SafeGroup
GeSWall - opis programu - Wersja do druku

+- SafeGroup (https://safegroup.pl)
+-- Dział: Bezpieczeństwo (https://safegroup.pl/forum-10.html)
+--- Dział: Monitorowanie systemu (https://safegroup.pl/forum-12.html)
+--- Wątek: GeSWall - opis programu (/thread-845.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47


Re: GeSWall - opis programu - ignatiusdorn - 15.10.2009

No ja się właśnie zastanawiam nad instalacją tego programu w wersji free, chociaż nie wiem,czy nie lepiej wykupić licencję na DefenseWall.GesWall wydaje się być mało przyjazny.Nie wiem też, czy jest sens izolowania wszystkiego i tworzenia zbyt wielu reguł.Chyba wystarczy przeglądarka, komunikator i klient pocztowy.Czy Geswall bardzo spowalnia start systemu? Przerzuciłem się na NIS i zastanawiam się nad tym programem i również czytałem o wielu problemach jakie potrafi stwarzać.


Re: GeSWall - opis programu - bierni - 15.10.2009

ignatiusdorn napisał(a):No ja się właśnie zastanawiam nad instalacją tego programu w wersji free, chociaż nie wiem,czy nie lepiej wykupić licencję na DefenseWall.GesWall wydaje się być mało przyjazny.Nie wiem też, czy jest sens izolowania wszystkiego i tworzenia zbyt wielu reguł.Chyba wystarczy przeglądarka, komunikator i klient pocztowy.Czy Geswall bardzo spowalnia start systemu? Przerzuciłem się na NIS i zastanawiam się nad tym programem i również czytałem o wielu problemach jakie potrafi stwarzać.


na początku też miałem problemy ale przeczytaj sobie cały ten temat od początku - tu jest odpowiedź na wszystko. Yngveprzygotował piękny poradnik, Jurek oraz inni dali wiele porad... Po konfiguracji sprawuje się świentnie... Wersja Free + reguły z Pro i śmigaszSmile


Re: GeSWall - opis programu - Jurek - 15.10.2009

yngve napisał(a): Jurek , czy mógłbyś podesłać paczuszkę z drugiego linku cytowanego przez Ciebie w temacie - "

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

"?


Nie przypuszczałem yngve , że ta paczka będzie jeszcze potrzebna i usunąłem ją. Napisz na PW do VenomXa może on ją jeszcze posiada.
ignatiusdorn napisał(a):No ja się właśnie zastanawiam nad instalacją tego programu w wersji free, chociaż nie wiem,czy nie lepiej wykupić licencję na DefenseWall.GesWall wydaje się być mało przyjazny.Nie wiem też, czy jest sens izolowania wszystkiego i tworzenia zbyt wielu reguł.Chyba wystarczy przeglądarka, komunikator i klient pocztowy.Czy Geswall bardzo spowalnia start systemu? Przerzuciłem się na NIS i zastanawiam się nad tym programem i również czytałem o wielu problemach jakie potrafi stwarzać.


Jeżeli chcesz kupić DW, to poczekaj lepiej na nowszą wersję z firewallem.
GW nie spowalnia w ogóle startu systemu i wbrew pozorom nie stwarza problemów. Firewall oczywiście można zainstalować osobno, bez konfiguracji w GeSWallu, jeżeli komuś on nie odpowiada.


Re: GeSWall - opis programu - bierni - 15.10.2009

Jurekjak masz ustawione Policy Notification?

a właśnie zapomniałem zapytać - w folderach np. P2P albo Web Browsers itp. można stamtąd powyrzucać programy, których się nie używa? zakładam, że tak ale wolę mieć pewność Grin


Re: GeSWall - opis programu - Jurek - 16.10.2009

bierni86 napisał(a): Jurekjak masz ustawione Policy Notification?

a właśnie zapomniałem zapytać - w folderach np. P2P albo Web Browsers itp. można stamtąd powyrzucać programy, których się nie używa? zakładam, że tak ale wolę mieć pewność Grin


Policy Notification mam ustawione na "Disable". W tym ustawieniu wyświetlają się tylko na czerwono ataki, czylikomunikaty o próbach dostępu do najważniejszych plików systemowych i kluczy rejestru.

Można powyrzucać aplikacje z regułami ale nie jest to konieczne. W przyszłości mogą się przydać a ich obecność nie ma żadnego wpływu na nic.


Re: GeSWall - opis programu - bierni - 16.10.2009

@yngve
@Jurek


zainstalowałem świeżo XP SP3, później GW, nie restartowałem, wyłączyłem usługę, skopiowałem reguły_pro (zwykłe), włączyłem usługę i restart... Instaluję Operkę, Mirandę a GW ich nie izoluje! Skype''a, IE tak. Później na próbę zainstalowałem FF i też nie izoluje... Na Win7 nie mam tego problemu.


Re: GeSWall - opis programu - Pablosss - 17.10.2009

Możesz podać jakieś sensowne wytłumaczenie dlaczego nie zrestartowałeś PC po instalacji GW?


Re: GeSWall - opis programu - Jurek - 17.10.2009

bierni86 napisał(a): @yngve
@Jurek


zainstalowałem świeżo XP SP3, później GW, nie restartowałem, wyłączyłem usługę, skopiowałem reguły_pro (zwykłe), włączyłem usługę i restart... Instaluję Operkę, Mirandę a GW ich nie izoluje! Skype''a, IE tak. Później na próbę zainstalowałem FF i też nie izoluje... Na Win7 nie mam tego problemu.


"Należy podmienić plik z ustawieniami geswall.dat (glowny katalog \Program Files\geswall\geswall.dat), ktory ścigamy z niżej podanego linku. Nastepnie wyłaczamy uslugę GeSWall service w Usługach, potem w Menadżerze zadań należy wskazać proces gswui.exe i zakonczyć go. Podmieniamy plik i ponownie włączamy zatrzymaną usługę GeSWall''a oraz uruchamiamy program. W ten sposób możemy robić również kopię reguł wszystkich aplikacji."

Najlepiej jednak po instalacji a przed restartem, skopiować i podmienić reguły a potem zrestartować system.


Re: GeSWall - opis programu - bierni - 17.10.2009

Pablosss napisał(a):Możesz podać jakieś sensowne wytłumaczenie dlaczego nie zrestartowałeś PC po instalacji GW?


owszemSmile ponieważ zrobiłem dokładnie tak jak napisał Jurek Najlepiej jednak po instalacji a przed restartem, skopiować i podmienić reguły a potem zrestartować system. .


Re: GeSWall - opis programu - Plati - 17.10.2009

bierni86 napisał(a):
Pablosss napisał(a):Możesz podać jakieś sensowne wytłumaczenie dlaczego nie zrestartowałeś PC po instalacji GW?


owszemSmile ponieważ zrobiłem dokładnie tak jak napisał Jurek Najlepiej jednak po instalacji a przed restartem, skopiować i podmienić reguły a potem zrestartować system. .


To dalej słuchaj jurka Grin


Re: GeSWall - opis programu - bierni - 17.10.2009

Plati napisał(a):To dalej słuchaj jurka Grin


Mam - nie wiem dlaczego ale najpierw zainstalowałem GW i od razu po restarcie ustawiłem go jako FW, później zainstalowałem Miranda IM i FF. Wyłączyłem GW jako FW uruchomiłem FF i Mirande i zaczął się pytać czy izolować i po ponownym włączeniu GW jako FW działa i izoluje normalnie FF, Miranda się opieraGrin... Wie ktoś może co jest grane i czemu tak?


Re: GeSWall - opis programu - Jurek - 17.10.2009

bierni86 napisał(a):BTW - znalazłem przyczynę - jak wyłączam GW jako FW to wszystki izoluje, natomaist po ponownym włączeniu Restricted for Trusted przestaje izilować FF


Włącz Restricted for Trusted w głównej regule sieciowej a następnie uruchom FF prawoklkiem "Run Isolated". Po ponownym uruchomieniu FF powinno być okej.


Re: GeSWall - opis programu - bierni - 29.10.2009

podobno Geswall nie działa jako typowy firewall ale kontroluje połączenia przychodzące i wychodzące oraz nie pozwala połaczyć się aplikacjom, które nie zdefiniowane jako zaufane oraz przechodzi test ukrywania portów? więc po co stosować dodatkowo firewall np. kerio bądź inny typu OA??


Re: GeSWall - opis programu - Meir - 29.10.2009

Bierni86 masz HIPS-a w KIS-ie...daj sobie spokój w GesWall-em...albo na odwrótSmile


Re: GeSWall - opis programu - bierni - 29.10.2009

Meir napisał(a):Bierni86 masz HIPS-a w KIS-ie...daj sobie spokój w GesWall-em...albo na odwrótSmile


chodzi mi o innego kompa - na moim KIS sprawuje się pięknieSmile

kiedy włączam GW jako FW (reguły Pro) to nie izoluje FF a IE tak. - już rozwiązałem - trzeba zainstalować najpierw GW, ustawić jako FW a dopier później zainstalować programy i będą automatycznie izolowaneSmile


Re: GeSWall - opis programu - Jurek - 29.10.2009

bierni86 napisał(a):podobno Geswall nie działa jako typowy firewall ale kontroluje połączenia przychodzące i wychodzące oraz nie pozwala połaczyć się aplikacjom, które nie zdefiniowane jako zaufane oraz przechodzi test ukrywania portów? więc po co stosować dodatkowo firewall np. kerio bądź inny typu OA??


GW nie kontroluje połączeń przychodzących, tylko wychodzące, dlatego warto nie wyłączać zapory Windows.


Re: GeSWall - opis programu - bierni - 29.10.2009

i wszystko jasne teraz - szukałem ogólnie jeszcze info o GW i trafiłem na jakąś stronkę (coś ala softpedia czy instalki) gdzie było właśnie napisane, że kontroluje przychodzące i wychodząceale teraz wszystko ułożyło się jak puzzleSmile


Re: GeSWall - opis programu - lunaticdreams - 01.11.2009

ok powróciłem do geswalla z regułąmi pro plus dodatkowe teraz pytanie

aby nie być informowanym zapytajnikami czy będzie izolował np fire foxa musze wybrać "auto isolation no popups dialogs"
tak(jeśli mnie pamięc nie myli)
fire foxa
następne pytanie jak mam aktualizować fire foxa?


Re: GeSWall - opis programu - Pablosss - 01.11.2009

lunaticdreams napisał(a):następne pytanie jak mam aktualizować fire foxa?


Klikasz na ikonkę G z listy wybierasz Restart as Non Isolated, aktyualizujesz liska, po czym uruchamiasz go normalnie.


Re: GeSWall - opis programu - lunaticdreams - 01.11.2009

ok,dzięki własnie pobrałem bios do asusa co dziwne spakowany plik był oznaczony literką G po rozpakowaniu już nie