Lepsza ochrona komputera z Windows 8.1. który złapał wirusa.
#1
System operacyjny:
Windows 8.1 64 Bit


Zastosowanie:
Zakupy, bankowość, portale społecznościowe, obróbka zdjęć i video


Ponieważ to mój pierwszy post na forum witam wszystkich serdecznie.

Używam komputera z systemem Windows 8.1 (na bieżąco aktualizowany) z domyślnym zestawem zabezpieczeń (Defender). Dotychczas nigdy nie miałem problemu z zainfekowaniem systemu jednak kilka dni temu okazało się, że mam wirusa podmieniającego numer konta bankowego (przy kopiowaniu i wklejaniu, ale także bezpośrednio w wiadomości na fb, czy nawet po ręcznym wpisaniu numeru konta na stronie banku).
Stwierdziłem więc, że muszę coś zmienić w zabezpieczeniu komputera, ale ponieważ nie znam się na tym, a kilkudniowe czytanie forum przynosi coraz więcej pytań, mam do Was ogromną prośbę o pomoc.

Na forum spotkałem się z opiniami, że Windows 8.1 jest dobrze zabezpieczonym systemem i wymagana jest tylko dodatkowa konfiguracji i zmiana kilku ustawień. Ponieważ u mnie wszystko jest ustawione domyślnie, może rzeczywiście wystarczy konfiguracja tego co mam? Jeśli tak bardzo prosiłbym o opis co i w jaki sposób należy skonfigurować? Dodatkowo może zainstalowałbym tylko jakiś skaner na żądanie i skanował komputer np 1 raz w tygodniu?

Obecnie zainstalowałem wersję Trial programu Eset Smart Security. Czy jest to dobre i kompletne zabezpieczenie, które chroni lepiej niż standardowe zabezpieczenia w Windowsie?

Bardzo proszę o pomoc i opinie, ponieważ nie chciałbym już po raz kolejny przechodzić tego co wiązało się z tym wirusem podmieniającym numer konta.
Odpowiedz
#2
Witaj. Ja mimo wszystko polecał bym Ci jakiś program antywirusowy zawsze to jest jakaś ochrona niż czysty system, który narażony jest na wirusy. Proponował bym zainstalować Avasta Free 2014 lub AVG. I jako skaner na żądanie MBAM lub Hitman Pro do tego UAC na maxa. A co do wtyczek do przeglądarki to może wypowiedzą się koledzy. Pozdrawiam. Smile
Odpowiedz
#3
Do bankowości i innych podobnych operacji może być pomocna przeglądarka SafePay BitDefendera.
Post sprawdzony przez  Arcabit Internet Security
Odpowiedz
#4
Ja proponuję pozostawić Windows Defendera i Zaporę Systemową. Do tego ustawić UAC na max i doinstalować EMET oraz MCShield ewentualnie AdFender. Do skanowania na żądanie MBAM Free. Jak chcesz zainwestować to możesz dokupić SpyShelter Firewall.
Odpowiedz
#5
Dziękuję za wszystkie rady.

A jak do proponowanych przez Was rozwiązań ma się testowany przeze mnie Eset Smart Security?
W teorii zapewnia kompleksową ochronę, ale mimo iż nie znam się na zabezpieczeniach podejrzewam, że w praktyce nie jest już tak różowo?

Pytam ponieważ zainstalowałem wersję trial, program wydaje się prosty w obsłudze, nie spowalnia komputera i chyba poradził sobie z usunięciem wirusów, które miałem. Jestem w stanie przeboleć te 120 zł rocznie, oczywiście jeśli zapewni on odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Jeśli powiecie, że nie warto zawracać sobie nim głowy oczywiście odpuszczę.

Jeśli chodzi o EMET to czytałem sporo o nim na forum i trochę przeraziły mnie liczne komentarze o problemach, które powodował u różnych użytkowników.

Wolałbym scenariusz w którym zainstaluje odpowiednie programy i będę mógł o nich zapomnieć, jednocześnie nie obawiając się o bezpieczeństwo, zamiast ciągle zastanawiać się czy ewentualne problemy są spowodowane przez programy zabezpieczające.
Odpowiedz
#6
Ja bym zrobił jak ja myślę od dłuższego czasu. Czyli zainwestować w Spyshelter Fierwall. Lifetime kosztuje ok 300 zł. Dziwnie bo na stronie tak pisze a na paypal już pokazuję kwotę tych początkowych 65 euro, które po przeliczeniu daje 270 zł Grin Możesz też wziąć taniej roczną wersję, ale jak chcesz z niego korzystać więcej niż rok to bym myślał o lifetime.

Do tego AV pokroju BD Free, Panda Cloud, Avast Free bądź Avira. Najlepiej zaś Emsisoft Anti-Malware. EAM kosztuję 66zł ok. A przed końcem jakoś gdy byś przedłużał za rok kolejny raz będziesz miał taniej chyba (przynajmniej tak czytałem na ich stronie) Grin
Odpowiedz
#7
daniel4g napisał(a):Dziękuję za wszystkie rady.

A jak do proponowanych przez Was rozwiązań ma się testowany przeze mnie Eset Smart Security?
W teorii zapewnia kompleksową ochronę, ale mimo iż nie znam się na zabezpieczeniach podejrzewam, że w praktyce nie jest już tak różowo?

Pytam ponieważ zainstalowałem wersję trial, program wydaje się prosty w obsłudze, nie spowalnia komputera i chyba poradził sobie z usunięciem wirusów, które miałem. Jestem w stanie przeboleć te 120 zł rocznie, oczywiście jeśli zapewni on odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Jeśli powiecie, że nie warto zawracać sobie nim głowy oczywiście odpuszczę.

Jeśli chodzi o EMET to czytałem sporo o nim na forum i trochę przeraziły mnie liczne komentarze o problemach, które powodował u różnych użytkowników.

Wolałbym scenariusz w którym zainstaluje odpowiednie programy i będę mógł o nich zapomnieć, jednocześnie nie obawiając się o bezpieczeństwo, zamiast ciągle zastanawiać się czy ewentualne problemy są spowodowane przez programy zabezpieczające.

Możesz wydac pieniędzy to czemu nie można i nawet warto zainwestować w Eseta.
Pakiet jest dość dobry ma całkiem niezła wykrywalność i blokowanie linków, i nie mówię dal tego zę go mam, lecz testowałem go trochę.
Ale i taka sama fortece można uzyskać z darmowych produktów.
Użytkowniku masz trochę głowę na karku przeglądając internet ?
Ja bym zrobił jak już wspomniano Windwos Defender zostawił i Ustawił UAC na maxa, ale do tego obowiązkowo jak zawsze Malwarebytes Anti Malware jako skaner narządanie jak i HitmanPro. Masz dość dobry zapewne sprzęt, wrzucił bym do tego Online Armor, dodatek do przeglądarki a bardziej program Malwarebytes Anti Exploit, i do przeglądarki dodatek Bitdefender TrafficLight, i może być Adblock, lub AdGuard, i tu moja sugestia, abo w Adguard dać tylko pozycje do blokowania reklam, a do zabezpieczeń wyłączyć, lub zrobić tak że dać do przeglądarki samego AdGuard.
I dla mnie to wydaje sie całkiem fajne i sensowne, jeżeli nie ufasz Windwos Defender, to można coś z darmowych wrzucić, 360 Internet Security, Baidu, Avira, Avast, to kilka propozycji.
Odpowiedz
#8
daniel4g napisał(a):A jak do proponowanych przez Was rozwiązań ma się testowany przeze mnie Eset Smart Security?W teorii zapewnia kompleksową ochronę, ale mimo iż nie znam się na zabezpieczeniach podejrzewam, że w praktyce nie jest już tak różowo?
Na tak postawione pytanie trudno o jednoznaczną odpowiedź. Jeden produkt drugiemu nie jest równy, każdy z nich posiada swoje zalety, każdemu można przypisać mniejsze czy większe wady.
Pierwszoplanowe kryteria doboru to oczekiwania użytkownika. Znajdą się tacy użytkownicy, którzy będą dublować programy zabezpieczające (by w ten sposób w ich przekonaniu zwiększyć poziom ochrony), znajdą się również tacy, którzy uznają, że to, co oferuje sam Windows 8.1 (Defender, Zapora, UAC, uzupełnione o EMET) w zupełności im wystarcza, nie zabranie pewnie i tych użytkowników, dla których wspomniane wcześniej rozwiązania dla poczucia bezpieczeństwa w ogóle nie są potrzebne.
Bardzo ważne są również własne doświadczenia wynikające z funkcjonowania danego oprogramowania w konkretnym środowisku (system i zasoby sprzętowe), tu różnice bywają dość spore.
Nie do końca miarodajne są (niestety) wyniki większości testów (część z nich jest sponsorowana, część ma uchybienia w przyjętej metodologii), rozbieżności w wynikach tego samego produktubywają zauważalne w przypadku różnych testów (np. testy na paczkach i testy ochrony proaktywnej).
Warto pamiętać, że żaden AV czy pakiet IS nie gwarantuje 100% ochrony przed zagrożeniem, duże znaczenie ma tutaj rozwaga i ostrożność, którą powinien zachowywać każdy użytkownik.
Poza tym sama ochrona antywirusowa to nie wszystko, w równiej mierze istotny jest regularny backup systemu i danych.
Podobnie skanery na żądanie, o których wspominasz (zawsze warto o nich pamiętać) czy chociażby dodatki do przeglądarki (omawiane na Forum).

daniel4g napisał(a):Jeśli chodzi o EMET to czytałem sporo o nim na forum i trochę przeraziły mnie liczne komentarze o problemach, które powodował u różnych użytkowników.
Przeraziło? Aż tak źle nie jestWink Przynajmniej w wersji 5 nic podobnego nie zauważam. Sporo zależy od używanych programów. Jeśli pracujesz zazwyczaj w zamkniętym środowisku, tzn. w obszarze stałych aplikacji, powszechnie znanych producentów i sporadycznie instalujesz oprogramowanie "egzotycznego" pochodzeniato większych problemów z EMET-em raczej być nie powinno. Poza tym to narzędzie ma opcje konfiguracji poziomu i modułów ochrony, co stwarza możliwość dostosowania go do specyfiki środowiska w którym funkcjonuje (przydatne w szczególności wówczas, gdy instalowane są dodatkowe programy zabezpieczające).

Możliwości wyboru w kręgu dostępnych zabezpieczeń jest całkiem sporo -klasyczne AV z sygnaturami, AV oparte o chmurę, HIPS, anti-exe, rozwiązania szyfrujące uderzenia klawiszy i chroniące przed keyloggerami, piaskownice i programy do wirtualizacji. Mniej lub bardziej zautomatyzowane w obsłudze, cięższe i lżejsze dla zasobów sprzętowych, darmowe lub komercyjne.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości