Lekka, darmowa alternatywa avasta
#1
System operacyjny:
Windows XP Profesional


Zastosowanie:
Praca biurowa


Specyfikacja komputera (opcjonalne):
Intel Celeron CPU 530,1,73 GHz
1GB RAM DDR2

Zainstalowałem koleżance na antycznym laptopie XP Profesional z którego korzysta w pracy (urząd nie zaopatrzył pracowników w wystarczającą ilość komputerów). Więc super hiper zabezpieczenia nie potrzebuje. Oczywistym rozwiązaniem wydawał mi się avast 9 free. Zainstalowałem i przy uruchomieniu komp prawie stanął w miejscu. Trzy razy dłużej to na pewno się uruchamiał niż przed zainstalowaniem.Odinstalowałem i wszystko wróciło do normy. Czy moglibyście polecić coś bardzo lekkiego, coś, co nie zamula komputer, o czymś się zapomina po zainstalowaniu, przyzwoicie spełnia swoja rolę a zarazem było darmowe? Może być antywirus a może być mały zestaw.
Zainstalowałem także KeyScrambler.

Z góry dziękuję za ewentualną pomoc.
Odpowiedz
#2
Lekki jest Webroot SecureAnywhere Antivirus. Aktualna promocja na 6 miesięcy:
Kod:
http://www.webroot.com/customerSupport/broncosTrial.php?loc=usa

Informacje o programie:
Kod:
http://www.dobreprogramy.pl/Webroot-SecureAnywhere-Antivirus,Program,Windows,35817.html


Albo Panda Cloud Antivirus Free
Kod:
http://www.dobreprogramy.pl/Panda-Cloud-Antivirus,Program,Windows,15003.html


Oba programy działają w chmurze, więc nie obciążają kompa.
Odpowiedz
#3
Dzięki za zainteresowanie.
Tak wiem z tym Webroot"tem i chyba właśnie on byłby najodpowiedniejszy, żeby tylko był darmowy i można byłoby go aktualizować po półrocznej promocji. Pół roku szybko mija a komp zostanie w pracy już do końca, do momentu aż całkowicie padnie, albo system padnie. Korzystają z niego jeszcze inni pracownicy, więc koleżanka nie będzie chętna co parę miesięcy zabierać go z pracy. Inaczej byłoby z komputerem domowym.
Panda o ile wiem potrafi nieźle mielić procesorem.Chyba że się mylę.... Może jeszcze inne propozycje abym mógł rozważyć więcej opcji?

P.s. Oprócz Pandy i Webroot"a znalazłem coś takiego: Bitdefender, AVG AntiVirus Free , MSE, Ad-Aware Free Antivirus...
Odpowiedz
#4
polecam cały pakiet od Comodo internet security który jest za free
Odpowiedz
#5
Comodo nie daje o sobie zapomnieć, a to kobiecie będzie przeszkadzało niż pomagało.

Może jeszcze jakieś sugestie? Z tego co czytałem na forum, to na słabsze kompy z darmowych AV polecany przeważnie jest Avast którego nie chcę.
Odpowiedz
#6
Dlaczego jeszcze nikt nie zaproponował Aviry, która wydaje się najrozsądniejszym wyborem na archaicznego lapsa z XP.
Odpowiedz
#7
KtośtamA jak z tą avirą? Zamula komputer? Wiem że nie jest pamięciożerna, ale jak z mieleniem procesora?Ostatni avast przy uruchamianiu laptopa to porażka. I jak z tymi propozycjami które znalazłem? Podobno też są dosyć lekkie.
Odpowiedz
#8
Sądzę, że Avira będzie nieodczuwalna na sprzęcie posiadanym przez koleżankę.
Odpowiedz
#9
Sprawdzę zaraz tę Avirę. A co mógłbyś powiedzieć o AVG? Komentarze zbiera pochlebne.
Odpowiedz
#10
AVG nigdy nie jest prymusem w żadnym teście antyvirów, opinie pochlebne to są, ale na ich stronie internetowej. Avast w testach wydajnościowych wypada dobrze, mam go też w domu na dwóch bardzo słabych laptopach i jest OK. Zostaje metoda prób i błędów, daj znać jak chodzi Avira Wink.
Bitdefender Free + HitmanPro.Alert 3 (CTP4) | ADP + Ghostery | Malwarebytes Anti-Malware + HitmanPro
Odpowiedz
#11
Ja bym polecił jeszcze sprawdzić Baidu AV. Darmowy, szybki, prosty i skuteczny. Posiada silnik Aviry. Testowałem próbki z naszego malware lab z dobrymi wynikami.
Podwójne dno polega na tym, że ukrywa trzecie i czwarte...
Odpowiedz
#12
Jest jeszcze coś takiego jak Bitdefender AV Free Edition. Bardzo prosty (pełen automacik) przy którym nic nie trzeba ustawiać. Zużywa mało zasobów komputera i ma dobrą skuteczność.
Odpowiedz
#13
ktośtam napisał(a):Dlaczego jeszcze nikt nie zaproponował Aviry, która wydaje się najrozsądniejszym wyborem na archaicznego lapsa z XP.

To prawda...Avira mimo większego niż Avast czy Baidu zużycia RAM, jest mniej "inwazyjna" dla komputera z taka konfiguracją sprzętową. U mnie w sumie była przez długi okres, choć na zamianę z kolejnymi nowymi odsłonami Q360, Baidu czy Avast. Niemniej musimy pamiętać, że ochrona to nie tylko AV, które stają się coraz bardziej przestarzałą i mało skuteczną ochroną i nigdy ponadto nie powinny działać jako jedyna warstwa ochrony. Ten system oficjalnie jest na wymarciu i choć przez najbliższych kilka lat będzie pewnie jeszcze wpierany przez oprogramowanie, to na pewno nie w takim stopniu, jak jest teraz. Już teraz mówi się, że o tym, że kilkukrotnie wzrosła ostatnio ilość skutecznych ataków na ten system...autorzy malware niemal rzucili się na dogorywający system, bo wciąż setki milionów go używa i to oni staja się najłatwiejszym kąskiem dla nich.
Dobra...a teraz konkluzja...ten system można uszczelniać dodatkowo: zapora, monitory/HIPSy, programy na bazie restrykcji, piaskownic czy wirtualizacje systemów...to wszystko wciąż pozwala na bezpieczne używanie tego systemu. Co mógłbym zaproponować?...zestaw, który teraz mam i to bez AV jest wg mnie wystarczająco dobry i szczelny, a przy tym lekki i niezbyt angażujący w jego obsługę:
- zapora: Kerio 2.1.5 - klasyczna bez modułu HIPS/monitor
- GeSWall Free 2.9.2 - program do nakładania restrykcji na programy i zasoby systemowe/dyskowe (opisany u nas na forum)
- wirtualizacja: Toolwiz Time Freeze
- backup systemu: Keriver 1-Click Free
- przeglądarka: Firefox z dodatkami NoScript, Bitdefender Traffic Light, coś typu AdBlock (kilka możliwości)
- ochrona dodatkowa przeglądarki i systemu: HitmanPro.Alert z CryptoGuard.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#14
Jeśli laptop będzie wykorzystywany w pracy to Avast, Avirai wiele innych proponowanych tu programów free odpada,poza Baidu i produktami Comodo. W razie kontroli leżaki, a w urzędzie za legalność oprogramowania odpowiada szef ( jak koleżanka się wytłumaczy?). Kontrole zdarzają się sporadycznie , ale jednak są mój kolega miał ją w zeszłym roku, panowie przychodząwypraszają pracowników i komputerydo kontroli- proszę okazać licencje. Czytajcie więc licencje programów free bo większość jest tylko do domowego użytku.
Odpowiedz
#15
sopel69 napisał(a):Jeśli laptop będzie wykorzystywany w pracy to Avast, Avirai wiele innych proponowanych tu programów free odpada,poza Baidu i produktami Comodo. W razie kontroli leżaki, a w urzędzie za legalność oprogramowania odpowiada szef ( jak koleżanka się wytłumaczy?). Kontrole zdarzają się sporadycznie , ale jednak są mój kolega miał ją w zeszłym roku, panowie przychodząwypraszają pracowników i komputerydo kontroli- proszę okazać licencje. Czytajcie więc licencje programów free bo większość jest tylko do domowego użytku.

Ale laptop jest własnością prywatną, więc nie jestem pewny, czy masz rację.
Najlepiej gdyby Adi się wypowiedział.
Odpowiedz
#16
morfeusz napisał(a):Korzystają z niego jeszcze inni pracownicy, więc koleżanka nie będzie chętna co parę miesięcy zabierać go z pracy. Inaczej byłoby z komputerem domowym.

Zwykle wregulaminie pracy jest zakaz przynoszenia i wykorzystywania prywatnego sprzętu. Jeśli złapią ich na pracy na nim to nie będzie tłumaczenia , że prywatny. Jest wykorzystywany w celach komercyjnych.
Odpowiedz
#17
Dziękuję wszystkim za pomoc i sugestie. Najlepiej na takim sprzęcie w ogóle nieinstalować żadnych zabezpieczeń, bo każde ruszenie myszką powoduje, że użycie procesora wzrasta. Jednak ciężko wtedy korzystać z internetu.
Tak wiem, że sam AV nie wystarcza, że do lepszej ochrony potrzebny jest pakiet. Ale ciężko na tym sprzęcie ładować multum programów, kiedy sam AV już obciąża. Ważną także rzeczą jest to, aby ludzie którzy z niego ( paręnaście osób miało sporadycznie do dyspozycji jeden komputer, od dziś będzie ich dwa) korzystają nie mieli utrudnieniaz programami które ciągle o coś się pytają. Kto na tym się zna, nie jest to problemem, ale dla laika jest to duże utrudnienie w pracy, bo zamiast na niej się skupić, byłaby ciągła walka z ciągłymi wyskakującymi okienkami.
Przez krótką chwilę, ale przetestowałem propozycję przez was zaproponowane (także to, co ja znalazłem) oprócz sugestii Ichito , bo w weekend nie miałem czasu zajrzeć do kompa i dopiero teraz zobaczyłem. Wygląda to bardzo ciekawie i chętnie to przetestuję, ale już na innym komputerze, bo ten jest już u koleżanki w pracy.
Jeżeli chodzi o zasoby sprzętowe, to najlepiej według mnie prezentował się Baidu. Minimalne zużycie RAM, dysk i procesor tylko nieznacznie odczuwalny. Wahałem się pomiędzy tym chińskim produktem a Avirą. Ale jednak ten drugi bardziej obciążał procesor i na tym sprzęcie było to już odczuwalne. Ogólnie Avira prezentowała się także zachwycająco i pewnie ma lepszą ochronę. AVG jeżeli chodzi o obciążenie procesora to także wypadał wyśmienicie, ale pamięć RAM pożerał strasznie. Instalowanie, skanowanie przez Ad-Aware to czysta udręka i już na starcie poległ. Bitdefender jest bezobsługowy, ale mielił posesorem jak szalony :-) Panda także jest ok,podobnie zachowywała się jak Avira, ale jednak Baidu okazał się najlżejszy.
Doinstalowałem jeszcze dodatki do Firefox''a i KeyScrambler. Myślałem jeszcze o Privatefirewall, ale mógł okazać trochęza bardzo dokuczliwy. Dlatego propozycja Ichitoi jego zapory wydaje se tym bardziej interesująca.
Dziękuję jeszcze raz wszystkim za pomoc.
Odpowiedz
#18
Witam rzuciło mi się to teraz dopiero w oczy.

Ja przedstawie jeszcze coś innego co mam na swoim dziadku i on nie ma nawet 1GB ramu tylko 768MB i procek Celeron 2,4 wiec naprawde stary.

Zabezpieczenie jego to:

Webroot SecureAnywhere Antivirus (naprawdę lekki program antywirusowy ram na poziomie 4MB a procesora wogle)
Do tego jest/zostawiłem tam sobie Privatefirewall który też jest lekki nad wyraz lekki bo pobiera sobie skromne około 36MB czyli ochrona Antywirus plus firewall to około 40MB.
Do tego dodatek Hitman pro alert na komputerze. i wiadomo skanery na żądanie.
Odpowiedz
#19
Dolar44Chodziło mi o programy darmowe. Żeby tonie było jednym z głównych kryteriów, to nie zastanawiałbym się i brał w ciemno Webroot''a.
Odpowiedz
#20
Ja swoja wersje mam z działu Konkursy,giełda i promocje Smile
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości