Darmowy zestaw zabezpieczający na Windows 8 x64
#1
System operacyjny:
Windows 8x64

Zastosowanie:
bankowość, internet, media, gry

Specyfikacja komputera (opcjonalne):
Mocny Grin

Witam! Od razu podkreślam, że jestem zaawansowanym użytkownikiem (kształcenie w kierunku programowania Grin). Jednakże zwracam się do was o pomoc w złożeniu mi zestawu zabezpieczającego (darmowego). Wcześniej używałem KIS''a, jednak skończyła się licencja - no i cała ta sprawa z powiązaniami z rosyjskimi służbami dała mi do myślenia. Także co polecacie? Dodam, że cały ten zestaw będzie wspomagany dwoma skanerami na żądanie - Malwarebytes Anti-Malware oraz Emsisoft Emergency Kit.

Pozdrawiam : )
Odpowiedz
#2
1) Pierwsza Warstwa ochrony (Zapora + HIPS/Anty-exe)
Online Armor/comodo lub TinyWall + Exe Radar Pro
2) Druga Opcjonalna (Wirtualizacja/Piaskownica)
Sandboxie dla przeglądarki czytnika pdf i innych aplikacji potencjalnie narażonych na infekcje, łączność internetową...
VMware Player być może z rególy, na co dzień nie będzie ci to potrzebne ale mając mocny sprzęt czasem warto skorzystać z wirtualnego systemu dla sprawdzenia nowego softu i nie tylko..
3) (skanery) AV: Avira + Kaspersky scancd oraz MBAM i EEK jak już wcześniej wspomniałeś.
4) Backup (Kopia Zapasowa systemu jak i ważnych danych): Paragon, Marcium albo inny odpowiednik.
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
#3
Mocny komputer duże wymagania Smile

Szanowny autorze zaproponuje

Online Armor Free, masz odpowiednik Sandboxa w nim, tam wrzucisz sobie Przeglądarkę, pdf, i inne bardziej narażone rzeczy by odizolować je.
Do tego masz moduł ochrony bankowości.
AV: tu jest spory popis do zabawy. Wydaje mi się ze to co bardziej przypadnie ci do gustu i lepiej ci się będzie współpracowało. Wspomniana Avira, 360TS,IS, Baidu, Bitdefender Free,Panda.

Dalej idąc, zamierzasz coś się bawić otwierać dziwnego po testować, wspomniany VMware jak najbardziej czy VirtualBox.

Backup, zamierzasz przydatna opcja programy kolega wyżej podał.

Odemnie jeszcze do dodatkowo UAC ustaw na MAX.

Wspomniane skanery na żądanie jak najbardziej ok.

Tak samo jakieś dodatki do przeglądarki, coś do blokowania reklam uBlock, czy Adblock, coś pochodnego, można jeszcze dorzucić Bitdefender Trafficlight.
Do uszczelnienia przeglądarki można jeszcze pomyśleć o Malwarebytes Anti-exploit

Podpinasz dużo Pendrive ?? Jeżeli tak można jeszcze dorzucić McShield.
Odpowiedz
#4
@ Niewidomy

Wspomniany przez Quassara i dolara Online Armor to rozwiązanie ze wszech miar godne polecenia (pisze to wprawdzie jako były, ale także i wieloletni użytkownik tego programu).
Oczywiście na upartego można jeszcze dodac Sandboxie i skierować tam chociażby przeglądarki (dbając jednocześnie o porządek na dysku po opróżnieniu kontenera), pytanie jednak czy aż taka fortyfikacja jest Ci potrzebna i czy ma ona sens.

Jeśli uwzględniasz AV działający w trybie ochrony rzeczywistej wybór rzeczywiście jest duży - z tych wymienionych przez dolara postawiłbym na 1. Avirę 2. Pandę 3. Bitdefendera
Z mojej strony wspomnę jeszcze o działającym w oparciu o chmurę leciutkim Webroocie, choć ten AV to akurat rozwiązanie komercyjne, na które jednak zdarzają się okresowe, darmowe promocje.
Jeśli jesteśmy już przy wątku komercyjnym to zdecydowanie godnym uwagi programem jest z pewnością SpyShelter - w wersji Premium lub Firewall - to polski produkt, z dobrym wsparciem technicznym, zapewniający szyfrowanie klawiszy, wysoki poziom ochrony prywatności oraz kontrolę procesów zachodzących w systemie (w pewnym sensie to HIPS).

Możesz również skorzystać z bezpłatnych narzędzi weryfikujących bezpieczeństwo procesów i usług działających w systemie - np. ProcessExplorer albo Comodo KillSwitch.

Backup danych to zawsze podstawa - jest to z czego wybierać - chociażby wspomniane Paragon czy Macrium, ale także Kervier i wiele innych.

Wybierając skaner na żądanie sięgnąłbym po MBAM, który w zupełności powinien wystarczyć (u mnie np. EKK ostatnimi czasy zdecydowanie przesadzał z FP), a jeśli to za mało, to uzupełniłbym Malwarebytes''a chociażby HitmanemPro.

Do wszelkich testów również polecę VMware - przy mocnym sprzęcie i właściwej konfiguracji powinien spisywać się bez najmniejszych problemów.

Dodatki do przeglądarki także sa zawsze mile widziane - tu osobiście wybrałbym uBlock''a, który zapewnia niezłą ochronę, ma sporo list do wyboru, a jednocześnie jest chyba wciąż jest najlżejszym z tych wszystkich dodatków.

No i na koniec kwestia UAC - zawsze ustawiałbym na maxa lub względnie zastąpił go jakimś skutecznym programem typu anti-exe - np. NoVirusThanks EXE Radar albo VoodooShield.
Odpowiedz
#5
Co do wspomnianej Aviry - zauważalne spowolnienie startu Windy i lekka pracaw trakcie, przynajmniej u mnie na Win XP i nie najnowszym kompie. Co do wykrywalności to nic nie złapałem od kiedy mam, ale według ostatniego AV Comparatives to czołówka.
Człowiek, któremu zazdroszczą najlepszych pomysłów na sygnatury...
Odpowiedz
#6
No ja u siebie specjalnego spowolnienia podczas startu systemu nie zauważam, Avira w tle pracuje rzeczywiście lekko (u mnie ciut lżej niż Bitdefender), detekcja i oferowana ochrona prezentuje wysoki poziom. Zauważyłem również zdecydowanie mniej FP niż np. w przypadku Pandy.
Podsumowując - z trójki Avira, Bit, Pandawybrałbym każdy zamiast popularnej "chińszczyzny", choć oczywiście to tylko moja prywatna opinia Wink
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości