SafeGroup

Pełna wersja: Lepsza ochrona komputera z Windows 8.1. który złapał wirusa.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
System operacyjny:
Windows 8.1 64 Bit


Zastosowanie:
Zakupy, bankowość, portale społecznościowe, obróbka zdjęć i video


Ponieważ to mój pierwszy post na forum witam wszystkich serdecznie.

Używam komputera z systemem Windows 8.1 (na bieżąco aktualizowany) z domyślnym zestawem zabezpieczeń (Defender). Dotychczas nigdy nie miałem problemu z zainfekowaniem systemu jednak kilka dni temu okazało się, że mam wirusa podmieniającego numer konta bankowego (przy kopiowaniu i wklejaniu, ale także bezpośrednio w wiadomości na fb, czy nawet po ręcznym wpisaniu numeru konta na stronie banku).
Stwierdziłem więc, że muszę coś zmienić w zabezpieczeniu komputera, ale ponieważ nie znam się na tym, a kilkudniowe czytanie forum przynosi coraz więcej pytań, mam do Was ogromną prośbę o pomoc.

Na forum spotkałem się z opiniami, że Windows 8.1 jest dobrze zabezpieczonym systemem i wymagana jest tylko dodatkowa konfiguracji i zmiana kilku ustawień. Ponieważ u mnie wszystko jest ustawione domyślnie, może rzeczywiście wystarczy konfiguracja tego co mam? Jeśli tak bardzo prosiłbym o opis co i w jaki sposób należy skonfigurować? Dodatkowo może zainstalowałbym tylko jakiś skaner na żądanie i skanował komputer np 1 raz w tygodniu?

Obecnie zainstalowałem wersję Trial programu Eset Smart Security. Czy jest to dobre i kompletne zabezpieczenie, które chroni lepiej niż standardowe zabezpieczenia w Windowsie?

Bardzo proszę o pomoc i opinie, ponieważ nie chciałbym już po raz kolejny przechodzić tego co wiązało się z tym wirusem podmieniającym numer konta.
Witaj. Ja mimo wszystko polecał bym Ci jakiś program antywirusowy zawsze to jest jakaś ochrona niż czysty system, który narażony jest na wirusy. Proponował bym zainstalować Avasta Free 2014 lub AVG. I jako skaner na żądanie MBAM lub Hitman Pro do tego UAC na maxa. A co do wtyczek do przeglądarki to może wypowiedzą się koledzy. Pozdrawiam. Smile
Do bankowości i innych podobnych operacji może być pomocna przeglądarka SafePay BitDefendera.
Ja proponuję pozostawić Windows Defendera i Zaporę Systemową. Do tego ustawić UAC na max i doinstalować EMET oraz MCShield ewentualnie AdFender. Do skanowania na żądanie MBAM Free. Jak chcesz zainwestować to możesz dokupić SpyShelter Firewall.
Dziękuję za wszystkie rady.

A jak do proponowanych przez Was rozwiązań ma się testowany przeze mnie Eset Smart Security?
W teorii zapewnia kompleksową ochronę, ale mimo iż nie znam się na zabezpieczeniach podejrzewam, że w praktyce nie jest już tak różowo?

Pytam ponieważ zainstalowałem wersję trial, program wydaje się prosty w obsłudze, nie spowalnia komputera i chyba poradził sobie z usunięciem wirusów, które miałem. Jestem w stanie przeboleć te 120 zł rocznie, oczywiście jeśli zapewni on odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Jeśli powiecie, że nie warto zawracać sobie nim głowy oczywiście odpuszczę.

Jeśli chodzi o EMET to czytałem sporo o nim na forum i trochę przeraziły mnie liczne komentarze o problemach, które powodował u różnych użytkowników.

Wolałbym scenariusz w którym zainstaluje odpowiednie programy i będę mógł o nich zapomnieć, jednocześnie nie obawiając się o bezpieczeństwo, zamiast ciągle zastanawiać się czy ewentualne problemy są spowodowane przez programy zabezpieczające.
Ja bym zrobił jak ja myślę od dłuższego czasu. Czyli zainwestować w Spyshelter Fierwall. Lifetime kosztuje ok 300 zł. Dziwnie bo na stronie tak pisze a na paypal już pokazuję kwotę tych początkowych 65 euro, które po przeliczeniu daje 270 zł Grin Możesz też wziąć taniej roczną wersję, ale jak chcesz z niego korzystać więcej niż rok to bym myślał o lifetime.

Do tego AV pokroju BD Free, Panda Cloud, Avast Free bądź Avira. Najlepiej zaś Emsisoft Anti-Malware. EAM kosztuję 66zł ok. A przed końcem jakoś gdy byś przedłużał za rok kolejny raz będziesz miał taniej chyba (przynajmniej tak czytałem na ich stronie) Grin
daniel4g napisał(a):Dziękuję za wszystkie rady.

A jak do proponowanych przez Was rozwiązań ma się testowany przeze mnie Eset Smart Security?
W teorii zapewnia kompleksową ochronę, ale mimo iż nie znam się na zabezpieczeniach podejrzewam, że w praktyce nie jest już tak różowo?

Pytam ponieważ zainstalowałem wersję trial, program wydaje się prosty w obsłudze, nie spowalnia komputera i chyba poradził sobie z usunięciem wirusów, które miałem. Jestem w stanie przeboleć te 120 zł rocznie, oczywiście jeśli zapewni on odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Jeśli powiecie, że nie warto zawracać sobie nim głowy oczywiście odpuszczę.

Jeśli chodzi o EMET to czytałem sporo o nim na forum i trochę przeraziły mnie liczne komentarze o problemach, które powodował u różnych użytkowników.

Wolałbym scenariusz w którym zainstaluje odpowiednie programy i będę mógł o nich zapomnieć, jednocześnie nie obawiając się o bezpieczeństwo, zamiast ciągle zastanawiać się czy ewentualne problemy są spowodowane przez programy zabezpieczające.

Możesz wydac pieniędzy to czemu nie można i nawet warto zainwestować w Eseta.
Pakiet jest dość dobry ma całkiem niezła wykrywalność i blokowanie linków, i nie mówię dal tego zę go mam, lecz testowałem go trochę.
Ale i taka sama fortece można uzyskać z darmowych produktów.
Użytkowniku masz trochę głowę na karku przeglądając internet ?
Ja bym zrobił jak już wspomniano Windwos Defender zostawił i Ustawił UAC na maxa, ale do tego obowiązkowo jak zawsze Malwarebytes Anti Malware jako skaner narządanie jak i HitmanPro. Masz dość dobry zapewne sprzęt, wrzucił bym do tego Online Armor, dodatek do przeglądarki a bardziej program Malwarebytes Anti Exploit, i do przeglądarki dodatek Bitdefender TrafficLight, i może być Adblock, lub AdGuard, i tu moja sugestia, abo w Adguard dać tylko pozycje do blokowania reklam, a do zabezpieczeń wyłączyć, lub zrobić tak że dać do przeglądarki samego AdGuard.
I dla mnie to wydaje sie całkiem fajne i sensowne, jeżeli nie ufasz Windwos Defender, to można coś z darmowych wrzucić, 360 Internet Security, Baidu, Avira, Avast, to kilka propozycji.
daniel4g napisał(a):A jak do proponowanych przez Was rozwiązań ma się testowany przeze mnie Eset Smart Security?W teorii zapewnia kompleksową ochronę, ale mimo iż nie znam się na zabezpieczeniach podejrzewam, że w praktyce nie jest już tak różowo?
Na tak postawione pytanie trudno o jednoznaczną odpowiedź. Jeden produkt drugiemu nie jest równy, każdy z nich posiada swoje zalety, każdemu można przypisać mniejsze czy większe wady.
Pierwszoplanowe kryteria doboru to oczekiwania użytkownika. Znajdą się tacy użytkownicy, którzy będą dublować programy zabezpieczające (by w ten sposób w ich przekonaniu zwiększyć poziom ochrony), znajdą się również tacy, którzy uznają, że to, co oferuje sam Windows 8.1 (Defender, Zapora, UAC, uzupełnione o EMET) w zupełności im wystarcza, nie zabranie pewnie i tych użytkowników, dla których wspomniane wcześniej rozwiązania dla poczucia bezpieczeństwa w ogóle nie są potrzebne.
Bardzo ważne są również własne doświadczenia wynikające z funkcjonowania danego oprogramowania w konkretnym środowisku (system i zasoby sprzętowe), tu różnice bywają dość spore.
Nie do końca miarodajne są (niestety) wyniki większości testów (część z nich jest sponsorowana, część ma uchybienia w przyjętej metodologii), rozbieżności w wynikach tego samego produktubywają zauważalne w przypadku różnych testów (np. testy na paczkach i testy ochrony proaktywnej).
Warto pamiętać, że żaden AV czy pakiet IS nie gwarantuje 100% ochrony przed zagrożeniem, duże znaczenie ma tutaj rozwaga i ostrożność, którą powinien zachowywać każdy użytkownik.
Poza tym sama ochrona antywirusowa to nie wszystko, w równiej mierze istotny jest regularny backup systemu i danych.
Podobnie skanery na żądanie, o których wspominasz (zawsze warto o nich pamiętać) czy chociażby dodatki do przeglądarki (omawiane na Forum).

daniel4g napisał(a):Jeśli chodzi o EMET to czytałem sporo o nim na forum i trochę przeraziły mnie liczne komentarze o problemach, które powodował u różnych użytkowników.
Przeraziło? Aż tak źle nie jestWink Przynajmniej w wersji 5 nic podobnego nie zauważam. Sporo zależy od używanych programów. Jeśli pracujesz zazwyczaj w zamkniętym środowisku, tzn. w obszarze stałych aplikacji, powszechnie znanych producentów i sporadycznie instalujesz oprogramowanie "egzotycznego" pochodzeniato większych problemów z EMET-em raczej być nie powinno. Poza tym to narzędzie ma opcje konfiguracji poziomu i modułów ochrony, co stwarza możliwość dostosowania go do specyfiki środowiska w którym funkcjonuje (przydatne w szczególności wówczas, gdy instalowane są dodatkowe programy zabezpieczające).

Możliwości wyboru w kręgu dostępnych zabezpieczeń jest całkiem sporo -klasyczne AV z sygnaturami, AV oparte o chmurę, HIPS, anti-exe, rozwiązania szyfrujące uderzenia klawiszy i chroniące przed keyloggerami, piaskownice i programy do wirtualizacji. Mniej lub bardziej zautomatyzowane w obsłudze, cięższe i lżejsze dla zasobów sprzętowych, darmowe lub komercyjne.