win 8 fw/zestaw
#1
System operacyjny:
Windows 8 64bit


Zastosowanie:
internet, filmy, gry online, allegro

Specyfikacja komputera (opcjonalne):
i5, 4gb ramu

Witam,
Postawiłem w domu świeży windows 8. Poszukuje w miarę lekkiego i darmowego zabezpieczenia. Początkowo miałem webroota wersje na 6 miesięcy ale wystąpiły jakieś błędy z firewallem (brak możliwości konfiguracji połączeń) i musiałem go odinstalować. Na szybko wgrałem PrivateFW i zastanawiam się czy nie zmienić go na OA free.
AV jeszcze nie zainstalowałem. Posiadam licke na MBAM pro jak i hitmana. Dwóch jednak nie chcę instalować - bardziej widzi mi się hitman.
Prosze o opinie, czy taki zestaw może być i co dodać/zmienić. Głównie chodzi o FW - czy zostawić PF.

Kolejna kwestia to przeglądarka. Używam Irona i zastanawiam się TYLKO nad dodaniem do niego AdFendera lub DiladeleWebSafety (z naciskiem na ten pierwszy - oczywiście z zaznaczeniem wielu filtrów). Do tego wtyczki na klikniecie.

Czy wyżej opisany zestawik ma sens i wystarczy do bezproblemowej i płynnej pracy?
Pozdrawiam
Odpowiedz
#2
kermit napisał(a):Witam
Witaj kermitSmile
kermit napisał(a):Na szybko wgrałem PrivateFW i zastanawiam się czy nie zmienić go na OA free
Jeśli jesteś zadowolony, to ja na Twoim miejscu bym go nie zmieniał. To podobny poziom jeśli chodzi o bezpieczeństwo, poza tym PFW jest lżejszy dla systemu i zasóbw komputera Wink
kermit napisał(a):Poszukuje w miarę lekkiego i darmowego zabezpieczenia.
Jako AV, uzupełniający firewall''a, którego już posiadasz, w tym miejscu polecę Avasta.
kermit napisał(a):Posiadam lickę na MBAM pro jak i hitmana
To programy z inną filozofią działania. Hitman to skaner wykrywający i usuwający zagrożenia (jeśli posiadasz licencję, w przeciwnym razie jedynie wykrycie i wskazanie źródła infekcji). MBAM w odmianie bezpłatnej to typowy skaner na żądanie wykrywający i usuwający zagrożenia, w wersji licencyjnej dochodzi ochrona plików w czasie rzeczywistym, jak również blokowanie stron internetowych.
Jeśli posiadasz licencję na Malwarebytes Anti-Malware, możesz dodatkowo wzmocnić ochronę (praca w trybie real-time).
Przez jakiś czas używałem zestawu: Avast + PrivateFirewall + MBAM Pro i byłem zadowolony - w miarę lekko i bez konfliktów, z czystym sumieniem mogę polecić Wink
Hitmana zostaw jako skaner na żądanie, dla skanowania nieznanych plików i do okresowych skanów całego systemu.
Jako dodatkowe uzupełnienie ochrony, z mojej strony, polecę Sandboxie (nawet w wersji darmowej - piaskownica, chroniąc przeglądarkę, zwiększa poziom bezpieczeństwa podczas korzystania z internetu, a dodatkowo, dzięki jej opróżnianiu, mniej śmieci - w postaci niechcianych plików - ląduje na stałe w systemie) oraz program do archiwizacji danych (jeśli takowego nie posiadasz) - np. Keriver 1-Click Restore.
Pozdrawiam Smile
Odpowiedz
#3
dziękuje za odpowiedź. A czy sam AdFender wystarczy do irona/chroma?
Odnośnie AV... Czy MBAM pro, może zastąpić polecanego Avasta realtime + Hitmana ondemand?
Jeśli nie, to co powiesz na baidu realtime + Hitmana ondemand? Opinie o avaście są średnie, o baidu raczej okSmile
Sandboxa oczywiście zainstaluje według zaleceń. Będę w nim otwierać przegladarke + komunikatory. Mam jednak wątpliwość. Czy -dajmy na to skype - instalować na dysku a otwierać w piaskownicy, czy instalować bezpośrednio w piasku i stamtąd otwierać?
Odpowiedz
#4
kermit napisał(a):dziękuje za odpowiedź. A czy sam AdFender wystarczy do irona/chroma?


Ja bym jednak polecam wgranie wtyczki AdBlock. Blokują po prostu więcej.

kermit napisał(a):Odnośnie AV... Czy MBAM pro, może zastąpić polecanego Avasta realtime + Hitmana ondemand?


Może. MBAM może działać bez żadnego innego av, jeżeli świadomie używasz komputera.
Odpowiedz
#5
kermit napisał(a):to co powiesz na baidu realtime + Hitmana ondemand? Opinie o avaście są średnie, o baidu raczej ok
Opinie są zawsze podzielone Wink
Jeśli chcesz znać moje zdanie, zaznaczam subiektywne, to nie jestem zwolennikiem "chińszczyzny" i podobnie jak w przypadku Kingsofta, tak również i tutaj, moje nastawienie jest dość sceptyczne i mało liberalne. To kwestia podejścia do samego programu, ale również do całej otoczki, która składa się na jego późniejsze funkcjonowanie. Dla mnie akurat opinie nie mają większego znaczenia, podobnie jak w większości przypadków (niestety) niemiarodajne lub sponsorowane (co jest jeszcze gorsze) komercyjne testy programów, które mogę równie dobrze przeprowadzić samodzielnie i indywidualnie interpretować sobie ich wyniki (nic nie ujmując i nie obrażając Osób testujących, zwłaszcza z SG.pl, Którym za wszystkie wykonywane testy należą się słowa uznania Wink
kermit napisał(a):Czy MBAM pro, może zastąpić polecanego Avasta realtime + Hitmana ondemand?
Oczywiście, że może. Wszystko zależy, tak jak wspomniał lucas , od tego, w jak dalece świadomy sposób posługujesz się komputerem. Linię obrony komputera przed zagrożeniami można budować przecież z całkowitym wykluczeniem AV, w oparciu chociażby o programy monitorujące aktywność systemu i zainstalowanych w nim aplikacji, hipsy, blockery, piaskownice i wirtualizacje.

kermit napisał(a):Mam jednak wątpliwość. Czy -dajmy na to skype - instalować na dysku a otwierać w piaskownicy, czy instalować bezpośrednio w piasku i stamtąd otwierać?
Zdecydowanie to pierwsze, bo opróżniając zawartość piaskownicy... Wink
Odpowiedz
#6
kermit napisał(a):Odnośnie AV... Czy MBAM pro, może zastąpić polecanego Avasta realtime + Hitmana ondemand?

Pewnie, że tak. Problemem może być tylko ochrona real-time przez MBAM, oglądałem testy i jest z tym średnio. Dlaczego chcesz zmienić Avasta? Jest lekki i naprawdę dobry. Mam go w domu na 3 komputerach i przy niezbyt rozsądnych użytkownikach nie miałem żadnego problemu.
Bitdefender Free + HitmanPro.Alert 3 (CTP4) | ADP + Ghostery | Malwarebytes Anti-Malware + HitmanPro
Odpowiedz
#7
Patrick Bateman napisał(a):Problemem może być tylko ochrona real-time przez MBAM, oglądałem testy i jest z tym średnio
Średnio?? Rozwiń proszę swoją wypowiedź w tym temacie Smile
Odpowiedz
#8
MBAM w realtime jest bardzo dobry, jeśli dba się o jego aktualizację. Nie chroni jednak przeciwko plikom typu js, xml, html. Dlatego dobrze mieć jeszcze przeglądarkę w Sandboxsie i program antyexploitowy, np. niedawno przejęty przez MBAM program firmy ZVBLabs Exploit Shield, który jest oczywiście darmowy.
0x DEADBEEF
Odpowiedz
#9
Miquell napisał(a):
Patrick Bateman napisał(a):Problemem może być tylko ochrona real-time przez MBAM, oglądałem testy i jest z tym średnio
Średnio?? Rozwiń proszę swoją wypowiedź w tym temacie Smile

Może zainteresuje Cię np. ten test

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Szukając ostatnio w necie ochrony av/fw dla siebie raczej nie spotkałem się z polecaniem MBAM Pro solo.
Bitdefender Free + HitmanPro.Alert 3 (CTP4) | ADP + Ghostery | Malwarebytes Anti-Malware + HitmanPro
Odpowiedz
#10
dziękuję bardzo za wszystkie wypowiedzi. Obecnie zainstalowałem MBAM pro w celu sprawdzenia.
Avast zauważalnie spowalnia start kompa (przynajmniej tak zauważyłem na komputerach w pracy). Jeśli ochrona mbamokaże się niewystarczająca to ją zmienię na noś innego. Jest teraz sporo bet, może coś będzie fajnegoSmile (obecnie ten baidu prezentuje całekiem przyzwoity poziom skuteczności i lekkości)
Dziękuje i pozdrawiam
Odpowiedz
#11
Po kilku dniach obserwacji uważam, że mbam spełnia swoje zadanie i póki co, zostajeSmile
Doinstalowałem do tego wszystkiego EMEt''a 4.0. Zastanawia mnie, czy dodawać do niego jakieś działające procesy/usługi albo programy którym firewallem zablokowałem dostęp do netu. Jeśli ich nie dodawać, to program ten służyć mi będzie do przeglądarki i komunikatora - czyli chyba niewart zachoduSmile
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości