Przesiadka z Windows 7 na linuksa - co wybrać ?
#1
Cześć wszystkim po długiej przerwie Smile

Postanowiłem w dniu dzisiejszym napisać coś co wydarzyło się kilka dni temu..Otóż od dłuższego czasu korzystam z systemu Windows 7, porzuciłem linuksa gdyż miałem problemy z klientem thunderbird dlatego zainstalowałem system MS.
W dniu wczorajszym załączyłem Minta w wersji 14 Cinamon - problem z thunderbird zniknął dlatego ponownie chciałbym zainstalować linuksa - dlaczego ?

Godzina 22 : 00 buszowałem po sieci po zwykłych tradycyjnych serwisach WWW, do czasu kiedy na moim ekranie pojawia się :

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


System Windows do dziurawe dziadostwo !Instalując 7 nie instalowałem super mocnej ochrony, jedynie postawiłem pakiet CIS z włączonym trybem Defense+ ( nauka ) do tego Keyscrambler oraz kopia systemu - może to był błąd, że nie miałem mocniejszej ochrony ?
Rzecz w tym, że mnie się to nie podoba ! Fakt, że surfuje po sieci i nagle mój system pada ofiarą wirusa.
Myślę nad linuksem : pamiętam czasy kiedy korzystałem z Ubuntu 10 - jakie to przyjemne uczucie kiedy wiesz, że system ten nie jest podatny na wirusy/ataki. Swobodnie korzystasz z sieci, logujesz się do banku, dokonujesz transakcji Smile Z systemem MS mam wciąż obawy, że coś mam w środku tym bardziej, że COMODO przepuścił wyżej opisanego wirusa .

Pytanie : Jaką dystrybucje możecie polecić z najnowszych wydań ( oczywiście dla początkujących użytkowników - prostą ) ? Ubuntu odpada, gdyż Unity to nie moja bajka. Myślałem nad Mintem 14 wraz z Cinamon gdyż przypomina mi moje klasycznego Gnome 2 Smile KDE odpada. Chciałbym aby system z wyglądu przypominał klasyczne Gnome . Jeśli chodzi o Minta 14 ? Czy ktoś korzysta/korzystał i może się wypowiedzieć ?

Dzięki za odpowiedź

Pozdrawiam.
Odpowiedz
#2
Nie da się powiedzieć która jest najlepsza...po prostu są takie które najlepiej Tobie pasują.

Zajrzyj na:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

,

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#3
Sprawdź również stronę

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

, jest tam mnóstwo podstawowych informacji o wielu dystrybucjach.

Polecam przetestować kilka różnych dystrybucji samemu i wybrać tę, która Ci najbardziej przypadnie do gustu.
Webroot SA Antivirus & SpyShelter Firewall
Odpowiedz
#4
Mnie zastanawia jak ludzie to łapią - ja chodzę po najróżniejszych stronach i czysto - nigdy nie złapałem infekcji (co jest w sumie dziwne Grin
Realtime: Sandboxie + Windows Firewall Control + NoVirusThanks EXE Radar Pro
Web browser: Firefox + Ghostery + NoScript
Password Manager: S10 Password Vault PL
Recovery: Rollback Rx
Odpowiedz
#5
Eru napisał(a):Mnie zastanawia jak ludzie to łapią - ja chodzę po najróżniejszych stronach i czysto - nigdy nie złapałem infekcji (co jest w sumie dziwne Grin

DokładnieMimo że chodzę po miliardach różnych stron z Bóg wie czym to nigdy nie miałem aktywnego np. ransoma. Malware-spam z fb dostałem tylko raz.

Co do Linuxa to Suse ? Normalnie to poleciłbym Ubuntu bo jest najprostsze dla użytkownika ale zord wspomniał coś o szpiegowaniu.
Odpowiedz
#6
@E RU-Widzisz, myslimy podobnie, gdyz zawsze zastanawialo mnie dlaczego tak wiele osob ma problemy z wirusami ? Dlaczego ja ich nie mam ? Przy czym dlaczego w koncu sam padlem ofiara wirusa ? Smile
Otoz odpowiedz jest prosta : Zwyczajnie mialem pecha, gdyz od lat korzystam z systemu Windows i mozesz wierzyc lub nie, nigdy nie zdarzylo mi sie zainfekowac systemu w sposob rzeczywisty/widoczny. Pech polegal na tym, iz natrafilem na potencjalna strone z wirusem przy czym moje zabezpieczenie poleglo i mnie nie poinformowalo, nie zatrzymalo infekcji. Mysle ERU ze nie mamy problemow z tego typu zagrozeniami,bynajmniej nie mialem do dnia wczorajszego,poniewaz mimo wszystko posiadamy wiedze oraz staramy sie zabezpieczac PC przy czym jak widac, Windows to system stworzony/tworzony pod wirusy, posiadajaczabezpieczenia duzego kalibru - zawsze istnieje mozliwosc infekcji .
Dlaczego wiekszosc ludzi boryka sie z wirusami ? Poniewaz, niezabezpiecza systemu, posiada slaba ochrone, odwiedza strony gdzie mozna spotkac wiele intruzow, zagrozen, mysle rowniez ze ogolnie : brak wiedzy z zakresu systemu Windows/bezpieczenstwa oraz zwyczajnie glupota..

Aktualnie pisze posta z Minta 14 CinamonLIVE- co raz bardziej sie do niego przekonuje Smile
Windows, to system prosty, najbardziej popularny gdzie wiekszosc aplikacji/gier tworzona jest pod ten system, jednak jego najwieksza wada jest bezpieczenstwo oraz stabilnosc pracy.
Kazdego dnia loguje sie do banku, wykonuje transakcje, niestety, w przypadku tego systemu jest strach.Bedac na linuksie swobodnie surfujesz po sieci, logujesz sie do banku, masz pewnosc, ze nie zlapiesz infekcji, ze nic ci nie zagraza dlatego pokochalem ten system i mysle ze wroce do niego..
Odpowiedz
#7
Ja w sumie od dawna pracowałem na Fedorze. Najpierw Mandriva 2008 na jądrze Fedora 10, potem Fedora 11, a teraz wróciłem do pingwinów z Fedorą 17. Prosta w obsłudze i mi bardziej podchodzi niż jakieś tam Ubuntu Wink
Odpowiedz
#8
VenomX napisał(a):Mysle ERU ze nie mamy problemow z tego typu zagrozeniami,bynajmniej nie mialem do dnia wczorajszego,poniewaz mimo wszystko posiadamy wiedze oraz staramy sie zabezpieczac PC przy czym jak widac, Windows to system stworzony/tworzony pod wirusy, posiadajaczabezpieczenia duzego kalibru - zawsze istnieje mozliwosc infekcji .
Dlaczego wiekszosc ludzi boryka sie z wirusami ? Poniewaz, niezabezpiecza systemu, posiada slaba ochrone, odwiedza strony gdzie mozna spotkac wiele intruzow, zagrozen, mysle rowniez ze ogolnie : brak wiedzy z zakresu systemu Windows/bezpieczenstwa oraz zwyczajnie glupota..


To nie system jest problemem , a jego popularność i atrakcyjność dla twórców malware.
Myślisz ,że inny system , np.Linux byłby bezpieczniejszy przy tak ogromnej popularności?
Złapałeś wirusa, bo jednak nie posiadasz jak widać takiej wiedzy jak Ci się wydaje, wystarczy używać Sandbox-a , nawet darmowego , i nie odpalać plików nieznanego pochodzenia na żywym systemie Wink
Odpowiedz
#9
@ Facecik - gdybyśwczytał się w mój powyższy post zrozumiałbyś powyższą intencje .
Myślę , iż nie wiesz na jakiej zasadzie działa wirus Weelsof( wykorzystuje lukę w przeglądarkach internetowych )

Malware instaluje się poprzez wejście na stronę z tzw. “ exploit-packiem ”, który poprzez lukę w niezaktualizowanym oprogramowaniu przejmuje kontrolę nad systemem ofiary i ściąga z sieci oraz uruchamia złośliwe oprogramowanie. Po uruchomieniu ransomwaredodaje parę wpisów do rejestru systemowego, wyłącza proces Explorera (znika menu ’start’), ukrywa wszystkie okna, a następnie wyświetla komunikat proszący o wniesienie opłaty. Z przeprowadzonej w laboratorium CERT Polska analizy wynika, iż malware nie podejmuje żadnych innych działań (tzn. nie infekuje/kasuje/szyfruje innych plików).

Jak widzisz był to proces zautomatyzowany, nie ściągałem żadnych plików oraz ich nie odpalałem..
Osobiście uważam, iż nie ma bezpieczniejszej ochrony jak system Linuks, tak naprawdę każdy z was interesuje się bezpieczeństwem jednak zapewne większość miała zainfekowany OS Smile

Więcej na temat wirusa Weelsof :

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#10
A więc Kaspersky Rescue Disk i po kłopocie Smile
ESET Smart Security 10
Odpowiedz
#11
VenomX napisał(a):@ Facecik - gdybyśwczytał się w mój powyższy post zrozumiałbyś powyższą intencje .
Myślę , iż nie wiesz na jakiej zasadzie działa wirus Weelsof( wykorzystuje lukę w przeglądarkach internetowych )


I vice versa , napisałem jak byk , że gdybyś używał Sandboxie, to byś nie złapał infekcji.
Odpowiedz
#12
Zamiast kombinować i wiecznie myśleć nad super bezpiecznym oprogramowaniem które zapewne z czasem też coś przepuści, gdyż wirusy stają się co raz ineligentniejsze - wybieram Linuksa .
Odpowiedz
#13
facecik napisał(a):I vice versa , napisałem jak byk , że gdybyś używał Sandboxie, to byś nie złapał infekcji.


Teraz grzecznie pytam: Kto normalny przegląda internet na maszynie wirtualnej?


@down
O, mój błąd. Do tej pory myślałem, że SBXi to kolejne VM.
Odpowiedz
#14
A kto tu pisze o maszynie wirtualnej?
Poczytaj:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


BTW. Gdyby każdy był normalny i używał takich programów jak Sbie to działy pomocy doraźnej na niektórych forach by opustoszały Grin
Odpowiedz
#15
Warto też pamiętać, że tryb nauki w programach typu HIPS winien być tylko chwilowo używany i w zasadzie tylko w trakcie instalacji programów z zaufanych źródeł. Niestety wirusów umieszczanych na użytkowych stronach jest mnogo więc Defense plus powinna być włączona.

Co do Linuxa mimo wszystko Ubuntu .
Odpowiedz
#16
Tutaj problem wynikł że cis ustawiony był a raczej jego moduł w trybie nauki,jakby był ustawiony jako tryb bezpieczny i kontrola uruchamiania na ograniczony to by nie wyrządził nic ransom,co do działania welsofa już opisywałem kiedyś jak działa i nawet jakie klucze zmienia,dobrze że to taka infekcja a nie taka co koduje dodatkowo pliki w systemieGrin
No i mamy tak że cis nauczył się jak przyjmować ransoma bez pukania w drzwiGrin
Odpowiedz
#17
Zdecydowałem się na Linux Mint 14 Cinnamon.
Pytanie zasadnicze: Moje założenie postawić 2 systemy operacyjne :

- Windows
- Linu ks

Systemy będą zainstalowane na dwóch oddzielnych dyskach SSD. Na którym lepiej zainstalować GRUB''a? Myślałem o partycji Windows, gdyż jeżeli np sformatowałbym partycje Linuksową sądzę, że wywali mi błąd GRUB''''a - dobrze myślę ? Jeżeli będzie to partycja Windows zwyczajnie po formacie linuksa wgra sie system MS .
Odpowiedz
#18
W zasadzie to nie ma znaczenia - każdy dysk ma swój MBR i wszystko zależy od tego, który ustawisz jako startowy.
Ja bym zostawił Windows na jednym dysku i tak pozwolił mu zapisać swój MBR, a drugi, z Linuksem ustawić jako startowy i niech on tam sobie swój zapisze.
Jak wiadomo GRUB będzie znacznie bardziej elastyczny niż Windows, w razie czego można mu zmienić zapisy, no a będzie na swoim dysku.

BTW. W odmianach mamy Linuksa, Linuksowi itd. a jak podajemy w czystej postaci to Linux - ta zasada dotyczy się wszystkich słów zakończonych "x" (wiem, czepiam się, do niedawna sam tak pisałem).
Odpowiedz
#19
Jakie repozytoria załadować do wersji 14 ? Pytam ,gdyż nie znalazłem nic w sieci..


Dodano: 11 gru 2012, 18:07

Zainstalowałem Minta na dysku SSD, GRUB zainstalował się na partycji z zainstalowanym systemem, jednak przy bootowaniu nie wyświetlił się GRUB z wyborem systemu i automatycznie ładuje mi się Windows. W jaki sposób wyświetlić MENU GRUB ?

Pozdrawiam.
Odpowiedz
#20
Zmienić w BIOS dysk z którego ma się bootować?
Realtime: Sandboxie + Windows Firewall Control + NoVirusThanks EXE Radar Pro
Web browser: Firefox + Ghostery + NoScript
Password Manager: S10 Password Vault PL
Recovery: Rollback Rx
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości