Lekki zestaw pod XP - 1gb ram
#1
Witam, posiadam staruszka z parametrami :
System operacyjny : Windows XP Professional – Service Pack 3 z zainstalowanymi aktualizacjami
Procesor : AMR Sempron 3100 + 1.80 GHz
Pamięć Ram : 1GB (2x512mb)
Przeglądarka : Chrome (myślę, że najlżejsza)
System jest świeży i chciałbym go zabezpieczyć, co waszym zdaniem najlepiej będzie zainstalować na tym komputerze ? Zależy mi aby antywirus był lekki, ze względu na małą ilość pamięci ram, oraz był w pełni darmowy.

Komputer ma służyć do zastosowań bankowości online, oraz codziennego przeglądania internetu.
Odpowiedz
#2
Witam Cię kolego myślę że dobrym wyborem będzie 360 Total Security Essential + Spyshelter firewall ( u nas jest promo na ten soft)
Pozdrawiam
Odpowiedz
#3
@Tibu:
Ty chcesz warna dostać jak rozumiem?
Masz godzinę na poprawienie postu.
Odpowiedz
#4
Avira free

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Sandboxie

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

SpyShelter Free

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Privatefirewall

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Dodatkowo
Malwarebytes

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Menadżer haseł

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Szyfrowanie klawiszy

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
#5
(18.04.2015, 22:06)lukasamd napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

@Tibu:
Ty chcesz warna dostać jak rozumiem?
Masz godzinę na poprawienie postu.


Oj nie gniewaj się - kopiowałem i jakoś tak wkleiło ...
Odpowiedz
#6
Polecam dwa artykuły z forum...nie dlatego, że akurat moje (Smile) ale dlatego, że naświetlają ogólnie temat bezpieczeństwa XP po ustaniu dla niego wsparcia rok temu...kilka praktycznych porad też się znajdzie, które można zastosować. Swój XP mam właśnie wg tych reguł ustawiony

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Na swoim XP o nawet nieco słabszych parametrach sprzętowych mam właściwie soft darmowy poza Shadow Defender, ale ten program do wirtualizacji nie jest konieczny dla wszystkich, choć bywa bardzo przydatny. Po kolei:
* zapora - darmowe Kerio 2.1.5...zapora klasyczna i wciąż skuteczna dla laptoka domowego, ale faktycznie może być też proponowany Privatefirewall, ponadto Online Armor czy PCTools (te wszystkie z modułami ochrony proaktywnej)
* zamykanie portów i usług - SeconfigXP do uszczelnienia systemu na niechciane i zbędne połączenia
* anty-exe czyli uruchamianie tylko dozwolonych aplikacji i blokowanie nieznanych - ExeRadar Pro...jest teraz w wersji darmowej beta, linki u nas na forum
* restrykcje na aplikacje - EdgeGuard Solo...to prekursor AppGuard i nie zalecam go osobom innym ze względu na to, że program nie wyszedł poza wersję testową...lepiej skorzystać z darmowych wersji Sandboxie czy GeSWall albo z funkcji uruchamiania programów z ograniczonymi uprawnieniami, które oferują zapory OA czy PFW
* backup - Keriver 1-Click Free...możliwość przywracania prawidłowo działającego systemu to jedna z podstawowych zasada bezpiecznego systemu...tu programów jest sporo do wyboru wedle potrzeb i pryzwyczajeń
* przeglądarka - Firefox z obowiązkowymi dodatkami do blokowania skryptów i niechcianych dodatków...u mnie NoScript i uBlock.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#7
Z pewnością na tę specyfikację nie polecę żadnego antywirusa (wyjątkiem byłby Webroot, lecz jest on płatny).
To, co ja bym instalował na XP z taką specyfikacją to:
- Private Firewall / Online Armor
- EMET / HMPA (HitmanPro Alert)
- Do przeglądarki WOT/ Bitdefender Traffic Light
- Okresowe skanownie np. Malwarebytes Antimalware
Będzie lekko, bezpiecznie. Dorzuciłbym CCleaner, aby co jakiś czas przeczyścić sobie komputer, pousuwać zbędny megabajty Wink
Co do przeglądarki, można by było wziąć Operę i korzystać w trybie Turbo (kosztem JS i innych dupereli).
0x DEADBEEF
Odpowiedz
#8
Panda Free, czasami skan skanerem on-line np. Eset. Poza tym zrób/rób kopie ważnych danych.
Post sprawdzony przez  Arcabit Internet Security
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości