Wstyd się przyznać, ale nie wiem co zainstalować...
#1
Kompletnie nie wiem co zainstalować, przez ostatnie pół roku użytkowałem tylko Windowsa i kompletnie zatraciłem głowę.

Przez ostatni tydzień przewinęły następujące dystrybucje:
- Ubuntu - pokaźne wsparcie i dużo paczek, ale generalnie nic poza tym. Fatalna i niewygodna obsługa.
- Scientific Linux - binarnie kompatybilny z RHEL, klasyczne GNOME2, stare, ale stabilne oprogramowanie. Bardzo zgrabnie działający system, chociaż muszę sprawdzić czy są w repo potrzebne paczki. Może poważniej zwiąże się z tym systemem.
- Fedora 19 GNOME - moje ulubione distro. Podoba mi się GNOME3, ale chyba poczekam jeszcze ze dwa wydania, aż deweloperzy się ogarną i zdecydują się jak niektóre elementy mają finalnie wyglądać. Wydaje mi się, że to co robią programiści GNOME3 (w większości opłacani przez Red Hata), ma na celu stworzenie nowej dystrybucji opartej na Fedorze i skierowanej dla domowych użytkowników. Taki GNOME OS, kiedyś się chyba coś takiego przewinęło przez internet i nasze forum.
- PCLOS - tę dystrybucję również darzę ogromnym szacunkiem, ale za KDE nie przepadam, chociaż system bardzo porządny i solidny.

Nie mam za bardzo ochoty wiecznie reinstalować systemu, instalować aktualizacje i dbać o stan techniczny systemu (Fedora), raczej wolę postawić raz system i go porządnie skonfigurować (SL). Generalnie wolę RPM-y i GNOME. Ciężko mi będzie przejść na coś innego.

Co sugerujecie?
Odpowiedz
#2
Może Siusiaka?
Odpowiedz
#3
Jak chcesz mieć przede wszystkim stabilną platformę to Debian. Można też Linux Mint Debian Edition aby było coś nieco nowszego.
Ubuntu też nie jest złe, ale warto w nim wywalić Unity i wrzucić np. Cinnamona (niedawno pojawiła się wersja 2.0 - testowałem, bardzo przyjemnie się na tym pracuje). Ewentualnie jakaś odmiana, może Xubuntu?

Z tym, że wszystko co wymieniłem to jednak deb.
Odpowiedz
#4
Nie, od Ubuntu, Debiana i pochodnych już wolę openSUSE. Zdecydowanie lepszy desktop i w ogóle wolę dystrybucje rozwijane przez poważne firmy (Novell, Red Hat).
Odpowiedz
#5
Patrząc na twoje propozycje wachałbym się między... PCLOS, a Ubuntu. Oba systemy dażę sympatią gdyż Ubuntu posiada fajne centrum oprogramowania, ale nie jest zbyt konfigurowalne, a PCLinuxOS jest dużo bardziej konfigurowalny w porównaniu do Ubuntu, lecz aplikacje...
0x DEADBEEF
Odpowiedz
#6
Hm... może warto spróbować Manjaro?
Odpowiedz
#7
Ja bym polecał to czego sam używam, Debian testing. Ewentualnie Arch linux :-) .

Wysłane z mojego Galaxy Nexus przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
#8
Żadnych Debianów!
Nie chce mi się za bardzo instalować i konfigurować masy oprogramowania, więc wybiorę prawdopodobnie openSUSE. Ewentualnie poczekam na premierę F20 Cool
Odpowiedz
#9
Może ElementaryOS ?
Odpowiedz
#10
Geniu a co powiesz na Red Star OS ? Cool
Odpowiedz
#11
Waves napisał(a):Geniu a co powiesz na Red Star OS ? Cool

Ewentualnie Nazibuntu Cool
Odpowiedz
#12
Waves napisał(a):Geniu a co powiesz na Red Star OS ? Cool

No wiesz co, oferujesz mi bolszewicki system??
Odpowiedz
#13
Jest edytor tekstu? Jest! Jest przeglądarka? Jest! Całkiem dobry jeśli KDE 3 Ci odpowiada Tongue
Nawiasem mówiąc to chciałbym dowiedzieć się w jaki sposób pojawił się on w sieci ...
Odpowiedz
#14
Wywaliłem całkowicie Windowsa i postawiłem na całym dysku Ubuntu 13.10. Jeśli będę potrzebował Windowsa, to go zainstaluję na dodatkowej, rezerwowej partycji lub postawię maszynę wirtualną. Chciałem mieć openSUSE, ale nie działały polskie znaki...
Odpowiedz
#15
Generalnie użytkuję Ubuntu 13.10, nie mam Windowsa i jakoś nie chce mi się go instalować. Ubuntu to prymitywny system, ale z drugiej jednak strony wszystko działa i nie muszę konfigurować masy aplikacji, nawet głupiego cpufreq nie muszę instalować - w przypadku debiana czy manjaro to by mnie czekało.

Z Unity da się korzystać i normalnie pracować.
Próbowałem też skorzystać z MATE i Cinnamona, ale jakoś mnie nie przekonały te wynalazki. Dla mnie teraz liczy się Ubuntu (Unity) i Fedora (GNOME Shell).

Jestem zadowolony - odpalam laptoka, Ubuntu jest gotowe do pracy w mniej niż pół minuty, wszystko działa, bugów nie ma, sprzęt wykryty perfekcyjne (nawet taka głupie podświetlenie klawiatury działa), integracja systemu z Firefoksem i Thunderbirdem jest perfekcyjna, konta online działają.

Cud, miód, malina.
Odpowiedz
#16
Fakt, integracja aplikacji na Unity jest bardzo ładna.
Ja jestem ciekaw jak to środowisko będzie się spisywać gdzie w przyszłym roku wyjdzie przepisane na Qt. Spodziewam się generalnie duuużego kopa wydajnościowego. Wojenki Mir vs Wayland mnie nie ruszają, chcę aby działało dobrze.
Odpowiedz
#17
lukasamd napisał(a):Wojenki Mir vs Wayland mnie nie ruszają, chcę aby działało dobrze.

Mnie też to już nie kręci, ale czuję druzgocącą klęskę tego pierwszego. Intel już zapowiedział, że nie będzie wspierał Mira - chodzi o sterowniki. Zatem Canonical może zostać na lodzie ze swoim serwerem wyświetlania. Czas pokaże...

Gdyby ktoś chciał szybko rozwiązać problem prywatności w Ubuntu (chodzi o reklamy Amazona w dashu i takie tam), to znalazłem ciekawą stronę:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Wystarczy wpisać to jedno polecenie z tej strony i automatycznie zostaną wyłączone reklamy, sugestie, nawet zostaną zablokowane wszystkie połączenia z serwerem reklam Canonical. Przydatne!
Odpowiedz
#18
Odnośnie witryny, o której napisał Eugeniusz:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Canonical już ma jakieś "ale", bo autor strony nie pisze peanów na cześć twórców Ubuntu.
Ot, taka ciekawostka Wink
Odpowiedz
#19
Wypróbuję jeszcze Mepisa. Super distro Smile
Odpowiedz
#20
Nie słyszałem, patrzę i... no zapowiada się fajnie, ale tak nieco "prehistoryczne", jak to stable.
Może lepszym wyborem byłby LMDE?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości