UAC i konto administratora - dwa pytania.
#1
Mam takie oto pytania:

1. Czy kontrolę konta użytkownika, da się jakoś ustawić, aby nie pojawiały się komunikaty za każdym razem przy uruchomieniu tej samej aplikacji, bo to trochę mnie denerwuje.

2. Czy jest jakiś soft, lub ustawienie w systemie, aby na koncie administratora, wprowadzić ochronę hasłem przy wykonywaniu akcji ingerujących w system. Np; próba odinstalowania czegoś, skasowanie jakiegoś pliku itp ?
Odpowiedz
#2
AD1. Nie znam, więc tutaj nie mogę niestety pomóc.

AD2. Tak, ale nieco inną drogą. Trzeba ustawić hasło na konto administratora, utworzyć konto ze zwykłymi uprawnieniami i... na nim pracować. Wtedy UAC pozwala na wybór admina no i jeżeli posiada on hasło, trzeba je podać.
Odpowiedz
#3
Uhmm.
Dla Windows Vista był program Norton UAC. Na Windows 7 niektórym działa, innym nie - trzeba podchodzić do tego tematu ostrożnie.

Możesz użyć np.:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Aplikacja działa tylko na koncie administracyjnym i wymaga .NET 4. Program pozwala tworzyć skróty aplikacji uruchamianych z podwyższeniem uprawnień bez alarmu UAC. Program jednak jest dość problematyczny.

Ogólnie, więcej zachodu jak pożytku.

2. Hmm odinstalowanie aplikacji to zadanie administracyjne. Abstrakcyjne wydaje się używanie osobnych programów do takich rzeczy, tj. do kontrolowania zadań administracyjnych. Trzeba się też zastanowić nad sensownością takiego działania - lepiej mieć konta zwykłego użytkownika i administratora, zamiast bawić się w jakieś dziwne sztuczki z ograniczaniem uprawnień systemowych.

Możesz użyć np. SaveIT do zabezpieczenia niektórych aplikacji hasłem, w sensie żeby odpalić program musisz podać hasło.
A do ochrony przed skasowaniem pliku służy ACL...
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości