Pliki instalacyjne zawierające niechciane dodatki
#1
Lista aplikacji, ktore podczas instalacji oferują dodatkową mozliwosc zainstalowania ''niechcianych'' dodatków typu toolbary, oprogramowanie typu adware, etc.
  • Adobe Flash Player - Google Toolbar
  • Adobe Reader - eBay Desktop
  • Advanced SystemCare formerly known as Iobit advanced one care - Yahoo Toolbar (selecting no will still do changes on the system)
  • AOL Instant Messenger - AOL Toolbar
  • Apple’s Software Updater - Safari Browser, QuickTime, iTunes
  • Applian FLV Player - Yahoo Toolbar
  • Auslogics Registry Defrag - Ask Toolbar
  • AVG 8 - AVG Security Toolbar (Yahoo Search bar)
  • BitComet - Google Toolbar
  • BitTorrent 6.1.2 - Ask Toolbar
  • CCleaner (standard installer) - Yahoo Toolbar <<<Offers ‘Lite’ version, without toolbar
  • ClamWin Free Antivirus
  • Comodo Firewall Pro - Ask Toolbar (This toolbar is detected as spyware/adware by several vendors)
  • Comodo Internet Security, Antivirus & Firewall - Ask Toolbar (added 12/6/2008)
  • Cyberlink PowerDVD 8 - Google Toolbar and BETA of Moovielive
  • Daemon Tools - Search tool and sponsor ad module
  • Defraggler - Yahoo Toolbar
  • DivX - Yahoo Toolbar
  • Foxit Pdf Reader - Ask Toolbar and ebay shortcut in desktop
  • Free Download Manager - prechecked and bundles Software Informer
  • Glary Utilities - Ask Toolbar
  • GOM Player - Google Toolbar
  • GoogleTalk - no addon but will change default search setting of IE
  • GoogleEarth - Pre checked Google Toolbar installation
  • ICQ 6 - ICQ Toolbar
  • IrfanView (Google Toolbar for IE and Google Desktop Search)
  • Logitech Setpoint (Logitech Yahoo! Toolbar)
  • Maxathon 2 - Facebook Sidebar Plugin
  • McAfee Site Advisor update - (Yahoo! default browser search) (added 12/6/2008)
  • MP3 WMA Converter - Yahoo Search and Delio Comparsion Shopping Toolbar
  • Nero Burning Rom - Ask Toolbar (This toolbar is detected as spyware/adware by several vendors)
  • PC Tools Firewall Plus - Google Toolbar and Threatfire
  • Recuva - Yahoo toolbar
  • RealPlayer - Google Toolbar
  • Shockwave Player - Norton Security Scan or Google Toolbar
  • SIW (System Information for Windows) - Crawler Toolbar
  • Skype - Google Toolbar
  • Spyware Doctor - Google Toolbar
  • Spyware Terminator - Web security guard, Crawler
  • Sun Java RE (online installer) - Google Toolbar / Live Search for Windows Toolbar
  • Sun Java - OpenOffice.org
  • ThreatFire - Google Toolbar
  • Trillian - Ask Toolbar and Weather Channel Desktop
  • Unlocker 1.8.7 - eBay Desktop shortcuts
  • uTorrent - Ask Toolbar
  • Veoh media player - Yahoo toolbar, search engine change & search protection
  • Webroot SpySweeper - Ask Toolbar (This toolbar is detected as spyware/adware by several vendors) Delisted.
  • Winamp - Winamp Toolbar
  • Windows Live Installer - Windows Live Toolbar and Sign-in Assistant
  • Windows Update - Windows Genuine Advantage Notification - (pre-checked, not required, should not be high-priority)
  • Windows SteadyState - Windows Live Toolbar
  • Winzip - RegistryBooster
  • xplorer2Lite - Conduit toolbar
  • YaHoo! Instant Messenger - YaHoo! toolbar, with ‘YaHoo! Search Protection’ and homepage change to YaHoo!
  • ZoneAlarm - SpyBlocker (Ask Toolbar) (This toolbar is detected as spyware/adware by several vendors)
Creer,
Member of the Alliance of Security Analysis Professionals
Odpowiedz
#2
nawet spora lista
WIN11
Ventura
Odpowiedz
#3
Ja zawsze odznaczam to co zbędne!Zaśmieca tylko przeglądarkę i system!
Odpowiedz
#4
Co do tego wacka "Advanced SystemCare formerly known as Iobit advanced one care - Yahoo Toolbar (selecting no will still do changes on the system)"to niby w której wersji?Ja mam najnowszą wersję 3 pro i niepamiętam aby była taka opcja podczas instalacji,może w wersji free albo V2.zależy kiedy autor budował listę.
Odpowiedz
#5
lunaticdreams napisał(a):Co do tego wacka "Advanced SystemCare formerly known as Iobit advanced one care - Yahoo Toolbar (selecting no will still do changes on the system)"to niby w której wersji?Ja mam najnowszą wersję 3 pro i niepamiętam aby była taka opcja podczas instalacji,może w wersji free albo V2.zależy kiedy autor budował listę.


Zapewne tyczy sie to wersji freeware Advanced SystemCare Free, tak jak wiekszosci aplikacji z tej listy - ich autorzy za dodawanie tych ''dodatkow'' dostaja $ dlatego moga sobie na to pozwolic.
Creer,
Member of the Alliance of Security Analysis Professionals
Odpowiedz
#6
ISO Buster zawiera w sobie Ask.bar
Odpowiedz
#7
Swietny artykul Mike Nash''a, CEO TallEmu Inc., producenta oprogramowania zabezpieczajacego Online Armor, dotyczacy kwestii ASK Toolbar''a, zostal opublikowany na jego blogu.
W skrocie: Mike skontaktowal sie z firma ASK z zapytaniem o stawke jaka ASK moglby zaoferowac jego firmie za to, że zaimplementuje ona modul ASK Toolbar w procesie instalacji danego produktu - w tym przypadku Online Armor w wersji Free .
Ask, zaoferowal $1za kazda instalacje Ask Toolbar''a. Nalezy wziac pod uwage ze stawki te sa zalezne od wielkosci danej fimy i jej udzialu w rynku oprogramowania. Jak sam Mike wspomnial na swoim blogu, TallEmu INC jest mala firma z Sydney, ktora dostarcza rozwiazania zabezpieczajace. Prawdopodobnie, gdyby byla to wieksza firma - ASK zaoferowal by wieksza kwote za jedna instalacje.

Na podstawie statystyk ilosci pobieranych wersji Online Armor Free, Mike oszacował, że w przeciagu jednego miesiaca tego typu implementacja Ask Toolbara zaowocowala by wplywami w wysokosci dziesiatek tysiecy dolarow/miesiac!. W przeciagu jednego roku zyski z tego osiagnely by ok ćwierć miliona dolarow!

Mike odmowil firmie ASK, w podsumowaniu tej decyzji napisal:
Mike Nash - CEO TallEmu Inc. napisał(a):Why did we decide not to proceed? Well, the money sure would be nice but at what cost? Bundling this bar would lead to a loss of trust... and that''s something you generally only get to lose once.


Wiecej szczegolow na ten temat:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Nie jest to pierwszy przypadek odmowy firmie ASK, kilka miesiecy temu to samo zrobil Bill, producent oprogramowania WinPatrol.
Creer,
Member of the Alliance of Security Analysis Professionals
Odpowiedz
#8
Bardzo mądra decyzja TallEmu chociaż pewnie producentów potrafiących oprzeć się pokusie łatwych zysków z ask toolbarów jest coraz mniej. Tym większe uznanie dla tej firmy że odmówili.
Toolbary to najczęściej śmieci i na całe szczęście mamy wybór czy chcemy je instalować
Avast 8, Sandboxie 4.01.02 (beta), Online Armor Free
Odpowiedz
#9
Mi to nie przeszkadza do puki mam decyzję czy to chcę czy nie gorzej jakby to był stały element programu.Mam nadzieję że tak się nigdy nie stanie
Odpowiedz
#10
Dozamet1 napisał(a):Mi to nie przeszkadza do puki mam decyzję czy to chcę czy nie gorzej jakby to był stały element programu.Mam nadzieję że tak się nigdy nie stanie


To prawda nie mniej jednak dziwna jest dla mnie sytuacja kiedy producent oprogramowania zabezpieczajacego (ironia?), miedzy kod zrodlowy swojego programu wciska adwarew nadziei na zyski.
Creer,
Member of the Alliance of Security Analysis Professionals
Odpowiedz
#11
Creer napisał(a):
Dozamet1 napisał(a):Mi to nie przeszkadza do puki mam decyzję czy to chcę czy nie gorzej jakby to był stały element programu.Mam nadzieję że tak się nigdy nie stanie


To prawda nie mniej jednak dziwna jest dla mnie sytuacja kiedy producent oprogramowania zabezpieczajacego (ironia?), miedzy kod zrodlowy swojego programu wciska adwarew nadziei na zyski.


To chyba logiczne, że na czymś firma musi zarabiać. Masz wybór, instalujesz albo nie. W zamian dostajesz za darmo program z wyższej półki i w przeciwieństwie do wersji free OA o wiele lepszy. Widocznie Mike jest ciągle zawiedziony, że jego program za 40 $ jest tak samo dobry jak wersja darmowa programu konkurencji. Cry more.
Odpowiedz
#12
@Ratatui i don''t think so.
Poza tym nie oceniam tutaj i nie porownuje teraz OA do Comodo, pisze tylko ze dla mnie jest to najzwyczajniej smieszne zachowanie, aby do programu ktory ma zapewnic nam bezpieczenstwo dodaje sie dodatki w postaci tutaj opisywanego adware - Ask Toolbar - jak mozna zaufac takiemu producentowi? (Nie porownuje teraz branzy odtwarzaczy czy kodekow, tylko dzial dot. bezpieczenstwa)
Jako zwyklego uzytkownika rowniez nie obchodzi mnie to czy dana firma potrafi z marketingowego punktu widzenia zarzadzac swoja firma i produktami, czy tez nie. Jesli robi wszystko pro bono - to jest niewatpliwie plus na odbiorcy koncowego, ktory dostaje produkt za free. Jesli firma nie radzi sobie z ponoszonymi kosztami i wydatkami na BiR to jest jej sprawa i powinna pomyslec nad nowa polityka zarowno dla firmy jako marki jak i dla swojego produktu. Napewno nowa polityka nie powinna byc wdrazana kosztem uzytkownika, ktory moze ostatecznie stracic zaufanie do produktu oferowanego pod dana marka, tymczasem wiele firm zaczyna stosowac takie praktyki co widac w pierwszym poscie tego tematu - nazywajmy rzeczy po imieniu.
Creer,
Member of the Alliance of Security Analysis Professionals
Odpowiedz
#13
W jakim stopniu Ask toolbar zmniejsza Twoje bezpieczeństwo lub innych użytkowników? Ask toolbar nie pobiera żadnych danych osobowych i nie jest to spyware ani adware. W programie Nero również jest on oferowany do zainstalowania.
Odpowiedz
#14
Ratatui napisał(a):W jakim stopniu Ask toolbar zmniejsza Twoje bezpieczeństwo lub innych użytkowników? Ask toolbar nie pobiera żadnych danych osobowych i nie jest to spyware ani adware. W programie Nero również jest on oferowany do zainstalowania.


Z definicji Adware:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

oraz

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



ASK toolbar nie nalezy do firmy Comodo, praktyki stosowane przez firme IAC Search and Media moga byc rozne nie koniecznie zbiezne z interesem Comodo w swiadczeniu uslug bezpieczenstwa milionom uzytkownikow.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Nie wiemy rowniez jakie informacje gromadzi ASK w wykorzystaniu toolbar''a, ktory napewno przesyla jakies dane do firmy IAC Search and Media dot. np. naszego wyszukiwania, etc.

Co do Nero i Comodo, na szczescie mamy wybor z jakich programow korzystamy, tak sie sklada ze nie uzywam zadnego z nich.

Edit:
Nawet sam CIS widzi w ASK Toolbar zagrozenie heh ironia:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Creer,
Member of the Alliance of Security Analysis Professionals
Odpowiedz
#15
ASK przy Google to małe Miki
Odpowiedz
#16
Ask Toolbar to nie jest adware, spyware. Już powtarzałem, że ten dodatek nie zbiera informacji np. o odwiedzanych witrynach. To byłby nonsens i bezmyślność instalować szkodliwe oprogramowanie w pakiecie IS. Nie podawaj mi linków do wikipedii bo to śmiesznie wygląda.
Odpowiedz
#17
Ratatui napisał(a):Ask Toolbar to nie jest adware, spyware. Już powtarzałem, że ten dodatek nie zbiera informacji np. o odwiedzanych witrynach. To byłby nonsens i bezmyślność instalować szkodliwe oprogramowanie w pakiecie IS. Nie podawaj mi linków do wikipedii bo to śmiesznie wygląda.

Jeden link byl do Wiki, poczytaj pozostale, plus informacje od Comodo AV o tym ze ASKbar to malware.
Dla niektorych - business is business.
Creer,
Member of the Alliance of Security Analysis Professionals
Odpowiedz
#18
uTorrent 1.8.4 posiada moduł Ask toolbar i ustawia stronę startową

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

.
Odpowiedz
#19
adam_993 napisał(a):uTorrent 1.8.4 posiada moduł Ask toolbar i ustawia stronę startową

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

.


Thnxs, zaktualizowalem.
Creer,
Member of the Alliance of Security Analysis Professionals
Odpowiedz
#20
do grona programów z dodatkiem dołączył niestety ClamWin Free Antivirus

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości