[MiniHowTo] WHOIS w wierszu poleceń
#1
Postanowiłem napisać taki mini-poradnik-wpis, bo ciekawostka jaką mam zamiar opisać nie jest specjalnie rozbudowana, a trafiła mi się nieco przykładowo. Na pewno wiele osób korzystało już na wiele sposobów z WHOIS. Z jednej strony, sporo czasu i tak spędza się w przeglądarce internetowej, a np. Firefox oferuje ze swoimi dodatkami istne cuda i na pewno coś się znajdzie. Z drugiej, czasami chcemy szybko sprawdzić dane, niekoniecznie przez witrynę. W systemie Linux wpisałbym polecenie, a potem zastanawiał się, czy takie istnieje, lub czy ewentualnie trzeba coś doinstalować – zakładałbym, że już jest. W systemie Windows i jego wierszu poleceń nie spodziewałem się takiej opcji, no ale aby to potwierdzić spróbowałem – bez rezultatu. Poszukałem więc i szybko znalazłem rozwiązanie.

Wśród narzędzi sieciowych dostępnych na TechNecie / sysinternals znaleźć można właśnie niewielką

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

. Pozwala ona z poziomu wiersza poleceń odpytywać o dane zarówno po nazwach domen, jak i adresów IP. Można przechodzić do odpowiedniego katalogu, ale po co, skoro może to być dostępne zawsze. Wystarczy pobrać archiwum, wypakować, a następnie skopiować plik whois.exe do katalogu Windows. Wrzuciłem właśnie tam, bo znajduje się on w zmiennej %PATH% a po co ją modyfikować. Program nie wymaga cmd na uprawnieniach administratora i… po prostu działa. Tutaj przykład whois dla SG:

[center] [attachment=0] <!-- ia0 -->whois2.png<!-- ia0 -->[/attachment] [/center]

Może ktoś zna jakieś inne metody na to pod Windowsem, ale bez używania np. przeglądarki?

Whois v1.11 - Download:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Sprawdź także:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#2
lukasamd napisał(a):Może ktoś zna jakieś inne metody na to pod Windowsem, ale bez używania np. przeglądarki?


Owszem. Jak znasz Linuksowe narzędzia to powinieneś się polubić z projektem Cygwin:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Tam znajdziesz obok ogromnej ilości innych znanych Ci z Linuksa poleceń i narzędzi również whois Wink

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#3
No tak... znam cygwina, ale jakoś w ogóle nie pomyślałem o tym, aby go użyć Wink
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości