Intel Core i3 3120m na Intel Core i5 3230M
#1
Witam co myślicie o takiej wymianie? Obecnie mam i3 3120m w laptopie Lenovo B590 i myślę nad wymianą na Intel Core i5 3230M.
Czy warto? Wzrost wydajności byłby zauważalny?
Na stronie Intela w specyfikacji między i3 a i5 różnica to głównie to,że w i5 ma Turboboost i możliwość zwiększenia bazowej częstotliwości procesora z 2.6 do 3.2.
Dodam,że przy i3 3120m chłodzenie daje radę jakby wyczyścić całego lapa od środka i nałożyć nową pastę na procka,chipset to powinno być jeszcze lepiej-Nie mogłem dobrać się do chłodzenia i przeczyściłem z kurzu tylko wiatrak,kratkę wentylacyjna,cały dół i pokrywę.
Przy i5 TPD jest takie samo jak przy i3 więc ze schłodzeniem nie byłoby problemu,ale czy warto wyłożyć 2 stówki za niego?
linki:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#2
Hm.. dwie stówki... no to może być średnio opłacalne, bo taktowanie bazowe jest niemal takie same.
Z drugiej strony, jeżeli chłodzenie wyrobi*, to procek przy dużym obciążeniu obu rdzeni będzie wisiał raczej w okolicach 2,9 - 3,0 GHz (u mnie na 3320M leciał na 3,0 GHz), a to już pewna zmiana na plus. Nie wiem do czego używasz kompa, ale moim zdaniem warto wrzucić coś, co ma już np. VT-d - zawsze nieco szybsza praca z wirtualkami.

Najlepiej jakbyś określił, co takiego robisz i co chcesz zyskać wymianą.

* - powinno bez problemu wyrobić, bo ten lap jest fabrycznie sprzedawany w takich wariantach.
Odpowiedz
#3
Nie wiem czy odczujesz większą różnicę z przesiadki na i5. Oba mają 2 rdzenie, 4 wątki, niby trochę więcej taktowania, ale czy da to aż tak wyraźnego kopa to bym wątpił. Prędzej wymiana na SSD dysku by dała temu laptopowi kopa i poprawiła komfort. Dobre pytanie do czego masz zamiar tego używać?
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#4
chyba jednak mało opłacalne bo i tak żeby zauważyć wzrost wydajności trzeba np odpalić przeglądarkę z dużą ilością kart,jakiś filmi na yt i np skanowanie np MBAM lub odpalić jakąś grę.
Wtedy można by zauważyć jakiś wzrost-tak mi się wydaję prosze poprawić jeśli się mylę.Ogólnie strata kasy na takie coś.
Szukałem najwyższego modelu procka montowanego w tym modelu żeby bezproblemowo można było go wymienić,ale nie warto.
Jeszcze jest opcja znalezienia pasującego procesora do chipsetu w tym przypadku-Intel HM77 (Panther Point) .
Znalazłem coś takiego montowanego w Alienware-Intel® Core™ i7-3720QM

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Czy jeśli jest takim samym chipsecie co w B590 to bezproblemu będzie pasować do gniazda?
Czytałem także niektórę procesory są wlutowane w płytę główną co chyba uniemożliwia wymianę?
Odpowiedz
#5
(17.07.2015, 21:49)UnitedHardcore91 napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

chyba jednak mało opłacalne bo i tak żeby zauważyć wzrost wydajności trzeba np odpalić przeglądarkę z dużą ilością kart,jakiś filmi na yt i np skanowanie np MBAM lub odpalić jakąś grę.
Wtedy można by zauważyć jakiś wzrost-tak mi się wydaję prosze poprawić jeśli się mylę.Ogólnie strata kasy na takie coś.

Ogólnie przy zmianie na procesor wyżej taktowany zmiana będzie widoczna głównie przy wymagających zadaniach, niemniej pojedynczych - gra stanie się szybsza, skan może polecieć szybciej itp. niemniej przy obciążeniu wieloma aplikacjami nie będzie to jakaś drastyczna różnica - z pewnością mało opłacalna.

(17.07.2015, 21:49)UnitedHardcore91 napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Czy jeśli jest takim samym chipsecie co w B590 to bezproblemu będzie pasować do gniazda?
Czytałem także niektórę procesory są wlutowane w płytę główną co chyba uniemożliwia wymianę?

Gniazdo jest takie same, w Twoim przypadku nie musisz się obawiać problemów z wymianą. Pojawia się jednak inny problem - ten procesor ma TDP 45 W a możliwe, że lap tego już nie pociągnie. Nie chodzi tu o chłodzenie, ale kwestię zasilania, nie każdy jest w stanie uciągnąć proca o wyższym TDP niż fabryczne. Z temperaturami też jest spory skok, bo to już jednak 4 rdzenie + HT (czyli mamy do dyspozycji aż 8 wątków, jak w stacjonarnych i7). W moim przypadku wymiana i5-3320M na i7-3610QM zaowocowała wzrostem max. temperatur per rdzeń o jakieś 7-8 stopni. Wymieniony przez Ciebie model jest jednak wyżej taktowany.

Rozwiązanie: szukać czterordzeniowych i7 o TDP równym 35 W. Są do upolowania dwa takie modele - 3612QM oraz 3632QM.
Tutaj mała uwaga - na rynku są też inne i7 o takim TDP (35 W) tj. np. 3520M i 3540M. Nie warto zawracać sobie nimi głowę, bo tak naprawdę to tylko i5 (nadal 2 rdzenie) z wysokim taktowaniem i 1 MB cache więcej. Na ogół są bardzo ciepłe. Przy poszukiwaniu quada trzeba zwracać uwagę na końcówkę oznaczenia: M oznacza dwurdzeniowca, a QM (lub MQ w przypadku rodziny Haswell i Broadwell) czterordzeniowca.

No i pozostaje jeszcze jedna kwestia: jak wykorzystać te cztery rdzenie?
Różnicę widać jedynie w zastosowaniach profesjonalnych: rendering 3D, praca z kilkoma maszynami wirtualnymi jednocześnie, obróbka materiałów wideo, symulacje czy obliczenia matematyczne.
Dodatkowe dwa rdzenie podnoszą też minimalny FPS w przypadku stosowania zewnętrznej karty graficznej (eGPU) - to moja obserwacja z ostatnich dni, bo właśnie to testuję.
Ciężko będzie to jednak zauważyć przy codziennej pracy. No chyba, że co chwila korzystasz z np. 7-zipa czy WinRARa do pakowania/rozpakowania dużych archiwów. W ich przypadku na i7 operacja trwa prawie dwa razy krócej Wink


Podobnie jak buri sugerowałbym wymianę dysk na SSD, o ile jeszcze takowego nie posiadasz.
O ile zmiana procesora to kilka dodatkowych % wydajności, o tyle przesiadka na dysk półprzewodnikowy to kompletnie inny komfort pracy - wszystko dostaje ogromnego kopa.
Odpowiedz
#6
Jako,że w tej serii montowane były procesory do i5 włącznie to  napewno będzie potrzebny update biosu.
Właśnie jak update zrobić? Wcześniej próbowałem tylko tak zaktualizować i pojawiał się błąd w wierszu poleceń jak odpalałem program do aktualizacji ze strony lenovo dla tego modelu.
Może to kwestia ustawień biosu-blokuje aktualizacje,albo ja coś żle robię?
Wrzucę screena jaki błąd wyskakuje jak tylko dorwę ten program.
Czy wymienić procesor można samemu czy lepiej to zlecić w serwisie i mieć pewność,że wszystko będzie ok?
Jeśli chodzi o sam procek to skłaniałbym się ku jakiemuś i7 z 35 w TPD i ze względu ,i5 to trochę zabieg marketingowy dla mnie-większa ilość cache,Turboboost i wyższy numerek.
Pewne jest,że temperatura skoczy o te kilka stopni,ale tragedii nie powinno być jak lap nie zakurzony,wiatrak będzie miał gdzie wydmuchiwać gorące powietrze do tego dobra pasta na procesor,chipset.
Ważna kwestia to żeby wszystkie otwory wentylacyjne nie były blokowane.
Na codzień nie zajmuje się obrabianiem grafiku nie wypakowuje mnóstwa archiwów,prosty użytek jak każdy szary użytkownik Wink 
Na dzień dzisiejszy ten i3 3120m co posiadam daję radę,ale naszła mnie myśl,że jak dorzucam Ram i dysk SSD to może i procka można wymienić.
Co do SSD to mam już upatrzonego Cruciala dokładnie model M550- 128 lub 256 GB na system programy i jakieś gry,reszta pójdzie na zwykły.
Czytałem,że nawet SSD z dolnej półki daję większy komfort w porównaniu do zwykłego talerzowca a co nie mówić o tych mocniejszych.
Odpowiedz
#7
Sam SSD da drugie życie temu laptopowi. Zaczął bym od niego i ewentualnie dołożenie ram trochę później. Ja powoli mam problem z 8GB, bo obecne przeglądarki to jakby umiaru nie mają.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#8
Ram dołożony już max-8 GB SSD kupię za jakiś czas.
Odpowiedz
#9
Jeżeli nie wykorzystujesz komputera do zaawansowanych zadań, to moim zdaniem przesiadka na i7 sensu nie ma - nie zauważysz tego.
Ewentualna wymiana... to zależy jaki jest dostęp do proca. W swoim elitebooku mogę go wymienić w dosłownie 5 minut - ściągam bez narzedzi klapę serwisową, potem 2 śróbki wentyl, 4 radiator i mam do dyspozycji procesor. Dla kontrastu ostatnio zmieniałem proca w pavilionie dv5 i tam to była masakra: na pierwszy raz jakieś 40 minut, trzeba było rozkręcić go na kawałki, zdemontować matrycę i płytę główną. Kwestia jak producent rozwiązał dojście w tym konkretnym modelu.

Co do dysku, to polecam MX100 albo np. Samsunga EVO. Cruciala M550 nie polecam ze względu na to, że ma kijowo rozwiązane szyfrowanie danych. Da się wykorzystać BitLockera, nie da się używać class 0 (ATA Password) co według mnie jest absurdem. Jakiś czas temu zamawiałem, potem zwróciłem do sklepu właśnie z tej przyczyny. No ale sam dysk jako taki jest bardzo dobry, jeżeli nie potrzeba Ci szyfrowania, to też można go śmiało brać.
Odpowiedz
#10
M550, jest już nie dostępny no chyba ze na rynku wtórnym.

Popieram, zależy do czego ma być wykorzystywany ten laptop. Nie widzę sensu dużego przesiadać się na i7, jeżeli potencjału jego nie uda się wykorzystać.

A te 200zł wolał bym w pierw przeznaczyć na SSD do tego lapka niż procka, lepiej odczuje się to w korzystaniu.
Odpowiedz
#11
Właśnie, unikasz odpowiedzi, co robisz z tym kompem. A to nam bardzo ułatwi udzielenie pomocy Smile
Odpowiedz
#12
Laptopa używam głównie można określić jak szary użytkownik peceta-żadne wypakowywanie dużej ilości archiwów,obróbka grafiki itd
Odpowiedz
#13
To jeśli nie grasz w jakieś żrące proca gry, daruj sobie wymianę tego podzespołu. Szkoda kasy.
Odpowiedz
#14
Jakieś stare tytuły Cod Modern Warfare,NFS most wanted itd ale to też od czasu do czasu.
Ciężko w coś lepszego zagrać na integrze-HD4000 Wink
Odpowiedz
#15
To prosta sprawa: przy tych zastosowaniach nic nie zyskasz.
Ten i3 jest wystarczający.
Odpowiedz
#16
Zapomniałem dodać,że często nagrywam obraz Bandicam-przy nagrywaniu z użyciem Intelowskiego QuickSync'a użycie procka średnio jest na poziomie 50-60 %
Do tego filmy z użyciem kodek x264 także ze sprzętowym dekodowaniem,nawet odpaliłem w 4K i nic nie ścinało na youtubie.
Odpowiedz
#17
Czyli dać sobie spokój z wymianą procka? Jeszcze jest coś takiego jak i5-3380M :

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#18
Wysoko taktowany, ale zdecydowanie będzie ciepły.
Moim zdaniem nie warto.
Odpowiedz
#19
Przy zintegrowanej grafie i braku profesjonalnych zastosowań? zapomnij Tongue
Odpowiedz
#20
Kup sobie SSD, dużo lepsza inwestycja. Dobry atut przy ewentualnej sprzedaży laptopa.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości