Jaki system na wiekowy PC
#1
Jaką dystrybucje linuksa polecacie na PC z
- Pentium 4 - 3,4GHz,
- GeForce 7300GT,
- 1,7GB Ramu DDR jedynki

Podobno Xubuntu ma małe wymagania, za to Linux Mint jest chyba najbardziej "windowsowy" i ma dużo rzeczy zainstalowanych na starcie. A przeglądanie dzisiejszego już ciężkiego internetu na tym sprzęcie jest dość męczące.

Do czego ma być system?
Więc głównie tylko do neta, filmów etc. Korzystają z niego głównie rodzice więc zależy mi na stabilności.
Czy w polecanej dystrybucji dam rade w prostu sposób zainstalować drukarkę Brother DCP-385C?
Owy komputer jest połączony normalnie kablem do routera a dwa laptopy na windowsie po Wi-Fi, czy da rade jakoś udostępnić tą drukarke do drukowania po sieci? Wiecie żeby z lapków dokumenty wordowskie drukować


Proszę o jak najwięcej odpowiedzi na moje pytania.
Wybaczcie że trochę tego jest ale co do linuksów jestem zielony po za instalacją ich na wirtualach z ciekawości.
Odpowiedz
#2
Jeżeli mint, to też tylko w wydaniu z LXDE lub XFCE.
Ogółem polecam distra z tymi środowiskami. Z tych popularniejszych to właśnie albo Xubuntu, albo Lubuntu.

Czy wykryje drukarkę.. musisz sprawdzić po podłączeniu. Jeżeli się uda, to i z udostępnieniem nie powinno być problemów.
Odpowiedz
#3
W przypadku drukarek HP w systemie by od razu chodził. Jednak Brother drukarki już nie. Ale chyba mint/ubuntu pochodne (może OpenSuse) wykryje dzięki programom wyszukujących sterowniki problematyczne grafiki (innych rzeczy jak drukarek czy wifi) na pewno mint i ubuntu i jego pochodne mają tę aplikację więc jeśli zna drukarkę ta aplikacja a łatwo to sprawdzić poprzez odpalenie z płyty live np minta i sprawdzenie co powie aplikacja tam z nazwą (dodatkowe sterowniki czy jakoś tak) i sprawdzić czy wykryje. Da się udostępnić jednak sam tego nie robiłem bo nie potrzebuję.

Na taki sprzęt myślę, że wystarczy mint z xfce/cinnamon no może kde bo w sumie sporo ramu. Ale warto oszczędzać wykorzystanie ramu i skorzystać z środowisk innych czyli xfce/lxde (lxde można doinstalować po instalacji mint/ubuntu a potem usunąć xfce4) Jednak myślę że wystarczy wersja z cinnamon bądź xfce.
Odpowiedz
#4
Dzięki za pomoc, pobawię się z tym.
Sent from my HTC 8X using Tapatalk
Odpowiedz
#5
Ok, wypróbowałem sobie Mina i Xubuntu ale nie zainstaluję żadnego z nich jeśli nie powiecie mi jak w nich dodać drukarkę.
Znalazło mi ją, wybrałem firme ale mojego modelu w bazie już nie ma ( Brother DCP-385C )
Ze strony producenta można pobrać jakieś pliki ale totalnie nie wiem co z nimi zrobić
Kod:
http://support.brother.com/g/b/downloadtop.aspx?c=pl&lang=pl&prod=dcp385c_all
Odpowiedz
#6
@ludendorf
Odpalasz terminal i wykonujesz takie cuda:
Kod:
cd ~/Pobrane
wget -c http://download.brother.com/welcome/dlf006893/linux-brprinter-installer-2.0.0-1.gz
gunzip linux-brprinter-installer-2.0.0-1.gz
chmod +x ./linux-brprinter-installer-2.0.0-1
sudo ./linux-brprinter-installer-2.0.0-1

Kod:
Input model name -> [b]DCP-385C[/b]

You are going to install following packages.
dcp385clpr-1.1.2-2.i386.deb
dcp385ccupswrapper-1.1.2-2.i386.deb
brscan3-0.2.11-5.amd64.deb
brscan-skey-0.2.4-1.amd64.deb
OK? [y/N] -> y
//LICENCJA//
Do you agree? [Y/n] -> Y
Wszystkie operacje do końca zatwierdzasz na "Tak" lub "Yes".
Po wszystkim sterowniki do drukarki będą śmigać.
PC: Fedora 20 | Windows 8.1 | Outpost Security Suite Pro (firewall) + Panda Cloud Antivirus
NB: GhostBSD
Odpowiedz
#7
@politan
OMG, wielkie dzieki, kurde dla mnie to czarna magia
Mam jeszcze jedna prosbe, da sie jeszcze cos aby mozna bylo skanowac dokumenty do pliku? W sensie jak skanowac?
I czy mozna ta drukarke jakos udostepnic tak aby laptopy po wifi mogly drukowac?
Odpowiedz
#8
ludendorf napisał(a):Mam jeszcze jedna prosbe, da sie jeszcze cos aby mozna bylo skanowac dokumenty do pliku? W sensie jak skanowac?
Potrzebujesz jakiegoś programu, który umożliwi skanowanie. Ja korzystam z xsane. Instalacja:
Kod:
sudo apt-get install sane xsane sane-utils xsane-common

ludendorf napisał(a):I czy mozna ta drukarke jakos udostepnic tak aby laptopy po wifi mogly drukowac?
Jasne. Najprościej będzie zrobić to za pomocą Samby. Znajdziesz pełno tutoriali w googlach. Ew. możesz spróbować przez CUPS, ale to trochę trudniejsza droga.
PC: Fedora 20 | Windows 8.1 | Outpost Security Suite Pro (firewall) + Panda Cloud Antivirus
NB: GhostBSD
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości