Jakie programy/programiki zabezpieczajace/skanujace wrzucic na pendrive'a?:-)
#1
Cześć robię porządek na pendrive(patriot 32gb)Chciałbym usunąć co nieco ale i zostawić. Zostawić potrzebne programy i zabezpieczające i skanujące np malware i inne. Mogą być programy także usuwające różne śmieci. Więc, jakie programy polecacie?
Odpowiedz
#2
Właściwie każdy program możesz zainstalować na pendraku, pod warunkiem że podczas ewentualnej instalacji - ewentualnej, bo program portable wystarczy tylko rozpakować - wskazać lokalizację na tym napędzie...wtedy jeśli podłączasz go tej maszyny, to działasz jakby z normalnego dysku. Ale jeśli to ma być przenośny napęd czyli masz zamiar korzystać nie tylko ze swojej maszyny (znajomi, uczelnia, praca, kafejka, itp.) to najlepiej mieć wersje wyłącznie "przenośne". Poniżej przedstawiam rozwiązania wyłącznie darmowe.
Jeśli chodzi o "czyściciele" i narzędzia systemowe różnej maści to u siebie mam i mogę polecić:
- czyściciele: CCleaner, Online Solution Privacy Cleaner, Privazer
- narzędzia do rejestru: Regseeker, ERUNT Gui
- defragmentacja: PageDefrag, WinContig
- zarządzanie procesami, usługami, autostartem itp.: Anvir Task Manager, Autoruns, Process Explorer, System Explorer
- nietypowe narzędzie do poszukiwania śmieci w folderze "Prefetch" - WinPrefetchView
- narzędzie na pograniczu systemowe/security: Runnscanner
- skaner na żądanie: MBAM, Emsisoft Emergency Kit
- programy do szyfrowania: Blowfish Advanced SC, TrueCrypt albo Free OTFE (obydwa o podobnej funkcjonalności)
Jeśli zamierzasz częściej korzystać z obcych sieci podczas logowania do kont bankowych, pocztowych, itp.:
- Twój komputer w obcym miejscu (siec niezaufana) lub
- obcy komputer (nie Twoja maszyna, niezaufana sieć, nie wiadomo co na komputerze jest i czym jego używanie grozi)
mogę zaproponować trzy programy przenośne, które pomogą zabezpieczyć komputer/system przed wrogim działaniem przez sieć:
- dwa z nich to rodzaj zapory: PeerBlock i SterJo Netstalker
- trzeci to wirtualne środowisko, które pozwoli odciąć się od maszyny, na której pracujesz - Secure Virtual Desktop (OPSWAT)...darmowa wersja daje tylko 15 minut pracy, ale to wystarczy do sprawdzenia poczty, zrobienia przelewu, itp.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#3
Dzięki za infoSmile . Hmm dałbym łapę w górę ale nie mogę oO. A co sądzisz o xp anty spy, sbybot search and destroy, adw cleaner, combofix?
Odpowiedz
#4
Nawet nie próbuję się domyślać, co masz na myśli mówiąc "dałbym w łapę"...haha Grin
xp-AntiSpy...nie używam od wielu lat, choć z pewnością jeszcze może być przydatny wyłączając niektóre funkcje, które domyślnie są włączone, ale bazują na pełnym zaufaniu do otoczenia w sieci...możesz zostawić, jeśli mądrze się nim posłużysz. Nie wiem jednak, jakie efekty przyniesie, jeśli przeniesiesz go do innego systemu na napędzie.
S&D...tego już bym nie używał...program ma lata świetności za sobą, a jego instalacja pozostawiała mnóstwo właściwie nieusuwalnych śmieci w rejestrze. Pozostałe...możesz oczywiście mieć, ale to narzędzie do używania tylko w przypadku infekcji, więc mogą być jako awaryjne...w każdym razie nie są to programy do "codziennego" skanowania i sprawdzania czystości systemu...Combofix szczególnie - ten wymaga sporej wiedzy i umiejętności, a sam skan niczego nie zmieni bez tego.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#5
Heheheh masz u mnie kolejkę ;-)Okej czyli sbybota nie używać? Spoko. Hmm może głupie pytanie ale jak nauczyć się tego combofixa? Podobno jest skuteczny tylko trzeba się na nim znać. Znasz jakieś stronki? Tyle ludzi go poznało więc może i ja się nauczę, tylko od czego zacząć?Grin
Odpowiedz
#6
Jeśli faktycznie masz potrzebę, żeby sie dowiedzieć jak Combofix działa i jak go używać, to zacznij może od tej strony, ale to tylko wstępna informacja i ogólnie dostępna. Zasadniczo wszyscy przestrzegają przed samodzielnym używaniem tego programu bez wsparcia kogoś, kto naprawdę dobrze zna system.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Combofix jest narzędziem, które stosuje się jak już "po herbacie"...jest infekcja, błąd systemu i trzeba z tym coś zrobić...może lepiej będzie jak poznasz system?...procesy...usługi...co stale pracuje...co łączy się z siecią? Zapobieganie niekorzystnym zmianom/infekcjom jest ważniejsze, niż naprawa czegoś co już się popsuło...daje wiedzę, umiejętności i dobre nawyki.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#7
Jako przyszły technik informatyk zasugeruję żeby wrzucić na pendraka Hiren''s Boota. Mini XP, kilka linuxów, skanery i combofixa też znajdziemy Smile
Odpowiedz
#8
Knopix/DSL+OTL+WinRE/OTLPE+Dr.Web CureIT takie moje propozycje
Odpowiedz
#9
Sami informatycy Smile
MBAM, Rougekiller, AdwCleaner, xp-AntiSpy na pewno sie przyda Smile
KIS/EIS/MKS, MBAM, HitmanPro, Eset Online, WF+uBlock
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości