Darmowy zestaw dla nidoświadczonych userów
#1
System operacyjny:
Windows 7 Home Premium


Zastosowanie: 
bankowość, poczta elektroniczna, surfowanie po sieci,etc


Specyfikacja komputera (opcjonalne):
Pentium B960 2.2GHz, 3GBRam

Witam
szukam dla znajomych  jakiegoś lekkiego i darmowego pakietu lub samego AV do zabezpieczenia laptopa. Jak widać nie jest to jakiś mocny sprzęt ale to co najgorsze to to że owi znajomi są zieloni w tym temacie i czasem klikają bez sensu, nie czytają co się wyświetla etc. Sad Najlepiej żeby było to coś na zasadzie zainstaluj i zapomnij

Będę wdzięczny za pomoc
Pozdrawiam

Odpowiedz
#2
https://forums.comodo.com/polski-polish/...#msg730126

Wyżej przedstawiona konfiguracja to prawdziwe zainstaluj i zapomnij i śpij spokojnie Wink
Odpowiedz
#3
Ja polecę Ci AV : 360 Total Security Essential bez zbędnych dodatków czyli takich opcji np do czyszczenia systemu - Zainstaluj i zapomnij i baw się dobrze
lub cały pakiet od Rising czyli Rising Internet Security http://www.instalki.pl/programy/download...urity.html
Odpowiedz
#4
Czy płatne rozwiązania też wchodzą w grę ?
Odpowiedz
#5
szukam dla znajomych jakiegoś lekkiego i darmowego pakietu lub samego AV do zabezpieczenia laptopa.


Chyba tylko darmowego Grin
Odpowiedz
#6
Witam.
Jak chodzi o pakiet typu wszystko w 1 i darmowy to raczej szału nie będzie pozostaje tylko Comodo.

Ale można zainstalować osobne programy do osobnych zadań i wcale nie będzie gorzej działać przy nie wielkim nakładzie konfiguracji..

AV: Avira https://www.avira.com/en/avira-free-antivirus#
AM: Malwarebytes https://www.malwarebytes.org/mwb-download/
Zapora: PrivateFirewall https://www.privacyware.com/personal_firewall.html
Anty-keylogger/ Szyfrowanie: SpyShelter https://www.spyshelter.com/pl/pobierz-spyshelter/
Piaskownica: Sandboxie http://www.sandboxie.com/index.php?DownloadSandboxie lub najnowsza beta http://forums.sandboxie.com/phpBB3/

Ten darmowy zestaw/składak obficie zabezpiecza system. jeśli nie boisz sie krzykacza to polecił bym ci Exe Radar Pro
http://www.wilderssecurity.com/threads/n...st-2490308
Przy tym sofcie to raczej nic sie nie uruchomi bez twojej wiedzy.

Nie wliczając jakiegokolwiek AV to te programy razem wzięte są bardzo lekkie kuzynowi zainstalowałem na starym trupie i nawet tego nie odczuł. A ochrona nawet lepsza niż przy płatnym kompleksowym pakiecie typu KIS cze Eset.
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
#7
(29.08.2015, 10:26)dolar444 napisał(a): Czy płatne rozwiązania też wchodzą w grę ?

nie, oni tylko darmowe Smile

Odpowiedz
#8
(29.08.2015, 10:14)Tibu 11 napisał(a): Ja polecę Ci AV : 360 Total Security Essential bez zbędnych dodatków czyli takich opcji np do czyszczenia systemu - Zainstaluj i zapomnij i baw się dobrze
lub cały pakiet od Rising czyli Rising Internet Security

Na rynku są lepsze i również darmowe programy. Nie wiem z jakiego powodu Rising, przecież to kupa śmieci.

Spróbowałbym tak:
Panda Free / Avast Free + SpyShelter Free + Adguard w przeglądarce. Zaporę bym odsunął na drugi plan, czy też został jedynie przy systemowej. Skanowanie na żądanie - wiadomo - szkoda czasu, żeby bawić się w coś innego niż Malwarebytes Anti-Malware / Emsisoft Emergency Kit. TADAAAM! To wszystko i w moim przekonaniu działa bardzo dobrze.
SpyShelter Firewall
Odpowiedz
#9
Panda free Av
Security: Webroot SecureAnywhere + Zemana AL + do przeglądarki plugin: Bitdefender TrafficLight
Odpowiedz
#10
Od ostatniego postu autora że płatny nie może być cały czas myślałem i tu @nikita wyją mi z głowy to co napisał. Tylko @nikita czy SpyShelter Free nie sprawy im za dużego problemu tak sobie myślę ?? Jeżeli ma być to coś typu zainstaluj zapomnij ?
Co do przeglądarki, może być Adguard ja jeszcze zaproponował bym połączenie UBlocka Origin z Bitdefender Trafficlight.

Reszta to w sumie to co napisał @nikita, ja bym jeszcze powiedział może UAC na Maxa ale jak właściciele klikają co popadnie, to tak czy siak nie zda to jakoś za bardzo egzaminu.
Odpowiedz
#11
(29.08.2015, 13:15)dolar444 napisał(a): Tylko @nikita czy SpyShelter Free nie sprawy im za dużego problemu tak sobie myślę ?? Jeżeli ma być to coś typu zainstaluj zapomnij ?

No tutaj zdania są podzielone, sam miałem wątpliwości jak to pisałem, ale dość istotnym założeniem wydaje się bankowość elektroniczna. Po zainstalowaniu i wstępnym skonfigurowaniu SS, komunikaty dotyczące podjęcia akcji nie są jakoś bardzo uciążliwe, ale to fakt - trzeba mieć jakieś minimalne pojęcie o procesie, mimo tego, że jeszcze praktycznie chyba ani razu od kiedy korzystam z SS nie kliknąłem NIE/ZABLOKUJ.

Równie dobrze możemy też powiedzieć, że skoro opieramy się o zasadę "zainstaluj i zapomnij", to po co w ogóle cokolwiek do skanowania na żądanie, skoro i tak nigdy nie zostanie uruchomione? Grin Podejrzewam też, że w sytuacji kiedy już skaner zostanie uruchomiony, to będzie i tak wymagał ręcznego zainstalowania aktualizacji (modułów, nie bazy sygnatur - jak to bywało w przypadku MBAM), więc można sobie z tym dać spokój. Przecież i tak większość ludzi wychodzi z założenia, że do znajomych "od komputerów" odzywają się dopiero wtedy, kiedy nie można włączyć Facebooka i Onetu do porannej kawy, a wszystkie wcześniejsze objawy niepoprawnego działania systemu są ignorowane Smile

Rzeźbiąc temat dalej, dochodzimy do pewnych wniosków: albo użytkownicy w minimalnym stopniu zainteresują się obsługą SpySheltera w wersji darmowej - naprawdę warto korzystać, szczególnie po ostatnich zmianach - albo pozostaną przy podstawowym modelu, który opierać będzie się jedynie o AV i jakiś dodatek do przeglądarki. To ostatnie uważam za dość istotne, szczególnie jeśli użytkownik "lubi sobie coś tam poklikać" w sieci i nie rozpoznaje pożądanego elementu strony od banneru/reklamy/itp.

W końcu to działa i niekoniecznie jest jak proszenie się o problemy. Wielu moich znajomych nie ma pojęcia o żadnych dodatkowych programach - jest tylko AV i da się żyć. Pewnych rzeczy nie przeskoczymy.

Na koniec wspomnę jeszcze, że oprogramowanie zabezpieczające to nie wszystko, a jednak często o tym się zapomina. Jeśli użytkownicy są totalnie zieloni, to sugeruję, a nawet zalecam pracę na koncie systemowym z ograniczeniami. To bardzo istotna rzecz w całym temacie.
SpyShelter Firewall
Odpowiedz
#12
(29.08.2015, 13:46)nikita napisał(a): Równie dobrze możemy też powiedzieć, że skoro opieramy się o zasadę "zainstaluj i zapomnij", to po co w ogóle cokolwiek do skanowania na żądanie, skoro i tak nigdy nie zostanie uruchomione? Grin Podejrzewam też, że w sytuacji kiedy już skaner zostanie uruchomiony, to będzie i tak wymagał ręcznego zainstalowania aktualizacji (modułów, nie bazy sygnatur - jak to bywało w przypadku MBAM), więc można sobie z tym dać spokój. Przecież i tak większość ludzi wychodzi z założenia, że do znajomych "od komputerów" odzywają się dopiero wtedy, kiedy nie można włączyć Facebooka i Onetu do porannej kawy, a wszystkie wcześniejsze objawy niepoprawnego działania systemu są ignorowane Smile

Tu w tym przypadku akurat jak opisujesz, nie można się z tobą nie zgodzić. Można podjąć kroki ze tak ujmę krótkiej "edukacji" ale czy przyniesie to co powinna ?
Święta prawda, większość ludzi odzywa się do tego jak ująłeś "znajomych k od komputerów" po fakcie tego co się działo i zdarzyło już.

I jak wspomniałeś nie da się wszystkiego przeskoczyć. I na końcu w sumie podsunąłeś dobry pomysł autorowi, konto z ograniczonymi uprawnieniami, co w przypadku bardzo "zielonych" osób czy osób które nie chcą się w minimalnym stopniu przy uczyć jest całkiem dobrym rozwiązaniem.
Odpowiedz
#13
Pełna zgoda z Nikitą...konto ograniczonego użytkownika przede wszystkim!...to podstawa, a skoro Win7 to dodatkowo plus kontrola konta - poziom domyślny, drugi od góry.
Bezobsługowe i dobre AV to Fortinet Forticlient, a dodatkowe zabezpieczenie to szyfrowanie klawiszy - Zemana Free...będzie wystarczająco dobra. Można dołożyć CryptoPrevent (on po prostu jest i działa) i oczywiście wyłączenie autostartu dla plików z napędów CD/DVD oraz typu USB.
Przeglądarka - niestety ze względów bezpieczeństwa warto polecić Chrome...jego funkcja uruchamiania pluginów w piaskownicy jest bardzo skuteczna i wg testów skuteczniejsza niż w Sandboxie (szczegóły w teście BromiumLab - co prawda sprzed 2 lat, ale opinie użytkowników wciąż są tu niezmienione - https://safegroup.pl/temat-pentesty-na-p...#pid168439).
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#14
Ojj icho żebyś sie nie zdziwił testy są stare, wykonane sprzed wersji 4x.. a wersja 3.76 była dziurawa.
Wersja nowa poza stabilnością wprowadziła spore zmiany zwłaszcza jak chodzi o jej uszczelnienie.

Bo właśnie po tych testach miesiąc może 2 zostało wprowadzona 4.x Sandboxie
Przydałby się jakiś nowy test..... (tamten jest z 2013 a to już 2 lata a sandboxie jak i SS mają ostre parcie na poprawki i to sie chwali)
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
#15
trochę mnie nie było stąd też bark mojej aktywności w temacie Smile powiem tak analizowałem ich zachowania przy kompie i.....ciężka sprawa. Generalnie najlepiej żeby było jak najmniej softu do instalacji. Nie wiem czy najlepszym rozwiązaniem dla nich nie będzie tylko jakiś darmowy w miarę skuteczny av i do tego systemowy fw i ewentualnie do tego mbam

Odpowiedz
#16
Panda free Av jest rekomendowana przez niemiecki PC Magazin, w testach wypada najlepiej z darmowych i jest w ścisłej czołówce z płatnymi pakietami Internet Security znanych firm.
Security: Webroot SecureAnywhere + Zemana AL + do przeglądarki plugin: Bitdefender TrafficLight
Odpowiedz
#17
(29.08.2015, 13:46)nikita napisał(a): Rzeźbiąc temat dalej, dochodzimy do pewnych wniosków: albo użytkownicy w minimalnym stopniu zainteresują się obsługą SpySheltera w wersji darmowej - naprawdę warto korzystać, szczególnie po ostatnich zmianach - albo pozostaną przy podstawowym modelu, który opierać będzie się jedynie o AV i jakiś dodatek do przeglądarki. To ostatnie uważam za dość istotne, szczególnie jeśli użytkownik "lubi sobie coś tam poklikać" w sieci i nie rozpoznaje pożądanego elementu strony od banneru/reklamy/itp.

No ja na co dzień mam do czynienia z osobą, która nie wie, co robi, i woła o pomoc co chwila i Spysheltera bym nie polecił niedoświadczonym. Jak wchodziłem w temat to sam miałem problem, jak ustawić Comodo, żeby dobrze chodziło, mimo, że jakiśtam dryg do komputerów miałem.
Jak dla mnie to podstawą będzie AV i ustawiona zapora systemowa + coś do przeglądarki. Zastanawiałem się nad ustawieniem wtyczek na zadanie, ale i tak będą klikać co popadnie, więc może najlepiej ustawić Youtubę na tryb HTML5 i odinstalować/zablokować Flasha?
Co do skanu na żądanie, można im ustawić np. taki MBAM a schedulerze raz na tydzień, ale czy w ogóle pozwolą mu działać? Tongue
Do wszystkiego dostawiłbym Unchecky, lekki, skuteczny, darmowy, bezdotykowy i ochroni przed większością PUP.
No i konto użytkownika/gościa na co dzień, też dobry pomysł.
(29.08.2015, 13:03)nikita napisał(a): Tibu 11 napisał(a):
Ja polecę Ci AV : 360 Total Security Essential bez zbędnych dodatków czyli takich opcji np do czyszczenia systemu - Zainstaluj i zapomnij i baw się dobrze
lub cały pakiet od Rising czyli Rising Internet Security


Na rynku są lepsze i również darmowe programy. Nie wiem z jakiego powodu Rising, przecież to kupa śmieci.

Czy ktoś jeszcze ma wrażenie, ze Tibu11 co temat poleca co innego, i obserwuje nasze reakcje? Tongue
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości