Ankieta: Ile MB RAM mogą maks. zajmować procesy apl. zabezpieczających, których używasz?
Nie posiadasz uprawnień, aby oddać głos w tej ankiecie.
do 10 MB
2.44%
1 2.44%
do 50 MB
14.63%
6 14.63%
do 100 MB
46.34%
19 46.34%
do 250 MB
24.39%
10 24.39%
do 500 MB
2.44%
1 2.44%
do 1 GB
4.88%
2 4.88%
nie dbam o to
4.88%
2 4.88%
Razem 41 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Zużycie 1 GB RAMu to dużo czy mało?
#41
Nie tak dawno temu, panowała opinia dotycząca Nortona odnośniejego ogromnej zasobnożerności. Zlośliwi (do których sam się zaliczałem) twierdzili iż ochrona tego programu sprowadzała się do tego iż potrafił "zagospodarować" prawie cały RAM i CPU, wobec czego nie zostawiał miejsca dla działania innych wirusów Wink
Może coś w tym jest... Grin
#42
Edit; już jest: KIS2013 (e) usage RAM/SWAP Win7x64 when scan 10k samples safegroup.pl

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

KIS/EIS/MKS, MBAM, HitmanPro, Eset Online, WF+uBlock
#43
Może by na to popatrzyć też pod kątem bardziej technicznym? Np. konfiguracja czułości analizy heurystycznej, liczba poziomów skanowania plików skompresowanych i bardzo ważna według mnie kwestia - pamięć podręczna plików to główne przyczyny niskiej lub wysokiej wydajności systemu podczas skanowania. Producenci oprogramowania korzystają z różnych technologii, niektóre są własnościowe, niektóre zapożyczone od innych producentów. Można więc na podstawie doświadczeń, obserwacji i opinii użytkowników różnych programów wybrać rozwiązania dobrze działające na specyficznym komputerze (skoro już mowa o oprogramowaniu Kaspersky).

@tommyklab, jako posiadacz komputera z 8 GB pamięci RAM masz prawo nie mieć zastrzeżeń co do działania programu Kaspersky, ponieważ szczytowe użycie pamięci ram oscylowało zdaje się w granicach 2049 MB (?). Jak rozumiem, użytkownicy komputerów z zainstalowaną pamięcią 1 GB nie doświadczą takiego widoku i prawdopodobnie nie ze względu na brak fizycznych możliwości, ale przez optymalizacje skanowania. Z tym, że szczytowe użycie w przypadku 1 GB zainstalowanej pamięci nie będzie pewnie odpowiednio 4 razy mniejsze Smile

Co do samego skanowania i wydajności systemu podczas skanu, hm... Nie wiem jak mam się do tego odnieść, bo nie robię tego prawie w ogóle, ale jeśli już taka sytuacja ma miejsce to z reguły nie pali mi się do pracy. Czas na skanowanie systemu jest dla mnie czasem, w którym po prostu nie korzystam z komputera. Nie wydaje mi się żeby narzekanie właśnie na brak możliwości pracy podczas skanowania miało sens - szczególnie w kwestii poruszania pamięci operacyjnej, bo to przecież intensywność odczytów danych z dysku przez skaner antywirusowy powoduje spowolnienie systemu.

Po krótkim zastanowieniu i przypomnieniu sobie miłych chwil spędzonych z domowym netbookiem (Acer Aspire One, 1 GB i preinstalowany Windows Starter), jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie z ankiety. Zaznaczam 50 MB (chociaż brakuje mi w ankiecie odpowiedzi niższej, a z kolei 10 MB dla programu do użytku domowego to wg mnie realnie mało), ale podkreślam, że to dla mnie zajętość pamięci przez wszystkie procesy programu zabezpieczającego i nie podczas skanowania, czy totalnego nieużywania komputera. 50 MB to dla mnie maksymalna wartość dla komputera, na którym po uruchomieniu systemu jest zajęte ok 600-700 MB pamięci. Praca z przeglądarką wymaga nieraz ok 150-200 MB i tak czy siak zaczyna się robić bigos. Gdybym miał możliwość zaznaczenia "Do 30 MB" to właśnie tą odpowiedź bym zaznaczył.

Aktualnie mam drobną styczność z korporacyjnym rozwiązaniem zabezpieczającym, które w swoich 3 procesach podczas intensywnej pracy z przeglądarką, pocztą, ogólnie MS Office, zajmuje niecałe 5 MB - da się?
SpyShelter Firewall
#44
nikita napisał(a):Gdybym miał możliwość zaznaczenia "Do 30 MB" to właśnie tą odpowiedź bym zaznaczył.


Kiedyś ESET wykręcał takie wartości i był kozak Smile niestety wszystko co dobre się kończy
ESET Smart Security 10
#45
Street napisał(a):Kiedyś ESET wykręcał takie wartości i był kozak Smile niestety wszystko co dobre się kończy

Ale jak wiadomo nie przez złośliwość producentów tylko przez ewolucje zarówno malware jak i technologii zabezpieczających, które nie mogą być ograniczane przez pamięć Smile
SpyShelter Firewall
#46
Dla mnie przyszłość to chmurki i wg mnie na tym powinni się producenci skupić Smile
ESET Smart Security 10
#47
Niektórzy chyba nie zrozumieli pytania, bo chodzi o maksymalne użycie pamięci czyli zapewne podczas skanowania a nie podczas normalnej pracy.
#48
Aha, czyli wszystkie aplikacje zabezpieczające posiadają opcje skanowania.
#49
marsellus napisał(a):Aha, czyli wszystkie aplikacje zabezpieczające posiadają opcje skanowania.

Możesz rozwinąć tą myśl?
SpyShelter Firewall
#50
marsellus napisał(a):Aha, czyli wszystkie aplikacje zabezpieczające posiadają opcje skanowania.

Bywało, że moje nie skanowały niczego Smile
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
#51
nikita napisał(a):
marsellus napisał(a):Aha, czyli wszystkie aplikacje zabezpieczające posiadają opcje skanowania.

Możesz rozwinąć tą myśl?


A co tu rozwijać , nie rozumiesz sarkazmu ?
Mewa błysnął , i dostał odpowiedź i tyle....
#52
Chyba za wcześnie wstałem... Nie przeczytałem posta Mewy <!-- sSmile2-->Smile2 <!-- sSmile2-->
SpyShelter Firewall
#53
marsellus napisał(a):Aha, czyli wszystkie aplikacje zabezpieczające posiadają opcje skanowania.

Nie wszystkie, masz rację ale wybrałeś opcję 10MB i napisałeś że skanujesz MBAM który podczas skanu używa 100-110MB RAM.
#54
Napisałem też że nie biorę tego pod uwagę bo robię to maks 2 razy do roku i trwa to kilka minut.
#55
tommyklab napisał(a):
yaslaw napisał(a):Przepraszam co to znaczy że leżało odłogiem. ?


Nie był potrzebny do wykorzystania dla systemu i programu.

@tommyklabWiesz kiedy RAM leży odłogiem?
Gdy użytkownik komputera zamyka programy i robi sobie dłuższą przerwę od pracy. Wtedy RAM leży odłogiem, bo nie jest wykorzystywany.

Napiszę już po raz n-ty na forum: RAM nie jest do wykorzystywania przez system i program zabezpieczający (fakt, że oba muszą z niego korzystać, ale nie powinny być to zbyt duże wartości), ale dla programów, z którymi pracuje użytkownik komputera.

Użytkownik, który naprawdę pracuje nie zamyka co chwilę wykorzystywanych programów, tylko zwija je do paska zadań, aby mieć szybki dostęp do nich. A gdy już ma uruchomionych kilka aplikacji, to się wkurza na system i program zabezpieczający, że niepotrzebnie zajmują zbyt dużo zasobów komputera (RAM, procesor, dysk twardy).

I nie mów, że zawsze można dokupić pamięci RAM, bo nie zawsze jest taka możliwość, choćby ze względu na ograniczenia sprzętowe czy programowe.
...
#56
Ta ankieta nie ma sensu,do niczego nie prowadzi nie ma o co się sprzeczać z względu, że każdy będzie bronił swoich racji...Wiadomo system to tzw podkładka na,której użytkownik uruchamia dane programy a jego wydajność jest ukierunkowana raczej wyłącznie konfiguracją.Moje odczucia są takie jeśli chodzi o programy zabezpieczające,przykładowy kowalski wie jakie rozwiązanie jest dla niego najlepsze i jak oddziałuje na system.
#57
preter napisał(a):Napiszę już po raz n-ty na forum: RAM nie jest do wykorzystywania przez system i program zabezpieczający (fakt, że oba muszą z niego korzystać, ale nie powinny być to zbyt duże wartości), ale dla programów, z którymi pracuje użytkownik komputera.


Facepalm Już więcej nic nie piszę...
KIS/EIS/MKS, MBAM, HitmanPro, Eset Online, WF+uBlock
#58
Nie podoba mi się tok na jaki przeszła dyskusja. Temat zamykam.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości