windows jak instalować?
#1
mam dysk 160g partycja na system to 12g, tam jest tylko system i sterowniki, natomiast gry i progsy na tym drugim słyszałem opinie że to jest żle wszystkie programy exe powinny być na systemowej partycji, a wy jak macie?, przedewszystkim gry że mogą wolniej działać :hmm::hmm:
Odpowiedz
#2
p!otr@$ napisał(a):mam dysk 160g partycja na system to 12g, tam jest tylko system i sterowniki, natomiast gry i progsy na tym drugim słyszałem opinie że to jest żle wszystkie programy exe powinny być na systemowej partycji, a wy jak macie?, przedewszystkim gry że mogą wolniej działać :hmm::hmm:


Biorac pod uwage bezpieczenstwo - najlepiej dysk podzielic na 2 partycje:
1. partycja systemowa + aplikacje + gry
2. partycja z danymi

Kolejna kwestia jesli to system Windows XP 12GB jest dobrym rozmiarem na partyce systemowa, jesli w przyszlosci bedziesz chcial zainstalowac Viste sugerowalbym przeznaczyc na te partycje max ~30-35GB
Creer,
Member of the Alliance of Security Analysis Professionals
Odpowiedz
#3
Zasada jest taka, że na partycji C powinien być tylko system i stery. Na drugim dysku D, programy i gry a na trzeciej partycji E: pliki, muza, filmy itp. Warto zainstalować Windę oczywiście na NTFS. Ja tak mam i wszystko bardzo fajnie chodzi, gry również. Polecam!
Odpowiedz
#4
Jurek napisał(a):Zasada jest taka, że na partycji C powinien być tylko system i stery. Na drugim dysku D, programy i gry a na trzeciej partycji E: pliki, muza, filmy itp. Warto zainstalować Windę oczywiście na NTFS. Ja tak mam i wszystko bardzo fajnie chodzi, gry również. Polecam!


IMO bez sensu jest rozdzielanie aplikacji od systemu i trzymanie ich na oddzielnej partycji. Jakie sa tego plusy?
To tak jak niektorzy radza jeszcze inny podzial:
1. system
2. aplikacje i gry
3. muzyka
4. filmy
5. dokumenty
6. etc...
nonsens. Jakby nie mozna bylo osobnych folderow utworzyc na jednej z dwoch partycji i tam wszystko umieszczac.
Creer,
Member of the Alliance of Security Analysis Professionals
Odpowiedz
#5
no ja tez tak mam ale gry korzystają dużo z pamięci wirualnej i z ustawień systemu na innym forum dałem wątek i zdania podzielone są bo dysk wariuje,jak by był niedefragmentowany, jutro zrobie formata 2x80 giga na drugiej tylko filmy, muza, progsy, kopie itp na systemową wszystko poinstaluję
Odpowiedz
#6
Creer napisał(a):bez sensu jest rozdzielanie aplikacji od systemu i trzymanie ich na oddzielnej partycji.


Mądrzejsi od nas to badali i analizowali. Chodzi o to aby system nie ulegał fragmentacji i posiadał przestrzeń do swobodnego, szybkiego działania. Tworzenie folderów nie ma tu żadnego znaczenia Smile
Chyba, że rozmawiamy o szkołach otwockiej i falenickiej Grin
Odpowiedz
#7
Jurek rozumiem tyle ze dane aplikacji/gier na osobnej partycji z czasem i tak ulegna fragmentacji. Jesli chodzi o przestrzen - warto to wziac pod uwage przed podzieleniem dysku na partycje.
Creer,
Member of the Alliance of Security Analysis Professionals
Odpowiedz
#8
Właściwy podział na partycje w przypadku 1 dysku w systemie:

Najlepiej robić 3 partycje. 1 system. 2. gry, mp3. 3. instalki, download, backup.

Wielkość partycji robi się w zależności od wielkości dysku i instalowanego systemu.

Powinnoto tak m/w wyglądać:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



U mnie są 4 partycje, bo testuję Windows 7 Beta i wydzieliłem mu 16GB. Tak to wcześniej C: miało 48GB. Można jakby co później tylko np. Vistę czy jak wyjdzie Win. 7 zainstalować, miejsca wystarczy aż nadto.

Taki rozkład partycji zgodnie z obrazkiem gwarantuje mi, że jakby coś się stało z systemem ("rozsypał się ze starości" albo nie można uruchomić przez wirusa), w każdej chwili mogę zrobić format lub przywrócić z kopii, jeśli była zrobiona. Żadnych ważnych danych nie zapisuję na C: (jak dokumenty, zdjęcia, itp), wszystko jest na E: w osobnym katalogu. Co jakiś czas robię kopię zakładek z FF i poczty z TB oraz kopia całego GG Smile do katalogu na E:. Dodatkowo kopie najważniejszych danych z E: mam na drugim fizycznym dysku. Proporcje partycji musi każdy ocenić wg. własnych potrzeb, pamiętając, żeby system miał min. 16-32GB (windows lubi/wymaga aby partycja systemowa miała 15-17% wolnego miejsca).

System wystarczy defragmentować raz na 2 tygodnie. Pozostałe partycje raz na miesiąc - wystarczy.


To jest minimalny podział. Ja mam 4 dyski, więc na każdym z nich jest inna kategoria danych co na obrazku jest pod literką E: Smile Np. jak ktoś ma dodatkowy dysk 320GB i chce lokować na nim tylko filmy DVD, albo XviD, albo montuje np. sekwencje wideo,to nie opłaca się dzielić go na partycje bo fragmentacja będzie minimalna, wtedy robi się cały dysk jako 1 partycja (extended - rozszerzona).

To tak w skrócie.
KIS/EIS/MKS, MBAM, HitmanPro, Eset Online, WF+uBlock
Odpowiedz
#9
Z punktu widzenia bezpieczeństwa systemu prawidłowym rozwiązaniem jest podzielenie dysku na co najmniej dwie partycje.Jedna z przeznaczeniem na system i programy.Druga i pozostałe wyłączniena dane.
Zaś pliki instalacyjne programów wypalamy na płytce.Nie trzymamy ich na zadnych przenośnych pamięciach.W przeciwnym wypadku po infekcji musimy je również uznac za zarażone i wykasować.
Przyczyna jest prosta i nie wzięta z sufitu ale wynika z osobistych obserwacji w trakcie udzielania pomocy jak i wglądu w tę działalność innych.
Co raz częściej mamy do czynienia z wirusami atakującymi pliki wykonywalne (scr,exe,dll).I nie chodzi tu tylko o sallity czy viruta.W efekcie nawet po tzw.wyleczeniu pliki nadają się w zdecydowanej większości do kosza ponieważ mają uszkodzony kod.
I wtedy pozostaje albo

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

(nie zawsze skuteczna) albo

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Jeśli wszystkie pliki wykonywalne sa zgromadzone na jednym dysku mamy tylko robotę na nim a poniewaz by ustrzec sie przed ponownym zarażeniem po formacie lub naprawie(bywało często i tak) zzainfekowanych "exeków" programów lub instalatorów zgromadzonych na innych dyskach logicznych,te również musimy wykasować.
Łatwiej i skuteczniej naprawiać jeden dysk niż wszystkie
Tak przy okazji.Instalowanie programów uzytkowych na innym dysku niz systemowy mija sie z celem.Programy te i tak część swojego kodu zapisuja na systemowym (biblioteki,pliki tymczasowe,pliki ini,wpisy rejestru) i w przypadku konieczności ponownego stawiania (z formatem) systemu i tak trzeba je będzie ponownie instalować.
Po za tym odwołania do dysku systemowego sa szybsze niz do innych z powodu jego umiejscowienia na dysku fizycznym a defragmentacja połączona z optymalizacją jeśli nawet nie przyspiesza znacząco działania systemu i programów to na pewno oszczędza dysk.
Odpowiedz
#10
Ja mam tak
1. partycja systemowa + aplikacje
2. partycja z danymi

Do tego co 2 tygodnie (srednio)pełen backup danych parycji systemowej na DVD
Odpowiedz
#11
lunaticdreams napisał(a):Ja mam tak
1. partycja systemowa + aplikacje
2. partycja z danymi

Do tego co 2 tygodnie (srednio)pełen backup danych parycji systemowej na DVD


Mam podobnie, z tym ze backup danych robie i trzymam na osobnym zewnetrznym dysku.
Creer,
Member of the Alliance of Security Analysis Professionals
Odpowiedz
#12
To ja jestem dziwny Craze

1 partycja Vista 150GB - system inne aplikacje, czasami gry przez nieuwagę Grin
2 partycja 100GB - gry, programy czasem muzyka
3 partycja 215GB - filmy, muzyka i gry oraz programy.

Jak widzicie mam poplątanie z pomieszaniem, ale u dzieci już tak jest Smile Ale Vista chodzi szybko i sprawnie.
____
MacBook Pro 13" Retina Mid 2014
Odpowiedz
#13
wiem że to jest trochę nie na temat, ale ja mam jedna partycję na macu i robię jego kopię zapasowe na dysku 1 TB za pomocą Time machine
Kopie wykonuje przez Wi-Fi
na windowsie z vistąużywam do tego celu raz na jakiś czas program acronis true image 2009
co do podziału partycji na viście to ma ich aż osiem (2 dyski -2X 1tera), na pierwszej ma system z programami ważnymi np MSoffice i takie tam, partycja systemowa ma 40 GB
Pozostałe to partycje na dokumenty, filmy, zdjęcia, mp3 itd.
mam jeszcze wydzielone około 50 Gb na beckupy acronisa.
czasami też wykonuje beckup na dvd
Pozdro
WIN11
Ventura
Odpowiedz
#14
Ja mam tak:
C: 125 GB - gry i inne aplikacje, download, muzyka, filmy
D: 35 GB - system i sterowniki
Nie ważne jak mocno uderzasz, ale jak mocny cios potrafisz przyjąć od życia i iść dalej. Ile możesz znieść i ciągle iść na przód! Tak się wygrywa. Użalanie się nad sobą nie przynosi rozwiązań.... !
Odpowiedz
#15
A ja mam tak. Pominąć partycje nieznane (a dziwne, bo Windows wyczuwa że to partycja innych systemów - i trzeba używać sterowników osób trzecich by zajrzeć tam).

Na C: mam system, programy i sterowniki, na D: gry, multimedia, dane.
Odpowiedz
#16
adam_993, a jak masz zainfekowany system to masz tam napisane, że dysk jest chory?
Nie ważne jak mocno uderzasz, ale jak mocny cios potrafisz przyjąć od życia i iść dalej. Ile możesz znieść i ciągle iść na przód! Tak się wygrywa. Użalanie się nad sobą nie przynosi rozwiązań.... !
Odpowiedz
#17
Bardzo śmieszne. To kontrolka, że dysk można używać
Odpowiedz
#18
znalazłem coś takiego :shy:

Podział partycji to jedno z najodpowiedzialniejszych zadań jakie stoją przed
nami po zakupie komputera. Jeżeli za system operacyjny wybieramy sobie Windows to stoimy przed problemem odpowiedniego podziału dysku, aby uzyskać kompromis między wydajnością a bezpieczeństwem plików.
W tym artykule spróbuję rozwiać Wasze wątpliwości, podając przykładowy, optymalny sposób podziału dysku twardego na partycje. Trzymam się tego „systemu” już od jakiegoś czasu i na pewno jest sprawdzony, a zarazem wydajny.

Dysk systemowy

Pierwsza partycja systemowa, fizyczna (partycja podstawowa). Jej rozmiar powinien sięgać ok. 5GB i składać się z wielokrotności liczby 1024. Co się znajdzie na partycji systemowej? Oprócz plików Windows znajdą się aplikacje, które wymagają kompletnej instalacji na systemie Windows. W momencie ,gdy będzie trzeba ponownie zainstalować system usunięta zostanie tylko partycja systemowa, dlatego jest tak ważne aby część danych przechowywać na innych partycjach. W razie awarii systemu pliki znajdujące się na osobnych partycjach są bezpieczne! Dla użytkowników ceniących bezpieczeństwo danych i możliwość ograniczenia dostępu do poszczególnych folderów na komputerze polecam system plików NTFS.

SWAP

Pod tym pojęciem nie kryje się elitarna jednostka wojskowa, ale bardzo ważny dla systemu plik wymiany wykorzystywany jako przedłużenie pamięci RAM. Dużym uproszczeniem jest stwierdzenie, że plik wymiany jest wykorzystywany, gdy pamięć kończy się pamięć RAM, tak naprawdę to Windows na równi korzysta z obu rodzajów pamięci, dlatego odpowiednie rozmieszczenie dużego pliku SWAP jest kluczowe w szybkim działaniu komputera. Na SWAP przeznaczamy partycję o wielkości dla użytkowników z 1GB RAM: 2060 MB, a dla posiadaczy większej ilości pamięci 1050MB i format FAT16(większe fragmenty plików). Ważne jest, aby partycja swap znajdowała się zaraz po partycji systemowej, bo dysk jest dzielony od obszarów o najwyższej szybkości pracy do tych najwolniejszych.

Kolejne partycje, do gier i programów

Oprócz partycji systemowej i SWAP musimy mieć miejsce, by zainstalować potrzebne nam programy lub gry. Do takich plików możemy utworzyć dużą partycje np. o rozmiarze 20GB. Jeżeli pracujemy na bardzo wielkich zbiorach plików rzędu tysiąca w jednym folderze stosujemy NTFS ? ma on lepsze osiągi przy dużym obciążeniu drzewa katalogów. Dla pozostałych zastosowań wystarczy FAT32. Jeżeli chcemy przechowywać filmy i obrazy płyt DVD na partycji FAT32 należy z pomocą programu Partition Magic zmienić(zwiększyć) rozmiar najmniejszego sektora partycji.


Eksperyment Partycja ze śmieciami

Redaktor Paweł Pisarski proponuje utworzyć ostatnią partycję do "śmieci". Na tej partycji będą trzymane pliki temporalne z przeglądarki internetowej, oraz śmieci systemowe. Ma to "sens" ponieważ właśnie pliki tymczasowe są najczęściej odpowiedzialne za fragmentację dysku twardego, więc umieszczenie ich na osobnej partycji uchroni inne przed fragmentacją z tytułu korzystania z Internetu, instalacji oprogramowania etc. Rozmiar partycji ustalamy na 1GB. Ostatnim krokiem będzie nadanie jej funkcjonalnego znaczenia. W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszki na Mój komputer> Właściwości> Zaawansowane> Zmienne środowiskowe. Tam w zmiennych systemowych oraz użytkownika należy odnaleźć wpisy dotyczące lokalizacji plików temporalnych i zmienić je na takie, jakie potrzebujemy czyli np. X:TEMP, gdzie X to litera dysku. Oczywiście tworzymy folder TEMP na tej partycji. Od teraz wszystkie pliki tymczasowe będą umieszczane we wskazanej przez nas lokalizacji. A co z tempami z przeglądarki internetowej? Żeby zmienić lokalizacje umieszczania plików temporalnych przeglądarki IE (w wypadku Firefoxa i Opery postępujemy podobnie tylko korzystamy z menu Narzędzia: Opcje) należy wejść do Panelu sterowania w Opcje internetowe, następnie: Ogólne > tymczasowe pliki internetowe > ustawienia > przenieś folder i wybieramy nową lokalizacje.
Odpowiedz
#19
Cytat: Do takich plików możemy utworzyć dużą partycje np. o rozmiarze 20GB

Jesli to jest duża partycja,wniosek jest prosty.To bardzo stary artykuł.
Odpowiedz
#20
Pewnie

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

p!otr@$Jak podajesz jakieś informacje to podawaj źródło.
"Nie jestem konsumentem mieszczącym się w standardzie
Nie jestem gatunkiem skazanym na wymarcie
Nie jestem obiektem medialnego hałasu
Jestem nielegalnym zabójcą czasu"
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości