PRoblem z podłączeniem dysku twardego
#1
Mam problem z dyskiem twardym, mianowicie gdy go podłącze do komputera jego uruchomienia zatrzymuje się na HARD IDE DISK coś takiego... Gdy go odepnę komputer uruchamia się poprawnie. Nie wiem czy dysk jest zwalony, ponieważ kiedyś też tak miałem a potem mimo że podpinałem tak samo jak wtedy i teraz komputer się włączał a dysk działał poprawnie. Co powoduje problem ?
Avast! 
Malwarebytes Anti-Malware
HitmanPro 
Odpowiedz
#2
podaj model płyty głównej idysku , sprawdź S.M.A.R.T na poczatek przywróć BIOS do ustawień fabrycznych
Odpowiedz
#3
Masz 1 dysk , czy większą ilość? Podaj pełny tekst błędu.
Sandboxie + UAC Max/Spyshelter P + Webroot SA + OPEN DNS
Odpowiedz
#4
Mam jeden dysk i chce wpiąć drugi. Nie ma żadnego błędu tylko komputer się nie włącza jak podepnę dysk
Avast! 
Malwarebytes Anti-Malware
HitmanPro 
Odpowiedz
#5
Może kabel od dysku jest uszkodzony?
Odpowiedz
#6
Proszę podać info czy BIOS czyta poprawnie <metrykę> tego twardziela,
możliwe że trzeba zmienić w BIOS tryb pracy dla tego nośnika

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#7
Udało mi się go podpiąć ale, gdy go podłączyłem , po włączeniu komputera zaczął strasznie mulić myślałem że to avast musi sobie poskanować nowy dysk tak więc dałem mu trochę czasu i parę restartów ale nic... dałem sobie spokój szczególnie że przedtem takich jajców nie było. Po odłączeniu go zauważyłem że komputer znacznie zwolnił ;/ Gra która działała rano bezproblemowo teraz się przycina a dźwięk charczy.... Proszę o pomoc Smile
Avast! 
Malwarebytes Anti-Malware
HitmanPro 
Odpowiedz
#8
Sprawdź czy dysk nie działa w trybie PIO

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#9
Sprawdziłem te kontrolery IDE..

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Tak więc na jednym screenie widać że jest tryb PIO...

Dałem więc odinstaluj sterownik, uruchomiłem ponownie komputer ale ten zaliczył pada.... Przy ładowaniu się Windowsa na mniej niż sekunde pojawiał się bluescreen i reset. Dopiero wybranie ostatnich działających ustawień pomogło i system się załadował.

Jak widać na screenach powyżej nic się nie zmieniło
Avast! 
Malwarebytes Anti-Malware
HitmanPro 
Odpowiedz
#10
Może zworkę na dysku przepnij.
Odpowiedz
#11
Ze zworkami nic nie ruszałem
Avast! 
Malwarebytes Anti-Malware
HitmanPro 
Odpowiedz
#12
Przepnij i zobacz pamiętam kiedyś tez coś miałem z trybem PIO i pomogło.
Odpowiedz
#13
Wiesz co... chyba znalazłem rozwiązanie:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Czyli nie odinstalować sterownik tylko kontroler... Domyślam się że tylko ten z PIO...
Chociaż nie wiem, chyba mi system czy coś nie padnie ?


Dodano: 24 sie 2013, 18:13

Nie kumam... Dysk mam nie na IDE tylko na SATA... ale ok... (Na sprzęcie się nie znam więc nie wiem czy ma to znaczenie) Sprawdziłem i nie mam tam żadnej zworki więc nie ma co przepinać.
Ale do rzeczy.
Usunąłem cały kanał IDE reset oczywiście Windows padł dałem ostatnio działające ustawienia i poszedł...
Patrzę w Menadżer ustawień i ten kanał co usunąłem przestawił się. Nie było PIO tylko DMA5. Patrzę w HD Tune odpaliłem benchmark i widzę że Transfer Rate jest już dobry (już kilkanaście MB). Już się cieszę, odpalam gierkę a tu w menu muzyka charczy więc już wszystko jasne....
Wyłączam, wchodzę w menadżer urządzeń a tu znowu przestawił się na tryb PIO, benchmark transer rate znowu 2mb.... ;/ co robić ??
Avast! 
Malwarebytes Anti-Malware
HitmanPro 
Odpowiedz
#14
Pokaż raport S.M.A.R.T. z Crystal Disk Info, wszystko będzie jasne.
Odpowiedz
#15

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Avast! 
Malwarebytes Anti-Malware
HitmanPro 
Odpowiedz
#16
Masz 9 realokowanych sektorów, na szczęście nie ma niestabilnych. Powinieneś czym prędzej wymienić taśmę.
Odpowiedz
#17
A co jest z nią nie tak ? To ona jest powodem kłopotów? Zaznaczam, że problemy pojawiły się po podłączeniu dodatkowego dysku, po jego odpięciu problem pozostał. Z taśmą problemów nie będzie, chociaż dysk nie jest podpięty do taśmy więc nie rozumiem jaką to gra rolę.


Dodano: 24 sie 2013, 21:06

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Wszedłem do biosu na SATA i zajrzałem na dysk i mam ustawione PIO i DMA na Auto czyli PIO MODE 4 i ULTRA DMA 6 (na screenie HDD Tune wyżej jest pokazane że aktywny jest Ultra DMA 5 co mnie dziwi) do wyboru w PIO mam Auto, 0-4 a w DMA różne ustawienia. Co ustawić, kompletnie się na tym nie znam.
Avast! 
Malwarebytes Anti-Malware
HitmanPro 
Odpowiedz
#18
Windows automatycznie przełącza tryb transferu z UDMA na PIO jeśli wystąpią 3 błędy kontrolera. To może zaś oznaczać awarię kontrolera, dysku lub taśmy, dlatego w S.M.A.R.T widać problem z transferem danych.

Napisz może od początku jaka jest obecna konfiguracja, tzn. jaki dysk jest podpięty i co się dzieje z komputerem.
Odpowiedz
#19
Dysk jest taki jak zawsze nie odpinany, nie przepinany, model pokazany na screenach.Podpięty pod SATA1, komputer po podłączeniu i odłączeniu dodatkowego dysku który był podpinany pod taśme wolniej chodzi może podczas przeglądania internetu tego nie odczuwam, tak jak i nie widzę różnicy w czasie włączania i wyłączania komputera, ale gra wolniej się uruchamia, trochę się przycina i dźwięk charczy, poza tym widzę w HDD Tune jest mały transfer danych i właśnie się głowię czy da się to zmienić w biosie, może po podłączeniu tamtego dysku coś się zmieniło i jest jak jest, ustawienia jakie są teraz podałem wyżej.


Dodano: 25 sie 2013, 19:17

No i tak jak myślałem Smile


Dodano: 25 sie 2013, 20:08

Cholera potem znowu się zmienia na ten tryb PIO... Co robic ?
Avast! 
Malwarebytes Anti-Malware
HitmanPro 
Odpowiedz
#20
Pokaż jeszcze raz raport z Crystal Disk Info.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości