Defragmentowanie karty microSD
#1
Zastanawiam się czy taką kartę powinno się defragmentować.
Ogólnie wyczytałem że jest to pamięć flash i takie karty nie ulegają defragmentacji. Chyba coś w tym jest, ponieważ większość programów do defragmentacji blokuje taki nośnik, uniemożliwiając wykinanie takiej operacji.
A Wy jakie macie zdanie na ten temat? Smile
Odpowiedz
#2
Tu masz krótką, ale treściwą dyskusję...sam musisz rozstrzygnąć Smile

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#3
ichito napisał(a):Tu masz krótką, ale treściwą dyskusję...sam musisz rozstrzygnąć Smile

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Dokładnie jak tam napisali to jest układ elektroniczny, a komórki pamięci mają ograniczoną liczbę cykli zapisu.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#4
Nie defragmentuje się, tak samo jak SSD, albo pamięci flash USB, bo dostęp do każdej komórki jest taki sam, więc nie ma sensu, chyba, że chcesz przykrócić jej życie robiąc niepotrzebne odczyty/zapisy.
KIS/EIS/MKS, MBAM, HitmanPro, Eset Online, WF+uBlock
Odpowiedz
#5
Odświeżę mój temat Grin

To, że karty microSD się nie defragmentuję to już wiem a czy format karty jest potrzebny, jeśli tak to jak często?
Czytałem, że formatować powinniśmy regularnie ale pod warunkiem, że ją zapełnimy do końca Smile

Wiem, że karta micro SD to pamięć flash i jest to układ elektroniczny, który ma się zupełnie inaczej niż twardy dysk więc teraz pytanie czy ogólnie jest potrzeba regularnego formatowania karty micro SD, zwłaszcza jak często są usuwane duże dany od gier??

Ogólnie odpowiedź powinna brzmieć "nie" ale wolę zapytać Tongue


Ostatnio zakupiłem 2 tygodniową 32GB kartę microSD class 10 firmy Samsung i pomimo, że była sformatowana na FAT32 to zbyt dobrze nie działała, dopiero po dwukrotnym pełnym formatowaniu z poziomu komputera zaczęła działać poprawnie...
Użyłem domyślnej alokacji, która wynosi 16KB. Teraz się zastanawiam co było nie tak, że wcześniej pomimo tej samej alokacji oraz z tym samym systemem plików były problemy...Question
Odpowiedz
#6
Nie powinno się formatować kart SD całkowicie, podobnie jak SSD, no chyba że masz coś do ukrycia i chcesz żeby zniknęło bezpowrotnie (szybki format /q tylko nadpisuje tablicę partycji, a pliki fizycznie są dostępne do odzyskania "undelete"). W obawie o odczytanie skasowanej zawartości Windows 7 i 8 mają polecenie: cipher /W:x , gdzie x to litera napędu/pendrive''a. Nadpisuje to losowymi danymi wolne miejsce (wykonać to najlepiej po: format x /q)

Mam taką samą albo podobną kartę microSD: Samsung 32GB SDHC class10 U1 (i domyślnie jest FAT32 - klaster 32KB), natomiast windows domyślnie formatujeinaczej chyba klaster 4KB daje.
Podobnie jest z jednostkami allokacji na pendrive''ach, przeważnie jednostki 16-64KB są optymalne, zależy od pojemności (16-64GB). Format Windowsa chce dawać 4KB, a to przyspiesza zużycie penków Grin
KIS/EIS/MKS, MBAM, HitmanPro, Eset Online, WF+uBlock
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości