Seagate Momentus XT, 500GB, 2.5", SATA-300, SSD Hybrid
#1
Jako, że dysk w moim laptopie zaczyna powoli umierać, to zastanawiam się nad zakupem nowego.
Myślałem nad SSD, ale z drugiej strony potrzebuję sporej pojemności i w przypadku SSD ceny dysków większych niż 120GB są dość wysokie a nie chcę inwestować aż tyle pieniędzy w komponenty mojego lapsa.
Poszperałem nieco i trafiłem na dysk Seagate Momentus XT, 500GB, 2.5", SATA-300, SSD Hybrid .
Parametry wyglądają zachęcajo: 7200 rpm, pojemność 500GB i cena €85.
Wyżej wymieniony dysk wydaje się być idealnym kompromisem między zakupem dużego lub szybkiego dysku.
Ciekawie zapowiada się również zastosowana technologia Adaptive Memory :
Cytat: Adaptive Memory technology intelligently monitors your frequently used applications and data files, then places them into the solid state portion of the drive so they can be quickly recalled.

Jestem praktycznie zdecydowany, bo opinie jakie znalazłem w sieci są bardzo dobre, ale chciałem się podpytać Was o zdanie. Może mieliście okazję pracować z tym dyskiem? Może ktoś ze znajomych ma ten napęd?
Będę wdzięczny za wszelkie informacje.
Odpowiedz
#2
A może lepiej np ssd 64gb na system + hdd na inne dane? No chyba bardziej ze. Mówimy o łapie i nie ma gdzie dać drugiego dysku...

Wysyłane z mojego Galaxy Nexus za pomocą Tapatalk 2
Odpowiedz
#3
Tak mówimy o laptopie, więc taka opcja odpada. Pytanie nadal aktualne.
Odpowiedz
#4
Bierz w ciemno ten dysk , jest trochę głośniejszy niż 5400 i większe drgania wydaje, ale przyrost szybkości uruchamiania systemu i aplikacji gołym okiem wyraźnie widać, sam myślę nad zakupem tego dysku750GB , bo większych już nie ma.
Mój znajomy go używa , i widzę wyraźnie szybszą pracę jego systemu, pomimo, że jego laptop jest o wiele słabszą maszyną.
Tylko denerwujące jest to parkowanie głowicy w stanie spoczynku, szczególnie w nocy.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Tu masz dość dokładną reckę tego sprzętu w wydaniu 750Gb czyli 2x więcej pamięci flash bo 8GB zamiast 4 w przypadku 500GB dysku.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#5
facecik napisał(a):Tylko denerwujące jest to parkowanie głowicy w stanie spoczynku, szczególnie w nocy.

Ja tak mam w swoim seagate (istne szaleństwo jeśli chodzi o parkowanie głowic, ustawione jest na najczęstsze), jest na to lekarstwo i zwie się hdparm (odpowiednie opcje i start z systemem).
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#6
OK. Już go mam, więc zaraz biorę się za instalację. Jak już postawię system na nogi, to dam znać jakie wrażenia.
Życzcie mi powodzenia Wink

Dodano: 04 sie 2012, 19:38

A więc...
Gołym okiem widać różnicę w działaniu dysku. Kopiowanie z jednej partycji na drugą idzie migusiem, system też jakby nieco żwawszy.
Zobaczymy jak będzie to wyglądało jak zacznie działać Adaptive Memory i wrzuci część danych na SSD Grin
Dysk jest bezgłośny i jedynym minusem są wibracje, o których czytałem w necie, ale nie ma co się dziwić w końcu to 7200 RPM.
Odpowiedz
#7
Zasadnicza różnica będzie w starcie samego systemu i uruchamianiu aplikacji, a to najważniejsze.Same transfery nie powalają, i są na poziomie dobrych dysków 7200rpm.
Odpowiedz
#8
Witajcie. Zamierzam kupić nowy dysk do Netbooka.
I się zastanawiam czy lepiej kupić Momentus 5400 500 GB, 250 złczy 1 TB 350 zł normalny, a tylko 100 złotych droższy.
7200 odpada bo więcej hałasuje z tego co czytam i się oczywiście nagrzewa, a ja chce używać w małych netbooku, nie chcę na nim gotować Wink
P.S. I jeszcze jedno Czy różnica między 8 MB a 32 czy 16 to jest jakaś duża, i co to daje? Nawet jeśli by to dawało,m to chyba nie będzie to widoczne na netbooku? Smile Tak mi się wydaje.
Z góry dzięki
Odpowiedz
#9
Ja kupiłem ten 7200 i tak na prawdę poza naprawdę lekko odczuwalnymi wibracjami nie dostrzegam żadnych innych niedogodności.
Nie wiem gdzie czytałeś o hałasie ale dysk jest bezgłośny - przynajmniej ja nie widzę żadnej różnicy w stosunku do poprzedniego dysku 5400.
Odpowiedz
#10
ktośtam napisał(a):system też jakby nieco żwawszy.

Może takie placebo po postawieniu systemu na świeżo Wink chyba że przywracałeś kopię.

ktośtam napisał(a):Dysk jest bezgłośny i jedynym minusem są wibracje, o których czytałem w necie, ale nie ma co się dziwić w końcu to 7200 RPM.

To chyba zależy od modelu jednak. Mam od 3 lat Seagate (dokładnie Momentus 7200.4 ST9160412ASG), więc również 7200 RPM i nigdy nie wył ani przede wszystkim nie drżał.
SpyShelter Firewall
Odpowiedz
#11
Nie nie, to nie placebo, tylko działanie Adaptive Memory Wink
A wibracje są, ale naprawdę praktycznie nieodczuwalne. Szczerze mówiąc, to chyba gdybym o nich nie czytał, to nie zwróciłbym na to uwagi.
Odpowiedz
#12
Kurde, fajny pocisk dysk SSD, ale cena faktycznie przeraża. Mam od zawsze w lapku 160 GB i jeszcze nigdy mi nie brakło; nawet 30 GB mam zajęte przez Fedorę, a wszystkie pliki multimedialne z reguły wrzucam na zewnętrzny 320 GB. Czekam na następne informacje dotyczące Twojej nowej hybrydy - możesz zrobić jakieś testy szybkości lub coś w tym stylu?
SpyShelter Firewall
Odpowiedz
#13
Nie wiem, czy będzie widać cokolwiek na takim teście, bo Adaptive Memory analizuje jakie aplikacje są najczęściej uruchamiane i wrzuca je na SSD, więc raczej żaden test nie pokaże tego, bo w rzeczywistości, nie mam dostępu do SSD.
Odpowiedz
#14
Nikt mi nie odpowiedział. Smile Jaka jest roznica miedzy 8mb a 16 czy 32 pamięci wewnetrzenj dysku? Co lepsze i czy jest roznica, i czy bedzie ona widoczna na netbooku?
Antywirusa, też przenosi na SSD? Grin Czy zmienia wtedy scieżkę dostępu? Czy wersja 500 GB ma 2 talerze po 250 GB?
Odpowiedz
#15
ANONIM napisał(a):aka jest roznica miedzy 8mb a 16 czy 32 pamięci wewnetrzenj dysku?

Różnica jest taka że jest więcej pamięci Grin

Najlepiej brać ten dysk co ma najwięcej pamięci podręcznej, ale trzeba wziąć pod uwagę inne parametry: rodzaj magistrali, czasy dostępu, dodatkowe funkcje (NCQ), żeby nie wziąć "super" dysku z 64MB cache, ale gorszego od takiego z 32MB cache Cool
Odpowiedz
#16
Niestety nie jestem w stanie udzielić informacji o ilości talerzy w tym modelu.
Odpowiedz
#17
Chyba jeden, bo tak znalazłem w necie, ale nie jestem pewien - nowsze mają właśnie około 500-600 GB na talerz.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#18
Też właśnie nieco szperałem i również znalazłem info, że 1 talerz.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości