Bardzo słaby komputer - 512 MB, AMD Sempron 2800+
#1
System operacyjny:
Windows XP SP2 - na chwilę obecną niemożliwa aktualizacja oraz zmiana na coś innego, nie drążymy tego bo ja się załamałem widząc to. Nie mam fizycznego dostępu do komputera, posługiwałem się TeamViwer.


Zastosowanie:
Podstawowe operacje dorosłej osoby. Przeglądanie internetu (znajomość podstaw bezpieczeństwa jest), gg, skype, poczta, bankowość. Nauka języków za pomocą programów, pewne źródło pochodzenia bo z gazetek wersje.


Specyfikacja komputera (opcjonalne):
AMD Sempron 2800+ (1 rdzeń), RAM 512 MB, dysk to cudem techinki nie jest, interenet, posiada zewnętrzny modem więc obstawiam, że jest za natem.

Zostałem poproszony o ogarnięcie tego sprzętu. Wcześniej był zainstalowany Comodo, jednak po aktualizacji strasznie namieszał, pytał o wszystko, ciągle strzelał alertami - osoba się przestraszyła, że ma wirusa i poprosiła o pomoc. System ogarniałem z dziesiątków niepotrzebnych programów i sprawdziłem pod kątem zarażenia - MBAM ani zainstalowany później Avast Free nie wykryły nic (pełne skany). Na komputerze pozostaje Avast Free i zastanawiam się czy to jest wystarczające? Użyłem WWDC, XP-Antispy, zaktualizowałem programy oraz wtyczki, Firefox uzupełniłem Adblock oraz Traffic Light.

Nie ma tam firewall i nie wiem czy to dobre posunięcie, ale ten komputer muli strasznie. Uzupełnić o coś czy może pokusić się o powrót do Comodo i postarać się go ogarnąć - dawno z niego nie korzystałem, ale białe listy (aby nie walił komunikatami) raczej bym ogarnął.

Ciekawostaka CCleaner znalazł ponad 9 GB śmieci, sam Firefox 5.7 GB - teraz ustawiłem mu limit na 500 MB.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#2
Komputer jak widać zaniedbany...SP 2 wprowadza dodatkowe zamieszanie, bo niektóre programy aktualne wymagają już SP3. Jeśli Avast działa i nie ma z nim problemów, to zostawiłbym go, ale nie ze wszystkim co się domyślnie instaluje...do zostawienia/ustawienia:
- wyłączyłbym/odinstalował osłonę P2P, komunikatory, osłonę stron...jest BD TrafficLight więc wystarczy do ochrony stron
- monitorowanie zachowań ustawiłbym na "pytaj" a nie automat...to bardzo dobrze się sprawdza i daje trochę możliwości
- podobnie z automatyczną piaskownicą
Zapory już bym nie instalował, ale włączyłbym systemową. Stare zapory (np.Kerio, Filsceclab) czasem mają kłopoty właśnie z Avastem.
A tak w ogóle to proponuję...pod warunkiem, że użytkownik świadomy raczej i ogarnie temat...Online Armor Free z trybem RunSafer dla podatnych aplikacji, ExploitShield...i to wszystko w tle. Do tego poza wymienionymi dodatkami do Firefoxa - NoScript. Takie coś działa u mnie na najsłabszej maszynie (nieco lepsza od tej omawianej) i wygląda to tak w trakcie normalnej pracy

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#3
ichito napisał(a):- wyłączyłbym/odinstalował osłonę P2P, komunikatory, osłonę stron...jest BD TrafficLight więc wystarczy do ochrony stron
- monitorowanie zachowań ustawiłbym na "pytaj" a nie automat...to bardzo dobrze się sprawdza i daje trochę możliwości
- podobnie z automatyczną piaskownicą

Tak p2p nie instalowałem, komunikator chyba tak (korzysta z starej wersji gg - ta nowa zabiła by ten komputer, a tutaj raczej rozmowy z paroma osobami z listy), ochronę stron zostawię ze względu na IE (w FF wyłączyłem), a dodatek BD jest tylko do FF zainstalowany.

Te dwie opcje postaram się włączyć i popracuje trochę na tym komputerze aby ewentualne monity ustawić. Serio tam oprócz programów do nauki języków obcych nic więcej nie jest instalowane, dlatego miałem sporo roboty z aktualizacją programów.

Niby osoba dawała radę z Comodo, ale to automat był ustawiony, a tutaj już miałem pytania o jakiś monit od Avasta. Dlatego jednak Online Armor się trochę obawiam, a co za tym idzie NoScript. Javy na komputerze nie ma i nie było uwag więc uznaję, że zbędna co sporo ułatwia. Dodatkowo myślę, aby włączyć wtyczki na żądanie co powinno trochę podnieść poziom bezpieczeństwa.

Dzięki za sugestie jeszcze to przemyśle.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#4
buri napisał(a):
ichito napisał(a):- wyłączyłbym/odinstalował osłonę P2P, komunikatory, osłonę stron...jest BD TrafficLight więc wystarczy do ochrony stron
- monitorowanie zachowań ustawiłbym na "pytaj" a nie automat...to bardzo dobrze się sprawdza i daje trochę możliwości
- podobnie z automatyczną piaskownicą

Tak p2p nie instalowałem, komunikator chyba tak (korzysta z starej wersji gg - ta nowa zabiła by ten komputer, a tutaj raczej rozmowy z paroma osobami z listy), ochronę stron zostawię ze względu na IE (w FF wyłączyłem), a dodatek BD jest tylko do FF zainstalowany.

Te dwie opcje postaram się włączyć i popracuje trochę na tym komputerze aby ewentualne monity ustawić. Serio tam oprócz programów do nauki języków obcych nic więcej nie jest instalowane, dlatego miałem sporo roboty z aktualizacją programów.

Niby osoba dawała radę z Comodo, ale to automat był ustawiony, a tutaj już miałem pytania o jakiś monit od Avasta. Dlatego jednak Online Armor się trochę obawiam, a co za tym idzie NoScript. Javy na komputerze nie ma i nie było uwag więc uznaję, że zbędna co sporo ułatwia. Dodatkowo myślę, aby włączyć wtyczki na żądanie co powinno trochę podnieść poziom bezpieczeństwa.

Dzięki za sugestie jeszcze to przemyśle.

GG lite wyprobuj
Wtyczki jak mówisz ustaw na żądanie napewno sporo podniesie poziom bezpieczeństwa u mnei java i flash na żądanie ustawione i nic się nie wpakowało
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości