"Prawo cytatu w pytaniach i odpowiedziach"
#1
Cytat:Prawo cytatu wyrasta na jedną z najpopularniejszych konstrukcji prawnych w polskim internecie. Niestety bardzo często jest ono interpretowane błędnie oraz wykorzystywane instrumentalnie, jako pretekst do naruszania prawa autorskiego. 
Wprawdzie w przeszłości na łamach naszego serwisu pojawił się już wyczerpujący artykuł na temat stosowania prawa cytatu w praktyce, jednak w międzyczasie miała miejsce nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Miała rozjaśnić, a tymczasem chyba tylko zwiększyła liczbę niedopowiedzeń i niepoprawnych interpretacji.
Prawo cytatu – dlaczego coś takiego istnieje?
Cytat może mieć charakter nie tylko słowny. Stąd też jak najbardziej można mówić u korzystaniu cudzego utworu graficznego czy muzycznego na zasadach prawa cytatu.
Youtuber starający się wytłumaczyć czym jest sampling, opierając się na fragmentach dyskografii Daft Punk, dokona cytatu muzycznego.
Jak wynika z powyższego przykładu, twórczość, codzienny dyskurs, kultura czy edukacja byłyby o wiele uboższa bez cytatów. Bo jak coś komentować, omawiać lub odnosić się bez podania materiału źródłowego? Ustawodawca miał te kwestie na względzie i tak oto powstały przepisy gwarantujące możliwość swobodnego korzystania z fragmentów twórczości innych autorów, by zachować czystość i jakość komunikacji.
Wiele osób błędnie rozumie dziś prawo cytatu jako konstrukcję prawną, w której możemy sobie wykorzystać dowolne dzieło innej osoby, jednak podpisując je źródłem oraz nazwiskiem twórcy, automatycznie legalizujemy całe postępowanie. Nie, takie działanie jest naruszeniem praw autorskich.
Więcej na ten temat w interesującym ze względów praktycznych również artykule poniżej
https://bezprawnik.pl/prawo-cytatu-w-pyt...wiedziach/
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości