Problem z uruchomieniem Win XP po klonowaniu dysku ATIH2012
#1
Witam
Zaznaczę od razu że nie jestem fachowcem w dziedzinie komputerów dlatego proszę o wyrozumiałość, cierpliwość i „łopatologiczne” wyjaśnianie rozwiązania problemu.
Zacznę od początku. Mam Windowsa XP pro, Sernice Pack 3 – płytę główną M57SLI-S4FHK, Procesor AMD Athlon 64 X2 Dual Core 5600+, GB Ramu, Nvidia GeForce 8500GT 512MB grafikę, Ponieważ mój stary dysk 3,5” SATA Seagate 320GB wewnętrzny (dwie partycje jedna 100GB druga 200GB) w PC osiągnął maximum swojej pojemności (pozostało jakieś 10GB wolnej przestrzeni w c: ) musiałem zaopatrzyć się w nowy. Zakupiłem w sklepie nowy zewnętrzny dysk 2,5” SATA USB 1TB - Memup. Postanowiłem sklonować stary dysk na nowy i użyłem do tego celu płytę botowalną z Acronis true imane home 2012 (pełna wersja z dodatkami). Wybrałem opcje: Kreator klonowania dysku => Najpierw ręczny później w kolejnej próbie Automatyczny => Dysk źródłowy => Dysk docelowy => Metoda przenoszenia=> Proporcjonalna (najpierw próbowałem Ręczna) i na koniec => Zakończ i wykonaj. Przy proporcjonalnej metodzie ATI 2012 rozbił mi dysk na dwie partycje 306GB i 694GB. Po zakończeniu dostałem komunikat że wszystko zostało wykonane poprawnie i bez żadnych błędów. Niestety po podłączeniu nowego dysku (poprzez USB) a odłączeniu starego wszystko na początku ładowania systemu jest ok. a po logu Windows komputer się restartuje wyrzucając taki oto komunikat:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Wyskakuje komenda: *** STOP: 0x0000007B (0xB84C3524, 0xC0000034, 0x00000000, 0x00000000)
Na internetowym forum znalazłem taki

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

ad mojego problemu ale nic z tego nie zrozumiałem. Próbowałem na własną rękę znaleźć na forum rozwiązanie problemu. Zastosowałem metody naprawiania rekordu rozruchowego: fixmbr, naprawiania sektora rozruchowego: fixboot - także z opcją: bootcfg /rebuild , a nawet kopiowałem ntldr- copy D:\i386\ntldr c:\i copy D:\i386\ntdetect.com c:\. Niestety poszczególne komendy nie dały rezultatu nadal komputer restartował się podczas ładowani a systemu. W końcu zrobiłem jak na niebieskim ekranie komendę chkdsk /p(gdyż komenda chkdsk /f -była nie rozpoznawana przez win XP). Znalazł mi jakiś błąd który został niby naprawiony ale nie pomogło to w pracy nowego dysku (komputer ciągle się restartuje) Proszę o pomoc gdyż nie wiem co już mam robić nie mam żadnych pomysłów. Jak ugryźć tego peceta aby zaczął chodzić? Nadmienię iż nie chcę na nowo instalować systemu i bawić się w ręczne przenoszenie zawartości dysku gdyż mam zainstalowane programy które są aktywowane jednokrotną licencją (po nowym zainstalowaniu systemu musiałbym wykupić nowe licencje na programy a taka opcja nie wchodzi w grę). Skanowałem też antywirusem i wszystko jest ok. Będę wdzięczny za każde sugestie.
Odpowiedz
#2
System może nie wstawać przez USB... Windows po prostu za tym "nie przepada".
Sprawdź czy podłączony normalnie przez SATA (o ile jest możliwość go wyciągnąć i włożyć do kompa) startuje, powinno się udać.

Możesz również spróbować sklonować za pomocą Clonezilli, ale i tu nie wróżę sukcesów. Po prostu system puszczony przez USB raczej na pewno będzie się wysypywał i to z najdziwniejszymi komunikatami.
Odpowiedz
#3
Będziesz musiał w BIOS w sekcji Advanced BIOS Features odpowiednio skonfigurować ustawienia dotyczace bootowanie z napędów z interfejsem USB
w opcjach First Boot Device

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#4
@shindu,

Opcja 1. Jak Ci brakowało tylko miejsca i nie narzekałeś na tego Seagate 320GB jako systemowy, to po kupnie tego magazynu na USB powinieneś przerzucić dane które nie są poinstalowane w systemie (czyli twoje jakieś tam dane, instalki, filmy, itd) z tego Seagate 320GB na tego na USB, normalnie kopiując pod Windowsem. Zwolniło by to miejsce na tym systemowym.

Opcja 2. Pod system kupić nowy dysk SATA/ATA najlepiej 1-dno talerzowy 250GB-1TB jeśli chodzi o HDD i sklonować w ATIH ze starego dysku system na nowy dysk tak jak to robiłeś. Stary wyzerować LOW-level (Full Erase mu dobrze zrobi po byciu systemowym) i sformatować i użyć jako drugi/zapasowy/magazyn/wrzucić do obudowy z USB.

---------------------------------------
Fix00ser napisał(a):Będziesz musiał w BIOS w sekcji Advanced BIOS Features odpowiednio skonfigurować ustawienia dotyczace bootowanie z napędów z interfejsem USB
w opcjach First Boot Device


Z tego co kojarzę to chyba XP nie wystartuje z pod USB.

lukasamd napisał(a):Sprawdź czy podłączony normalnie przez SATA (o ile jest możliwość go wyciągnąć i włożyć do kompa) startuje, powinno się udać.


Wyciąg dysk z obudowy tej z USB i podłącz pod kontroler SATA bezpośrednio.
Jak się uda, stary dysk zapakuj do obudowy z kąd wyjąłeś nowego HDD Wink Będzie na magazyn.


P.S. mogłeś przed tą operacją kupna i klonowania podrzucić wątek na forum, na pewno by ktoś doradził co robić.
I tym sposobem witamy na forumWink
KIS/EIS/MKS, MBAM, HitmanPro, Eset Online, WF+uBlock
Odpowiedz
#5
Chyba będę musiał zrobić tak jak proponowaliście czyli z nowego 2,5" 1TB zrobićmagazyn i przenieść dane. Planowałęm wcześniej przekazać stary dysk synowi ale obejdzie sie ze smakiem. Niestety dysk 2,5" jest w niewyjmowalnej obudowie z podłączeniem coś w rodzaju podwójnego USB. Doczytałem w necie iż może to być problem z rejestrem windowsa bo po taśmie jest inny transfer niż po USB3. Trzeba by było pozmieniać jakieś ustawenia. W przypadku rejestru windowsa jestem kompletnie zielony więc pozostaje mi tylko opcja magazynu.


Dodano: 13 lis 2012, 14:47

Jeśli to bardziej pomoże to podaję parametry dysku:
Typ mojego dysku to KIOSK3.0-LSM12-1TB MEMUP

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Jest podobny do tego:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

ale ma podwójne wejście USB na środku a nie z boku jak w tym na zdjęciu.
Jest dokładnie taki:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Product Description
Memup Kiosk LS mini 3.0 - Hard drive - 1 TB - external ( portable ) - 2.5" - USB 3.0 - 5400 rpm
Technical details
GENERAL
Device Type: Hard drive - external ( portable )
Capacity: 1 TB
Form Factor: 2.5"
Interface: USB 3.0
Features: Bus Powered by USB
Width: 13 cm
Depth: 8.5 cm
Height: 2.2 cm
Weight: 200 g
PERFORMANCE
Interface Transfer Rate: 5.0 Gbps (USB 3.0)
Max Data Transfer Rate: 110 MB/s
Spindle Speed: 5400 rpm
EXPANSION & CONNECTIVITY
Interfaces: 1 x USB 3.0
POWER
Power Source: USB bus
SOFTWARE & SYSTEM REQUIREMENTS
OS Required: Apple MacOS X 10.6, Microsoft Windows Vista / XP / 7, Apple MacOS X 10.5
MISCELLANEOUS
Cables Included: 1 x SuperSpeed USB cable - external
Compliant Standards: Plug and Play
MANUFACTURER WARRANTY
Service & Support: 2 years warranty
Service & Support Details: Limited warranty - 2 years
ENVIRONMENTAL PARAMETERS
Min Operating Temperature: 5 °C
Max Operating Temperature: 40 °C


Dodano: 13 lis 2012, 21:47

==================================================================================================================================================


Polecono mi taką stronę:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

. Myślę że ten sposób wystarczająco rozjaśnia problem bootowalnych dysków USB. Pozdrawiam
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości