Oxynger KeyShield - darmowa ochrona any-loger
#1
Ten program nie gościł na naszym forum, a stanowi całkiem niezłą chyba próbę ochrony przeciwko szkodnikom typu "logger" czyli przechwytującym dane użytkownika podczas korzystania z klawiatury, kamerki, systemowego schowka, przy tworzeniu zrzutów ekranowych, itp. Program nazywa się Oxynger KeyShield, a jego podstawowe funkcje to wg zapewnień producenta ochrona przed szkodnikami przechwytującymi dane z:
- klawiatury
- zrzutów ekranu
- kliknięć i pozycji myszki
- schowka systemowego
- dodatkowo ochrona przed tzw. "Shoulder Surfing" czyli po prostu bezpośredniemu podglądaniu ekranu, klawiatury, myszki i innych urządzeń podczas pracy na wrażliwych danych np. podczas logowania

Program ponoć używa jakiś swoich unikalnych metod i jest w związku z tym niezwykle skuteczny, ale tak naprawdę jego obsługa jest niebywale prosta i sprowadza się (po sprawdzeniu i ewentualnej zmianie ustawień w opcjach) do pracy na wirtualnej klawiaturze. Takich klawiatur ekranowych można znaleźć sporo - samodzielnych lub oferowanych przez programy typu AV/IS czy inne i to nawet w środowiskach izolowanych - ale ta jest dość unikalna, ponieważ oferuje dodatkowo:
- zmianę schematu ustawień klawiszy na klawiaturze...można to zrobić raz albo częściej, jeśli tak potrzebujemy lub kiedy tylko przyjdzie nam na to ochota
- zmianę wyświetlania kursora i podświetlania aktywowanych kliknięciem klawiszy (brak podświetleń, małe czcionki na klawiszach, mały punkt zamiast kursora), co ma za zadanie uniemożliwić lub choćby utrudnić podpatrywanie naszej aktywności
- ponadto daje możliwość zmiany wielkości samej klawiatury i zapamiętania tego ustawienia.
W programie znajdziemy też okienko informujące użytkownika o stanie ochron nazwane "Security" i wyświetlane na żądanie, daje też możliwość pracy "na czuwaniu" po zminimalizowaniu do systemowego zasobnika.

Program współpracuje z wieloma aplikacjami typu przeglądarki internetowe, edytory tekstów, komunikatory, programy zabezpieczające włącznie z aplikacjami do szyfrowania i menadżerami haseł, a ich pełna lista poniżej.
http://www.oxynger.com/compatible-applications.html
Programu nie testowałem w jakiś bardziej wyrafinowany sposób, ale na pewno blokuje możliwość dokonywania zrzutów ekranowych, a każda taka próba kończy się wyświetleniem małego pustego okna z czarnym tłem. Program ma kilka recenzji i większych opisów (niestety nie znalazłem po polsku czegoś większego, niż krotki opis na DP) i są one raczej pochlebne...linki do kilku recenzji po angielsku na końcu.
Kilka zrzutów ekranowych z programu

[Obrazek: Portable-Oxynger-KeyShield_1.png]

[Obrazek: Portable-Oxynger-KeyShield_2.png]

[Obrazek: Portable-Oxynger-KeyShield_3.png]
źródło http://www.softpedia.com/get/PORTABLE-S ... ield.shtml

Wymagania systemowe:
- systemy:Windows 7 (Home Basic, Home Premium, Professional, Enterprise, Ultimate)/ Windows 8 (wszystkie edycje)...niestety nie obsługuje Visty i XP
- .NET Framework 3.5
- na Win 7 powinny być włączone kompozycje pulpitu

Program jest darmowy, posiada wersję z instalatorem lub portable, nie ma polskiej wersji językowej (ale to nie żaden kłopot)

Strona programu
http://www.oxynger.com/index.html

Inne artykuły o Oxynger KeyShield
http://dottech.org/116442/windows-revie ... d-program/
http://www.ghacks.net/2013/10/19/anti-k ... ld-review/
http://www.softpedia.com/get/PORTABLE-S ... ield.shtml
http://www.privacydusk.com/windows-priv ... keyshield/
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#2
Pojawiła się aktualizacja tego programu.

Teraz są dwie wersje:
Oxynger KeyShield 2 Basic - darmowa
Oxynger KeyShield 2 Premium - płatna z modułami Screen Capture Protection oraz Mouse Logging Protection

https://www.oxynger.com/products/oxynger...ld/compare
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości