SafeGroup

Pełna wersja: Jaki system na wiekowy PC
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Jaką dystrybucje linuksa polecacie na PC z
- Pentium 4 - 3,4GHz,
- GeForce 7300GT,
- 1,7GB Ramu DDR jedynki

Podobno Xubuntu ma małe wymagania, za to Linux Mint jest chyba najbardziej "windowsowy" i ma dużo rzeczy zainstalowanych na starcie. A przeglądanie dzisiejszego już ciężkiego internetu na tym sprzęcie jest dość męczące.

Do czego ma być system?
Więc głównie tylko do neta, filmów etc. Korzystają z niego głównie rodzice więc zależy mi na stabilności.
Czy w polecanej dystrybucji dam rade w prostu sposób zainstalować drukarkę Brother DCP-385C?
Owy komputer jest połączony normalnie kablem do routera a dwa laptopy na windowsie po Wi-Fi, czy da rade jakoś udostępnić tą drukarke do drukowania po sieci? Wiecie żeby z lapków dokumenty wordowskie drukować


Proszę o jak najwięcej odpowiedzi na moje pytania.
Wybaczcie że trochę tego jest ale co do linuksów jestem zielony po za instalacją ich na wirtualach z ciekawości.

Konto usunięte

Jeżeli mint, to też tylko w wydaniu z LXDE lub XFCE.
Ogółem polecam distra z tymi środowiskami. Z tych popularniejszych to właśnie albo Xubuntu, albo Lubuntu.

Czy wykryje drukarkę.. musisz sprawdzić po podłączeniu. Jeżeli się uda, to i z udostępnieniem nie powinno być problemów.
W przypadku drukarek HP w systemie by od razu chodził. Jednak Brother drukarki już nie. Ale chyba mint/ubuntu pochodne (może OpenSuse) wykryje dzięki programom wyszukujących sterowniki problematyczne grafiki (innych rzeczy jak drukarek czy wifi) na pewno mint i ubuntu i jego pochodne mają tę aplikację więc jeśli zna drukarkę ta aplikacja a łatwo to sprawdzić poprzez odpalenie z płyty live np minta i sprawdzenie co powie aplikacja tam z nazwą (dodatkowe sterowniki czy jakoś tak) i sprawdzić czy wykryje. Da się udostępnić jednak sam tego nie robiłem bo nie potrzebuję.

Na taki sprzęt myślę, że wystarczy mint z xfce/cinnamon no może kde bo w sumie sporo ramu. Ale warto oszczędzać wykorzystanie ramu i skorzystać z środowisk innych czyli xfce/lxde (lxde można doinstalować po instalacji mint/ubuntu a potem usunąć xfce4) Jednak myślę że wystarczy wersja z cinnamon bądź xfce.
Dzięki za pomoc, pobawię się z tym.
Sent from my HTC 8X using Tapatalk
Ok, wypróbowałem sobie Mina i Xubuntu ale nie zainstaluję żadnego z nich jeśli nie powiecie mi jak w nich dodać drukarkę.
Znalazło mi ją, wybrałem firme ale mojego modelu w bazie już nie ma ( Brother DCP-385C )
Ze strony producenta można pobrać jakieś pliki ale totalnie nie wiem co z nimi zrobić
Kod:
http://support.brother.com/g/b/downloadtop.aspx?c=pl&lang=pl&prod=dcp385c_all

Odpalasz terminal i wykonujesz takie cuda:
Kod:
cd ~/Pobrane
wget -c http://download.brother.com/welcome/dlf006893/linux-brprinter-installer-2.0.0-1.gz
gunzip linux-brprinter-installer-2.0.0-1.gz
chmod +x ./linux-brprinter-installer-2.0.0-1
sudo ./linux-brprinter-installer-2.0.0-1

Kod:
Input model name -> [b]DCP-385C[/b]

You are going to install following packages.
dcp385clpr-1.1.2-2.i386.deb
dcp385ccupswrapper-1.1.2-2.i386.deb
brscan3-0.2.11-5.amd64.deb
brscan-skey-0.2.4-1.amd64.deb
OK? [y/N] -> y
//LICENCJA//
Do you agree? [Y/n] -> Y
Wszystkie operacje do końca zatwierdzasz na "Tak" lub "Yes".
Po wszystkim sterowniki do drukarki będą śmigać.

OMG, wielkie dzieki, kurde dla mnie to czarna magia
Mam jeszcze jedna prosbe, da sie jeszcze cos aby mozna bylo skanowac dokumenty do pliku? W sensie jak skanowac?
I czy mozna ta drukarke jakos udostepnic tak aby laptopy po wifi mogly drukowac?
ludendorf napisał(a):Mam jeszcze jedna prosbe, da sie jeszcze cos aby mozna bylo skanowac dokumenty do pliku? W sensie jak skanowac?
Potrzebujesz jakiegoś programu, który umożliwi skanowanie. Ja korzystam z xsane. Instalacja:
Kod:
sudo apt-get install sane xsane sane-utils xsane-common

ludendorf napisał(a):I czy mozna ta drukarke jakos udostepnic tak aby laptopy po wifi mogly drukowac?
Jasne. Najprościej będzie zrobić to za pomocą Samby. Znajdziesz pełno tutoriali w googlach. Ew. możesz spróbować przez CUPS, ale to trochę trudniejsza droga.