Linux jak Windows. Co polecacie ?
#1
Zastanawiam się nad zainstalowaniem Linuxa. Teraz kiedy zdobyłem router to z chęcią przyjrzałbym się jakiejś dystrybucji Linuxa.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Ze względu, że jestem dzieckiem Windowsa, to szukam takiego systemu aby jak najbardziej przypominał tenże system. Lubię tylko klikać, więc jakieś wpisywanie komend mnie nie zadowala, no i jeszcze instalacja oprogramowania, aby była łatwa. Taki WinluxGrin

Co polecacie ?
Odpowiedz
#2
Pierwsza myśl po przeczytaniu Twojego posta to "lepiej nie instaluj Linuksa", a dlaczego tak ostro? Linuks to nie jest Windowsi lepiej mieć takie podejście.

Jeśli ma być podobnie i więcej klikania to zacznij od czegoś na KDE:
PCLinuxOS
Kubuntu
openSUSE
lub z innej beczki, ale też łatwych dystrybucji coś

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

, a tutaj już środowisko sobie dobierz po wyglądzie bardziej.
Kolejną sprawą to nie nastawiaj się, że Twoja pierwsza instalacja zostanie! Będziesz próbował, bawił się, testował wiele rzeczy i pewnie nie obejdzie się bez psucia. Jakie masz sprzęt dokładnie pod ten system: proc, ram, karta graficzna/muzyczna, dysk.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#3
Najlepiej jak masz taką możliwość sprzętową, zainstaluj kilka dystrybucji jako wirtualne systemy. I sobie przetestuj.
buri napisał(a):Linuks to nie jest Windows

No dokładnie.

rafikrafiki napisał(a):Lubię tylko klikać, więc jakieś wpisywanie komend mnie nie zadowala

Żeby w pełni wykorzystać możliwości Lunuxa trzeba też dać coś od siebie i co nieco ogarnąć.Wink
Odpowiedz
#4
Na początek proponuję:
PCLinux OS
Open Suse
Mageia
...
Odpowiedz
#5
A ja najpierw polecam Kubuntu - raz, że bazuje na "tym najlepiej wspieranym" Ubuntu, a dwa, że KDE, dla Windowsiarza to jest wygodniejsze i bardziej intuicyjne.
Odpowiedz
#6
A ja powiem: skoro Ci odpowiada Windows, to po co go zmieniać?
Jeżeli chcesz potestować, to w sumie możesz wybrać byle jaką...
COMODO Internet Security Premium
Odpowiedz
#7
Zainstalowałem Kubuntu i trochę się pobawiłem. Co mogę stwierdzić. Niestety Linux nie jest dla mnie. Jako, że jestem bardzo przyzwyczajony do windows to jakoś nie mogę odnaleźć się w tym systemie. Tak więc moja przygoda chociaż jeszcze się nie zaczęła to już się kończy. Dziękuję wszystkim za podpowiedzi.
Odpowiedz
#8
To kwestia czysto przyzwyczajeniowa.
COMODO Internet Security Premium
Odpowiedz
#9
Sammael napisał(a):To kwestia czysto przyzwyczajeniowa.

Dokładnie.
W przeszłości openSUSE był moim podstawowym i jedynym systemem przez około 2 lata.
Nawet sobie nie wyobrażacie jak bolał powrót do Windows. Teraz nie robi mi różnicy i w każdej chwili mogę wskoczyć na Ubuntu lub Siusiaka i nie będę płakał.
Odpowiedz
#10
Wiedziałem, że to się tak skończyGrin- dlatego Windows to zło!
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#11
PcLinuxOS
Jag ser mig om och ser
Mitt hem försvinna bort
Min tid där hemma känns
Nu alldeles för kort
Odpowiedz
#12
ktośtam napisał(a):
Sammael napisał(a):To kwestia czysto przyzwyczajeniowa.

Dokładnie.
W przeszłości openSUSE był moim podstawowym i jedynym systemem przez około 2 lata.
Nawet sobie nie wyobrażacie jak bolał powrót do Windows. Teraz nie robi mi różnicy i w każdej chwili mogę wskoczyć na Ubuntu lub Siusiaka i nie będę płakał.

ktosiu może nie w temat ale myślałem że jesteś heteroFacepalm
Odpowiedz
#13
a jak to jest w linuksie z flash playerem bo słyszałem że adobe już nie wspiera linuksa??
a drugie pytanie to czy lepiej używać linuksa x86 czy x64?
Odpowiedz
#14
slawsi5 napisał(a):a jak to jest w linuksie z flash playerem bo słyszałem że adobe już nie wspiera linuksa??
a drugie pytanie to czy lepiej używać linuksa x86 czy x64?

Flash player działa, ale czasami bywa kłopotliwy - łatkibezpieczeństwa są wydawane. Między x86 a x64 większych różnic nie ma, ale z własnego doświadczenia wiem, że na x64 zdarza się więcej problemów, które ciężej obejść. Wielkość pamięci ram nie ma dla linuksa znaczenia, przy większej ilości instaluje się kernel pae dla wersji x86 (większość dystrybucji ma go standardowo).
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#15
no tak ale podobno sa wady używania kernel pae dla x86
muszę się jeszcze zastanowić czy jest sens powrotu do Linuksa bo zawsze z nim wiązały się niestety większe czy mniejsze problemy i chyba jest tak nadalGrin
Odpowiedz
#16
slawsi5 napisał(a):no tak ale podobno sa wady używania kernel pae dla x86
muszę się jeszcze zastanowić czy jest sens powrotu do Linuksa bo zawsze z nim wiązały się niestety większe czy mniejsze problemy i chyba jest tak nadalGrin

Jakie wady? nigdy nic takie nie czytałem, podaj przykłady jak możesz.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#17
gdzieś na forum ubuntu.pl czytałem ale to były wzmianki a nie osobny temat o tymSmile
Odpowiedz
#18
Czyli można olać Tongue Ich forum to mnie tak interesuje jak zeszłoroczny śnieg. Problemy to ja mam z x64, wiele gier z desury tylko x86, ipla łatwiej pod x86, pare przypadków programów oraz nie zauważyłem korzyści z x64. Nigdzie nie widziałem problemów z pae na anglojęzycznych forach oraz na forach poświęconych debianowi.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#19
Dla mnie prostym systemem jest Ubuntu 12.04 z Unity Smile
Odpowiedz
#20
buri napisał(a):Czyli można olać Tongue Ich forum to mnie tak interesuje jak zeszłoroczny śnieg. Problemy to ja mam z x64, wiele gier z desury tylko x86, ipla łatwiej pod x86, pare przypadków programów oraz nie zauważyłem korzyści z x64. Nigdzie nie widziałem problemów z pae na anglojęzycznych forach oraz na forach poświęconych debianowi.


Dzięki, dziś na próbę wgrałem ubuntu 12.04 Polski Remiks x86 i póki co jest petarda, wszystko chodzi szybko, wiatrak milczy, lapek się nie męczyGrin
Nie gram w gry na windzie więc na razie dam jej odpocząćSmile
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości