Wybór zabezpieczeń
#1
System operacyjny:
Windows 7 64x


Zastosowanie:
zakupy, bankowość, portale społecznościowe, gry online


Witam wszystkichSmile
Za sprawą znajomego z tego forum, sam zacząłem nieco interesować się bezpieczeństwem mojego komputeraSmile Wiele lat żyłem bez av czy fw i miałem masę wirusów CrazeNo ale czas dorosnąćSmile
Przeczytałem wydaje mi sie większą część tego forumSmile Dowiedziałem sie naprawdę mnóstwa ciekawych i nowych rzeczy. Jestem pod wrażeniem wiedzy niektórych userówSmile
Przyszedł czas próby i dla mnieSmile Mam do Was parę pytań, mam nadzieje, że zrozumiecie moje jeszcze amatorskie podejście do tematu i pomożecieSmile
Najgorszą rzeczą jaką muszę wybrać to jest:
1. Pełny pakiet Internet Security lub oddzielny FW + AV
Gdyby nie to sprawa byłaby naprawdę dużo prostszaSmile Bo z pakietów byłbym zdecydowany na AVG 2013/FIS 2013 (no albo poczekał na Comodo 6). Oddzielnych zabezpieczeń jest nieograniczona możliwość łączeń i konfiguracji co przyprawia mnie o ból głowy:/ Zawęziłem więc grupe do polskojęzycznych produktów i zostało Comodo FW chociaż z Outpostem też bym sobie poradził. AV do tego Avira free / AVG
2. Przeglądarka
O zgrozo! Pół życia używałem Firefoxa, drugie pół nie miałem jeszcze kompaGrin Ale z tego co czytałem wcale nie jest taki fajny i dużo sprawniej działa chrome -> który też nie jest taki dobry i lepiej sprawdza sie bezpieczniejszy Iron/Dragon Smile I między tymi bym sie wahałSmile
3. Dodatki do przeglądarki
Tu sprawa znacznie prostsza chyba. Myślałem nad adblockiem, ghostery, trafficlight
I przeglądarka otwierana w sandboxie
4. Inne
Czyli skanery, HitmanPro, MbamSmile -> przy pakiecie albo i składanym zabezpieczaniu używać mbam w wersji pro? Czy będzieza wiele? (pakiet jak nazwa wskazuje chroni chyba kompleksowo)
Chciałbym skuteczną ochronę ale w miarę lekkąSmile Płatne czy darmowe to obojętnie, abym dał radę skonfigurowaćSmile
Pozdro wsyztskimGrin
Odpowiedz
#2
Witaj kermitSmile
Możliwości doboru i konfiguracji zabezpieczeń rzeczywiście jest całkiem sporo - od bezpłatnych po płatne, od pakietów po zestawy składane z oddzielnych, współpracujących ze sobą programów, od tzw. "automatów" po soft, nad którym jego użytkownik ma zdecydowanie większą kontrolę.
Jeśli zależy Ci na w miarę lekkim zestawie, to miło by było gdybyś zechciał podać specyfikację komputera - przede wszystkim posiadany procesor i ilość pamięci ram - to zdecydowanie ułatwi dobór właściwego rozwiązania.

A tak na szybko:
ad 1.Jeśli zdecydujesz się na pakiet to jest w czym wybierać - np. od AVG IS, Avast IS, F-Secure, NIS, aż po BitDefendera czy Kaspersky''ego.
Oczywiście wszystkie w języku polskim i wszystkie komercyjne - z bezpłatnych np. Comodo IS lub doceniany ostatnio ZoneAlarm.
Jeśli zdecydujesz się na rozbicie pakietu to wachlarz możliwości jest również dość szeroki i to zarówno w opcji częściowo płatnej, jak i całkowicie za "free"
- np. Emsisoft Anit-Malware 7 + Comodo FW (choć ja osobiście wybierając między Comodo a Outpostem postawiłbym na ten drugi) lub Avira/Avast + Comodo FW, etc...
Jest również opcja doboru dwóch oddzielnych aplikacji składających się na jeden pakiet, sygnowany logiem tego samego producenta - np. Emsisoft Internet Security, na który składa się Emsisoft Anti-Malware i Emsisoft Online Armor (HIPS + Firewall w wersji bezpłatnej lub komercyjnej, z tym tylko, że póki co Online Armor jest w języku angielskim).
Zatem możliwości jest od groma Smile
ad 2.Z przeglądarek ja osobiście polecam Firefoxa z dodatkami - np. Adblock + dyskutowane na forum filtry. Jako alternatywa - Opera.
Przyznaję, że Dragon dawno u mnie nie gościł, więc nie mam pojęcia jak sprawuje się obecnie, a na Chrome''a mam wręcz alergię, więc wypowiadając się na jego temat pewnie byłbym nieobiektywny.
ad 3.Sandboxie to świetna sprawa, nie tylko z uwagi na bezpieczeństwo, ale także ze względu na porządek i higienę na dysku.
Jeśli jednak wybierzesz Comodo FW i zamierzasz korzystać ze wszystkich jego opcji, to zastanowiłbym się nad sensem jej instalowania.
4.Hitman jako skaner na żądanie jest zawsze wskazany i nigdy nie zaszkodzi. Malwarebytes w wersji Pro z pewnością dodatkowo zwiększy ochronę w czasie rzeczywistym (zarówno pliki jak i internet), będzie zwyczajnie uzupełnieniem posiadanych zabezpieczeń - pytanie jednak czy takie uzupełnienie jest Ci potrzebne??

kermit napisał(a):pakiet jak nazwa wskazuje chroni chyba kompleksowo
kompleksowo chroni jedynie zdrowy rozsądek Użytkownika Wink
Odpowiedz
#3
Witam, Ja mam taki zestaw :

AVG Internet Security 2013
(Z darmowych Polecam tobie ZoneAlarm® Free Antivirus + Firewall ..ale wtedy musisz zrezygnować z Malwarebytes Anti-Malware w wersji Pro i używać go jako Free - skaner na żądanie)

Jako wsparcie dla AVG posiadam : Malwarebytes Anti-Malware Pro+ Kingsoft Cloud Antivirus 2012+ skaner JottiQw wersji bez instalacji tak żeby nie było konfliktu z innymi zabezpieczeniami (działa na zasadzie dodanego skrótu JottiQ do menu start)Wink

Dodatki do przeglądarek to :AVG Do Not Track+ BitDefender TrafficLight+ Dr.Web Anti-Virus Link Checker+ VTchromizer+ WOT ..
Ps. nie muszę chyba mówić o Adblocku na reklamy i dodatku dla Adblocka > AdBlock + Element Hiding Helper Wink

Przeglądarka jakiej używam na co dzień to Google Chrome , chociaż posiadam i czasami używam również Comodo Dragonz tymi samymi dodatkami. Jeszcze mam parę innych przeglądarek, ..tak na wszelki wypadek dla gościGrin

Ps. Jakby cie interesowało to w Mozilli Firefox mam takie dodatki : Adblock Plus, Adblock Plus Pop-up Addon, Element Hiding Helper dla Adblock Plusa + Dr.Web Anti-Virus Link Checker + FireGlowes + KeyScramler + BitDefender TrafficLight + VTzilla + WOT..

Teraz taką ochronę preferuję i naprawdę polecam - lekko, skutecznie i przyjemnieWink

Pozdrawiam,OPEN.
ESET Smart Security + Malwarebytes AM/AE (Premium) + Zemana AM HitmanPro
Odpowiedz
#4
Nie wiem, ale chyba budujecie jakieś bunkry Grin OK...nie będę się rozgadywał o pakietach, bo widzę odpadły lub nie wspomniane są te, które sam bym polecił jako sympatyczne i "małoobsługowe" czyli przede wszystkim Outpost SS i Fortinet Forticlient, który jest darmowy dla użytkownika domowego, choć cięższy od Outposta.
Co do AV w tle - jak ktoś potrzebuje tego i czuje się bezpieczniej, to czemu nie - propozycji jest całe mnóstwo, a w zanadrzu jeszcze nowa Avira niedługo.
Firefox jako przeglądarka - a czemu tak narzekasz na nią? Dla mnie z dodatkami typu NoScript, Ghostery, AdBlock czy Keyscrambler nie ma sobie równych...nawet wewnętrzna piaskownica w Chrome mnie nie przekona, tym bardziej że można uruchamiać przeglądarki w trybie ograniczonych aplikacji. Poza tym jest mowa o Sandboxie, więc nie sądzę żeby dublowanie mechanizmów było celowe.
Nie należy zapominać o czymś takim jak backup systemu - systemowy może być przydatny, ale jest sporo programów, które wspomagają użytkownika lepiej np. Keriver, Acronis, Macrium Reflect, Norton, O&O, Easeus Todo i całe mnóstwo innych do tworzenia kopii/synchronizacji, tworzenia migawek czy obrazów systemu.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#5
No i super, dzięki za wyjaśnieniaSmile
Przeglądarkę zmienię na Firefox/IceDragon z dodatkami wspomnianymi przez Ichito Smile
Miquell napisał(a):(choć ja osobiście wybierając między Comodo a Outpostem postawiłbym na ten drugi)

Tak Outpost do mnie przemawia i wydaje się być bardzo lekkiSmile Tylko czy polecacie samego FW od nich czy cały pakiecik?

Tak na dobrą sprawę zostały mi 3 możliwości:
1. Outpost FW + Avira nowa (poczekamSmile w sumie i na CIS6 mógłbym poczekać...)
2. AVF IS 2013
3. FIS 2013
Wybrałbym chyba najlżejszy z nich.

Co do dodatków to
ichito napisał(a):Dla mnie z dodatkami typu NoScript, Ghostery, AdBlock czy Keyscrambler
jest sens używania obok siebie adblocka i noscripta? W sensie czy sam ten drugi by nie wystarczyłSmile

Miquell napisał(a):Jeśli zależy Ci na w miarę lekkim zestawie, to miło by było gdybyś zechciał podać specyfikację komputera

No tak zapomniałemSmile Jest to stary 2-rdzeniowiec 2 albo 2.5gh, ram 4gb ale jakiś mało wydajnyTongue

OPEN napisał(a):Jeszcze mam parę innych przeglądarek, ..tak na wszelki wypadek dla gości

Hehe dobrze jest mieć wszystkie wtedy nie trzeba myśleć którą zainstalowaćSmile Mi niestety/stety wystarczy jednaTongue
Jeszce raz dzięki za pomocSmile
Odpowiedz
#6
Outpost dla mnie ma dziwne komunikaty. Ja polecam ochronę taką jak w podpisie. Jak dobrze opanujesz to nie zmienisz.
Odpowiedz
#7
Proponuję Avasta Free, zaporę systemową, UAC na maxa, EMET. Lekko, darmowo i bezpiecznie.
Odpowiedz
#8
I Trusteer Rapport do bankowości elektronicznej.

Wybaczcie, że wszystkim polecam ten program, ale jest skuteczny i bardzo prosty w obsłudze Smile
Na pewno nie zaszkodzi, ale zawszemoże pomóc. Jak to mówią - lepiej dmuchać na zimne.
...
Odpowiedz
#9
kermit napisał(a):jest sens używania obok siebie adblocka i noscripta? W sensie czy sam ten drugi by nie wystarczyłSmile

Wg mnie idea i mechanizm działania obydwu tych dodatków jest zupełnie inny, więc i efekt będzie różny:
- AdBlock porównałbym do klasycznego sygnaturowego AV, które wykrywa i blokuje elementy wg z góry określonych list/sygnatur...działa więc na zasadzie powiedzmy "czarnych list". Ilość blokowanych stron zwiększa się głównie poprzez dodawanie kolejnych list, które AB będzie uwzględniał podczas pracy przeglądarki lub poprzez dodawanie własnych adresów...można go również wyłączać na wybranej stronie.
AB owszem blokuje również aplety Flash i Java, ale NoScript blokuje inne jeszcze...
-NoScript to jakby firewall albo anty-executable dla przeglądarki...blokuje określony rodzaj apletów -poza Flash i Java (opcjonalnie WebGL też), jest to także Silverlight, obiekty IFRAME, aplety audio/wideo i inne nierozpoznane, a "alertem" niech będzie w tym przypadku graficzny znaczek, że w danym miejscu na stronie zostało coś zablokowane. NS działa jakby na przeciwnej zasadzie czyli białej listy dozwolonych stron, na których elementy nie będą blokowane. Blokując nieznane elementy znacznie ogranicza możliwość infekcji drogą ataków XSS (Cross-site scripting) i "Clickjacking" czyli klasycznego klikania w różne przyciski, ramki, odnośniki.
Działanie tych dodatków częściowo się pokrywa w skutkach, ale jest przy tym tyle dodatkowych możliwości różniących ich metody i efekty, że wg mnie zastosowanie ich obydwu nie będzie na pewno dublowaniem funkcji ochronnych.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości