Zestaw zabezpieczająco-oczyszczający system
#1
Witam

Poszukuję darmowego, lekkiego, bezpiecznego i przede wszystkim dobrego pakietu programów zabezpieczająco-oczyszczajacych dla systemu operacyjnego Windows 7 Ultimate x86 SP1.

Komputer służy mi praktycznie do wszystkiego (PeCet dzielę z rodzinką), a więc - gry, portale społecznościowe ( facebook, nasza klasa ), przeglądanie www ( przeglądarka opera z dodatkiem adblock ), muzyka, filmy ( youtube) , zakupy ( allegro ), rozmowy on-line ( skype ), pobieranie plików.

Obecnie korzystam z następującego oprogramowania:
ccleaner( wraz z dodatkiem ccenhancer );
odkurzacz ;
defraggler ;
malwarebytes anti-malware ;
avast! free antiviruswraz z comodo personal firewall .

Z powyższego zestawu zostawiłbym jedynie ccleaner( wraz z dodatkiem ccenhancer ) oraz avast! free antivirus- uważam, że na chwilę obecną nie ma nic lepszego.

Zastanawiam się nad odinstalowaniem odkurzaczai zastąpieniem go innym programem oczyszczającym, który nie pokrywałby się z funkcjami ccleanera( eusing free registry cleaneroraz auslogics registry cleanerjakoś nie przypadły mi do gustu, zainteresowały mnie natomiast wise registry cleaneri jetclean ); zastąpieniem defragglerana systemowy defragmentator; odinstalowaniem malwarebytes anti-malwareoraz zastąpieniem comodo personal firewallsystemowym firewallem.

Chciałbym ograniczyć ilość zainstalowanego oprogramowania do niezbędnego minimum zachowując przy tym wysoki poziom zabezpieczenia i porządku w systemie.

Poniżej zamieszczam ogólną specyfikację sprzętu.

Procesor - AMD Athlon 64 3700+ (s.754)
Karta grafiki - ATI Radeon 9550 128MB (AGP)
pamięć RAM - 2 GB

Co myślicie o moim obecnym zestawie ? Warto go zmieniać ?
Czekam na wasze propozycję (koniecznie z komentarzem) doboru odpowiedniego zestawu programów.
Odpowiedz
#2
Malwarebytes możesz wymienić na Hitmana Pro. Jeśli chodzi o Comodo Firewall z Avastem to zostaw Cool. Ogólnie zestaw jest okej, jeśli chcesz to zamień MBAM na HitmanPro i odkurzacza na wise registry cleaner. To tyle z mojej strony. Pozdrawiam.
0x DEADBEEF
Odpowiedz
#3
Proponuję Comodo Internet Security 6 j ako lekki, darmowy i przyjazny dla wszystkich użytkowników komputera. Posiada w sobie zaporę ogniową, skaner antywirusowy a także dodatkowy moduł Defense+ który chroni przez nieznanymi zagrożeniami. W tej wersji posiada tzw. Kiosk w którym możemy otworzyćodizolowaną od systemu przeglądarkę internetową i dokonywać płatności online.
CCleanerwystarczy jako program czyszczący , jest też systemowe oczyszczanie dysku. Inne programy czyszczące mogą narobić bałaganu w systemie chciaż sprawdzonym i dobrym wydaje się byćWiseCare 365w wersji darmowej czy płatnej - jest chwalony i nie powoduje błędów systemowych po jego użyciu.
Co do defragmentatora - systemowy jest średniej jakości i może starczyć , jeśli jednak nie jest ktoś do niego przekonany , chwalonych jest kilka min.
O&O Defrag Free , Auslogics Defrag Free , Ultimate Defrag czy też Smart Defrag 2 od IObit. Z płatnych jednak wiadomym jest że bezkonkurencyjne są O&O Defrag , PerfektDisc, Diskeeper.
Odpowiedz
#4
andrzej76 napisał(a):chciaż sprawdzonym i dobrym wydaje się być WiseCare 365 w wersji darmowej czy płatnej - jest chwalony i nie powoduje błędów systemowych po jego użyciu.

I tutaj bym się nie zgodził. Na moim systemie zrobiłby taki bajzel (jako zbędne klucze zaznaczył ważne wpisy systemowe i kilku programów). Na szczęście zawsze patrzę, co program zamierza usunąć. Ciasteczka przeglądarki uznaje w oknie głównym czyszczenia jako spyware i zaznacza stan "ZŁY". Do tego raz się zawiesił i musiałem zamykać go z menadżera zadań. Znajomy również miał z nim kłopoty, usunął wpisy od programów startujących Asusa (laptop) i nie miał dostępu do ważnych dla siebie funkcji, musiałem mu później reinstalować 3 aplikacje od Asusa. Ogólnie nie polecam. Nie wiem kto go chwali, ale moje doświadczenia z tym programem lekko mówiąc nie są najlepsze.
Polecam za to taki zestaw: CCleaner, Wise Registy Cleaner (ma również funkcję defragmentacji rejestru), Auslogics Registry Cleaner i Eusing Free Registry Cleaner. Wiem, może sporo, ale usuną praktycznie wszystkie błędne wpisy, a problemów z nimi nie ma.Smile
BitDefender Internet Security 2013 | Malwarebytes Anti-Malware | HitmanPro (pełna wersja).
Odpowiedz
#5
Co do WiseCare 365 to u mnie nie sprawiał żadnych problemów, miałem wersję pro. Co kilka dni robiłem skan iczyszczenie, oraz optymalizację i nigdy nie zdarzyło się, że program coś wywalił, a też mam asusa.

W chwili obecnej pozostaję przy Adwanced System Care, w wersji pro. Od lat go używam i nie mam żadnych zastrzeżeń do tego softu. Bardzo dobrze optymalizuje ustawienia internetowe, co dużo osób potwierdza.

Używałem także jetclean, to program na po dobę ccleanera, i też byłem zadowolony.

Te softy stanowiły u mnie ochronę przed syfem na kompie. A wersje pro łatwo jest zdobyć, bo często pojawiają się promocje na nie Smile

Z kolei nie polecam Ashampoo WinOptimizer, ten program to pomyłka.

Koniecznie Auslogics Defrag do defragmentacji.

Co do ochrony komputera to z pewnością darmowy soft jakim jest CIS.Dodatkowo MBAM i Hitman Pro. Aby bliżej zapoznać się z możliwościami darmowych programów zabezpieczających polecam testy safegroup, wtedy będziemy mogli bliżej określić, czy dany program przypadnie nam do gustu i czy jego ochrona jest na tyle dobra jak zapewniają producenci. Być może to nie są testy które przeprowadza się na tysiącach malware, ale według mnie są miarodajne. Bo program ma zabezpieczać komputer, a nie wpuszczać infekcje. Dodatkowo aby przeskanować pliki multiskanerami polecam virustotal.com lub JottiQ.

I jedna z ważniejszych rzeczy. Kopia zapasowa, to podstawa. W dobie dysków o bardzo dużych pojemnościach, miejsce które zajmie ona będzie nie wielkie. Aby zrobić backup partycji systemowej polecam keriver 1-click restore, świetny i sprawdzony program. Nikt nie lubi formatowania i wgrywania od nowa wszystkiego, dzięki niemu przywrócimy nasz system do stanu czystości i stabilności.

Najważniejsze na koniec. Nawet najlepsze oprogramowanie nie jest w stanie zabezpieczyć komputera, jeśli użytkownik będzie ignorował komunikaty, bądź wyłączał programy bo uważa że one się mylą. A gdy z komputera korzysta wiele osób, to ryzyko infekcji jest spore.
Odpowiedz
#6
Tak, wywal Defraggleri zainstaluj Auslogics Disk Defrag , ja tak zrobiłem i nie żałuję Smile
Avast! 
Malwarebytes Anti-Malware
HitmanPro 
Odpowiedz
#7
Odnośnie tzw. czyszczenia komputera.
Polecam jako podstawę zainstalowanie TuneUp i dalsze eksperymenty z innymi programami: Wise Care 365, Auslogics BootSpeed, jv 16 Power Tools. TuneUp ma tą zaletę, że przedstawia jasne wyjaśnienia - dlaczego i po co.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Podwójne dno polega na tym, że ukrywa trzecie i czwarte...
Odpowiedz
#8
Adi Cherryson napisał(a):Polecam jako podstawę zainstalowanie TuneUp

Dokładnie. Bardzo dobry program, szczerze polecam. Ma tylko małą wadę - nie posiada funkcji wyłączenia trybu rezydentnego. Można wyłączyć funkcje optymalizacji w czasie rzeczywistym, ale program nadal działa w tle. Na szczęście nie zabiera więcej, jak 10MB pamięci.
Niestety trzeba również pamiętać, że jest to płatny program. Ja kupiłem i nie narzekam, było warto.Smile
BitDefender Internet Security 2013 | Malwarebytes Anti-Malware | HitmanPro (pełna wersja).
Odpowiedz
#9
Dzięki wszystkim za zainteresowanie tematem (tak na marginesie, nie bardzo rozumiem sensu instalowania programów o takich samych funkcjach/zadaniach - np. oczyszczanie rejestru - auslogics registry cleaneri eusing free registry cleaner albo skaner na żądanie - hitmanproi malwarebytes anti-malware ).

Po zapoznaniu się z Waszymi propozycjami odnośnie doboru oprogramowania, zdecydowałem się na takie zestawy:

avast! free antivirus+ comodo personal firewall .
[po głowie chodziła mi jeszcze Panda Cloud Antivirusoraz BitDefender Internet Security 2013( pierwsze miejsce w najnowszym rankingu AV-Test, ale niestety płatna ), ale ostatecznie zdecydowałem się pozostać przy avaście - wolę sprawdzone przez siebie rozwiązaniaSmile]

Zastanawiam się na wyborem oprogramowania uzupełniającego avast! free antivirus .
W grę wchodzą trzy opcje:
1. malwarebytes anti-malware( bezpłatny, brak Realtime Protection Module, ocena według portalu dobreprogramy - 7,7 )
2. hitmanpro ( testowa/shareware, wyższa skuteczność niż MBAM z uwagi na 5-cio silnikowy skaner, ocena według portalu dobreprogramy - 6,3 )
3. nie instalować żadnego dodatkowego oprogramowania (skanera na żądanie) - antywirus wraz z osłonami oraz zapora sieciowa w zupełności wystarczą.

(opcję 2 mógłbym w zasadzie wykluczyć z uwagi na ograniczony czas użytkowania - raptem 30 dni - a nuż trafi się jakaś promocja - giveaway Grin)

Gorzej sytuacja ma się z wyborem odpowiedniego, skutecznego zestawu oczyszczającego system operacyjny (BTW - czy istnieją jakieś aktualne rankingi bądź testy dotyczące skuteczności oprogramowań oczyszczających tak jak ma to miejsce w przypadku softu zabezpieczającego ? - z uwzględnieniem płatnych i bezpłatnych programówWink.
Na razie jedynym pewniakiem jest ccleaner ( wraz z dodatkiem ccenhancer ), toteż na nim chciałbym oprzeć swój zestaw programów.

Moje propozycje:
1. ccleaner ( wraz z dodatkiem ccenhancer ) + odkurzacz+ wise registry cleaner+ defragglerlub auslogics disk defrag
2. ccleaner ( wraz z dodatkiem ccenhancer ) + wise registry cleaner+ defragglerlub auslogics disk defrag

P.S
Która z metod czyszczenia systemu za pomocą programów daje najlepsze rezultaty (a więc jest jednocześnie najbezpieczniejsza oraz najskuteczniejsza) : z poziomu Windows czy działania przeprowadzane w trybie awaryjnym ?
Odpowiedz
#10
Nie spotkałem się z rankingiem takich programów...co najwyżej możesz wejść na bardziej strony z programami, wyszukać po rodzaju programów i posortować po notach użytkowników, portalu, popularności. Ale to tylko wskazówka, bo każdy ma inne nieco preferencje i oczekiwania, więc właściwie pozostaje tylko wypróbowanie kilku...kilkunastu programów i pozostawienie tych najbardziej odpowiadających.
CCleaner jest świetnym i bezpiecznym programem do codziennej konserwacji, natomiast nie mam przekonania do Odkurzacza i programów od Wise...nie wiem czemu, to po prostu indywidualne obiekcje. Testowałem wiele pakietów tego typu od TuneUp, Ashampoo, Auslogics po abolutne wynalazki, o których już zapomniano i nigdzie się ich nie znajdzie...pozostałem przy samodzielnych raczej programach dedykowanych do wybranych operacji
- zarządzanie autostartem, procesami, serwisami - AutoRuns, Runscanner, Anvir Task Manager Free
- codzienne porządki - CCleaner, OSPC (Online Solutions Privacy Cleaner)
- grubsze porządkowanie Auslogics BoostSpeed (wersja 4 z promocji), Vit Registry Fix Free
- czyszczenie rejestru - ręcznie: Regseeker...automatem: pakiety jak wyżej i Eusing Registry Cleaner
- backup, przywracanie, defragmentacja rejestru: ERUNTgui
- defragmentacja: WinContig i Ultimate Defrag 1.72 Free
- optymalizacja plików systemowych: PageDefrag
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#11
No i jeszcze Puran Utilities:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#12
Cytat: nie bardzo rozumiem sensu instalowania programów o takich samych funkcjach/zadaniach - np. oczyszczanie rejestru - auslogics registry cleaner i eusing free registry cleaner albo skaner na żądanie - hitmanpro i malwarebytes anti-malware).

Chodzi o to, że każdy program znajdzie coś innego. auslogics registry cleaner może nie znaleźć tego, co znajdzie eusing i na odwrót.
Skanerów antimalware na żądanie może być kilka i w niczym sobie nie będą przeszkadzać, tak samo nie będą również obciążać systemu. A im więcej takich programów, tym mniejsza szansa, że pozostało w systemie jakieś malware. Hitman i np. EEK są programami portable i nie wymagają instalacji..
BitDefender Internet Security 2013 | Malwarebytes Anti-Malware | HitmanPro (pełna wersja).
Odpowiedz
#13
ichito napisał(a):czyszczenie rejestru - ręcznie: Regseeker...automatem: pakiety jak wyżej i Eusing Registry Cleaner

- mam pytanie odnośnie czyszczenia rejestru przez Eusing Registry Cleaner.
Jakie macie ztym programem doświadczenia ?
Pytam dlatego, że ów program dość dużo znajduje błędów, więcej niż bardzo dobry program jv16 PowerTools? Obawiam się że po oczyszczeniu rejestru , Eusing namiesza mi w systemie usuwając ważneklucze...
Odpowiedz
#14
nowy11 napisał(a):mam pytanie odnośnie czyszczenia rejestru przez Eusing Registry Cleaner.
Jakie macie z tym programem doświadczenia ?

Używam go już od dłuższego czasu, i nie miałem z nim żadnych przykrych doświadczeń. Co prawda patrzę, co usuwa, ale nigdy nie zaznaczył prawidłowego wpisu jako zbędny. Czyści dokładnie i bezpiecznie. Śmiało możesz instalować.Smile
BitDefender Internet Security 2013 | Malwarebytes Anti-Malware | HitmanPro (pełna wersja).
Odpowiedz
#15
Lukasz_root napisał(a):Czyści dokładnie i bezpiecznie. Śmiało możesz instalować.
i to chciałem usłyszeć ,a raczej przeczytać. DziękiSmile
Odpowiedz
#16
Miałem go jeszcze na Win 98...nigdy nie namieszał i jak pamiętam sprzed lat z jakiegoś rankingu-testu był bardzo wysoko oceniony...może nawet najwyżej.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#17
Lukasz_root napisał(a):
Cytat: nie bardzo rozumiem sensu instalowania programów o takich samych funkcjach/zadaniach - np. oczyszczanie rejestru - auslogics registry cleaner i eusing free registry cleaner albo skaner na żądanie - hitmanpro i malwarebytes anti-malware).

Chodzi o to, że każdy program znajdzie coś innego. auslogics registry cleaner może nie znaleźć tego, co znajdzie eusing i na odwrót.
Skanerów antimalware na żądanie może być kilka i w niczym sobie nie będą przeszkadzać, tak samo nie będą również obciążać systemu. A im więcej takich programów, tym mniejsza szansa, że pozostało w systemie jakieś malware. Hitman i np. EEK są programami portable i nie wymagają instalacji..


Bez względu na to, z ilu korzystałbym programów, zawsze znajdzie się taki, który wykryje po nich nieprawidłowości (pomijam fakt, że im więcej zainstalowanych programów tym więcej śmieci w komputerze).
Nie ma aplikacji, która w 100% dokładnością usunie błędy z systemu operacyjnego ( 100% skuteczność daje jedynie ... reinstalacja systemu ). Moim zdaniem, jeśli ktoś już zamierza robić porządki w komputerze powinien skupić na JEDNYM programie - takim, który wykazuje najwyższą skuteczność/dokładność w usuwaniu z systemu zbędnych plików oraz wpisów (ewentualnie można dokonać podziału zadań - wybrać DWA/TRZY programy - jeden będzie odpowiadał TYLKO i WYŁĄCZNIE za czyszczenie dysku, drugi skupi się JEDYNIE na rejestrze a trzeci na defragmentacji). Można także pomyśleć o "wielofunkcyjnym programie oczyszczającym (all in one) - ale w tego typu programach niekoniecznie wszystkie funkcje muszą być na tym samym poziomie (np. słaby defragmentator - dobra miotełka czyszcząca rejestr).

Pomawiam pytanie, które zadałem z poprzednim poście:
Która z metod czyszczenia systemu za pomocą programów daje najlepsze rezultaty (a więc jest jednocześnie najbezpieczniejsza oraz najskuteczniejsza) : z poziomu Windows czy działania przeprowadzane w trybie awaryjnym ?

Dodatkowo:
Który z PŁATNYCH wersji programów zapewnia najlepszą ochronę - Malwarebytes Anti-Malwareczy HitmanPro?
Odpowiedz
#18
Nie wszystkie programy działają poprawnie...lub w ogóle działają...w trybie awaryjnym. W związku z tym trudno porównywać, nie mając pełnej listy konkurentów. Poza tym wcale nie jestem przekonany, że czyszczenie ze śmieci np. w plikach czy w rejestrze jest uzasadnione i celowe...programy, których działanie w trybie awaryjnym jest wyłączone - choćby zabezpieczenia czy niektóre usługi systemowe nawet - mogą zostać podczas takiej konserwacji pozbawione istotnych plików (np. tymczasowych plików/folderów), wpisów rejestrze (np. w autostarcie), a to z tej przyczyny, że program czyszczący nie odróżnia, co akurat nie działa a ma działać w trybie normalnym i tym samym nie potraf prawidłowo wskazać na niepotrzebne/puste klucze.
Pewne rzeczy - raczej w celu diagnostyki i ewentualnej naprawy - wykonuje się oczywiście w trybie awaryjnym, ale to z tej prostej przyczyny, że to co nie działa ma właśnie nie przeszkadzać i nie zaciemniać obrazu. W trybie awaryjnym można przeprowadzać defragmentację dysku czy rejestru, jeśli komuś bardzo zależy, ale o ile ta pierwsza nie wymaga restartu, to ta druga tak...i ten sam efekt osiągniemy z poziomu normalnie działającego systemu bez konieczności zabawy w tryby awaryjne. A defragmentację to i tak najlepiej od czasu do czasu przeprowadzić w trybie "boot-time-defrag" czyli w ogóle bez udziału systemu.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości