Modern Sleep w Windows 10
#1
Cześć, mam laptopa Asus z procesorem i5-1135G7. System Windows 10 22H2. Chciałem wyłączyć w nim tzw. Modern Sleep
celem aktywacji trybu S3 Sleep czyli usypianiem z podtrzymaniem pamięci.
Posiłkując się informacjami z sieci znalazłem jak to zrobić poprzez dodanie wpisu w rejestrze oraz sprawdziłem komendą powercfg /a,
że obecnie zainstalowany BIOS faktycznie wspiera ten stan.
Po zmianie sprawdziłem kilkakrotnie, że usypianie faktycznie działa, po czym zostawiłem uśpionego laptopa na całą noc.
Następnego dnia, po całym dniu działania uśpiłem go ponownie, ale gdy próbowałem go wybudzić laptop zaliczył niebieski ekran ze wskazówką,
że problem dotyczy karty graficznej.
Dodam, że zanim przeprowadziłem operację wyłączenia Modern Sleep, zablokowałem na 35 dni wszelkie aktualizacje, wszystkie oczekujące na zainstalowanie
zostały zainstalowane, nie instalowałem żadnych nowych sterowników. Tego dnia, po którym S3 sleep przestał działać (wielokrotnie powtarzane później próby
zawsze dają BSOD od karty graficznej) jedyne ustawienie jakie zrobiłem to zmiana wielkości przestrzeni dyskowej na potrzeby funkcji hibernacji - z nastawy domyślnej do 100%.
W BIOS nie ma żadnych ustawień dotyczących ACPI. Próbowałem aktualizować sterowniki karty graficznej Iris Xe, ale bez zmian w kwestii usypiania.

I tutaj taka ciekawostka - w szczegółach dotyczących procesora można odczytać, że stan S3 jest mapowany na D0, a nie na D3 tak jak to ma miejsce na moim starym laptopie z Windows 7.
Nie wiem czy mam to rozumieć jako brak wsparcia dla tradycyjnego trybu sleep ze strony procesora, ale jeżeli tak, to jakim cudem sleep działał wcześniej?

Próbowałem szukać czegoś na temat wsparcia tego procesora dla stanu S3 ale niewiele znalazłem - poza postami innych, którzy także poszukują złotego środka na odejście od modern sleep.
Odpowiedz
#2
Na służbowym niestety od razu mi się zawieszał po próbie ustawienia tego stanu.
Na niektórych forach ludzie twierdzili, że tylko przestawienie innego trybu w UEFI (np na Linux) + reinstalacja Windowsa im pomogła.

Osobiście na służbowym pogodziłem się z modern sleep. Przestawiłem go tylko na tryb disconnected.
Odpowiedz
#3
Też się pogodziłem z tym, że nic z tym nie zrobię. Na innych forach wątek także umarł bez rozwiązania. Przypuszczam, że UEFI wspiera ten tryb ale procesor niekoniecznie.
Poza tym zauważyłem, że Modern Sleep z czasem zapada w głębszy sen gdzie wyłączane są porty USB aczkolwiek nie wiem po jakim czasie.
Jedyne co nie daje mi spokoju, to fakt, że S3 działało mi przez 1 dzień.

I jeszcze w kwestii ModernSleep - czy można jakoś wymusić wyłączenie myszy i klawiatury po USB w tym trybie? Wystarczy, że trącę mysz i laptop wychodzi z uśpienia.
Od wyjścia z trybu uśpienia mam przycisk power i mnie to wystarcza. W UEFI nic nie ma w tej kwestii.
Odpowiedz
#4
Panel sterowania --> System i zabezpieczenia --> Opcje zasilania --> Edytowanie ustawień planu --> Zmień zaawansowane ustawienia zasilania --> Ustawienia USB --> Ustawienie wstrzymania selektywnego USB --> Wyłączone
Odpowiedz
#5
(14.07.2023, 18:07)Buli napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Panel sterowania --> System i zabezpieczenia --> Opcje zasilania --> Edytowanie ustawień planu --> Zmień zaawansowane ustawienia zasilania --> Ustawienia USB --> Ustawienie wstrzymania selektywnego USB --> Wyłączone
Kolega nie zauważył, że pytanie dotyczy Modern Sleep a nie usypiania do pamięci?
W trybie Modern Sleep w buildzie 22h2 jedyne ustawienia jakie tam są to:
- ustawienia tła pulpitu
- uśpienie
- ekran
- bateria

Po wyłączeniu Modern Sleep mam dostęp do ustawień USB ale wówczas są one mi totalnie zbędne, bo mysz w trybie S3 sleep można wyłączyć z poziomu menadżera urządzeń.
A tryb S3 sleep też jest mi obecnie zbędny bo system robi BSODa przy wybudzaniu.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości