Raspberry Pi - opinie
#1
Ostatnio dosyć poważnie zastanawiam się nad zakupem Raspberry Pi.
Malutkie, niezbyt drogie, prądu ciągnie tyle co ruter TP-Linka, a do czego użyję, to już zupełnie ode mnie zależy - w szczególności pod względem gabarytów i prądu całkowicie deklasuję konkurencję w postaci składanego komputera, chodzi o coś typu mini-serwerek domowy.
Niewątpliwa zaleta to fakt, że jest wręcz stworzony do Linuksa i nie ma tam żadnych problemów.

Czy ktoś miał okazję tego używać i może coś więcej na jego temat powiedzieć?
Dosyć istotna dla mnie kwestia - czy nie ma w nim problemu z popularnymi kartami wifi na USB?
Odpowiedz
#2
Mam zamiar coś takiego nabyć Smile Ostatnio usprawniają i zamiast 256, dali 512MB pamięci.


Dodano: 15 gru 2012, 8:07

lukasamd napisał(a):Dosyć istotna dla mnie kwestia - czy nie ma w nim problemu z popularnymi kartami wifi na USB?

Tak daleko masz w tym samym budynku/pomieszczeniu, żeby łączyć po WiFi z routerem?
"To" się przeważnie stawia koło routeraGrin
KIS/EIS/MKS, MBAM, HitmanPro, Eset Online, WF+uBlock
Odpowiedz
#3
No u mnie ruter "wisi" w takim miejscu że nie bardzo mi pasuje dawać cokolwiek obok niego. Nie ma zresztą miejsca.
Ja oczywiście również zastanawiam się nad wersją B (w wersji z 512 MB RAM).
Odpowiedz
#4
Też myślę o sprawieniu sobie Raspberry i zrobienie z niego centrum multimedialnego, wersję B można nabyć od lokalnych sprzedawców za kwotę 185 zł.
Odpowiedz
#5
Kupiłem, dzisiaj miałem kilka minut aby się pobawić.
Zdecydowałem się iść na wygodę i wziąć płytkę + obudowę + zasilacz u jednego sprzedawcy.
Do tego pico karta wifi na USB Smile

Urządzenie wymaga karty SD i systemu, można z ich strony ściągnąć gotową dystrybucję. Bazuje na Debianie, więc bajka.
W zasadzie po podpięciu do TV i zasilania wszystko startuje samodzielnie, najpierw jest kreator (jeszcze w trybie tekstowym) gdzie można zmienić podstawowe rzeczy, czy nawet podkręcić sprzęt (!). Gdy zatwierdzimy, startuje system, ma wrzucone LXDE.

W trybie graficznym całość działa dosyć wolno, no ale nie można się spodziewać cudów.
Ja zdecydowałem się włączyć SSH, a potem wywalić LXDE i wszystko graficzne. Dostał pewnego kopa Wink
Odpowiedz
#6
A nie lepiej postawić czystego Debiana i później doinstalować wszystko co potrzebne?
...
Odpowiedz
#7
Moim zdaniem nie. Distro przygotowane przez nich w pełni obsługuje ten sprzęt, więc nie będę się potem sam zastanawiał, dlaczego coś mi nie działa.
Odpowiedz
#8
lukasamd napisał(a):Moim zdaniem nie. Distro przygotowane przez nich w pełni obsługuje ten sprzęt, więc nie będę się potem sam zastanawiał, dlaczego coś mi nie działa.

W sumie to masz rację. Skoro dają system w pełni dostosowany do obsługi sprzętu, to po co samemu się bawić w rozwiązywanie problemów.
Choć z drugiej strony łatwiej jest zainstalować potrzebne aplikacje, niż odinstalować te niechciane.
...
Odpowiedz
#9
Ile kosztuje podstawowy zestaw, czyli płytka, zasilacz i karta pamięci? Można gdzieś zamówić i zapłacić via PayPal?
Odpowiedz
#10
Płytka + dedykowany zasilacz to 227,98zł u tego sprzedawcy na Allegro u którego ja brałem.
Wysyłka pocztą, ale ekspresowa, zdążyło dojść przed świętami, chociaż zamawiałem w ostatni tydzień.

Karty z tego co widzę to on w ofercie nie ma, no a jej koszt zależy od tego, na jaką się zdecydujemy (ja wrzuciłem sandiska 8gb class 10 używanego w kamerce).
Odpowiedz
#11
Obudowa?
Odpowiedz
#12
W zależności od tego co wybierzemy, dodatkowe 40 do 73zł. Ja brałem tanią, jest ok Wink

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#13
Kurczę, po głowie chodzi mi kupno tej "malinki" Smile

Hmm karta pamięci służy jako podstawowy nośnik do bootowania, czy z pendrive też wystartuje?
Fajna sprawa. Zobaczę, może po nowym roku go sobie sprawię.
Odpowiedz
#14
Eugeniusz napisał(a):Hmm karta pamięci służy jako podstawowy nośnik do bootowania, czy z pendrive też wystartuje?


Nie próbowałem z pendive, może z niego też ruszy... No ale karta jest sporo szybsza niż typy pendrive.
Ma to spore znaczenie, bo system na tym siedzi, na tym wszystko instaluje itd. Nawet teraz, przy szybkiej karcie mam wrażenie, że to ona jest najwęższym gardłem całości.
"Malinka" ma 2x USB, nieco mało, więc ewentualny usb hub może się przydać (klawiatura, mysz... no i mamy zajęte, a tak to wpinamy jeszcze np. wifi, pendrive).
Z drugiej strony, jak się włączony ssh i podepnie pod sieć to można śmiało resztę odpiąć.
Odpowiedz
#15
Hmm ja chciałbym podpiąć ją do rutera i wywalić grafikę - SSH chyba wystarczy (nie mam monitora z HDMI, tylko telewizor), więc oba porty USB mam wolne - podłączyłbym ewentualnie pendrive jako dodatkowy nośnik.
Odpowiedz
#16
Tu tez kupi:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Raspberry PI model B wersja 2.0 (512MB):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Raspberry Pi Linux SDHC 8 GB:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Obudowa przezroczysta RPI-ENC01-CLR:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Zasilacz PS_ZL_uUSB:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

KIS/EIS/MKS, MBAM, HitmanPro, Eset Online, WF+uBlock
Odpowiedz
#17
Jak coś to sobie zamówię z RS Components.
Odpowiedz
#18
Korzystne ceny są również na :

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

. Zastanawiam się czy nie kupić czegoś takiego żonie do przeglądania stronek , przeglądarka Pale Moon, Lisica, czasami jakiś filmik ale krótki , czy to styknie? Możę ktoś podpowie. Czy konfiguracja nie jest skomplikowana, rozumiem że oprogramowanie Linuxowskie, a nie miałem styczności dotąd.
Odpowiedz
#19
Moim zdaniem będzie ciężko.
Malinka ma moc obliczeniową porównywalną z Pentium o częstotliwości 300MHz, więc wiesz...
Odpowiedz
#20
Do przeglądania w GUI się nie nadaje. Domyślnie jest Midori i działa naprawdę wolno.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości