słowa o takich opłatach.
Odpowiedz
#8
Nie.
Alior Sync to coś innego.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#9
No to tradycyjne banki zaczynają zmieniać zasady gry, Pko Bp wprowadza opłaty za wydruk info o saldzie z bankomatuLol
Odpowiedz
#10
Odnośnie oferty to zapytałem się w rodzinie kogoś kto się orientuje i zwróciła mi uwagę na parę rzeczy:
Cytat: (...) W zakładce dokumenty jest taryfa opłat (...) Jednorazowe dostarczenie karty aż 50 złotych, nie zauważyłam inf. o okresie jej używania. I sms-y od każdej transakcji na rachunku i transakcji bankomatowej 30 gr. (...)

Widać nie wszystko jest takie za free i teraz jak pomyślę to te sms-y można poczuć jak ktoś robi sporo operacji na rachunku.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#11
buri, Ale jakiej to oferty dotyczy?
Odpowiedz
#12
alex1155 napisał(a):buri, Ale jakiej to oferty dotyczy?

Faktycznie nie napisałem, ale temat zaczął się od Alior Sync więc tego sprawdziłem.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#13
Aha:-) to nie. Kartę za free przysłali, 4 lata jest za free i sms oraz android token też za free, Ale tylko do wykonywania przelewów:-)
Odpowiedz
#14
Alior Sync to tylko sprytny marketing. Skierowany do odpowiedniej grupy docelowej. Osób, które nie mają oporów i obaw przed rzeczywistością wirtualną i dobrze się w niej orientują. Skoro się temat tutaj pojawił - to moim zdaniem było bardzo dobre posunięcie. Do takich ludzi należy bowiem przyszłość i mogą generować wyższe przychody, niż aktualni emeryci. Dla tychże Alior Bank także ma swoją ofertę - opłaty bez prowizji, którą reklamuje w TV. Grin

Od jakiegoś czasu tzw. wirtualna bankowość sprawdza się i dobrze funkcjonuje w praktyce. Ja przynajmniej już nie pamiętam, kiedy ostatnio byłem w swoich bankach - „punktach naziemnych” jak to ładnie określił alex1155 . A mam tego trochę: ROR w ING, trzy konta firmowe: Inteligo, Alior, Idea Bank i dwa rachunki maklerskie Pekao i Alior. Nawet nie wiem, gdzie są punkty naziemne Idea Bank. Nigdy ich nie widziałem poruszając się samochodem po moim mieście - Katowicach.

Jak się chwilę zastanowicie - powinno być tak samo w Waszym przypadku. Ewentualny kontakt z ludźmi to już tylko infolinia telefoniczna, gdy są jakieś problemy. Szkoda czasu na wizytę w punkcie naziemnym. Jeśli jakiejś sprawy nie można załatwić skutecznie przez serwis www lub ewentualnie telefonicznie, to sygnał, że pora zmienić bank.

I tak ma być. Nasze codzienne życie musi się zmieniać wraz z odkryciami nauki i wynikającym z tych odkryć rozwojem technologii- efektem ich praktycznego wykorzystania. Z cyklu sławni naukowcy nie przewidzieli przyszłości: Einstein stwierdził, że Bóg nie gra w kości. Jednak czasem gra - w mechanice kwantowej.Stephen Hawking, następca Einsteina - genialny umysł - musiał ostatnio zapłacić 100 dolarów, bo nie wierzył w praktyczne potwierdzenie istnienia bozonu Higgsa i przegrał zakład.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

A to już drugi zakład przegrany przez Hawkinga. Wcześniej obstawiał, że informacja w czarnej dziurze jest bezpowrotnie stracona, ale postawił tylko 25 dolarów.

Skoro takie genialne umysły nie potrafią przewidzieć najbliższej przyszłości, to znak, że żyjemy w naprawdę ciekawym czasie. Dlatego też lubię wszystkie nowości także w bankowości wirtualnej. Niech się rozwija i nas zaskakuje.

Opłaty za sms-y, o których pisze uri to pewnie dodatkowa usługa: powiadomienie o transakcjach ze strony banku. W Inteligo miałem coś podobnego. Po każdej transakcji otrzymujemy na bieżąco sms. Nie wiem o co chodzi w tej opłacie za jednorazowe dostarczenie karty - 50 zł. Przypuszczam, że może to być wydanie i dostarczenie każdej nowej karty, jeśli zagubimy tą bezpłatną, ważną 4 lata.
Podwójne dno polega na tym, że ukrywa trzecie i czwarte...
Odpowiedz
#15
Skoro już powstał taki temat - gdzie według Was warto założyć takie w 100% internetowe konto? Żadnych wędrówek do oddziału - wszystko przez internet/telefon.
Odpowiedz
#16
Też mnie to intryguje, gdzie??
Odpowiedz
#17
Aktualnie chyba ten Alior Sync wypada najlepiej.
Mbank się bynajmniej już "zeszmacił", przynajmniej w mojej opinii.
Odpowiedz
#18
A ING ? Mam tam wszystko za darmo, jedynie zapłacilem 15zł za kartę do bankomatu i to wszystko...
MacBook Pro 13" Retina Mid 2014
Odpowiedz
#19
ja mam getinonline dla siebie i alior dla brata. Oba są super. Adi, Ale tu Oprócz rewolucji internetowej chodzi też o zwolnienia pracowników z oddziałów i szereg oszczędności. Zobacz sobie ofertę orange.pl, a orange w salonach lub na infolinii. To samo z bankami. Już się zaczyna wewnętrzna walka. Np. Pani w getinbank polecala mi ostatnio zlikwidowac konto internetowe, gdyż ona mi da lepsze , okazało się jednak gorsze. Przewaga getinonline nad sync jest w tym, że można za free wpłacać kasę na konto w tradycyjnym getin. Tylko, że nieraz mam tam takie jazdy z systemem. Ostatnio źle mi wskazywało stan konta. Poszedłem do sklepu, zrobiłem zakupy i... Okazuje się , że nie ma środków na karcie. I Ogólnie dużo osób na fb np. Narzeka. W alior wpłaty na konto są albo z innego konta albo przez wpłatomaty, Ale one są płatneSmile idea bank to grupa getinu. Chyba mają podobne konto internetowe nawetSmile
Odpowiedz
#20
Tomasz- w większości banków nie musisz chodzić już do oddziału. Przez telefon lub stronę www podajesz dane do umowy. Następnie bank wysyła Ci kurierską przesyłkę z dokumentami do podpisu. Zaznaczasz tylko, aby kurier do Ciebie zadzwonił na telefon komórkowy, przed dostarczeniem przesyłki, bo jesteś osobą niezwykle zajętą. Dzwoni, umawiasz miejsce i czas, podpisujesz. Tylko zawsze przeczytaj, co podpisujesz! - bo miałeś już jakieś kłopoty z MZK.

Niestety trzeba samemu elastycznie wybrać najlepszy wariant. W przypadku naszych kont osobistych, tzw. ROR (rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy), bo o te pytacie, zazwyczaj można znaleźćdarmowe rozwiązanie. Oferta banków jest niezwykle szeroka.

mateusxzz- a jakie masz konto w ING?

W ING mam Konto Direct, gdzie nic nie płacę. Płaciłbym im za używanie karty płatniczej (ale też tylko wtedy, gdybym nie dokonał zakupu chyba za 100 zł miesięcznie). Więc kartę mam do rachunku firmowego w Idea Banku: wszystkie bankomaty za darmo, brak opłaty za kartę, możliwość płacenia w Euro i złotówkach, karta zbliżeniowa.

Eugeniusz- spróbuj ING konto Direct bez karty.

W przypadku kont firmowych trudniej znaleźć darmowe rozwiązanie. Nowy bank zazwyczaj na początku oferuje wszystko za darmo, aby pozyskać klientów. Po jakimś czasie zmienia reguły - nazywa się to tajemniczo: zmianą w Regulaminie i Tabeli opłat oraz prowizji. Dobrym przykładem jest Alior Bank - nagle opłaty za przelewy internetowe wzrosły z 0 zł do 1,50 zł. Tutaj trzeba także patrzeć na to, ile kosztuje przelew do ZUS i Urzędu Skarbowego. Jeden bank ma je bezpłatne, a inny za np. 3 zł sztuka.

Ważnym elementem jest też prowizja banku za wpłatę gotówki na konto firmowe. Zwykle jest pobierana. Czyli jeśli nasz klient zapłaci nam gotówką za fakturę, a my wpłacimy ją na konto firmowe, zostaniemy obciążeni prowizją i to nie małą! W przypadku, gdy mamy firmę jako osoba fizyczna, można wpłacać gotówkę na konto prywatne, czyli ten ROR bez prowizji i wysłać bezpłatny przelew na konto firmowe.

Na obecny stan tylko Idea Bank jest całkowicie darmowy dla kont firmowych.

Rachunki maklerskie, jeśli kogoś to zainteresuje: zakładając, że nie jesteśmy rekinem giełdowym (bo wtedy banki same nas zaproszą - jakieś 100.000 zł wystarczy).
Nie ma opłat za rachunek. Biura maklerskie pobierają natomiast opłaty za transakcje, czyli każdy zakup i sprzedaż papierów wartościowych (akcji) na giełdzie: 0,2 do 0,6%.
Tu ważną sprawą jest jednak dostęp do notowań on-line. Mam dwa takie rachunki w Pekao24, gdzie prowizja wynosi 0,4% minimum 6 zł, ale mamy dostęp do notowań on-line i w Alior Banku, gdzie prowizja wynosi 0,2%, ale nie ma dostępu do notowań w czasie rzeczywistym. Trzeba kombinować, czyli mieć włączony podgląd notowań w Pekao24 i handlować przez Alior.

Alex - jako klienci nie powinniśmy kierować się sentymentami i przyzwyczajeniem. Wybór banku to nie jest decyzja na zawsze. Wszystko się zmienia i ewoluuje, miejmy nadzieje ku lepszemu. Trzeba mieć rękę na pulsie. Skoro Hawking zmieniał zdanie w tak ważnych kwestiach, to my prości ludzie także musimy o tym pamiętać. Pewnie za trzy miesiące ten mój wpis będzie już nieaktualny.
Podwójne dno polega na tym, że ukrywa trzecie i czwarte...
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości