SafeGroup

Pełna wersja: Makrowirusy...reaktywacja
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Makrowirusy (wirusy makr) to rodzaj szkodników, które najczęściej zaszywane są w dokumentach i wiążą się ściśle z programami/pakietami biurowymi...zasadniczo są po prostu uruchamiane w środowisku innego programu. Pojawiły się po raz pierwszy 20 lat temu, a ich popularność związana była przede wszystkim z:
- prostotą działania i ich tworzenia
- popularnością programów głównie biurowych i dokumentów w nich tworzonych
- wciąż rosnącą popularnością i możliwością przesyłania/współdzielenia plików/dokumentów za pomocą internetu
Myliłby się jednak ten, kto by sądził, że pomysł się wyczerpał...ostatnie publikowane dane wskazują na znaczny i gwałtowny wzrost takich szkodników, rozsyłanych głównie jako spam pocztowy wykorzystujący socjotechniki wobec użytkowników.
Poniżej zamieszczone na blogu Microsoft grafiki wskazujące na rozwój, rozprzestrzenienie i sposób infekowania makrowirusów.
Warto zauważyć, że Polska jest wymieniona jako 4 w kolejności kraj pod względem wykrytych infekcji tego typu...przed nami naprawdę spore kraje (obszar i ludność) i trochę trudno znaleźć mi tu powód...brak ostrozności?...rozwój infrastruktury internetowej?...gwałtowny wzrost urządzeń mobilnych?...pokłosie aktywności na portalach społecznościowych?...a może wszystko razem?

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Źródło

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Poniżej artykuł ze stycznia w podobnym temacie na blogu Arcabit

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Potwierdzam. Byłem święcie przekonany, że ten rodzaj szkodników wymarł jakieś 10 lat temu. Od jakiś 3 miesięcy dostaję na skrzynkę po kilka scam maili z plikami Worda. Wszystkie skrzętnie wysyłam do EMSI Smile
Czyżby powrót starych czasów?

Może wrócą zabawki .vbs AKA "iloveyouletter"? Smile
Dzięki za ciekawy raport ichito! Smile
To się nazywa "powrót do przeszłości" lub powrót do dawnych tradycji, jak kto woli Wink
Aż strach się baćSmile
Podobno był kiedyś taki wirus który śpiewał Mazurka Dąbrowskiego
Ciekawe czy można go jeszcze znaleźć
Już dawno nie miałem z tym do czynienia, jak sprawa miewa się w przypadku nowego Offica od M$. format, plik jest jakoś bardziej zabezpieczony ??
Po prostu domyślnie makra są wyłączone od którejśtam wersji office, pojawia się informacja o zagrożeniu i konieczność restartu programu żeby makra ruszyły. Wystarczy, żeby byle kto nie otworzył randomowego dokumentu z pełnią praw.
Znajomy ostatnio mówił, że dostał ciekawy scam, który zawierał ofertę/promo -50% lub coś w tym stylu rzekomo od Komputronika, a w złączniku cennik *.docx Smile
Twórcy szkodników nie próżnują.
Domyślnie Word ma zablokowane makro, więc jak ktoś nie klika czego popadnie, nic mu nie będzie...