Zestaw pod Windows 7 x86 do pracy zdalnej
#1
Witam wszystkich, przewertowałem forum i im więcej czytam tym mniej wiem Wink Ponieważ od bezpieczeństwa mojego komputera zależy też bezpieczeństwo plików na serwerze firmy w której pracuję proszę Użytkowników z doświadczeniem o pomoc.

System operacyjny:
Windows 7 Ultimate x86

Zastosowanie:
Jestem inżynierem budownictwa, pracuję w domu łącząc się przez program Kerio (VPN) z serwerem firmowym na którym znajdują się pliki z rysunkami w formacie dwg, otwieram je bezpośrednio z serwera, od czasu do czasu kopiuję na dysk lokalny.

Obecnie korzystam z pakietu Kaspersky Internet Security 2012, jednakże 250 MB pamięci zajmowane przez pakiet bardzo by mi się przydało, ponieważ programy typu CAD generalnie lubią mieć dużo pamięci. Dlatego właśnie rozglądam się za czymś lżejszym. Konieczne jest dobre zabezpieczenie w czasie rzeczywistym, aby nie zainfekować serwera, na którym znajdują się wszystkie projekty wykonywane przez firmę.

Na dysku mam utworzone dwie partycje systemowe - jedna z systemem i oprogramowaniem przeznaczonym stricte do pracy, druga do codziennego użytku. Myślę o takim samym zestawie na obie partycje, ponieważ na systemie do codziennego użytku często odpalam programy do obróbki audio czy grafiki a tam też RAMu nigdy dość

Najchętniej zdecydowałbym się na jeden program typu firewall do ochrony w czasie rzeczywistym i drugi do skanowania na żądanie raz na jakiś czas. Ewentualnie jakiś pakiet typu Interent Security, byle by to wszystko razem w trakcie użytkowania nie pożerało RAMu, nie angażowało zbytnio procesora i co równie ważne nie ograniczało prędkości uploadu (nie wiem czy to możliwe, aby antywirus/firewall ograniczał upload, ale na wszelki wypadek piszę). Skanowanie na żądanie może trwać długo i być zasobożerne, poradze sobie z tym Smile

Licencję na KIS otrzymałem niejako w prezencie, niezbyt widzi mi się płacenie, więc rozglądam się za czymś darmowym. Jak narazie moją uwagę przykuł pakiet Outpost Security Suite Free oraz program Privatefirewall.

Specyfikacja komputera (opcjonalne):
Laptop Dell Inspiron 9400
Intel C2D T7200 2x2GHz
3 GB RAM
Dysk Hitachi 500 GB 7200 rpm

Z góry dziękuję za pomoc Smile
Odpowiedz
#2
Jeżeli masz jeszcze dosyć długą subskrypcję na tego KISa to moim zdaniem najlepszym wyjściem byłaby jego aktualizacja do wersji 2013 oraz... wymiana kostki pamięci w laptopie.
Za cenę niższą niż roczna subskrypcja w zasadzie każdego pakietu możesz mieć kostkę 2 GB (a podejrzewam, że masz aktualnie 1 GB + 2 GB).

Bardzo mocnym, kompleksowym i darmowym zabezpieczeniem będzie Comodo Internet Security, ale musisz wiedzieć, że wymaga on nieco uwagi w szczególności na początku - w pracy czas = pieniądze, więc trzeba wykalkulować, czy poznawanie oprogramowanie się opłaca (no ale jeżeli chcesz mieć pełną kontrolę, to bardzo dobry wybór w tej sytuacji).
Z automatów mogę polecić Nortona, tym bardziej, że obecnie jest promocja w której można za 20zł kupić roczny pakiet IS na 3 komputery (trzeba tylko wyczytać, czy jest to również promocja dla zastosowań komercyjnych). Pakiet jest naprawdę lekki dla systemu, korzysta z chmury i chociaż nie ma tylu modułów co KIS, to SONAR potrafi uratować w wielu sytuacjach.

Nie wspominam tutaj o zestawach-składakach, bo one wymagają sporo czasu, a o tym już pisałem przy okazji CISa.
Odpowiedz
#3
Dzięki za odpowiedź, z COMODO kiedyś korzystałem i wydawało mi się, że trochę mulił. Już dawno myślałem o dokupieniu RAM, ale mam system x86 i z tego co wiem 4GB ram chyba mija się z celem? Testowalem system x64, ale miałem ogromne problemy ze sterownikami do touchpada, myszki (Logitech M500) i karty graficznej

Jeśli chodzi o czas to jestem w stanie potestować nowy pakiet na partycji "codziennej" a w tym czasie pracować dalej pod KIS, dopiero po zapoznaniu się z tym wszystkim przeniósłbym nowe programy również na partycję do pracy
Odpowiedz
#4
Jeżeli Comodo był ociężały, to z pewnością przez antywirusa. Dopiero nowa wersja (na razie w stanie beta) poprawią tą sytuację.
Możesz również zdecydować się na użycie ich zapory (Comodo Firewall) bo zawiera ona również moduł HIPS i sandboxa, a one stanowią bardzo mocne zabezpieczanie o ile odpowiednio się reaguje. Do tego jakiś antywirus działający w czasie rzeczywistym (taka "formalność"). Z lekkich to Avast, ale tu problemem może być licencja, MSE, chociaż lubi pomielić dyskiem, Kingsoft (kiepsko spisuje się gdy nie mamy podłączenia do sieci), czy coś płatnego - Norton AV, NOD32.
Odpowiedz
#5
Hmmm, KIS mam jeszcze na pół roku, całkiem możliwe że po upływie tego czasu znowu pojawi się licencja (mam kod z firmy prowadzonej przez moją rodzinę - tam są 4 komputery, a Kaspersky sprzedaje licencje w pakiecie na 3 albo na 5)

Czy dobrym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie COMODO firewall, wyrzucenie KIS z autostartu i uruchamianie go od czasu do czasu dla skanowania systemu?
Odpowiedz
#6
Moim zdaniem nie. KIS to spory i rozbudowany pakiet z własną zaporą, HIPSem i piaskownicą. Mogą się gryźć.
Odpowiedz
#7
Jeżeli mia być lekko, to może Webroot? Lżej już chyba nie da rady Wink
Odpowiedz
#8
Dałem jednak drugą szansę COMODO i jak narazie jest bardzo dobrze, pozytywnie się zaskoczyłem, dziś w pracy nie zauważyłem ani jednego spadku wydajności, rysowało się bardzo przyjemnie, nawet przy uruchomionych dwóch programach typu CAD, w każdym po kilka rysunków. Przypomniałem sobie też o dwóch rzeczach, mianowicie o funkcji ReadyBoost i walającej się po szufladzie karcie microSD, to też nie powinno zaszkodzić. Dzięki za pomoc Smile
Odpowiedz
#9
Emsisoft Anti-Malware i więcej nic nie potrzeba.
Kto pyta nie błądzi.
Odpowiedz
#10
senior38 napisał(a):Emsisoft Anti-Malware i więcej nic nie potrzeba.

nic dodać nic ująć
ESET Smart Security
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości