Zestaw pod Microsoft Windows 7 (64 bit) - laptop
#1
Witam serdecznie

Poszukuję odpowiedniego zestawu dla komputera (używany do pracy w biurze oraz domu) dla Taty, stąd ważne jest, aby program/zestaw był prosty/intuicyjny/automatyczny (prawie prowadził za "rączkę") i oczywiście zapewniał dobrą ochronę. Nie podjąłem decyzji, czy to ma być wersja darmowa czy też płatna. Jeżeli będzie konieczność i sens, to mogę zakupić wersję płatną. Ważne, aby ograniczyć ryzyko kłopotów do minimum Smile

Przeczesałem wczoraj forum przez dobre 4 godziny i tak naprawdę po lekturze dochodzę do wniosku, że wiem mniej niż więcej, stąd postanowiłem się Was poradzić.

Na pewno odpada system oparty na Cloud. O ile w sklepie będzie dobre/szybkie łącze internetowe, o tyle w domu mamy "radiówkę", której jakość/parametry pozostawiają wiele do życzenia ... Dobrze by było, gdyby mocno nie spowalniała systemu/internetu, bo jak nadmieniłem, w domu i tak ledwo chodzi internet ...

Żona posiada w pracy MSE i jest zadowolona. Jednak poczytałem testy i widzę, że jednak jest on słaby na tle KIS/NIS/Bitdefender itd.

System operacyjny:
Microsoft Windows 7 Home Premium PL (wersja 64-bitowa)

Zastosowanie:
Obsługa sklepu internetowego przez przeglądarkę (IE lub Mozilla Firefox)
Mozilla Thunderbird
Praca w pakiecie biurowym Office
Przeglądanie internetu - youtube

Specyfikacja komputera (opcjonalne):
Zakupiłem ten model Lenovo:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Procesor Intel Pentium Dual Core B970 (2,30 GHz, 2 MB cache)
Pamięć RAM 4096 MB (SODIMM DDRAM3, 1333 MHz)
Dysk twardy 500 GB Serial ATA 5400 obr.

Jeżeli macie jakieś sugestie/typy, to będę bardzo wdzięczny. Jednocześnie jeżeli można liczyć na krótki komentarz, czemu X lub Y według Was będzie najlepszym/najrozsądniejszym wyborem, to byłoby super.

Pozdrawiam
Odpowiedz
#2
Jeśli to dla kogoś, kto jak rozumiem nie za bardzo się zna i ma ochotę poznać zabezpieczenia, nie chce również w to wszystko specjalnie ingerować, to za zupełne "free" mogę z czystym sumieniem zaproponować
- praca na koncie użytkownika z ograniczonymi uprawnieniami, bo pewnie korzystacie z konta z uprawnieniami administratora...dlaczego tak?...polecam te wątki choćby

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

i jeden mój własny, ale to chyba nic złego Smile

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


- przy pewnym niewielkim wysiłku najpierw poustawianie, a potem korzystanie z systemowej zapory...jest wiele poradników, a te są tylko przykładowe

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

- jeśli chodzi o AV to spokojnie w tym układzie można zostawić MSE lub zamienić go np. na Avasta lub Avirę...Kingsofta czy Pandy nie proponuję, bo bazują na chmurze głównie
- można dołożyć EMET do zatkania potencjalnych luk we wrażliwych aplikacjach...o EMET tu

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#3
WitajSmile
Jeśli użytkownikiem laptopa jest Twój Tata i zależy Ci na programie możliwie najbardziej automatycznym z intuicyjną obsługą to przynajmniej ja polecam gotowe pakiety IS.
Jeśli w grę wchodzi oprogramowanie komercyjne to w pierwszej kolejności zastanowiłbym się nad:

1. Norton Internet Security 2013- przyzwoite zabezpieczenie komputera, dla przeciętnego użytkownika w zupełności wystarczające, pełen pakiet z AV i FW, w dodatku dość prosty w obsłudze, nie uprzykrza korzystania z komputera częstymi monitami, posiada przyjazny interfejs i czytelną konfigurację. Jego niewątpliwą zaletą jest bardzo niskie, jak na pakiet, użycie zasobów sprzętowych (zapotrzebowanie na ram zazwyczaj nie przekracza 20MB, z procesorem również obchodzi się dość łagodnie).

2. BitDefender Internet Security 2013- również bardzo dobry pakiet zabezpieczający, z wyższą detekcją względem Nortona (zwłaszcza na paczkach), ale już nieco cięższy, jeśli chodzi o zasoby sprzętowe (u mnie na Win 7 średnio ok. 50-70 MB).

3. F-Secure Internet Security 2013- program z dużym potencjałem, niektóre opcje wymagają jeszcze dopracowania, ale to co oferuje FIS, w połączeniu z przyzwoitą lekkością dla zasobów (u mnie ok. 50MB) czyni go wartym uwagi.

4.Kaspersky Internet Security 2013- moim zdaniem bardzo, bardzo dobry pakiet, szczególnie w ostatniej odsłonie. Wyraźnie lżejszy dla zasobów względem poprzednich edycji, z bardzo wysokim, kompleksowym poziomem ochrony. Niestety mimo odchudzenia pakietu, czasem na starszych komputerach, na sprzęcie, który parametrami nie grzeszy potrafi jednak trochę przymulić, zwłaszcza podczas skanowania dysku, lub instalacji nieznanego oprogramowania.

To moje 4 typy, przy czym gdybym miał uporządkować je w określonej hierarchii to wówczas:
1. NIS (uzupełniony choćby darmowym Sandboxie), 2. KIS, 3. FIS, 4. BitD.
Jest jeszcze Eset IS - który w ostatniej promocji jest za darmo na 6 miesięcy Wink

Z rozwiązań bezpłatnych zaproponowałbym:

1. Avast + Kingsoft AV + Systemowy Firewall + Sandboxie (w wersji bezpłatnej)

bananowiec napisał(a):Na pewno odpada system oparty na Cloud. O ile w sklepie będzie dobre/szybkie łącze internetowe, o tyle w domu mamy "radiówkę", której jakość/parametry pozostawiają wiele do życzenia ...
Korzystanie z chmury nie jest jednoznacznie z koniecznością posiadania bardzo szybkiego i wydajnego łącza internetowego Wink
Odpowiedz
#4
Miquell napisał(a):WitajSmile
Jeśli użytkownikiem laptopa jest Twój Tata i zależy Ci na programie możliwie najbardziej automatycznym z intuicyjną obsługą to przynajmniej ja polecam gotowe pakiety IS.
Jeśli w grę wchodzi oprogramowanie komercyjne to w pierwszej kolejności zastanowiłbym się nad:

1. Norton Internet Security 2013- przyzwoite zabezpieczenie komputera, dla przeciętnego użytkownika w zupełności wystarczające, pełen pakiet z AV i FW, w dodatku dość prosty w obsłudze, nie uprzykrza korzystania z komputera częstymi monitami, posiada przyjazny interfejs i czytelną konfigurację. Jego niewątpliwą zaletą jest bardzo niskie, jak na pakiet, użycie zasobów sprzętowych (zapotrzebowanie na ram zazwyczaj nie przekracza 20MB, z procesorem również obchodzi się dość łagodnie).

2. BitDefender Internet Security 2013- również bardzo dobry pakiet zabezpieczający, z wyższą detekcją względem Nortona (zwłaszcza na paczkach), ale już nieco cięższy, jeśli chodzi o zasoby sprzętowe (u mnie na Win 7 średnio ok. 50-70 MB).

3. F-Secure Internet Security 2013- program z dużym potencjałem, niektóre opcje wymagają jeszcze dopracowania, ale to co oferuje FIS, w połączeniu z przyzwoitą lekkością dla zasobów (u mnie ok. 50MB) czyni go wartym uwagi.

4.Kaspersky Internet Security 2013- moim zdaniem bardzo, bardzo dobry pakiet, szczególnie w ostatniej odsłonie. Wyraźnie lżejszy dla zasobów względem poprzednich edycji, z bardzo wysokim, kompleksowym poziomem ochrony. Niestety mimo odchudzenia pakietu, czasem na starszych komputerach, na sprzęcie, który parametrami nie grzeszy potrafi jednak trochę przymulić, zwłaszcza podczas skanowania dysku, lub instalacji nieznanego oprogramowania.

To moje 4 typy, przy czym gdybym miał uporządkować je w określonej hierarchii to wówczas:
1. NIS (uzupełniony choćby darmowym Sandboxie), 2. KIS, 3. FIS, 4. BitD.
Jest jeszcze Eset IS - który w ostatniej promocji jest za darmo na 6 miesięcy Wink

Z rozwiązań bezpłatnych zaproponowałbym:

1. Avast + Kingsoft AV + Systemowy Firewall + Sandboxie (w wersji bezpłatnej)

bananowiec napisał(a):Na pewno odpada system oparty na Cloud. O ile w sklepie będzie dobre/szybkie łącze internetowe, o tyle w domu mamy "radiówkę", której jakość/parametry pozostawiają wiele do życzenia ...
Korzystanie z chmury nie jest jednoznacznie z koniecznością posiadania bardzo szybkiego i wydajnego łącza internetowego Wink


Mam pytanko do Twojego posta:
- czy na parametrach podanego komputera zarówno KIS i NIS będą spokojnie działać?

Czytając Twoją wiadomość dochodzę do wniosku, że KIS2013 jest najlepszy, ale mocno obciąża system. NIS2013 natomiast trochę ustępuję KIS2013, ale jest lżejszy. Czy dobrze rozumiem ?

Kolejna kwestia - czy rzeczywiście coś zyskam decydując się na wersję płatną jednego z programów KIS/NIS2013 względem propozycji darmowej?
Inaczej rzecz ujmując - czy warto wydać te ~150zł rocznie w Waszej ocenie czy też można się bez tego obejść.

Pozdrawiam i dziękuję za pierwsze wpisy Smile
Odpowiedz
#5
...
Odpowiedz
#6
Withers napisał(a):To juz jest kwestia indywidualna, ale wydaje mi sie ze nie ma teraz zbytniej roznicy pomiedzy pakietami platnymi czy darmowymi. Zaproponowany przez Miguella zestaw [tj. Avast + Kingsoft]powinien Ci w zupelnosci wystarczyc.

Dodałbym jeszcze piaskownicę w wersji darmowej i można spokojnie pracować bez (większych*) obaw Smile

----------------------------------
(*) jakieś obawy towarzyszą zawsze Wink
AppGuard / EXE Radar Pro ^ SpyShelter Firewall ^ Sandboxie ^ HitmanPro
-------
Jeśli uczysz się od innych, ale sam nie pomyślisz - to najczystsze oszołomstwo;
Jeśli myślisz, ale nie uczysz się od innych - to może być dla Ciebie wręcz niebezpieczne.


Konfucjusz
Odpowiedz
#7
To chodzi o tą piaskownicę z Comodo ?
Odpowiedz
#8
...
Odpowiedz
#9
bananowiec napisał(a):To chodzi o tą piaskownicę z Comodo ?

W zasadzie nie ma tu chyba większego znaczenia jaką piaskownicę zainstalujesz... ale z tego co się orientuję, żeby korzystać z piaskownicy Comodo, musisz ściągnąć cały pakiet, który waży dość sporo... łatwiej ściągnąć wersję free ze strony

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

a poradnik konfiguracji znajdziesz poniżej

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Zaletą jest na pewno jej lekkość Smile
AppGuard / EXE Radar Pro ^ SpyShelter Firewall ^ Sandboxie ^ HitmanPro
-------
Jeśli uczysz się od innych, ale sam nie pomyślisz - to najczystsze oszołomstwo;
Jeśli myślisz, ale nie uczysz się od innych - to może być dla Ciebie wręcz niebezpieczne.


Konfucjusz
Odpowiedz
#10
Chmurama to do siebie, że gdy program korzystający z niej już ma połączenie z siecią, to potrafi nieźle pociągnąć. Trzeba pamiętać, że czasem nawet takie bzdury jak sprawdzanie uruchomionego znanego nam procesu będzie konfrontowane z chmurą. Im większa aktywność otwierania różnych plików i programów, tym większe...czasem odczuwalne już...zwolnienie pracy programów i efekt ich przymrażania. Autor wątku nie bardzo się w tym widział, więc nie brałem takich programów pod uwagę.
Odnośnie pakietów...one też działają w chmurze...większość w każdym razie, więc pomimo sporej ilości pamięci uważam jest spora szansa na nieprzyjemne "klatkowanie" widocznych aplikacji. Co do Sandboxie...jak najbardziej, choć uważam, że jak się korzysta z LUA, do tego jest EMET i odpowiednie dodatki do przeglądarki - NoScript, AdBlock Plus i KeyScrambler - to większych restrykcji nie ma co stosować, chyba że chcemy sporo testować albo ostro jeździć po sieci.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#11
Dziękuję ślicznie za pomoc. Zdecyduję się na chwilę obecną na:
Avast + Kingsoft AV + Systemowy Firewall + Sandboxie (w wersji bezpłatnej)

Jeżeli będą kłopoty, to pomyślę nad KIS/NIS 2013.

Pozdrawiam

P.S.
Niestety chyba nie mogę użyć opcji "pomógł" bo mam za niską reputacjęNone
Odpowiedz
#12
Tylko zwróć uwagę na to, co napisał ichitona temat AV w chmurze... bo zakładam, że mówisz o Kingsoft AV w tym wydaniu Smile
AppGuard / EXE Radar Pro ^ SpyShelter Firewall ^ Sandboxie ^ HitmanPro
-------
Jeśli uczysz się od innych, ale sam nie pomyślisz - to najczystsze oszołomstwo;
Jeśli myślisz, ale nie uczysz się od innych - to może być dla Ciebie wręcz niebezpieczne.


Konfucjusz
Odpowiedz
#13
RAcja, Kingsoft bazuje na chmurze, która odpada ...

Czyli pozostaje mi:
Avast + Sanxbox + Systemowy Firewall Win7 + ... chyba jakiś EMET, o którym w życiu nie słyszałemSad
Odpowiedz
#14
bananowiec napisał(a):RAcja, Kingsoft bazuje na chmurze, która odpada ...

Czyli pozostaje mi:
Avast + Sanxbox + Systemowy Firewall Win7 + ... chyba jakiś EMET, o którym w życiu nie słyszałemSad


Ja myślę że Eset 5 + MBAM jako skaner na żądanie+Systemowy Firewall tak będzie najlepiej dla tej konfiguracji.Akurat jest promo na eseta wystarczy wypełnić formularz Wink

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

i licka na 3 miechySmile
Odpowiedz
#15
OKey a co po 3 miechach mam robić? Wink

MBAM to jest ?

Problem wróciTongue
Odpowiedz
#16
bananowiec napisał(a):Mam pytanko do Twojego posta:
- czy na parametrach podanego komputera zarówno KIS i NIS będą spokojnie działać?
Działać oczywiście powinny Wink
Norton z pewnością, Kaspersky też powinien (u mnie na jednym z laptopów działa, mimo że konfiguracja jest wyraźnie słabsza od Twojej).

bananowiec napisał(a):Czytając Twoją wiadomość dochodzę do wniosku, że KIS2013 jest najlepszy, ale mocno obciąża system. NIS2013 natomiast trochę ustępuję KIS2013, ale jest lżejszy. Czy dobrze rozumiem ?
Cóż, może nie tyle najlepszy, ale w kwestii "gotowych", zintegrowanych pakietów Kasperskiemu, abstrahując od wszelkich jego wad, nie można odmówić skuteczności działania i poziomu ochrony jaką oferuje.
Ale owszem od Nortona jest wyraźnie cięższy i to pod każdym względem Wink

Przyznaję, że dość dawno nie używałem Kingsofta, nie wiem, jak realnie kształtuje się użycie transferu w toku normalnej pracy.
Kilka miesięcy temu, testując Kingsofta i korzystając z EDGE nie zauważyłem nic niepokojącego, ale nie wątpię, że ichitomoże mieć rację.

Podsumowując - jeśli na chwilę obecną ma to być bezpłatne rozwiązanie to zdecydowałbym się na:

Avast + Systemowy FW *+ Emet + Sandboxie + dodatki do przeglądarki, o których wspomniał już ichito - będzie lekko i przy zachowaniu zdrowego rozsądku bezpiecznie Wink

*Kilka uwag odnośnie możliwości jego konfiguracji:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Dodano: 28 lis 2012, 17:56

bananowiec napisał(a):MBAM to jest ?
Malwarebytes Anti-Malware - bardzo fajny program, który w wersji bezpłatnej pełni rolę skanera na żądanie, w komercyjnej wersjii Pro, zapewnia również ochronę przed zagrożeniami w czasie rzeczywistym.
Z uwagi na jego przyzwoitą tolerancję z innymi AV, można go traktować jako uzupełnienie podstawowej ochrony Wink
Zresztą, zobacz sam:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#17
OKey póki co wszystko jasne. Jutro wieczorem lub w piatek odbieram laptopa i zabieram się za konfigurację. Dam znać o pierwszych wrażeniach.

Dziękuję jeszcze raz.

Przesyłam "wirtualne pomógł" Smile

Pozdrawiam
Odpowiedz
#18
bananowiec napisał(a):Dziękuję jeszcze raz
Nie ma za co Wink
I oczywiście czekamy na wrażenia z użytkowania Smile
Odpowiedz
#19
Witajcie
Mam jeszcze pytanka.

Avast antyvirus free nie jest dla zastosowań komercyjnych. W moim przypadku będzie on również służyć na sprzęcie firmowym, więc sami wiecie, o co chodzi. Czy z Waszego doświadczenia niema zbytnio się czym przejmować czy też muszę poszukać alternatywy ?

Jeżeli chodzi o EMET, to ściągnąłem go stąd:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Rozumiem, że o ten produkt chodzi? Czy trzeba będzie go jakoś specjalnie konfigurować czy też lecimy automatem/standardem ?
Odpowiedz
#20
Teoretycznienic złego nie powinno się wydarzyć, jednak będzie to łamanie warunków licencji.
Jeżeli chcesz być w 100% legalny, to zamiast Avast-a weź MSE, którego licencja pozwala wykorzystywać go za darmo w firmach (do 10-ciu stanowisk).
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości